KatarínaL
08.11.06,13:05
Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu, nakoľko som v tejto oblasti nová...a takýto problém som ešte nemala. Ide o to, že sme za jedného zamestnanca neodvádzali zdravotné poistenie - a to od mája 2006. Nie že by sme nechceli, ale jednoducho kolegyňa to zle nahodila do systému a nevšimli sme si to. Čiže neodvádzalo sa ani za zamestnanca a ani za zamestnávateľa. Čo teraz s tým??? Čo všetko musím spraviť, aby som to opravila???
Gabi03
08.11.06,12:06
Spätne dorátať preddavky na poistenie, okamžite odviesť, podať opravné výkazy a čakať na pokutu :D . Možno.
Paula
08.11.06,12:07
Gabi03
08.11.06,12:09
Ešte ma napadlo, že zrejme budete mať problém aj so ZCami pri strhnutí ich časti poistného. Od mája to môže byť celkom pekná suma. Ako im to vysvetlíte :confused: Napíš, ak to vyriešite.
jaja99
08.11.06,12:23
Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu, nakoľko som v tejto oblasti nová...a takýto problém som ešte nemala. Ide o to, že sme za jedného zamestnanca neodvádzali zdravotné poistenie - a to od mája 2006. Nie že by sme nechceli, ale jednoducho kolegyňa to zle nahodila do systému a nevšimli sme si to. Čiže neodvádzalo sa ani za zamestnanca a ani za zamestnávateľa. Čo teraz s tým??? Čo všetko musím spraviť, aby som to opravila???
Musíš :
1. prepočítať mzdy za všetky mesiace, keď sa neodviedlo poistné, poslať opravné výkazy a doplatiť rozdiel.
2. Uvedené poistné znižuje u zamestnanca základ dane, takže musíš opraviť aj štvrťročný prehľad k dani zo závislej činnosti.
3. Zraziť zamestnancovi dlžné poistné vo výške 4% a vrátiť mu preplatok preddavku na dani zo závislej činnosti.
V zmysle § 131 ZP je poistenie a daň prednostná zrážka. ktorú zrážaš pred všetkými ostatnými - to sú záloha, súdom určené zrážky, pokuty, nevyúčtované preddavky, neprávom prijaté dávky ... Takže nemôže nič namietať, len si daj pozor, aby si mu vyplatila aspoň živoné minimum. Myslím, že nariadenie vlády 268/2006 o zrážkach zo mzdy sa na Teba v tomto prípade nevzťahuje.