heno
08.12.04,08:25
Zdar.
Chcem sa opýtať odkedy(presný dátum) sa môže do nákladov zaradiť spotreba phl z osobného auta, ktoré nie je na firmu a ako to urobiť?

vďaka .
luebchenko
08.12.04,07:34
hneď pri prvom využití súkromného auta zamestnancom na "služobné" účely. Cez príslušné vyúčtovanie.
heno
08.12.04,07:48
Ale ja som myslel FO, ktorý nemá zamestnancov a používa auto na firemné účely.
Katty
08.12.04,07:57
Hneď ako zaplatíš cestnú daň na toto auto a začneš si písať jazdy do 31.10.04 si môžeš dať do nákladov len spotr.PHM podľa techničáku a od 1.11.04 si navyše môžeš uplatňovať aj náhradu 6,20 / 1km.
Dada
08.12.04,07:59
Ktorú spotrebu z techničáku treba brať do úvahy, keď je tam mesto, mimo mesto a kombinovaná?
Katty
08.12.04,08:03
na cesťáky zamestnancov (sukr.auta) používam priemer všetkých troch a na fir.auto mi zamest.vykazujú zvlášť mesto a zvlášť mimo tam používam tie dva údaje
Dada
08.12.04,08:06
na cesťáky zamestnancov (sukr.auta) používam priemer všetkých troch a na fir.auto mi zamest.vykazujú zvlášť mesto a zvlášť mimo tam používam tie dva údaje
Čiže môžem na svoje súkromné auto, ktoré používam na podnikanie urobiť priemer tých troch? Zaokrúhliť na 2 desatinné miesta?
janaGT
08.12.04,08:06
na súkromné autá zamestnancov používam priemer troch uvedených spotrieb
ORLEN
08.12.04,09:12
Neviem ci je na to nejaké usmernenie. Ja by som pouzila príslušnú spotrebu na príslušnom mieste. Veď je mnoho programov, ktoré to umožňujú. Pozry A-cory, Kniha jázd. Uz sme sa na porade o tomto programe bavili.
sway
08.12.04,09:14
Hneď ako zaplatíš cestnú daň na toto auto a začneš si písať jazdy do 31.10.04 si môžeš dať do nákladov len spotr.PHM podľa techničáku a od 1.11.04 si navyše môžeš uplatňovať aj náhradu 6,20 / 1km.

:rolleyes: nemáte niekto ten predpis 1.11.2004 ? - potrebovala by som ho - alebo kde ho nájdem? - dík.
luebchenko
08.12.04,09:38
Ako je to vlastne s tou cestnou daňou - ak jazdí FO na svoju živnosť autom neregistrovaným v majetku "firmy" - musí na to aby si ju vykázal do N zaplatiť cestnú daň? Ak ide o zamestnancov práv.osoby - tieto autá platiť cestnú daň nemusia? A čo keď si za účelom vybavovania služ. záležitostí "živnosti" požičiam auto (povedzme že to využijem len pár krát za rok) od niekoho z rodiny? Takéto auto tiež musí mať na účet mojej živnosi zaplatenú cest.daň? A čo keď si to auto požičiam od iného živnostníka (tiež to môže byť jeho súkromné - so zaplatenou cestnou daňou, prípadne bez, takisto ho môže mať v majetku firmy...) Možných variácií, permutácií a podobných kombinácii môže byť! Vyzná sa v tom niekto?
Katty
08.12.04,09:52
:rolleyes: nemáte niekto ten predpis 1.11.2004 ? - potrebovala by som ho - alebo kde ho nájdem? - dík.

pozri si Zákon č.539/2004 Z.z. Zákona o dani z príjmov ktorý nadobudol účinnosť 1.novembra 2004 tam to nájdeš v §19 Daňové výdavky ods.2 písm.e
Katty
08.12.04,09:56
luebchenko ZDP v spomínanom paragrafe hovorí: "...ak daňovník na cestovanie využije vlastné (opakujem vlastné) motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHM a základnej náhrady za každý jeden km jazdy..."


