adinka55
08.11.06,15:06
Dobry den, chcela by som Vas poziadat o radu. Neviem ci je to mozne a ked ano, akym spôsobom urobit vzajomny zapocet faktur.
Priklad.
firma XY nam vystavila fa na 100 EUR, kurz 40 Sk, cena v Sk 4000
my sme vystavili firme XY fa 100 USD, kurz 30 Sk cena v Sk 3000
1. Je mozne v takomto pripade urobit vzajomny zapocet fa?
2. ak ano, aky kurz pouzit, ako prepocitat?

Dakujem
Kirk
08.11.06,14:26
Podľa mňa kurzom podľa dátumu, ku ktorému je vyhotovený zápočet.
Tweety
08.11.06,14:35
Podľa mňa kurzom podľa dátumu, ku ktorému je vyhotovený zápočet.
Súhlasím a dodám, že KR budú daňovo uznané.
adinka55
09.11.06,09:07
ano, kurz mi je jasny, len neviem v ktorej mene, kedze jedna fa je v EUR a druha v USD.
ekopo
09.11.06,10:44
ano, kurz mi je jasny, len neviem v ktorej mene, kedze jedna fa je v EUR a druha v USD.
Ku každej mene príslušným kurzom. Čiže FA v EUR prepočítaš kurzom EUR, FA v USD kurzom USD. Započítaváš v SK.
adinka55
09.11.06,11:07
Dakujem za odpoved.

Najdem aj oporu niekde v postupoch uctovania, resp. v nejakom zakone, opatreni?
Kirk
09.11.06,11:26
Ku každej mene príslušným kurzom. Čiže FA v EUR prepočítaš kurzom EUR, FA v USD kurzom USD. Započítaváš v SK.

Dodám len, že zápočet môžeš zaúčtovať cez účet 395. Teda 321/395 . Vyšlú faktúru 395/311. Zadáš sumu v cudzej mene, kurz a hodnotu v Sk by ti mal vypočítať program. Účet 395 ostane nulový (ak by tam boli nejaké halierové rozdiely tak to zlikviduj ako zaokrúhlenie 548 alebo 648).
adinka55
09.11.06,11:44
Ekopo - Skusam, ale nejak mi to nesedi. Ked ten subjekt je zahranicny - ako mozem urobit zapocet v Sk? Treba to s nim asi nejak dohodnut ze ako sa to bude prepocitavat. Neviem.
kalkulka
09.11.06,12:01
Započítavať môžeš iba pohľadávky a záväzky, keď sú vyjadrené v rovnakej mene. Ak chceš urobiť zápočet v tvojom prípade, musíš mať urobenú dohodu s obchodným partnerom o prepočte buď na menu EUR alebo USD. Až takto započítaš pohľadávky a záväzky kurzom ku dňu zápočtu.
ingi
09.11.06,12:17
Najdem aj oporu niekde v postupoch uctovania, resp. v nejakom zakone, opatreni?

Oprela by som sa o § 24 ZOU a o Obchodný zákonník, z ktorého citujem:

§ 362
Peňažné pohľadávky znejúce na rôzne meny sú započítateľné, len keď tieto meny sú voľne zameniteľné. Pre započítateľnú výšku týchto pohľadávok je rozhodujúci stredný devízový kurz platný v deň, keď sa pohľadávky stali spôsobilými na započítanie. Rozhodný je devízový kurz platný v mieste sídla alebo v mieste podnikania, prípadne bydliska strany, ktorá prejavila vôľu pohľadávky započítať.
mudroš
09.11.06,12:51
Súhlasím s ingi, ale je aj iné riešenie. Zmluvné strany sa môžu dohodnúť na zmene platobných podmienok.
Môžeme sa dohodnúť s druhou stranou napríklad, že naša pohľadávka v EUR sa zmení na pohľadávku v USD (prepočíta sa dohodnutým kurzom) a potom sa započítajú pohľadávky a záväzky v rovnakej mene.

Ešte jedna poznámka.
Účtovať zápočty cez 395 - Vnútorné zúčtovanie je nesprávne !!!

Podľa postupov účtovania (§ 57 ods. 2) sa na tomto účte účtujú "vzťahy medzi jednotlivými vnútornými organizačnými útvarmi účtovnej jednotky".

