Gabca
08.11.06,12:36
Prosim o radu v nasledujucom probleme:
Klient ma ZL vystaveny 17.3.06, rozhodnutie nadobudlo pravoplatnost 20.3.06 a vznik zivnostenskeho opravnenia je 1.4.06.
V obdobi od asi polovice marca do 31.3.06 ma rozne nakupy - tovar, registracna pokladna, vyroba peciatky, zariadenie predajne a podobne. Mozem uvedene vydavky dat do nakladov?
ekopo
08.11.06,11:39
Ano, jedná sa o tkzv. zriaďovacie výdavky.
Gabca
08.11.06,11:50
takze to mozem dat do uctovnictva s datumom marcovym? ci tam mam dat 1.4.2006
renča1
08.11.06,14:11
Takéto výdavky sa naúčtujú cez uzavier.operácie do výdavkov ovpl.základ dane.
Gabca
09.11.06,14:38
aj tovar nakupeny 30.3.2006? ale do zasob ho dam, vsak?
renča1
09.11.06,14:58
Netreba zabudnúť viesť skladovú evidenciu.
drako
21.11.06,13:39
Takéto výdavky sa naúčtujú cez uzavier.operácie do výdavkov ovpl.základ dane.

na konci roka? Ak áno, tak počas roka nebudú sedieť zostatky v pokladni nie?
Marína
21.11.06,14:25
Uzávierkové operácie ovplyvňujú základ dane, ale neovplyvňujú pohyb peňažných prostriedkov v pokladni ani na BÚ.
drako
24.11.06,17:40
Som začínajúci podnikateľ tak to budem robiť 1.krát a teraz som z toho zmätený, pretože na školení pre podnikateľov nám jedna pani účtovníčka ako prvé položky pri zaúčtovaní do Peňaž.denníka účtovala:
1. S dátumom začiatku podnikania PPD 01 -vklad podnikateľa
2. S dát.začatia podnikania VPD 01- zriaď.výdavky/kolky a pod./
ekopo
24.11.06,17:43
To je v pohode.
drako
24.11.06,17:47
To je v pohode.

Čo? Tento spôsob zaúčtovania?
drako
24.11.06,19:07
upravil somv predch.príspevku v texte slová "ako prvé" tak že som ich zvýraznil.Len toľko.
tinaM
28.11.06,21:31
Prosim o radu v nasledujucom probleme:
Klient ma ZL vystaveny 17.3.06, rozhodnutie nadobudlo pravoplatnost 20.3.06 a vznik zivnostenskeho opravnenia je 1.4.06.
V obdobi od asi polovice marca do 31.3.06 ma rozne nakupy - tovar, registracna pokladna, vyroba peciatky, zariadenie predajne a podobne. Mozem uvedene vydavky dat do nakladov?

Zriaďovacie výdavky vyššie ako 50000,- Sk sa odpisujú ako nehmotný majetok.
Melnick
28.11.06,22:10
Zriaďovacie výdavky vyššie ako 50000,- Sk sa odpisujú ako nehmotný majetok.

Otázka znela,ako postupovať v JÚ.
Správnu odpoveď dala renča1 v príspevku č. 4:)
tinaM
29.11.06,06:56
Otázka znela,ako postupovať v JÚ.
Správnu odpoveď dala renča1 v príspevku č. 4:)

