belkova
08.11.06,10:21
Dobry den,
poprosila by som o odpoved na otazku.

Zena v juni 2005 nastupila na matersku dovolenku, ktora trvala do decembra 2005. Od decembra 2005 je teda na rodicovskej dovolenke.

Na rodicovskej dovolenke znovu otehotnela, termin porodu je maj 2007, teda predpokladany nastup na matersku je april 2007.

Nie je DNP.
Vyska materskej by sa jej teda ratala z pravdepodobneho VZ.

Moja otazka je - aka je vyska tohto pravdepodobneho VZ?
Zmenilo by nieco na jej vyske materskej keby v marci-aprili 2007 ukoncila sucasne zamestnanie a zamestnala by sa u noveho zamestnavatela s maximalnym VZ?

Dakujem velmi pekne za odpoved a prajem prijemny den.
Jozef Mihál
08.11.06,09:31
Rozhodujúce obdobie je rok 2006. Keďže v tom čase mala prerušené povinné poistenie zamestnanca (počas RD), tak sa, ako správne hovoríte, použije pravdepodobný VZ.

Citujem z komentára k zákonu o sociálnom poistení (celý komentár nájdete tu: http://www.porada.sk/t34188-zakon-o-socialnom-poisteni-57-pravdepodobny-denny-vymeriavaci-zaklad.html):

"Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období určenom podľa § 54 ods. 1 zákona (v praxi aj v rozhodujúcom období určenom podľa § 54 ods. 2 zákona) vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie alebo v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, nebol nemocensky poistený.
...
Podľa § 57 ods.2 zákona, pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (pozn. nezohľadňuje sa, či ide o mesiac, ktorý má 28, 29, 30 alebo 31 dní)."

Ak by sa zamestnankyňa predčasne vrátila do zamestnania, pred nástupom na MD pracovala a mala 25911 Sk mesačne, nič sa neznemí na tom, že rozhodujúce obdobie je rok 2006 a použije sa tak či tak pravdepodobný denný vym.základ. Riešením tu je len ukončenie súčasného prac.pomeru a uzatvorenie nového prac.pomeru s platom 25911 Sk.
belkova
08.11.06,09:41
Pan Mihal,
dakujem velmi pekne za promptnu odpoved.

Este aby som sa utvrdila v mojom nazore - bude teda stacit, ak k ukonceniu sucasneho a vzniku noveho PP dojde mesiac dva pred nastupom na matersku?

Este raz - srdecna vdaka.
Zuzana210
08.11.06,09:42
Podľa § 57 ods.2 zákona, pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (pozn. nezohľadňuje sa, či ide o mesiac, ktorý má 28, 29, 30 alebo 31 dní)."

Riešením tu je len ukončenie súčasného prac.pomeru a uzatvorenie nového prac.pomeru s platom 25911 Sk.

Veľmi sa v tom nevyznám, ale nestačil by nový "platový dekrét" na 25911 Sk?
sonka1
08.11.06,09:46
Veľmi sa v tom nevyznám, ale nestačil by nový "platový dekrét" na 25911 Sk?

Nie, nestačil, pretože RO by bol aj tak rok 2006, takže platový dekrét v 2007 by bol nanič.
Musí uzatvoriť nový pracovný pomer a súčasný ukončiť. Iba vtedy sa mení RO.
Zuzana210
08.11.06,09:56
Nie, nestačil, pretože RO by bol aj tak rok 2006, takže platový dekrét v 2007 by bol nanič.
Musí uzatvoriť nový pracovný pomer a súčasný ukončiť. Iba vtedy sa mení RO.

Je mi jasné, že na zmenu RO musí ukončiť pracovný pomer. Ale ak jej RO ostane r.2006, tak sa treba snažiť zmeniť pravdepodobný VZ v tom mesiaci, keď ide ma MD. A to by malo ísť zvýšením platu. Alebo je tam ešte nejaký zádrheľ?
Jozef Mihál
08.11.06,09:57
Este aby som sa utvrdila v mojom nazore - bude teda stacit, ak k ukonceniu sucasneho a vzniku noveho PP dojde mesiac dva pred nastupom na matersku?
Stačilo by to, stačil by však aj nový platobný dekrét, tak ako sa pýta Zuzana, pretože nový platový dekrét je dôkazom, že pravdepodobný VZ by bol 25911 Sk.
belkova
08.11.06,10:11
Prosim Vas, mohli by ste mi este poradit, ako by mal vyzerat taky platobny dekret - nikdy som sa s tym nestretla.
Vdaka
sonka1
08.11.06,12:41
Je mi jasné, že na zmenu RO musí ukončiť pracovný pomer. Ale ak jej RO ostane r.2006, tak sa treba snažiť zmeniť pravdepodobný VZ v tom mesiaci, keď ide ma MD. A to by malo ísť zvýšením platu. Alebo je tam ešte nejaký zádrheľ?

nie neni, mala som na mysli, že zmenu na RO urobí tak, že ukočí PP napríklad k 31,12,2006 a v roku 2007 sa zamestná napríklad mesiac pred pôrodom, vtedy by bol RO 2007.