Braňo Š.
08.11.06,08:47
Dobrý deň! Nevedel som moju otázku zaradiť do nijakej témy. Zvolil som novú. Zamestnávame aj živnostníkov, s ktorými by sme potrebovali mať podpísané zmluvy o vykonaní prác pre nás za určité obdobie. Proste, aby dané obdobie pracovali len pre nás. Existuje také niečo a kde by som si to mohol stiahnuť?
Johanka
08.11.06,08:14
Viera.M.
08.11.06,08:21
Dobrý deň! Nevedel som moju otázku zaradiť do nijakej témy. Zvolil som novú. Zamestnávame aj živnostníkov, s ktorými by sme potrebovali mať podpísané zmluvy o vykonaní prác pre nás za určité obdobie. Proste, aby dané obdobie pracovali len pre nás. Existuje také niečo a kde by som si to mohol stiahnuť?
Zmluva o dielo je riešením na vytvorenie určitého diela, na určité obd. /viď Obch. zákonník-ZoD/.
Zamestnávať živnostníkov nie je možné - v rozpore so ZP... Vyhľadám k tomu jeden pokyn...pošlem Ti ho.
Evanka
08.11.06,08:27
Zmluva o dielo je riešením na vytvorenie určitého diela, na určité obd. /viď Obch. zákonník-ZoD/.
Zamestnávať živnostníkov nie je možné - v rozpore so ZP... Vyhľadám k tomu jeden pokyn...pošlem Ti ho.
Asi si sa vyjadrila zle, ale keď som živnostník, neznamená to, že ma nikto nemôže zamestnať.
Ak chcem od živnostníka nejakú službu, môžem uzatvoriť zmluvu v zmysle Obchodného zákonníka, prípadne Občianskeho zákonníka (spomínaná zmluva o dielo), alebo jednoducho napíšem objednávku. Živnostník mi takúto službu vyfaktúruje....
Viera.M.
08.11.06,08:28
Dobrý deň! Nevedel som moju otázku zaradiť do nijakej témy. Zvolil som novú. Zamestnávame aj živnostníkov, s ktorými by sme potrebovali mať podpísané zmluvy o vykonaní prác pre nás za určité obdobie. Proste, aby dané obdobie pracovali len pre nás. Existuje také niečo a kde by som si to mohol stiahnuť?
Prosím Ťa, ešte doplň. O akú prácu živnostníkov pre Vašu firmu by sa jednalo...
Viera.M.
08.11.06,08:39
Asi si sa vyjadrila zle, ale keď som živnostník, neznamená to, že ma nikto nemôže zamestnať.
Ak chcem od živnostníka nejakú službu, môžem uzatvoriť zmluvu v zmysle Obchodného zákonníka, prípadne Občianskeho zákonníka (spomínaná zmluva o dielo), alebo jednoducho napíšem objednávku. Živnostník mi takúto službu vyfaktúruje....
Nie, nevyjadrila som sa zle. Ak som živnostník tak ZAMESTNAŤ ma nemôže nik. Lebo na zamestnanie sa vzťahuje Zákonník práce, ktorý upravuje prac.-právne vzťahy z-cov a z-teľov.
Z-telia v súčasnom období využívajú na výkon závislej práce iné zmluvné typy obch. práva alebo obč. práva, čím obchádzajú zákonník práce. Dôvodom je vyhývanie sa plneniu daňových povinností, plateniu povinného poistenia....
Treba a preto som sa pýtala o akú činnosť živnostníkov sa jedná, treba brať do úvahy skutočný obsah právn. úkonu...
DÚ, stretla som sa tým, ak dokážu, že sa obsahovo nejedná o zmluvu uzatvorenú v súlade s ust. Obč. alebo Obch. zákonníka, ale o pracovnoprávny vzťah, prekvalifikujú príjem tohto daňovníka a zdania ho ako príjem zo závisl.č. a....
Mám ešte písať alebo zatiaľ stačí...ďakujem.
regina.golierova
08.11.06,08:45
všeobecne ide o zmluvu o výkone činnosti (v prípade, ak nie je zamestnancom), čo znamená, že na výkon práce živnostníkay je možné uzavrieť zmluvu o dielo, zmluvu o výkone činnosti (napr. ako tzv. nepomenovanú zmluvu), ale aj mandátnu zmluvu
Viera.M.
08.11.06,08:51
všeobecne ide o zmluvu o výkone činnosti (v prípade, ak nie je zamestnancom), čo znamená, že na výkon práce živnostníkay je možné uzavrieť zmluvu o dielo, zmluvu o výkone činnosti (napr. ako tzv. nepomenovanú zmluvu), ale aj mandátnu zmluvu

Áno, sú to tzv. iné inominátne zmluvy,,,
Evanka
08.11.06,08:55
Nie, nevyjadrila som sa zle. Ak som živnostník tak ZAMESTNAŤ ma nemôže nik.
Ešte raz: asi si sa nevyjadrila správne. Táto veta nemá oporu v žiadnom zákone. Veď mnoho ľudí podniká popri zamestnaní. Ale chápem, že si to myslela inak.
Viera.M.
08.11.06,08:56
Ešte raz asi si sa nevyjadrila správne. Táto veta nemá oporu v žiadnom zákone. Ale asi si to myslela inak. Veď mnoho ľudí podniká popri zamestnaní.
Ani podnikanie popri zamestnaní už nie je..
Braňo Š.
08.11.06,08:57
Prosím Ťa, ešte doplň. O akú prácu živnostníkov pre Vašu firmu by sa jednalo... Prepáčte, možno som otázku nedotiahol úplne. Sme s.r.o. a pracujú pre nás o.i. aj živnostníci. Objednávka je napísaná. Stáva sa však to, že živnostník dostane "fušku na jeden deň" a mi máme o jedného potrebného menej. Preto potrebujem nejakú zmluvu, aby sa uvedené nestalo. Ďakujem!
Viera.M.
08.11.06,08:58
Ešte raz asi si sa nevyjadrila správne. Táto veta nemá oporu v žiadnom zákone. Veď mnoho ľudí podniká popri zamestnaní. Ale chápem, že si to myslela inak.

Prepáč, ale skúsim... nie nevyjadrila som sa zle...pojem: zamestnať živnostníka skutočne neexistuje...opora v ZP...
Milan Benka
08.11.06,09:06
mimotemy Zamestnávateľ zamestnáva občana, kt. len tak mimochodom vlastní živnostenské oprávnenie.:D :D :D mimotemy
Jozef Mihál
08.11.06,09:33
Zákonník práce sa zasa musí v hrobe obracať...

§ 7 ods.4:
"Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať prevažujúci predmet činnosti najmä zamestnancami v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu."
daniek
08.11.06,09:34
Zmluva o dielo je riešením na vytvorenie určitého diela, na určité obd. /viď Obch. zákonník-ZoD/.
Zamestnávať živnostníkov nie je možné - v rozpore so ZP... Vyhľadám k tomu jeden pokyn...pošlem Ti ho.

o takom pokyne som ešte nepočula prosím Vás ak existuje veľmi by mi pomohol pretože práve vo firme tento problém riešime pretože u nás tak pracuje upratovačka - na živnosť
Jozef Mihál
08.11.06,09:36
Upratovačka na živnosť nie je problém, pokiaľ predmetom činnosti danej firmy nie je upratovanie.
daniek
08.11.06,09:39
Upratovačka na živnosť nie je problém, pokiaľ predmetom činnosti danej firmy nie je upratovanie.

nie je predmetom ale upratuje s našími pracovnými aj čistiacimi prostriedkami ale okrem našej firmy chodí upratovať ešte aj inú nie je to problém?
a čo šofér na živnosť ktorý vozí dielce na opracovanie na našej avii a takisto pracuje na živnosť a je s ním uzatvorená zmluva o používaní motorového vozidla
Jozef Mihál
08.11.06,09:42
To že upratuje aj inde, práveže vôbec nie je problém, ako živnostník má zmluvu s viacerými odberateľmi, to je predsa normálne...

Že upratuje vašimi prostriedkami, to už možno trošku problém je...

A ten šofér to je na hrane.
daniek
08.11.06,09:45
Zákonník práce sa zasa musí v hrobe obracať...

§ 7 ods.4:
"Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať prevažujúci predmet činnosti najmä zamestnancami v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu."

myslí sa tým aj práca na živnosť?
Viera.M.
08.11.06,09:49
myslí sa tým aj práca na živnosť?
Obdobný pracovný pomer NIE JE práca na základe živnost. oprávnenia...
danusi
08.11.06,10:52
Ja som aj zamestnaná, aj mám živnosť na účto. Momentálne som spísala zmluvu s inou účtovníckou firmou, že budem pre ich klientov robiť účto a fakturovať budem tejto účto firme a nie priamo klientovi. Je to O.K.?
Leila2006
08.11.06,11:00
Ani podnikanie popri zamestnaní už nie je..

Tak tomuto celkom nerozumiem. Verím, že si to nemyslela doslova.
Braňo Š.
08.11.06,11:41
Prepáčte, možno som otázku nedotiahol úplne. Sme s.r.o. a pracujú pre nás o.i. aj živnostníci. Objednávka je napísaná. Stáva sa však to, že živnostník dostane "fušku na jeden deň" a mi máme o jedného potrebného menej. Preto potrebujem nejakú zmluvu, aby sa uvedené nestalo. Ďakujem! Robíme stavebnú činnosť a ide mi len o nejakú zmluvu, ktorá - ak bude podpísaná živnostníkom, ktorý pre mňa robí - mi zabezpečí, že počas jednej stavby, ktorú potrebujem postaviť, sa nestane, že mi daný živnostník bude chýbať napr. 1 deň(nemám na mysli ochorenia), lebo si našiel jednodňovú fušku. Potrebujem len tú zmluvu, ktorá ma pred tým ochráni a neviem, kde sa mám obrátiť, aby som si ju sám nemusel vymyslieť. Ďakujem!
Braňo Š.
09.11.06,06:08
Doplnením popisu si ma nezbavil pocitu, že vaša firma chce dosiahnuť to, aby živnostník "poslúchal" rovnako ako musí "poslúchať" zamestnanec.
Predpokladám, že na niečo také asi nebude ochotný pristúpiť žiaden živnostník.
Rozdiel medzi živnosťou a zamestnaním je aj v tom, že živnostník je "sám sebe pánom" a zamestnanec vykonáva pre niekoho "závislú činnosť".

Ak živnostník poskytuje vašej firme služby, bez ktorých nie je možné naplniť hlavný predmet činnosti vašej firmy, najjednoduchšie ho môžete donútiť k akceptovaniu "závislosti" ako zamestnanca, t.j. treba s ním uzavrieť pracovnú zmluvu.

Riešenie je pravdepodobne možné aj v rámci zmluvy uzavretej na základe obchodného zákonníka, ale vtedy musíte počítať s tým, že živnostník bude chcieť mať adekvátne zaplatenú každú minútu, ktorú bude musieť byť k dispozícii vašej firme nezávisle od toho, či budete alebo nebudete mať pre neho prácu.
Nemyslím si, že ktorýkoľvek živnostník bude ochotný "upísať dušu" iba vašej firme bez toho, aby to nemal poriadne zaplatené.
Aj zamestnanec je k dispozícii v určenom čase iba za adekvátnu mzdu. ;)Áno máš pravdu, všetkému rozumiem, so všetkým rátame, ale ide mi o vzor tej zmluvy, aby som ju nemusel výmýšľať. Inak so všetkým spomenutým súhlasím. Ďakujem veľmi pekne!;)
abel
09.11.06,07:04
Ja si myslím, že je to úplne normálna pracovná zmluva na dobu určitú od - do.
randy
15.11.06,04:48
Áno máš pravdu, všetkému rozumiem, so všetkým rátame, ale ide mi o vzor tej zmluvy, aby som ju nemusel výmýšľať. Inak so všetkým spomenutým súhlasím. Ďakujem veľmi pekne!;)

ahoj, presne viem, čo hľadáš... lenže moc ti asi nepomôžem.. tiež práve riešim takéto zmluvy... akurát so stolármi... síce ich ešte nemám, pretože doteraz som pripravovala zmluvy pre "predavačou"....
a ešte niečo... taký vzor nikde na nete nenájdeš... aspoň, ak máš takú istú smolu ako ja.... ak to ešte budeš potrebovať, môžem ti poslať, to čo mám... napíš SS
Jozef Mihál
15.11.06,06:17
Ak aj takúto zmluvu spíšete, a bude tam znenie "XY musí byť k dispozícii pre firmu QW každý deň od 8.00 do 16.30 pod zmluvnou pokutou 1.000.000 Sk...atď." tak tým dáte prípadnej kontrole do rúk ďalší dôkaz, že v skutočnosti ide o závislú činnosť...
Soňula
15.11.06,06:47
jasper
15.11.06,16:31
Ahojte,
moze mi niekto odpovedat na otazocku ohladne vzajomneho "zamestnania" manzelov-zivnostnikov?
Moja manzelka ma maly obchodik a zda sa, ze bude dlhsie nemocna - je vypisana a nemoc nahlasila na soc. poistovnu. Kedze najom bezi, tak jej chodim predavat ja (a popri tom si robim svoju robotu - prekladanie).
Musi byt medzi nami uzatvorena nejaka zmluva? napr. na dobu do ukoncenia nemoci, atd.
A ak ano, moze byt odmena za takuto sluzbu mensia ako minimalna mzda?