Ospravedlňujem sa za chybnú informáciu. Som tu nová a neviem ešte poriadne pracovať s témami. Neuvedomila som si, že som v JÚ. Asi budem zatiaľ radšej len sledovať, aby som do toho prišla a nešírila blbosti.:mee:
Danila
29.11.06,07:32
Ospravedlňujem sa za chybnú informáciu. Som tu nová a neviem ešte poriadne pracovať s témami. Neuvedomila som si, že som v JÚ. Asi budem zatiaľ radšej len sledovať, aby som do toho prišla a nešírila blbosti.:mee:... nič strašné sa nestalo. Nešíriš blbosti, len si trošku zablúdila... Kto z nás nezablúdil??? Stalo sa mi to niekoľkokrát... Hlavu hore a raď, keď vieš. Keď pochybíš, opravíš....:) :) :)
Marína
29.11.06,07:33
Ospravedlňujem sa za chybnú informáciu. Som tu nová a neviem ešte poriadne pracovať s témami. Neuvedomila som si, že som v JÚ. Asi budem zatiaľ radšej len sledovať, aby som do toho prišla a nešírila blbosti.:mee:
Len kľudne vstupuj. Zas až taká nová nie si;). Stačí, že si všimneš, v ktorej si podPorade.
Melnick
29.11.06,07:39
Ospravedlňujem sa za chybnú informáciu. Som tu nová a neviem ešte poriadne pracovať s témami. Neuvedomila som si, že som v JÚ. Asi budem zatiaľ radšej len sledovať, aby som do toho prišla a nešírila blbosti.:mee:
Nie, nestavaj sa do pozície ,že budeš iba sledovať. Myslíš ,že ja som sa nikdy nepomýlila?:) :) :) A koľkokrát.:D :D :D Ale tu ma opravili a o tom to je,že niekedy v dobrej vôli niečo napíšeme a dokonca tak aj robíme a tu nás navedú na ten správny smer.
Tak len raď,škoda by bolo prísť o Tvoje rady.;) Ver mi.:)
tinaM
29.11.06,09:13
Ďakujem za podporu. Ale aj tak mi to nedá pokoj. § 22 ZDP patrí do spoločných ustanovení a nie len pre právnické osoby. Pozrela som si časopis Jednoduché účtovníctvo pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov špeciál r.2006-vybrané účtovné prípady a ich účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Riešia tam výdavky podnikateľa pred začatím podnikania. Tam sa uvádza:
" Ak hodnota zriaďovacích výdavkov prevýši u jedného podnikateľa sumu 50 000 Sk, považujú sa ZV za nehmotný majetok, ktorý sa odpisuje. Podľa § 5 ods. 7 Postupov účtovania v JÚ ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje majetok podľa § 22 ods.7 ZDP, pričom ZV sú výdavky súvisiace zo začatím činnosti ˇUJ, napríklad súdne poplatky, notárske poplatky, náklady na pracovné cesty, mzdy, odmeny za sprostredkovanie. Podľa § 22 ods.7 ZDP nehmotným majetkom sú okrem iného aj zriaďovacie výdavky vyššie ako 50000 Sk. Nehmotný majetok sa odpisuje podľa 22 ods.8 ZDP, najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania, a to najviac do výšky vstupnej ceny."
Bola nejaká zmena? Už som dávno neriešila túto záležitosť.
Johanka
29.11.06,09:38
Za dlhéééé roky praxe som sa nestretla so SZČO, ktorá by "založila " živnosť za viac ako 50.000 Sk.
Tovar, reg.pokladnica ... spomínané v úvodnej otázke nie zú zriaďovacie výdavky ;) .
