EkoMax
08.11.06,11:38
Prosím o pomoc, viem že téma dovoleniek, stavného a cestovných náhrad je dopodrobna rozpracovaná, ale potrebujem súrne poradiť :

1. ak zamestnanec neodpracoval 60 dní /stihla som vyčítať z príspevkov/ má nárok na dovolenku za každých 22 dní, t.j. PP 4.9. - 31.10.2006 má nárok na 3 dni dovolenky ?
2. Ak zamestnanci v roku 2004 a 2005 nečerpali dovolenku, je zamestnávateľ túto dovolenku povinný preplatiť, ak áno, tak dokedy ?
3. Je možné, aby nevyčerpaná dovolenka ak PP pokračuje prepadla ?
/vraj ak zamestnanec dovolenku nečerpá a nežiada o jej preplatenie tak prepadne a zamestnávateľ ju preplatiť nemusí , je to pravda ? /
4. Ak je zamestnanec zamestnanvo firme na Slovensku a je pridelený do zahraničia na 4 hod, prináleží mu stravné vo výške celodennej náhrady, alebo má byť náhrada krátená?
/ Podľa mňa je na služobnej ceste od hod. vyslania do návratu a podľa zákona mu náhrada prináleží na dobu vyslania na služobnú cestu, bez ohľadu na to , či odpracuje 4, alebo 8 hod podľa zákona o cestovných náhradách/.
AHA
08.11.06,11:13
1.) Áno
2.) Dovolenka z roku 2004 mala byť vyčerpaná do 31.3.2005 ináč už na ňu nie
je nárok, dovolenka za tok 2005 mala byť vyčerpaná do 31.3.2006 potom
na ňu už nárok tiež nie je. Dovolenka sa môže preplácať iba pri rozviazaní
pracovného pomeru ak o to zamestnanec písomne požiada a zamestnáva-
teľ mu ju neumožnil vyčerpať.
3.) Stravné nesúvisí s odpracovanými hodinami v zahraničí ale od dĺžky trva-
nia SC v zahraničí § 13 ods.1 zákon o cestovných náhradách.
Chobot
08.11.06,11:25
1.) Áno
2.) Dovolenka z roku 2004 mala byť vyčerpaná do 31.3.2005 ináč už na ňu nie
je nárok, dovolenka za tok 2005 mala byť vyčerpaná do 31.3.2006 potom
na ňu už nárok tiež nie je. Dovolenka sa môže preplácať iba pri rozviazaní
pracovného pomeru ak o to zamestnanec písomne požiada a zamestnáva-
teľ mu ju neumožnil vyčerpať.
3.) Stravné nesúvisí s odpracovanými hodinami v zahraničí ale od dĺžky trva-
nia SC v zahraničí § 13 ods.1 zákon o cestovných náhradách.

1. pri odpracovaných 22 dňoch je nárok 1/12 z ročného výmeru. Ak má ročný nárok 20 dní, tak je to 1,6 dňa, zaokrúhlene 1,5 dňa. Ak je výmera 25 dní, tak je to 2,08 dňa, zaokrúhlene 2 dni. Otázne je, či odpracoval 2x22 dní. V tom období bolo 41 pracovných dní + 1 sviatok, takže je to len 1/12 z vmery dovolenky. Ak sviatok považujeme za odpracovaný deň, tak bude mať nárok na 3, resp. 4 dni dovolenky.
2. Dovolenka za rok 2004 má byť podľa ZP vyčerpaná do 31.12.2005, dovolenka za rok 2005 má byť vyčerpaná do 31.12.2006 - ZP § 113 ods. 2:

"(2) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok a ak určeniu dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky."

S ostatným súhlasím.
AHA
08.11.06,11:44
1. pri odpracovaných 22 dňoch je nárok 1/12 z ročného výmeru. Ak má ročný nárok 20 dní, tak je to 1,6 dňa, zaokrúhlene 1,5 dňa. Ak je výmera 25 dní, tak je to 2,08 dňa, zaokrúhlene 2 dni. Otázne je, či odpracoval 2x22 dní. V tom období bolo 41 pracovných dní + 1 sviatok. Ak sviatok považujeme za odpracovaný deň, tak bude mať nárok na 3, resp. 4 dni dovolenky.

2. Dovolenka za rok 2004 má byť podľa ZP vyčerpaná do 31.12.2005, dovolenka za rok 2005 má byť vyčerpaná do 31.12.2006 - ZP § 113 ods. 2:

"(2) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok a ak určeniu dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky."

S ostatným súhlasím.
K bodu jedna ja som to brala tak, že odpraconých 41 jeden dní a jeden sviatok. Inak ďakujem za opravu neviem ako som čítala keď som bola v tom
že dovolenka za predchádzjúci rok musí byť vyčerpaná vždy konca marca,
ešteže sa nestretávam tak často s takými prípadmi.
EkoMax
08.11.06,11:46
Naozaj odpracoval len 19 dní + 1 sviatok v septembri a 22 dní v októbri čo je splolu 42 dní. Má teda nárok len na 1,5 dňa , alebo 3 dni ?V septembri bol prijatý od 4.9.2006.Tiež nemám tak často takéto špecifické prípady.
Chobot
08.11.06,12:47
Naozaj odpracoval len 19 dní + 1 sviatok v septembri a 22 dní v októbri čo je splolu 42 dní. Má teda nárok len na 1,5 dňa , alebo 3 dni ?V septembri bol prijatý od 4.9.2006.Tiež nemám tak často takéto špecifické prípady.

Bože, teraz som si všimol, že som z toho zblbol. Veď to je jednoduchá matematika - 2x22 dní nie je 42 dní, ale 44 dní. Takže aj keby sme zohľadnili sviatok, tak by mal odpracovaných len 42 dní. Nárok je za každých 22 dní, takže má nárok len na 1/12 - t.j. 1,5 resp. 2 dni.
EkoMax
08.11.06,13:16
Vďaka za odpovede :)