Janinkaaa
08.11.06,10:36
Opäť som tu s problémom, s ktorým si neviem rady.

Spoločnosť A sa ruší a zlúčuje sa so spoločnosťou B.
Všetko je to v rukách právnika a neviem presne, kedy to bude a či to stihneme ešte v tomto roku.
Mne však teraz hlavne ide o nepreinvestovanú daňovú stratu v spoločností A.

Spoločnosť A odpočítavala daňovú stratu ešte podľa starého daňového zákona. Spoločnosť A mala povinnosť preinvestovať daňovú stratu.
Rok 2006 je posledným rokom, kedy spoločnosť má povinnosť preinvestovať daň. stratu 4/5 a rok 2007 bude posledným rokom, kedy spoloč. A bude musieť preinvestovať daň. stratu 5/5.
Ak zlúčenie firmy A do firmy B bude napr. k 30.11.2006, môže prejsť povinnosť preinvestovania daň. straty na firmu B ?
Janinkaaa
08.11.06,12:58
Nik nemá také poznatky ?
renča1
08.11.06,14:02
Pokračovanie .... v dalšom príspevku.
Janinkaaa
08.11.06,14:31
Renča vďaka za odpoveď.
To mi je jasné, že pokračujúca firma môže pokračovať v odpisovaní daň. straty.
Ale či prejde na firmu B možnosť preinvestovania daň. straty.

Ide o to, že spoločnosť A mala povinnosť preinvestovať daň. stratu nákupom dlhodobého majetku. Ale firma A nepreinvestovala, nenakúpila žiaden dlh. majetok a v roku 2006 má povinnosť si zvýšiť daň. základ o sumu nepreinvestovanej straty.
Ak sa však spoločnosť A zlúči s firmou B ešte v tomto roku, môže firma B potom preinvestovať daň. stratu, ktorú mala firma A kúpou dlhod. majetku a tým by firma A už nezvyšovala daň. základ o nepreinvestovanú daň. stratu.

Neviem, či to nie je veľmi zložité rozpísané.
renča1
08.11.06,14:46
Keďže máš povinnosť pokračovať podľa starého zákona o dani z príjmu, čítaj poslednú vetu:

Podmienky na uplatnenie odpočtu straty podľa § 34 ods. 2 zákona č. 366/99 Z.z.

 od základu dane možno odpočítať daňovú stratu, ktorá vznikla najviac v troch zdaňovacích obdobiach bezprostredne predchádzajúcich obdobiu, v ktorom daňovník vykázal kladný základ dane
 daňovník odpočítava stratu rovnomerne, počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach
 sumu odpočítavanej straty je daňovník povinný preinvestovať na obstaranie hmotného investičného majetku do skončenia tretieho zdaňovacieho obdobia, v ktorom uplatnil odpočet pomernej časti straty. Ak príslušnú 1/5 straty odpočítanú od základu dane daňovník nepreinvestuje na obstaranie hmotného investičného majetku do stanovenej lehoty, upravuje o túto sumu základ dane v tom zdaňovacom období, v ktorom uplynula lehota na preinvestovanie príslušnej 1/5 odpočítanej straty od základu dane
 ak v priebehu odpočtu straty vznikne daňovníkovi ďalšia strata, nemôže ju už od základu dane odpočítať
 počnúc tretím rokom odpočtu straty môže daňovník znížiť základ dane o pomernú časť straty rovnomerne, najviac však do sumy vykázaného základu dane, ktorý prevyšuje sumu 150 000 Sk v každom jednotlivom zdaňovacom období
 ak v treťom až piatom roku daňovník nevykáže základ dane vyšší ako 150 000 Sk, nárok na odpočet pomernej časti straty mu zanikne
 ak daňovník v priebehu odpočtu straty zanikne zrušením bez likvidácie, právny nástupca nemôže pokračovať v odpočte straty, môže však prevziať záväzok na preinvestovanie odpočítanej straty zaniknutého daňovníka
suzuki
08.11.06,14:58
Ja neviem, či som to správne pochopila - ale podľa tohoto môže spol. A prevziať záväzok na preinvestovanie straty spoločnosti B a nie naopak.
renča1
08.11.06,15:03
Nie spol.A , ale naopak spol.B , ako právny nástupca nemôže pokračovať v odpočte straty, ale môže však prevziať závazok na preinvest.odpoč.straty zaniknutého daňovníka.
suzuki
08.11.06,15:08
Aha, zle som si to prečítala, myslela som, že B zaniká bez likvidácie a A ju preberá. Takže je to OK.
Janinkaaa
09.11.06,06:06
Reníčka ďakujem veľmi pekne za tvoju vyčerpávajúcu odpoveď.