tinaM
29.11.06,09:45
Za dlhéééé roky praxe som sa nestretla so SZČO, ktorá by "založila " živnosť za viac ako 50.000 Sk.
Tovar, reg.pokladnica ... spomínané v úvodnej otázke nie zú zriaďovacie výdavky ;) .
Ani ja, ale ide o podstatu.
Marti.ka
17.10.07,04:40
Ja by som sa tiež chcela spýtať na výdavky pred začatím podnikania. Živnostník účtujúci v JÚ si v apríli prenajal miestnosť na podnikanie, v ktorej začal robiť rôzne úpravy. Vznik živnosti mal však až v juni. Predtým mal aj výdavky na kurzy, ktoré musel absolvovať kvôli živnosti. Môžem takéto výdavky zahrnúť do daňových výdavkov, aj keď v období vzniku ešte živnostníkom nebol?
Výdavky na školenie v minulom roku sú už asi pasé. Ďakujem.
milagros208
17.10.07,09:33
Podľa mňa áno. Podľa par. 4 ods. 4 zákona o dani z príjmov sa takéto výdavky zahrňujú do základu dane. Dokonca aj tie minuloročné by sa mali dať. Ale nie som odborník, tak možno sa k tomu vyjadrí aj niekto skúsenejší.
vikinka
17.10.07,09:44
Sú to zriaďovacie výdavky,ktoré sú spojené so začatím činnosti,zaúčtuješ podľa členenia.
§ 4 ods.4 ZDP
4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.
Marti.ka
17.10.07,10:05
Ďakujem. Takže ako prvý účtovný prípad zaúčtujem osobný vklad a ako ďalšie zriaďovacie výdavky? Dátum bude vznik živnosti?
Marína
17.10.07,13:01
Marti.ka, zriaďovacie výdavky účtuješ cez interný doklad v uzávierkových operáciach.
Pozri prísp. 8 a 12:
http://www.porada.sk/465586-post8.html
http://www.porada.sk/465967-post12.html
alebo ešte lepšie celú tému
http://www.porada.sk/t52438-co-s-nakupenym-tovarom.html
Marti.ka
18.10.07,04:56
Ďakujem, Marína. Pýtala som sa kvôli tomu, že aj tu na Porade existujú rôzne názory ako to zaúčtovať. Po prečítaní príspevkov a tvojich vysvetlení, je naozaj logickejší spôsob, ktorý opisuješ.
Alena_ke
24.10.07,16:54
Ja mám zas problém v rozdielnych dátumoch povolenia vykonávať živnosť a dátumom skutočného začiatku vykonávania živnosti na prelome rokov. Napr. povolenie v 11/07, skutočný začiatok v 01-02/08. A teraz neviem, či mám podať daňové priznanie už za rok 2007 (s neuzavretými zriaď. nákladmi), alebo až za rok 2008. A keď až v r. 2008 - musím dať na DÚ nejaké zdôvodnenie aby ma nepokutovali za nepodanie DP v r. 2007?? Vopred ďakujem všetkým skúseným poraďákom :)))
Marína
24.10.07,18:34
Ak bolo živn. oprávnenie vydané v 11/07, zriaďovacími výdavkami sú výdavky spred dátumu vzniku živnostenského oprávnenia(ŽO). Súčasne po vydaní ŽO je povinnnosť SZČO registrácie na DÚ(aj v ZP a SP). Podanie daň. priznania - r.2007.
Alena_ke
24.10.07,18:53
Ďakujem veľmi pekne - je to krátke, ale úplne vyčerpávajúce! Oceňujem
Katy a R
24.10.07,19:19
Ak bolo živn. oprávnenie vydané v 11/07, zriaďovacími výdavkami sú výdavky spred dátumu vzniku živnostenského oprávnenia(ŽO). Súčasne po vydaní ŽO je povinnnosť SZČO registrácie na DÚ(aj v ZP a SP). Podanie daň. priznania - r.2007.