Nič nám ale nebráni v tom, aby sme si do účtového rozvrhu zaradili účet na pomocné účtovanie nad rizsah rámcovej účtovej osnovy, napríklad 399 - Pomocné účtovanie.
ivako
09.11.06,14:34
Dobry den, chcela by som Vas poziadat o radu. Neviem ci je to mozne a ked ano, akym spôsobom urobit vzajomny zapocet faktur.
Priklad.
firma XY nam vystavila fa na 100 EUR, kurz 40 Sk, cena v Sk 4000
my sme vystavili firme XY fa 100 USD, kurz 30 Sk cena v Sk 3000
1. Je mozne v takomto pripade urobit vzajomny zapocet fa?
2. ak ano, aky kurz pouzit, ako prepocitat?

Dakujem
Príklad:
Po dohode s obchodným partnerom ste sa rozhodli vzájomné pohľadávky započítať v EUR napr. 9.11.06
Kurz USD 28,260, kurz EUR 36,100 /NBS/
Prepočet kurzu na EUR = 28,260
36,100 = 0,782
0,782 x 100 USD=78,20 EUR, čiže dolár, keďže je slabšia mena, činí na započítanie iba 78,20 EUR. Zostatok tvojho záväzku bude 21,80 EUR.
katka
09.11.06,16:51
Mala by som tiež otázku k zápočtu pohľadávok...Máme pohľadávku k tuzemskej firme XY v cudzej mene napr.100 EUR kurzom 37,-Sk. a zároveň aj záväzok 100 EUR v kurze 38,-Sk.Firma XY nám poslala dohodu o zápočte pohľadávok,ale nie je na ňom uvedený dátum ku ktorému sa má urobiť zápočet.Ja som teda započítala pohĺadávku a záväzok vzájomne kurzami pri ich vzniku po podpise dohody:
100EUR = 3800Sk. 321/ 311 100EUR =3700Sk a 100Sk na kurzový rozdiel.
Môžem to aj takto robiť,alebo je to zle?Dik za názory.
ivako
09.11.06,18:26
Mala by som tiež otázku k zápočtu pohľadávok...Máme pohľadávku k tuzemskej firme XY v cudzej mene napr.100 EUR kurzom 37,-Sk. a zároveň aj záväzok 100 EUR v kurze 38,-Sk.Firma XY nám poslala dohodu o zápočte pohľadávok,ale nie je na ňom uvedený dátum ku ktorému sa má urobiť zápočet.Ja som teda započítala pohĺadávku a záväzok vzájomne kurzami pri ich vzniku po podpise dohody:
100EUR = 3800Sk. 321/ 311 100EUR =3700Sk a 100Sk na kurzový rozdiel.
Môžem to aj takto robiť,alebo je to zle?Dik za názory.
Nie je to dobre. Na zápočte by mal byť uvedený deň zápočtu, alebo ak tam nie je uvedený, potom je tam určite dátum vyhotovenia zápočtu a použiješ tento deň,/ale pre istotu si to over u firmy, ktorá ti zápočet poslala/ prepočítaný kurzom NBS. Napr. kurz 36 EUR/Sk, čiže 100 EUR pri pohľadávke aj záväzku bude činiť 3600 Sk. Pri záväzku ti vznikne kurzový rozdiel 200 sk, a pri pohľadávke 100 SK.
katka
10.11.06,06:31
Ďakujem za odpoveď,ale stále mi to nedá pokoj...keďže výsledok je rovnaký.Teraz som to prepočítavala a pri vzájomnom započítaní faktúr pôvodnými kurzami mám stratu.Pri započítaní k určitému dňu mám pri pohľadávkach stratu , pri záväzkoch zisk a rozdiel medzi týmto ziskom a stratou je presne tá istá strata ako pri vzájomnom započítaní.
Prečo si to mám potom komplikovať toľkým prepočítavaním,keď mi stačí urobiť jeden účtovný zápis?
Kirk
10.11.06,07:09
Ďakujem za odpoveď,ale stále mi to nedá pokoj...keďže výsledok je rovnaký.Teraz som to prepočítavala a pri vzájomnom započítaní faktúr pôvodnými kurzami mám stratu.Pri započítaní k určitému dňu mám pri pohľadávkach stratu , pri záväzkoch zisk a rozdiel medzi týmto ziskom a stratou je presne tá istá strata ako pri vzájomnom započítaní.
Prečo si to mám potom komplikovať toľkým prepočítavaním,keď mi stačí urobiť jeden účtovný zápis?

Uhradiť musíš obidve faktúry s tým dátumom aký je na zápočte. Je to podobne ako keď uhrádzaš bankou - tiež sa musíš riadiť kurzom v ten deň, aký je na bankovom výpise. Aj tu sa vysporiadali tieto 2 faktúry zápočtom v jeden deň.
ivako
10.11.06,07:21
Ďakujem za odpoveď,ale stále mi to nedá pokoj...keďže výsledok je rovnaký.Teraz som to prepočítavala a pri vzájomnom započítaní faktúr pôvodnými kurzami mám stratu.Pri započítaní k určitému dňu mám pri pohľadávkach stratu , pri záväzkoch zisk a rozdiel medzi týmto ziskom a stratou je presne tá istá strata ako pri vzájomnom započítaní.
Prečo si to mám potom komplikovať toľkým prepočítavaním,keď mi stačí urobiť jeden účtovný zápis?
Koľko vecí je v PÚ takých, pri ktorých by sme si zjednodušili život, ale nedá sa. Zákony nepustia.
Kirk
10.11.06,08:22
Koľko vecí je v PÚ takých, pri ktorých by sme si zjednodušili život, ale nedá sa. Zákony nepustia.

Tak tak. Toto je ešte v pohode.
renix1
14.11.06,18:30
Chcela by som sa aj pripojiť k téme. Mám takúto otázku, keď je len čiastočné vyrovnanie pohľadávky zápočtom aj vtedy treba účtovať kurzový rozdiel alebo stačí až pri doplatení.
Vianocka
14.11.06,19:05
Ciastocne uhrady zahranicnych zavazkov, resp. pohladavok boli uz na PORADE riesene. Vzhladom k tomu, ze neviem pripajat linky, ako to robia skuseni poradaci, pridam vseobecny nazor, ktory som prave dnes citala na PORADE. Prispievatelia sa zhodli na odpovedi: "Ano, aj pri ciastocnom vyrovnani sa uctuje kurzovy rozdiel".
renix1
20.11.06,18:50
ďakujem za radu
Heleč
14.12.06,11:07
Prosím Vás, nemáte niekto zápočtový list na započítanie pohľadávok a záväzkov?
Ďakujem
Zoltán Kovács
14.12.06,11:47
Prosím Vás, nemáte niekto zápočtový list na započítanie pohľadávok a záväzkov?
Ďakujem

Stačí ak sám vyhotovíš vo forme listu:

Dohoda o vzájomnom započítavaní pohľadávok a záväzkov


Strana 1: Firma XYZ


Strana 2: Firma ABC

Pohľadávky XYZ voči ABC

1 ..................
2 ..................
..........

Celkom

Záväzky XYZ voči ABC

1. ......................
2. .....................
..........

Celkom

Po vykonaní vzájomného zápočtu výsledkom je pohľadávka/záväzok firmy XYZ voči ABC vo výške ........... SKK.
Uvedenú sumu je povinný uradiť do x dní na účet ...........





Zástupca XYZ Zástupca ABC
abel
14.12.06,12:11
Ak chceš, aktualizuj si údaje v priloženom linku
nikulik
29.10.07,09:18
Ahojte, započet pohľad. a záväzkov sa moze robit len ked su rovnake sumy faktur? Alebo moze tam byt aj rozdiel s tym, ze zvysok jedna strana doplati cez pokladnu?
Anja111
29.10.07,09:21
Ahojte, započet pohľad. a záväzkov sa moze robit len ked su rovnake sumy faktur? Alebo moze tam byt aj rozdiel s tym, ze zvysok jedna strana doplati cez pokladnu?
Môže byť aj rozdiel, ktorý sa zaplatí buď cez bežný účet, alebo cez pokladňu...
nikulik
29.10.07,09:28
Dobre, nebola som si ista. Ďakujem pekne.
Vladimír Ozimý
26.02.08,13:31
ahojte vraciam sa k téme:

spoločnosť má pohľadávku 150000 Sk a záväzok 4500 EUR. dohodli sa že sa započítajú a budú vyrovnané. Nemám problém z ničím len neviem ako zúčtovať rozdiel medzi prepočtom EUR k SKK pretože je tam rozdiel cca 2000 Sk. Podľa mňa nemôžem hovoriť o kurzovom rozdiely keďže ten mi vznikol pri úhrade záväzku formou zápočtu z pohľadávkou. Ako zúčtovať takýto rozdiel ako cenové rozdiely na 548 alebo že by 562?...