Jozef Mihál
08.11.06,12:29
Som študent VŠ. Zarábam si formou dohody o brigádnickej práci študentov. Viem, že ak môj príjem za rok 2007 z dohody prevýši sumu 45600 Sk, budem musieť podať ročné zúčtovanie a zaplatiť poistné do zdravotnej poisťovne. Dá sa to nejako legálne obísť?


Otázka vzťahujúca sa na rok 2006:

Som študent VŠ. Zarábam si formou dohody o brigádnickej práci študentov. Viem, že ak môj príjem za rok 2006 z dohody prevýši sumu 41400 Sk, budem musieť podať ročné zúčtovanie a zaplatiť poistné do zdravotnej poisťovne. Dá sa to nejako legálne obísť?
Jozef Mihál
08.11.06,11:42
Odpoveď vzťahujúca sa na rok 2007 a nasledujúce:

Od 1.1.2008 platí novela č.597/2007 Z.z., podľa ktorej sa medzi tzv. vyňaté príjmy - viď § 13 ods. 20 zákona - zaradili aj príjmy dosiahnuté na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak príjemcom odmeny je osoba uvedená v uvedených v § 11 ods. 8 písm. a) až m), o) až r) zákona.

Medzi takéto osoby patria aj nezaopatrené deti - čiže aj študenti denného štúdia VŠ - viď § 11 ods. 8 písm. a) zákona.

Podľa § 31d ods. 3 zákona sa ročné zúčtovanie za rok 2007 vykoná v súlade s ustanoveniami novely č.597/2007 Z.z.

Znamená to, že za rok 2007 a nasledujúce môže študent zarobiť na dohodu akúkoľvek sumu - z titulu takéhoto príjmu ročné zúčtovanie za rok 2007 (a nasledujúce) podávať nemusí.


Odpoveď vzťahujúca sa na rok 2006:


Ak ste ešte nezískali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa (na prípadnej prvej vysokej škole) a študujete s tým, že doba štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia danú študijným programom, tak ako študent VŠ sa považujete za nezaopatrené dieťa a podľa § 11 ods.8 písm.a) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení za vás platí poistné na zdravotné poistenie štát.

Podľa § § 11 ods.9 zákona, štát platí poistné o.i. za nezaopatrené dieťa, tj. i za vás, len za podmienky, že váš príjem, považovaný podľa zákona za vymeriavací základ, je najviac polovica úhrnu minimálnych miezd za obdobie, počas ktorého spĺňate definíciu pre poistenca štátu, tj. za obdobie, kedy ste počas roka študentom.

Znamená to, že môžete byť ekonomicky aktívny – môžete byť zamestnancom, môžete vykonávať činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) a ak nie ste ani zamestnancom ani SZČO, tak môžete mať príjem zo závislej činnosti - napríklad z dohôd o brigádnickej práci študentov až do zákonom určenej hranice – polovice úhrnu minimálnych miezd - a zostanete pritom poistencami štátu (tj. vy neplatíte nič).

Za sumu minimálnej mzdy sa pri posudzovaní výšky príjmu považuje suma podľa § 2 ods.1 písm. b) zákona č.90/1966 Z.z. o minimálnej mzde, platná k 1.januáru príslušného roka. Pre rok 2006 je to suma 6900 Sk. Pre rok 2007 to bude suma 7600 Sk

Za celý rok 2006 je limit podľa § 11 ods.9 zákona suma vo výške 1/2 z 12 x 6900 Sk, čo je 41400 Sk.

Za celý rok 2007 bude limit podľa § 11 ods.9 zákona suma vo výške 1/2 z 12 x 7600 Sk, čo je 45600 Sk.

Znamená to teda, že za rok 2006 môžete mať príjem, považovaný podľa zákona za vymeriavací základ, do výšky 41400 Sk bez toho, aby ste museli platiť poistné.

Ak počas roka nie ste zamestnancom a nie ste SZČO, berie sa do úvahy príjem, ktorý dosahujete na základe dohody o brigádnickej práci študentov. Ak tento príjem bude vyšší, ako 41400 Sk, budete musieť podať ročné zúčtovanie a zaplatiť poistné.

Z vašej otázky je však zrejmé, že uvedený limit prekročíte. Ak ste od začiatku roka doteraz ešte nezarobili na dohody sumu 41400 Sk a túto hranicu sa ešte len "chystáte prekročiť" vďaka odmenám za november a december 2006, je možnosť, ako poistné legálne neplatiť.

Riešením je získať status zamestnanca alebo status SZČO.

Napríklad ak ste od januára do októbra 2006 zarobili na dohody dohromady 40000 Sk a za november a december 2006 by ste mali zarobiť na dohody po 5000 Sk, riešenie je nasledovné.

Ak by ste sa povedzme od 1.11.2006 zamestnali - tj. uzavreli pracovný pomer - a popritom naďalej pracovali na dohodu - tak za do limitu príjmov (41400 Sk) za rok 2006 sa za november nebude započítavať príjem z dohody ale len príjem zo zamestnania.

Podľa § 11 ods.9 písm.a) zákona sa v prípade osoby, ktorá je zamestnancom, do limitu príjmov započítava suma vymeriavacieho základu zamestnanca, daná podľa § 13 ods.1 až 5. Ak zamestnanec má popri zamestnaní aj príjem na dohodu, ten sa nezohľadňuje. Zamestnananec totiž v zmysle § 13 ods.1 až 5 zákona neplatí poistné z príjmu zo závislej činnosti (z dohody), ktorý dosahuje mimo pracovného pomeru.

Vaše zamestnanie môže byť na kratší pracovný čas (povedzme hodina týždenne), a mzda v zamestnaní potom môže byť 400 Sk mesačne.