Registráciu na DU a ZP má už automaticky - zariadi to živnostenský úrad. :)
Marína
25.10.07,08:46
Ďakujem Katka. Vidíš, tak na to som zabudla, že sa už o nás štát začal trošku lepšie starať.;)
samokk
16.12.07,16:47
ahojte poradaci,
mozno mi pomozete. Chcem sa informovat ohladom registracnej pokladni. Nasa firma poskytuje sluzby - sklenarstvo, v sucastnosti pouziva ERP avsak, s prechodom na euro by sme chceli pouzivat len PC, je to omnoho praktickejsie, ci uz DL, sklad a pod. (v podstate nie je sklenarcina ani medzi sluzbami, ktore udava zakon aby musela pouzivat ERP). Staci mi v tomto pripade:
1, vydavat zakaznikom len PPD z POHODY? 2ks na 1 Str. / jedna pre zakaznika kopia pre mna
2, vystavit uz vsade spominanu fakturu a k nej PPD? to sa zasypem papierom;)
3, predsa si len zakupit novu ERP, nakolko tuto mi uz nik nepreprogramuje.
4, ...ina moznost???

Dakujem Vam !!!
KEJKA
16.12.07,17:40
č.2 je správne pre zdaniteľnú osobu - teda ak niekto potrebuje doklad do účtovníctva
Faktúra ako doklad plus PP ako doklad o prevzatí peňazí.

č.1 je správne pre zákazníka-občana, kedže nie je (ako píšeš) povinnosť mať ERP.
---------------------------
Si / nie si platiteľ DPH?
samokk
17.12.07,16:15
Dakujem Ti! Kejka

Nie som platcom dph, ma to nejaky vplyv? Takze pokial vystavim pre normalneho zakaznika LEN PPD , tak ma danovy urad nezastreli za to, ze k tomu nedavam aj Fa. ?
KEJKA
17.12.07,16:23
nič sa nestane, fa nemusíš vystaviť, lebo nie si platiteľ DPH.
A ak nie je povinnosť (ako píšeš) tieto služby evidovať v ERP, tak stačí PPD.
samokk
18.12.07,06:49
no ja som aspon tuto sluzbu nenasiel v zakone (Vyhláška 55/1994 v znení neskorších predpisov) ktory udava, ake sluzby maju pouzivat ERP. Otazne je, ci sa pouzivanie ERP teraz skutocne vztahuje na vsetkych ktorí prijimaju finnancnu hotovost ...?
nextone
09.02.08,19:13
Registráciu na DU a ZP má už automaticky - zariadi to živnostenský úrad. :)

Podľa mojej najčerstvejšej skúsenosti....živnostenský úrad oznámi vašu registráciu v živnostenskom registri, ale neprihlási Vás ani do jednej inštitúcii.
Bola som na daňovom úrade pre kartičku DIČ a vraveli mi, že moja s.r.o. nie je registrovaná, že to musí roiť každý sám, lebo prvotná registrácia zo ŽR je len čistým ohlásením!! Je to nová skutočnosť v BAI a verte mi je to nepríjemné, keď nás takto zavádzajú!!! Kto to mal vedieť? Takže odporučím registráciu osobne!!!
oriesok
28.02.08,11:25
Myslim že sa veľmi mýliš, keď si myslíš,že sklenárstvo nepotrebuje používať reg.pokl.Som od fachu a máme ju, veď nie všetko čo sa v sklenárstve predáva je iba služba.Napr. predáš git,predáš sklo,zrkadlo v nezmenenej forme a je to predaj TOVARU, alebo urobíš poličku zo skla a to je -VÝROBOK.Za službu sa považuje napr. zasklenie okna.Takto nám to bolo prezentované v čase keď sa uzákonila povinnosť reg.pokl. Tiež sme sa snažili z toho byť von, no buhužiaľ. Všetci kolegovia v širokom okolí ktorých poznám, majú reg.pokl.
samokk
28.02.08,13:52
suhlasim s Tebou, presiel som si este raz zmeny ktore sa tam urobili. Ano mas pravdu jedna sa viac-menej o opracovanie v podstate tovar + sluzby = nas produkt. Dakujem a vela uspechov!
rotvik1965
05.03.08,17:10
Registracna pokladna?
je treba ked vediem ju, dph nie, typ podnikania fitness centrum. Ked predam pernamentku , fa prijmem od zakaznika na poskytnutie služieb fitness, zakaznik zaplati uhradu v hotovosti, peniaze prijmem do pokladne, vystavim PPD, jednu kopiu dam zakaznikovi?
Ak je to O.K. je tak mozne predavat tovar? Cez internet platba bude na dobierku.
oriesok
06.03.08,19:51
Uhrada fa je uhrada pohľadávky (resp.záväzku),takže úhrada v hotovosti cez príjmový pokl.doklad je v poriadku, praktizuje sa zásada, že dátum dodania nie je totožný s dátumom úhrady(príklad: fa dodanie a vystavenie 15. a úhrada 16)Tu nemusí byť reg.pokl. Platby cez ,pošt.poukáž.,bank.prev.-nie sú platby v hotovosti, tiež nemusí byť reg.pokl. Ale napr.vo fitku sa predávajú rôzne nápoje, prípravky a tie sa platia v hotovosti a to je predaj TOVARU-tu musí byť reg.pokl. Fitká nie sú v zákone o povinnosti používať reg.pokl.menované ako vyňaté .Takže vo všeobecnosti majú povinnosť reg.pokl. pokiaľ príjmajú platby v hotovosti. ÁÁÁ ešte maličkosť ,Ty zákazníkovi vystavíš prijatím peňazí PPD, to si asi len preklepol ten VPD???
rotvik1965
07.03.08,19:29
PARDON! preklep. Kedze peniaze prijmem tak PPD.
mina311
12.03.08,08:42
Chcem sa trošičku vrátiť k začiatku témy, či som to pochopila správne:

