sanisielko
08.11.06,09:45
Chcela by som poprosiť o radu... V roku 2006 som zakúpila do firmy úžitkové vozidlo, ktorého rok výroby je 1999. Môže sa takéto staršie vozidlo odpisovať? Vopred ďakujem za radu
AHA
08.11.06,08:49
Ak jeho obstarávacia hodnota bola viac ako 30.000,-Sk tak sa musí odpisovať
je jedno, že má rok výroby 1999. § 22 zákona o dani z príjmov.
Dada
08.11.06,09:08
A ak by bolo také auto preradené z osobného vlastníctva do podnikania, odpisovalo by sa, či nie?
Tweety
08.11.06,09:11
A ak by bolo také auto preradené z osobného vlastníctva do podnikania, odpisovalo by sa, či nie?Ak obstaráš majetok a zaradíš do podnikania a splňa podmienky na odpisovanie, odpisuješ.§ 22 Zákon o dani z príjmov.
Dada
08.11.06,09:15
Ak obstaráš majetok a zaradíš do podnikania a splňa podmienky na odpisovanie, odpisuješ.§ 22 Zákon o dani z príjmov.

A z akej ceny odpisujem? Z ceny, čo je uvedená v znaleckom posudku?
Tweety
08.11.06,09:17
A z akej ceny odpisujem? Z ceny, čo je uvedená v znaleckom posudku? Vstupnou cenou je cena obstarania.Doplním, cena za ktorú si ho kúpila.
Viera.M.
08.11.06,09:19
Vstupnou cenou je cena obstarania.

na doplnenie...vstupná cena nie je cena zo znal. posudku...
AHA
08.11.06,09:20
A pri nákupe takéhoto auta musí byť nutne znalecký posudok ?
Tweety
08.11.06,09:21
A pri nákupe takéhoto auta musí byť nutne znalecký posudok ?Nie je potrebný.
Viera.M.
08.11.06,09:22
A pri nákupe takéhoto auta musí byť nutne znalecký posudok ?
Prečo stále znalecký posudok. Veď ak kúpiš motor. vozidlo, uzatvoríš KZ, v ktorej je uvedená obst. cena vozidla...
Dada
08.11.06,09:23
na doplnenie...vstupná cena nie je cena zo znal. posudku...

Lenže, čo ak už ani Pán Boh nevie, čo také staré auto stálo a podnikateľ si ho PRERADÍ z osobného užívania do podnikania? Aká cena je tou vstupnou cenou?
Dada
08.11.06,09:24
Prečo stále znalecký posudok. Veď ak kúpiš motor. vozidlo, uzatvoríš KZ, v ktorej je uvedená obst. cena vozidla...

Pri kúpe je to jasné. Ale mňa zaujíma preradenie z osobného vlastníctva do podnikania.
Viera.M.
08.11.06,09:26
Pri kúpe je to jasné. Ale mňa zaujíma preradenie z osobného vlastníctva do podnikania.
Preradenie z osobného do podnikania a nemáš už z roku Pána cenu, za ktorú bolo vtedy vozidlo kúpené....zaradenie bez ceny, ale nie na základe znal. posudku...

Ak sa mýlim, opravte ma!
Tweety
08.11.06,09:27
Pri kúpe je to jasné. Ale mňa zaujíma preradenie z osobného vlastníctva do podnikania.
Tam by som chcela ten posudok, VC by bola reprodukčná OC.
AHA
08.11.06,09:28
Prečo stále znalecký posudok. Veď ak kúpiš motor. vozidlo, uzatvoríš KZ, v ktorej je uvedená obst. cena vozidla...
Ja si myslím, že tiež netreba ale pred pol hodinou volal daňovák, ktorý
mi robí daňovú kontrolu a ten to požaduje lebo nič iné vtej firme nenašiel
a musí vykazovať nejakú činnosť. A pritom to bolo auto kupvané v roku
2004 ako dvojročné fabia combi s malým počtom km za 325.000,-SK a v tej dobe môj známi kupoval novú v tej istej výbave za 450.000,-SK a má výhrady.
Viera.M.
08.11.06,09:30
Tam by som asi chcela ten posudok. tam by VC bola reprodukčná OC.
To mohlo byť, ale neviem čo DÚ...zaujímal by ma názor kontrolora, nakoľko som dotazovala na svojom DÚ /styk pre verejnosť/ a názor ich nebol totožný s mojim...preto neustále píšem, že znalecký nie...
Tweety
08.11.06,09:35
To mohlo byť, ale neviem čo DÚ...zaujímal by ma názor kontrolora, nakoľko som dotazovala na svojom DÚ /styk pre verejnosť/ a názor ich nebol totožný s mojim...preto neustále píšem, že znalecký nie... Ja tento poznatok mám od daňového poradcu, ale trošku z iného uhla, preradenia do súkromného vlastníctva.
Dada
08.11.06,09:35
Tak teraz ako? Použiť cenu zo znaleckého posudku, keď nemám ako zistiť pôvodnú hodnotu auta?
Viera.M.
08.11.06,09:47
Tak teraz ako? Použiť cenu zo znaleckého posudku, keď nemám ako zistiť pôvodnú hodnotu auta?
Ja by som ju nepoužila, zaradila by som vozidlo bez vstupnej ceny.. s nulovou cenou...
Milan Benka
08.11.06,10:07
Tak teraz ako? Použiť cenu zo znaleckého posudku, keď nemám ako zistiť pôvodnú hodnotu auta?