a tú cestnú daň ešte pohľadám.
Katty
08.12.04,10:04
...tak k tej cestnej dani asi toľko že predmetom dane je každé vozidlo ktoré sa používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním = §3 a v §20 sa vysvetlujú aj niektoré pojmy a je tam spomenuté aj to že za podnikanie sa nepovažuje použitie osobného automobilu zamestnanca....
sway
08.12.04,10:52
Ako je to vlastne s tou cestnou daňou - ak jazdí FO na svoju živnosť autom neregistrovaným v majetku "firmy" - musí na to aby si ju vykázal do N zaplatiť cestnú daň? Ak ide o zamestnancov práv.osoby - tieto autá platiť cestnú daň nemusia? A čo keď si za účelom vybavovania služ. záležitostí "živnosti" požičiam auto (povedzme že to využijem len pár krát za rok) od niekoho z rodiny? Takéto auto tiež musí mať na účet mojej živnosi zaplatenú cest.daň? A čo keď si to auto požičiam od iného živnostníka (tiež to môže byť jeho súkromné - so zaplatenou cestnou daňou, prípadne bez, takisto ho môže mať v majetku firmy...) Možných variácií, permutácií a podobných kombinácii môže byť! Vyzná sa v tom niekto?

:p v prvom rade ďakujem Katty - nájdem si to!

A k cetnej dani, len pozor na to, ak je auto napríklad manžela a ja mám firmu a zaplatím cestnú daň, lebo ho používam na moje podnikanie - cestná daň zaplatená musí byť, ale nesmie ísť do mojich nákladov, aj keď ju uhradím ja, nakoľko je to daň zaplatená za inú osobu!!! - a to isté aj pri požičanom aute od kohokoľvek - vždy musí byť cestná daň zaplatená, ak sa auto využije na podnikanie. :p
ORLEN
08.12.04,10:52
Aj poisťovací agent, ktorý nemá živnosť, ale môže si uplatňovať výdavky spojené s jeho činnosťou, by si mal zaplatiť cestnú daň ak chce zahrnúť PHM a 6,2 SK/km do N??????????????
luebchenko
08.12.04,11:01
Takže ak tomu správne rozumiem, pokiaľ nevlastním žiadne približovadlo, ktoré má v kolónke majiteľ napísané hrdo moje ctené meno, jediná šanca ako si vyúčtovať nejaké tie jazdy mám napríklad cez faktúru od majiteľa za prenájom vozidla(napr. ak to dám za rok do sumy 10.000,- Sk - len ten prenájom - tak to nemusím ani ja ani majiteľ vozidla nikde bonzovať) - môžem potom účtovať spotrebu PHM? Len čo s tou cestnou daňou? Ak si auto požičiam v požičovni áut - musím skúmať, či má alebo nemá zaplatenú daň? Či tu sa to akosi automaticky predpokladá že zrejme má - je to predsa auto v majetku firmy!
ORLEN
08.12.04,13:30
Ak si prenajmes auto v zmluve mi malo byť zakotvene kto tu cestnu dan zaplati. Nie?
luebchenko
08.12.04,13:40
Alebo by som mohla toho, od koho si to auto v priebehu roka požičiam na nejakú tu hodinku do roka za päť korún zamestnať...? A hop a je tu auto zamestnanca! :) Elektronicky prihlásim a odhlásim zo SP... Nádhera tieto zákonné možnosti - len kto sa v tom má vyznať.
Zyka
29.12.04,10:34
Ahojte,ja si myslim, ze cestna dan by mala zaujimat v prvom rade toho, kto auto poziciava a nie teba, pokial sa nebavime o drzitelovi auta, ale o zapozicanom aute...
rosemary
29.12.04,11:00
Ešte otázočka. Je rozdiel, keď je v techničáku rozdielny majiteľ a držiteľ, v tomto prípade by to ako bolo?
Zyka
29.12.04,12:08
Ano, je to rozdiel, cestnu dan podla mna plati drzitel motoroveho vozidla, ale mozno sa mylim, nemam po ruke zakon.
Majka
29.12.04,12:17
Cestnu dan palti majitel auta, poda danove priznanie k cestnej dani,zaplati dan alikvotnou ciastkou podla toho na kolko mesiacov bude automobil pouzivat v podnikani. mam jedneho klienta kde si zivnostnik pozical od otca auto a pouzival na podnikanie,otec zaplatil dan /sumu do vydavkov si zivnostink nemoze dat za zaplatenie dane / ked otec automobil predal tym dnom musel zivnostik prestat uplatnovat naklady-vydavky na automobil a do 15dni podat na DU oznamenie ze prestal pouzivaat automobil na podnikatel.ucely. to znamena, v marci zaplatil dan na 10mes. v novembri auto otec predal tak mu DU vratila dan-sumu za december ktora bola zaplatena "preddavkovo" pretoze sa v decembri automobil nepouzival na podnikatelske ucely. je to ok.
Fajdy
29.12.04,20:12
Ktorú spotrebu z techničáku treba brať do úvahy, keď je tam mesto, mimo mesto a kombinovaná?

V prípade normy spotreby podľa predpisu ES sa pri výpočte náhrady za spotrebované pohonné látky nemôže postupovať spôsobom, že sa vypočíta aritmetický priemer uvedených spotrieb. Uvedený postup platí len v prípade normy spotreby podľa EHK, ktorá uvádza spotrebu pre režim jazdy vozidla v meste, pre rýchlosť 90 km/hod. a pre rýchlosť 120 km/hod.). Už sme tento problém na porade rozoberali v starších príspevkoch.
Zyka
30.12.04,06:40
Priatelia, prosim vas o radu, v suvislosti s touto temou. Dostalo sa mi do ruk uctovnictvo /JU/ za cely rok, kde firma nevedie knihu jazd ani ziadnu evidenciu. PHL si zivnostnik preplaca na zaklade blokov, priamo z pokladnice. Neviem ako to mam poriesit s cestovnymi nahradami...na konci roka prepocitat na nejake kilometre kvazi najazdene, a o to potom upravit zaklad dane, alebo ako?
Dakujem know how.
:(
Manual
30.12.04,14:38
Podla mňa, keď si živnostník dáva do nákladov bločky za PHL, tak musí viesť knihu jázd. Inak to DU neuzná, ptetože on nebude vedieť daňákom dokladovať kde s tým autom bol. Ešte treba brať do úvahy, či to má auto súkromné a používa ho aj na služobné účely, alebo je to auto firemné. Tak či tak si bude musieť dopísať knihu jázd. Ak to má auto firemné, tak v knihe jázd musí vyznačiť aj prípadné súkromné jazdy.
Firemné auto
Napr. za rok najazdí 10000 km z toho je 10% súkromných. Potom cez UUO na konci roka z nákupu PHL dať von z nákladov 10%. Potom aj z ďalších nákladov čo má na auto dať 10% dole. Podobne je to aj s odpismi. Ja to takto vediem a DU pri kontrole nemal námietky.
Pekný predsilvestrovký večer.
ekin
30.12.04,18:22
Dada, ak mas spotrebu uvedenu v meste, mimo a kombinovanu, tak nie je mozne urobit priemer tých troch udajov, ale pouzijes tú, ktora sa najviac priblizuje skutocne najazd. km, cize ak v meste-mesto atd. Ja najcastejsie pouzivam kombinovanu. Priemer mozno pouzit iba v pripade, ze TP hovori o jazde v meste, pri .... rychlosti a pri inej rychlosti, nemam poruke usmernenie, tusim je to pri STN..Ak uz je norma EHK ci ES, tak plati to vyssie uvedene, cize mesto, mimo mesta a kombinovana. Na porade je kdesi o tom viac a presnejsie
ekin
30.12.04,18:23
až teraz som si vsimla, ze Fajdy uz odpovedala tiez...takze moja reakcia bola oneskorena :-)
Jana2004
30.12.04,20:34
:p v prvom rade ďakujem Katty - nájdem si to!

A k cetnej dani, len pozor na to, ak je auto napríklad manžela a ja mám firmu a zaplatím cestnú daň, lebo ho používam na moje podnikanie - cestná daň zaplatená musí byť, ale nesmie ísť do mojich nákladov, aj keď ju uhradím ja, nakoľko je to daň zaplatená za inú osobu!!! - a to isté aj pri požičanom aute od kohokoľvek - vždy musí byť cestná daň zaplatená, ak sa auto využije na podnikanie. :p
V e-novinách zo dňa 29.4.2004 citujem:" V praxi sa už viacero rokov aplikuje výnimka v prípade cestnej dane v situácii, ak automobil, ktorý je v BSM, využíva v súvislosti s podnikaním manžel, ale v TP je ako držiteľka uvedená manželka alebo naopak. Daňovníkom cestnej dane je manželka a táto je povinná cestnú daň aj zaplatiť. Manželkou zaplatená cestná daň je u jej manžela, ktorý v súvislosti s podnikaním používa predmetný automobil daňovým výdavkom. Uvedené však platí len v prípade automobilu v BSM.
Zyka
31.12.04,08:06
Prepacte, este ku knihe jazd. Co vsetko musi tato evidencia obsahovat?
Staci -datum, odkial-kam,pocet najazdenych km, ucel cesty? Nejaky prepocet, alebo suma v Sk?Aka je spojitost s vypocitavanim cest.vydavkov pomocou techn.preukazu? Ide len o ohranicenie cest.vydavkov podnikatela? TJ blocky za PHM cely rok-skutocna spotreba podla TP=toto su vydavky,kt.max mozem uplatnit?
Asi trochu laicka otazka, ale pomozete mi vymotat sa. Dik.
Veseleho Silvestra a bezproblemovy novy rok prajem.
:rolleyes:
ORLEN
03.01.05,07:52
Zyka presne. Ten kto prenajima auto, má príjem. Dosahuje zisk a auto mu sluzi na dosiehnutie tohto zisku. Preto by si mal zaplatit cestnu dan. Lenze ak si syn "pozicia" auto od "nezamestnaneho,alebo dôchodcu" otca, nebude v takom pripade ziadať jeho aby mu tu cestnu daň zaplatil. Tak do zmluvy o prenajme zakotvi, že cest.daň platí nájomca.
Zyka
04.01.05,07:14
Este raz zverejnujem moju otazku.Skuste niekto zareagovat, kto ste IN.

Este ku knihe jazd. Co vsetko musi tato evidencia obsahovat?
Staci -datum, odkial-kam,pocet najazdenych km, ucel cesty? Nejaky prepocet, alebo suma v Sk?Aka je spojitost s vypocitavanim cest.vydavkov pomocou techn.preukazu? Ide len o ohranicenie cest.vydavkov podnikatela? TJ blocky za PHM cely rok-skutocna spotreba podla TP=toto su vydavky,kt.max mozem uplatnit?
Asi trochu laicka otazka, ale pomozete mi vymotat sa. Dik.
:confused: :eek:
ankap
04.01.05,08:32
Trochu to rozšírim. Ak používam súkromné auto na podnikanie, nemám nárok na vrátenie DPH z PHL použitých na tento účel. Ale ak používa svoje auto zamestnanec na sl. cesty, ja mu to preplatím, ako je to s DPH? Mám nárok na vrátenie, alebo si iba dám celú sumu (čiže základ + DPH) do nákladov? Ďakujem
Manual
04.01.05,16:03
Pre Zika
Vzal som si pred seba knihu jázd čo robím a je tam: datum,účel jazdy,vodič,trasa odkial kam, ubehnuté km, odchod a píchod, počítadlo km tj stav tachometra pred cestou a stav po jej vykonaní. Sú tam aj kolonky nákup PHL, miesto tankovania a iné ale tie nevyplňujem.
Ja to robím nasledovne:Nar. za mesiac najazdíme 15000 km. Auto má priemernú spotrebu 5,5 litra na 100 km. V exceli som si vyrobil tabulku so vzorcami a tam si spočítam, kolko litrov PHL musím mať, keď som najazdil 15000 km. Zároveň si v tej tabulke sledujem aby priemerná spotreba nebola prešvihnutá, pretože DU nadspotrebu neuzáva. Pritom si v tabulke ešte sledujem aj kolko litrov PHL mám v nádrži. Takto to robím každý mesiac a na konci roka tabulku vytlačím so všetkými 12-timi mesiacmi a priložim to do knihy jázd. Samozrejme, že priemernú spotrebu za rok si ustrážim, aby nebola vyššia, ako je priemmerná spotreba v TP auta.
Pri kontrole DU má k dispozícii všetko čo potrebuje, kolko litrov som v ktorom mesiaci nakúpil, aká bola priemerná spotreba v ktorom mesiaci atď. Už sme mali kontrolu, kde sme predkladali na DU aj TP a nemali výhrady. Asi tolko...
Pre ankap
Nemáš nárok, lebo si dávaš "kilometrovné" tj paušálnu náhradu + PHL a v takom prípade nie je povinnosť prikladať bločky o nákupe PHL.
Ak používa zamestnanec svoje auto na služobku, na ktorú ho ty vyšleš, on má tiež nárok na "kilometrovné" to je pre neho najvýhodnejšie. Ale ak sa ako zamestnávateľ s ním dohodneš na nejakej inej paušálnej náhrade to je vec dohody. Alebo mu preplácaš len bločky za nakúpené PHL ? Ja ako zamestnanec by som s tým moc nesúhlasil.
Pekný večer