pre začiatok poviem, že účtujem v jednoduchom účtovníctve:

- podnikateľ pre dňom začatia živnosti mal výdavky na notárske poplatky, školenia, nájomné - ide o zriaďovacie náklady, ktoré zahrnie do účtovníctva v rámci uzávierkových operácií na konci roka cez ID ako VOZD.

- podnikateľ pred dňom začatia živnosti mal výdavky na nákup tovaru, resp. materiálu - tie zahrnie do účtovníctva dňom začatia živnosti a to ako ID -VOZD kde uvedie súhrnnú sumu týchto výdavkov .. tetno tovar a materiál sleduje na skladových kartách

Pochopila som to správne?!
mina311
12.03.08,13:40
Nikto neporadi?
mina311
13.03.08,10:38
naozaj sa nikto nenajde?!
Alena_ke
13.03.08,11:38
Pozri si ešte raz príspevok #24 a # 26 na str. 3. Materiál a tovar sú "zásoby".
Pozorne čítať a rozmýšľať nad prečítaným - takúto (úprimne a dobre mienenú) radu som už dostala aj ja.
mina311
13.03.08,11:53
No ano... len som si chcela byť 100%-istá že tomu nerozumiem zle... Aj tak ďakujem.
jana32
03.03.09,07:55
Dobrý deň, neviem kam zaradiť svoju otázku, naša bývalá zamestnankyńa bola pred pol rokom u nás prepustená, je evidovaná na úrade práce. Teraz by si chcela založiť živnosť a získať aj nejakú dotáciu od úradu práce. Našla som zákon 157 a 608/2008 o zamestnanosti, ale nie celkom viem z toho vyjsť. Prosím poradíte mi ktorý paragraf hovorí o možnej dotácie z úradu práce? V tom zákone sa stále hovorí o zamestnávateľovi, ale ona nebude zamestnávať zamestnancov. A ešte jedna prosba, pán Mihál spomínal, že bude poskytovaná aj nejakú dotácia, ktorou sa bude refundovať zdravotné poistenie týchto podnikateľov, ale nikde som to nenašla. prosím poraďte.
xoxolushka
15.03.09,09:48
tym zamestnávaním je myslené samozamestnávanie, že už nebudeš uchádzač o zamestnanie, ale SZČO, na úrade práce ti poradia všetko ohľadne vybavenia dotácie, k nej robíš podnikateľský plán, ktorého súčasťou je aj finančný plán, v ktorom uvádzaš ako plánuješ dotáciu využiť, a tam si uvedieš aj platenie odvodov.
.
.
stala sa mi takáto vec, minulý rok jedna moja klientka podala prvýkrát daňové priznanie, zaplatila daň, potom jej bolo na daňovom úrade povedané, že daň nemusela zaplatiť, nakoľko podnikala prvý rok, bola som sa na to spýtať na konzultáciách a jedna pracovníčka na mňa nakričala, že čo má spoločné prvý rok podnikania s platením daní a druhá mi povedala, že je to tak,,,nestretli ste sa s niečím takým:confused::confused::confused::confused: