scorpions
08.11.06,10:08
Prosím o radu ako predať podnik ktorý vlastním ako fyzická osoba . Predávam ho vlastne sebe ale už ako zakladatelovi a zároveň jedinému konateľovi novozaloženej s.r.o. Jedná sa o nákladné autá( a iný drobný majetok ) keďže podnikám v oblasti nákladnej dopravy.Jednoduché by to bolo predať s.r.o., ale potom musím odviesť z predaja DPH (ihneď ). Ako s.r.o. by to zase museli na žiadosť DPH vrátiť ( 2 mesiace ).Treba mať na to volné financie.Je ešte nejaká iná cesta ako predať a nezaplatiť DPH ?
danusi
08.11.06,10:55
Nerozumiem, v prvej vete - podnik ktorý vlastním ako FO. Čo to je? Ty chceš predať živnosť alebo s.r.o.?
scorpions
08.11.06,11:17
myslím tým živnosť.Teraz som SZČO-živnostník a chcem prejsť na s.r.o. Doteraz nadobudnutý majetok chcem previesť na novú s.r.o.
natanka
08.11.06,11:59
Dobry den,
my sme "transformaciu FO na s.r.o." absolvovali minuly rok, a uctovne to teda vobec nie je velka sranda... Je potrene si uvedomit, ze predavate podnik ako celok. Takze ak mate chut, posielam Vam ako sme to robili my:

1. mali by ste mat Zmluvu o predaji podniku (§476 OZ) - písomne - touto zmluvou sa "predávajúci zaväzuje previesť na kupujúceho vlastnícke právo k veciam, iné práva a iné majetkové hodnoty, ktoré slúžia prevádzkovaniu podniku, a kupujúci sa zaväzuje prevziať záväzky predávajúceho súvisiace s podnikom a zaplatiť kúpnu cenu. " - cize hmotny, nehmotny majetok, pohladavky, zavazky, existujuce zmluvy a pod, ktore vypisete do neoddelitelnej prilohe k zmluve. Na zmluve musi byt notarom overeny podpis. (je to trocha smiesne, ale budete podpisovataj ako kupujuci, aj ako predavajuci.) Potom oznamite veritelom a dlznikom, ze prava a povinnosti prechadzaju na zaklade tejto zmluvy z FO na s.r.o. (naozaj to staci oznamit a poziadat o zmenu odberatelskych / dodavatelskych hlaviciek, lebo aj tak vas to nezbavuje zodpovednosti za uhrady).
natanka
08.11.06,12:11
A dalej, predaj podniku sa nepovazuje za dodanie tovaru alebo sluzby - takze nepodlieha DPH. Prijem z jeho predaja je vsak povazovany za prijem z podnikania a inej samostatne zarobkovej cinnosti, to zn. ze ho zdanujete danou z prijmu. A tu je problem s ocenenim a zauctovanim. Ja som to spravila takto (podla knizky, ale nerucim za spravnost):

+ prevadzany hmotny majetok
+ pohladavky
+ poskytnute preddavky
- prevadzane zavazky

= realna trhova hodnota (za ktoru minimalne by mal byt podnik predany)


vycislenie zakladu dane:
+ prijem z predaja (za kolko som ten podnik predala)
+ zavazky
- hodnota hmotneho majetku
- zavazky, ktore ak by boli uhradene pred predajom podniku, boli by danovym vydavkom

= zaklad dane, z ktoreho ako zivnostnik zaplatite dan.


Opakujem, tento postup som nasla v knizkach, ale nemam to overene z DU, ze je to spravne.
Milan Benka
08.11.06,12:16
Na prvý pohľad to sedí