belanicka
08.11.06,13:50
chcela by som Vas poprostit o odpoved na takuto vec:
S bratom sme tento rok zdedili po otcovi byt,hned sme ho predali mojmu synovi.Podlieha tento prijem dani z prijmu alebo nie?Dakujem velmi pekne
Chobot
08.11.06,13:07
chcela by som Vas poprostit o odpoved na takuto vec:
S bratom sme tento rok zdedili po otcovi byt,hned sme ho predali mojmu synovi.Podlieha tento prijem dani z prijmu alebo nie?Dakujem velmi pekne

Pokiaľ váš otec bol vlastníkom bytu aspoň 5 rokov, tak je príjem oslobodený - zákon o dani z príjmov § 9 ods. 1 písm. c):

"
(1) Od dane je oslobodený príjem:
...
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ...."
skaspa
08.11.06,13:10
neplatíte daň, ak spĺňate tieto podmienky: § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003
Pri predaji bytu alebo obytného domu najviac s dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov nadobudnutého dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, v ktorom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, sa oslobodenie posudzuje podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona. Skutočnosť, aká doba uplynula od nadobudnutia takejto nehnuteľnosti poručiteľom do momentu predaja nie je v danom prípade na účely oslobodenia príjmu od dane rozhodujúca.

alebo § 9 ods. 1 písm. c)

Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.

Ak spĺňate aspoň jednu z uvedených podmienok, je príjem z predaja bytu oslobodený.
Milan Benka
08.11.06,13:12
Trošku poopravím skaspu: § 9 nie 19

mimotemy On(a) to vie, ale chybička se vloudi :D
skaspa
08.11.06,15:05
to benka:
ďakujem za poopravenie, ponáhľal som sa a predtým som riešil § 19 tak mi to nejako ostalo v hlave
belanicka
08.11.06,18:41
ja som sa asi zle vyjadrila,chcem vediet ci platim ja dan z prijmu,a nie moj syn?Lebo vsade mi inak radia. dakujem
chlap
08.11.06,21:17
ja som sa asi zle vyjadrila,chcem vediet ci platim ja dan z prijmu,a nie moj syn?Lebo vsade mi inak radia. dakujem

Hneď v prvom príspevku Vám Chobot odpovedal jasne a zrozumiteľne. :)
T.j. NIE neplatíte daň, ak Váš otec, po ktorom ste byt zdedila, mal v tomto byte viac ako 5 rokov pred smrťou trvalý pobyt.
skaspa
09.11.06,05:18
T.j. NIE neplatíte daň, ak Váš otec, po ktorom ste byt zdedila, mal v tomto byte viac ako 5 rokov pred smrťou trvalý pobyt.

Ja by som len poopravil - nemusel tam mať trvalý pobyt 5 rokov, ale iba 2 roky, 5 rokov sa vzťahuje k nadobudnutiu.

to belanicka: ak spĺňate podmienky oslobodenia, tak neplatíte daň. Váš syn nemá prečo platiť daň z príjmu, lebo nehnuteľnosť kupoval. (iné to bude, keď ju bude predávať, potom treba opäť skúmať, či je takýto príjem z predaja oslobodený od dane)