Možnosť odpisovať MV je štyri roky. Neverím, že podnikateľ nevie, za koľko kúpil auto, príp. to zdokladovať (ak je to v lehote 4 rokov). Ak je to MV staršie, nemá význam filozofovať o jeho OC. V rámci odpisov už nič neuplatní.

Takže ten znalecký posudok je úplne bezpredmetný.
Pôvodnú cenu auta nech zistí podnikateľ, ktorý ho chce preradiť. Zároveň nech zistí rok obstarania (kúpy) MV.
Ak je vozidlo staršie ako 4 roky, súhlasím s Vierkou.
Milan Benka
08.11.06,10:14
Ja si myslím, že tiež netreba ale pred pol hodinou volal daňovák, ktorý
mi robí daňovú kontrolu a ten to požaduje lebo nič iné vtej firme nenašiel
a musí vykazovať nejakú činnosť. A pritom to bolo auto kupvané v roku
2004 ako dvojročné fabia combi s malým počtom km za 325.000,-SK a v tej dobe môj známi kupoval novú v tej istej výbave za 450.000,-SK a má výhrady.

Z akého dôvodu požaduje znalecký posudok ? Ak iné nenašiel, nechal by som ho, nech si to zapíše do protokolu o kontrole, aspoň niečo tam bude.
Viera.M.
08.11.06,10:16
Z akého dôvodu požaduje znalecký posudok ? Ak iné nenašiel, nechal by som ho, nech si to zapíše do protokolu o kontrole, aspoň niečo tam bude.
Daňovák niečo nájde, zapíše do protokolu a na základe zistených alebo zisteného nedostatku môže dať pokutu - sankcie...
AHA
08.11.06,10:20
Ide o to, že ak mu nedoložím znalecký posudok môže mi vyhodiť odpisy ?
Milan Benka
08.11.06,10:20
Kým sa dostane k sankciám, mám ešte priestor dať mu vyjadrenie k protokolu.

Chýbajúci znalecký posudok by bol nedostatkom v prípade, že by v kúpnej zmluve bolo uvedené, že cena je stanovená podľa znaleckého posudku.
Milan Benka
08.11.06,10:22
Ide o to, že ak mu nedoložím znalecký posudok môže mi vyhodiť odpisy ?

V kúpnej zmluve je o stanovení ceny uvedené čo?
Dohoda, podľa znalec. posudku ?
AHA
08.11.06,10:25
V kúpnej zmluve je o stanovení ceny uvedené čo?
Dohoda, podľa znalec. posudku ?
Kúpna zmluva má všetky náležitosti, ktoré má mať a cena je tam jasné stanovená 325.000,- Sk. V kúpnej zmluve nie je ani zmienka o znaleckom
posudku, pretože tento nebol robený.
Viera.M.
08.11.06,10:28
Kúpna zmluva má všetky náležitosti, ktoré má mať a cena je tam jasné stanovená 325.000,- Sk. V kúpnej zmluve nie je ani zmienka o znaleckom
posudku, pretože tento nebol robený.
Takže je to v poriadku. Nevidím absolútne dôvod, prečo daňovák žiada ZP...naozaj mu ide len a len o to niečo nájsť????
Milan Benka
08.11.06,10:37
Kúpna zmluva má všetky náležitosti, ktoré má mať a cena je tam jasné stanovená 325.000,- Sk. V kúpnej zmluve nie je ani zmienka o znaleckom
posudku, pretože tento nebol robený.

V takomto prípade je cena stanovená dohodou ( na znak súhlasu podpísali obe zmluvné strany zmluvu).

Pre vyhodenie odpisov z nákladov nemá právnu oporu.
AHA
08.11.06,11:27
Ďakujem za rady potom napíšem ako som dopadla.
Viera.M.
19.12.06,18:41
Ďakujem za rady potom napíšem ako som dopadla.
Pekný večer.. Ubehlo už vyše mesiaca a dozvieme sa ako si dopadla???:)
AHA
21.12.06,09:16
Pekný večer.. Ubehlo už vyše mesiaca a dozvieme sa ako si dopadla???:)
Po ťažkých bojoch to uznali ale až potom keď som im povedala, že keď chcú nech to napíšu do protokolu ale, že sa odvoláme zavolali svojho právnika a ten im odporučil aby to nechali tak.
Takže super
Viera.M.
23.12.06,19:03
Po ťažkých bojoch to uznali ale až potom keď som im povedala, že keď chcú nech to napíšu do protokolu ale, že sa odvoláme zavolali svojho právnika a ten im odporučil aby to nechali tak.
Takže super
To som skutočne rada a dúfam, že Ti naše rady pomohli pri "obrane".
DenisaM
11.01.07,12:11
Ahojte, teraz som trochu zmätená. Minulý rok sme kúpili staršiu vysokozdvižnú plošinu zn. Avia, ktorá má asi 15 rokov. Môžeme ju odpisovať?
Tweety
11.01.07,12:15
Ahojte, teraz som trochu zmätená. Minulý rok sme kúpili staršiu vysokozdvižnú plošinu zn. Avia, ktorá má asi 15 rokov. Môžeme ju odpisovať? Ak ste ju zaradili do majetku, tak áno.
DenisaM
11.01.07,12:41
ĎAKUJEM za rýchlu odpoveď Tweety. :D