Za november 2006 zarobíte v zamestnaní 400 Sk, na dohodu 5000 Sk - do limitu príjmov študenta sa započíta len 400 Sk.

Rovnako za december 2006 sa započíta len príjem zo zamestnania, teda 400 Sk, príjem na dohodu popri zamestnaní sa nezapočítava.

Spolu sa za celý rok započítava:

40000 Sk na dohodu za mesiace, kedy ste neboli zamestnancom a mali ste len dohodu,
800 Sk za november a december, kedy ste mali zamestnanie - započítava sa len príjem zo zamestnania.

Spolu by to bolo 40800 Sk, čo nie je viac ako 41400 Sk a preto by ste ročné zúčtovanie podávať nemuseli. A samozrejme nemuseli ani nič platiť (s výnimkou symbolických súm odvodov v zamestnaní zo zárobku 800 Sk).
mickeynator
27.01.07,10:26
Dakujem, aj mne veeeelmi pomohlo, pekny navod :-)
Budem vediet, ako na to ... mna minuly rok prekvapilo, chcel som si na vianoce 2005 zarobit nieco viac ... tak som od septembra do konca decembra zarobil 21000, co bolo viac ako 13000, tak som musel platit ... dost neprijemne zistenie

Podotykam, ze som tiez studentom denneho studia a vykonavam prace na zaklade dohody o BP studentov.
Jozef Mihál
27.01.07,10:32
Črtá sa zaujímavé rozuzlenie problému zdravotného poistenia študentov a dôchodcov...sledujte DRAKa...
jarkach
27.01.07,20:12
moja známa má takýto problém , prosím poraĎte mi. Od septembra minulého roku je samoplatiteľ , lebo ukončila štúdium Vš , V novembri sa išla zarobiť do zahraničia riadne na zmluvu a je tam aj riadne poistena odvádza poistenie. TU BY mohla mať nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť , ale musí brať drahšie kvapky, dlhšiu dobu , tak aby jej to mohli predpísať a vybrať si tie lieky tak si musela zaplatiť zdravotné poistenie aj tu . TIE lieky má predpísané na polroka približne . pýtam sa či by sa mohla zo zdravotnej poisťovni odhlasíť a potom ked bude musieť mať predpísané lieky znovu prihlkasiť do zdrav. poisťovni, preto lebo aj za lieky dosť dopláca a platí si poistenie aj tu aj v zahraničí. ja nechcem obísť zákon , iba čo je légálne ,lebo ju to dosť stojí dakujem za skorú odpoved jarkach
BRK
18.03.07,19:34
Ja by som mala jednu otázočku typu kto má robiť ročné zúčtovanie ZP za rok 2006? Zamestnávame od 3-12/06 študentku na dohodu o brig. práci študentov, mesačne s príjmom v sume 7.560,-Sk, celkom za rok 75.600,-Sk. Okrem toho nemá iné príjmy. Je mi jasné, že sa musí robiť za ňu ročné zúčtovanie ZP. Je to povinnosť zamestnávateľa (je u nás na dohodu zamestnaná aj v roku 2007) alebo si študentka vykonáva vyúčtovanie sama. Vďaka, Katarína
Jozef Mihál
19.03.07,06:25
moja známa má takýto problém , prosím poraĎte mi. Od septembra minulého roku je samoplatiteľ , lebo ukončila štúdium Vš , V novembri sa išla zarobiť do zahraničia riadne na zmluvu a je tam aj riadne poistena odvádza poistenie. TU BY mohla mať nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť , ale musí brať drahšie kvapky, dlhšiu dobu , tak aby jej to mohli predpísať a vybrať si tie lieky tak si musela zaplatiť zdravotné poistenie aj tu . TIE lieky má predpísané na polroka približne . pýtam sa či by sa mohla zo zdravotnej poisťovni odhlasíť a potom ked bude musieť mať predpísané lieky znovu prihlkasiť do zdrav. poisťovni, preto lebo aj za lieky dosť dopláca a platí si poistenie aj tu aj v zahraničí. ja nechcem obísť zákon , iba čo je légálne ,lebo ju to dosť stojí dakujem za skorú odpoved jarkach

Predpokladám že ako "zahraničie" myslíte iný členský štát EÚ.

V zmysle EÚ legislatívy nie je možné, aby niekto bol súčasne zdravotne poistený na území dvoch štátov EÚ. Výnimkou je sitácia, kedy občan poistený v inom štáte EÚ vykonáva na území SR samostatnú zárobkovú činnosť - vtedy je súčasne zdravotne poistený aj na území SR.

Teda obchádzanie zákona je Vami popísaná situácia - ak je zamestnaná v zahraničí - v inom členksom štáte, tak tam má byť (aj je) zdravotne poistená. Na Slovensku zdravotne poistená nemôže byť.

Na druhej strane ako občan s trvalým pobytom na Slovensku má právo aj na zahraničné poistenie čerpať zdravotnú starostlivosť v SR tak, ako každý iný občan SR. Ak s tým má problém, odporúčam sa obrátiť na Úrad pre dohľad.
Jozef Mihál
19.03.07,06:26
Ja by som mala jednu otázočku typu kto má robiť ročné zúčtovanie ZP za rok 2006? Zamestnávame od 3-12/06 študentku na dohodu o brig. práci študentov, mesačne s príjmom v sume 7.560,-Sk, celkom za rok 75.600,-Sk. Okrem toho nemá iné príjmy. Je mi jasné, že sa musí robiť za ňu ročné zúčtovanie ZP. Je to povinnosť zamestnávateľa (je u nás na dohodu zamestnaná aj v roku 2007) alebo si študentka vykonáva vyúčtovanie sama. Vďaka, Katarína
Ako poistenec štátu s príjmom vyšším, ako povolený limit, si musí za rok 2006 podať RZZP sama.