Vdaka, Jasper
Jozef Mihál
15.11.06,16:34
Ak má manželka obchod ako živnostníčka a Vy ste dôchodkovo poistený v Soc.poisťovni, tak pokojne môžete bez akejkoľvek zmluvy vypomáhať v jej obchode. Ak ale nie ste dôchodkovo poistený, tak bez pracovnej zmluvy by šlo o nelegálnu prácu.
jasper
15.11.06,16:43
Vdaka, Jasper
Jarmila xp
23.11.06,20:46
Dobry den. Chcela by som sa spytat, ak dopravca FO chce uzatvorit zmluvu, nie ako so zamestnancom, ale podla obch.zakonnika s vodicom tiez podnikatelom-FO o aky ttp zmluvy by malo ist. Dakujem
dugy
26.11.06,14:34
ako som si precital diskusiu na tuto temu tak ma zarazila jedna zavazna vec: ak FO-podnikatel teda zivnostnik vykonava "pracu" pre ineho zivnostnika al. PO-podnikatela, tak v ziadnom pripade tento vztah nespada pod rezim Zakonnnika prace, tu nejde o pracovnopravny vztah ale o cisto obchodnopravny vztah (vztah medzi dvoma podnikatelmi), cize sa bude riadit ustanoveniami OBZ, pouzitie Zak. prace na tento vztah je absolutne vylucene.
Danila
26.11.06,14:42
ako som si precital diskusiu na tuto temu tak ma zarazila jedna zavazna vec: ak FO-podnikatel teda zivnostnik vykonava "pracu" pre ineho zivnostnika al. PO-podnikatela, tak v ziadnom pripade tento vztah nespada pod rezim Zakonnnika prace, tu nejde o pracovnopravny vztah ale o cisto obchodnopravny vztah (vztah medzi dvoma podnikatelmi), cize sa bude riadit ustanoveniami OBZ, pouzitie Zak. prace na tento vztah je absolutne vylucene.
Máš absolútnu pravdu. A nikto z poraďákov to nespochybnil.
kiume
12.12.06,10:37
Upratovačka na živnosť nie je problém, pokiaľ predmetom činnosti danej firmy nie je upratovanie.

Čiže ak mám teraz živnosť a som zaregistrovaný vo velkoobchode s výpočtovou technikou ako odberatel, tak tam sa nemôžem zamestnať povedzme ako skladník??
dugy
15.12.06,15:26
kludne tam mozes "pracovat" ale nie na zaklade pracovnej zmluvy ale zmluvy uzavretej na zaklade OBZ, skladnicke prace alebo nieco podobne ale musis mat v predmete podnikania
Zoltán Kovács
15.12.06,16:08
To, že máš ŽL nie je prekážkou na zamestnanie. Riadnou pracovnou zmluvou budeš ako ostatný zamestnanci. Len na konci roka budeš mať viac povinnosti. Zamestnávateľ ti neurobí ročné zúčtovanie dani ale sám si ich vysporiadaš v rámci daňového priznania.
slavenkacka
25.01.07,09:02
Potrebujem radu ohladom zivnostnikov a BOZP. Mame stavebnu firmu a vacsinou u nas pracuju zivnostnici. My sme povinny robit im skolenia ohladom BOZP?
Katka0208
12.02.09,07:31
Dobrý deň, mám konkrétny prípad. Živnostník vykonáva reklamnú činnosť. Keďže to doteraz robil sám, všetko nestíhal. Preto sa rozhodol, že každý mesiac mu cca 100 hodín bude vypomáhať ďalšia živnostníčka pri grafických prácach. Po prečítaní všetkých príspevkov na porade teda už viem, že nie je problém, ak živnostník vykonáva tú istú činnosť pravidelne počas dlhšieho obdobia iba u jednej firmy. Ale keďže nestačí obyčajné vyfakturovanie služieb, aký typ zmluvy je v danom prípade potrebné uzatvoriť? Zmluvu o dielo, mandátnu alebo??? V zmluve musí byť dohodnutý typ vykonávanej práce, čas, mzda atd??? Prosím Vás o radu. Vopred ďakujem
Martin Mocko
12.02.09,07:43
Potrebujem radu ohladom zivnostnikov a BOZP. Mame stavebnu firmu a vacsinou u nas pracuju zivnostnici. My sme povinny robit im skolenia ohladom BOZP?

BOZP pre živnostníkov nie je potrebné. Živnosť je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Preto živnostník nemôže "pracovať u niekoho".
Zita5
12.02.09,07:59
Potrebujem radu ohladom zivnostnikov a BOZP. Mame stavebnu firmu a vacsinou u nas pracuju zivnostnici. My sme povinny robit im skolenia ohladom BOZP?

Firma je povinná robiť školenia svojim zamestnancom , ktorí u Vás pracujú na riadny pracovný pomer resp. Dohodou o vykonaní práce .

Živnostník nie je Vašim zamestnancom !
Katka0208
12.02.09,08:27
Nikto mi neporadí?
Zita5
12.02.09,08:34
Dobrý deň, mám konkrétny prípad. Živnostník vykonáva reklamnú činnosť. Keďže to doteraz robil sám, všetko nestíhal. Preto sa rozhodol, že každý mesiac mu cca 100 hodín bude vypomáhať ďalšia živnostníčka pri grafických prácach. Po prečítaní všetkých príspevkov na porade teda už viem, že nie je problém, ak živnostník vykonáva tú istú činnosť pravidelne počas dlhšieho obdobia iba u jednej firmy. Ale keďže nestačí obyčajné vyfakturovanie služieb, aký typ zmluvy je v danom prípade potrebné uzatvoriť? Zmluvu o dielo, mandátnu alebo??? V zmluve musí byť dohodnutý typ vykonávanej práce, čas, mzda atd??? Prosím Vás o radu. Vopred ďakujem

Živnostníčka :

- pracuje na svojom PC a používa svoje grafické programy ?
- pracuje vo svojich priestoroch na jej vlastné náklady ?
- pracuje v oblasti spracovania grafiky aj pre iné firmy ?

Pozrite si definíciu "Závislej činnosti "

Zákonník práce § 1
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-12-6-2008-a.html#hore)

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

(4) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahuje sa na tieto právne vzťahy Občiansky zákonník.

(5) Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

(6) V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť.
Katka0208
12.02.09,14:40
No... pracuje na jeho PC a v jeho priestoroch a pracuje iba pre neho. Takze to nie je spravne? Niektori pisu, ze to nie je problem, ini ze je. Tak uz ozaj neviem. ??????
mzdarka renca
12.02.09,15:43
No... pracuje na jeho PC a v jeho priestoroch a pracuje iba pre neho. Takze to nie je spravne? Niektori pisu, ze to nie je problem, ini ze je. Tak uz ozaj neviem. ??????

zita5 ti jasne napísala ako to je, priložila ti tam aj podľa akého je to § Zákonníka práce.
Zita5
12.02.09,19:25
No... pracuje na jeho PC a v jeho priestoroch a pracuje iba pre neho. Takze to nie je spravne? Niektori pisu, ze to nie je problem, ini ze je. Tak uz ozaj neviem. ??????

Ja som Vám napísala , tak ako to zákonne je :).Ostatné je už na Vás .
Podľa Vášho popisu , sa to javí ako závislá práca .
Katka0208
13.02.09,06:54
Dobre, dakujem Vám za odpoved
Ludula
21.04.09,10:59
V našej firme SZČO vykonávajú práce mesačne na základe objednávky. Práce faktúruju na základe priloženej objednávky, súpisu vykonaných prác a zápisu o odovzdaní a prevzatí stavebných prác.
Máme ohlásenu kontrólu DÚ a preto sa chcem poradiť či je tento postup v súlade so zákonom.
Ďakujem.
kcerna
20.01.10,08:13
A keď som mal živnostníka na určitú službu, nie je môj zamestnanec - nie je to závislá činnosť, ako to zaúčtujem v peňažnom denníku - ako mzdy asi nie.