bui
08.11.06,15:15
Kam zauctovat naklady suvisiace so sluzobnou cestou...ako
... povinne ockovanie,(cesta do Ciny)...512 alebo 548
... povinne poistenie..? 512 alebo 548..
...PHM do auta z pozicovne pouzite na sluz. cestu? 512 alebo 501

je nejaky rozdiel v uctovani tychto nakladov ked to budem uctovat rovno ako vydavok z pokladne...alebo ked to budem uctovat cez interny doklad suvztazne so zavazkom voci zamestnancovi...a az potom mu to preplatim...
Orsz
08.11.06,15:33
Kam zauctovat naklady suvisiace so sluzobnou cestou...ako
... povinne ockovanie,(cesta do Ciny)...512 alebo 548
... povinne poistenie..? 512 alebo 548..
...PHM do auta z pozicovne pouzite na sluz. cestu? 512 alebo 501

je nejaky rozdiel v uctovani tychto nakladov ked to budem uctovat rovno ako vydavok z pokladne...alebo ked to budem uctovat cez interny doklad suvztazne so zavazkom voci zamestnancovi...a az potom mu to preplatim...

Povinné očkovanie a poistenie by som účtovala ako nevyhnutné náklady súvisiace s pracovnou cestou, a preto na účet 512. Ćo sa týka PHM požičaného auta - možno účtovať na 501, cena za požičanie auta na 518. Možno to účtovať priamo z pokladne.
kalkulka
09.11.06,06:05
Povinné očkovanie by som účtovala na účet 527, aj keď sa to týkalo pracovnej cesty. Tieto náklady vznikli predsa pred nástupom na PC. Skúste pouvažovať.
Lucia7
09.11.06,09:43
Povinné očkovanie by som účtovala na účet 527, aj keď sa to týkalo pracovnej cesty. Tieto náklady vznikli predsa pred nástupom na PC. Skúste pouvažovať.


Na účte 527 sa účtujú náklady na zákonné sociálne a zdravotné poistenie, zákonné sociálne náklady vyplývajúce zo zákonníka práce, zákona o sociálnom fonde, zákona o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a ďalších zákonov. Ďalej sú to náklady na ostatné sociálne poistenie a ostatné sociálne náklady, ktorých povinnosť nevyplýva zo zákonných predpisov, takže ja by som tam očkovanie neúčtovala. Podľa mňa je to výdavok spojený so služobnou cestou, takže na tu 512.
Paula
09.11.06,09:52
Na účet 512 nepatria cestovné náhrady, ak sú vyplácané iným osobám ako sú uvedené v § 1 ods.1 zákona o cestovných náhradách.

§ 1
Predmet úpravy


(1) Tento zákon upravuje poskytovanie cestovných náhrad, náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=103) k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru") a pri výkone práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=103) v zahraničí

a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 1)
b) členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to dohodnuté,
d) osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon.


takže očkovanie a poistenie na 512 áno alebo nie? Skôr nie, ale rada sa poučím
Lucia7
09.11.06,10:00
Máš asi na mysli, ak je doklad o očkovaní alebo doklad o zaplateni poistenia vystavený na firmu. V takom pripade by som dala poistenie na 568 a očkovanie na 518, ale v pripade, ze si ich uhradi zamestnanec v suvislosti so SC a nasledne si ich zúčtuje v cestovnom príkaze, tak by som to dala na 512.
Paula
10.11.06,16:52
Nesporím sa:) , myslela som iba na to, že k očkovaniu a poisteniu dochádza pred nástupom na pracovnú cestu a Zákon o cest. náhradách §2 definuje pracovnú cestu ako čas od nástupu zamestnanca na výkon práce........a tu mi z časového hľadiska nesedí vyššie zmienené ako súčasť vyúčtovania pracovnej cesty (a teda účet 512). Ak by sa zamestnanec nechal poistiť a zaočkovať už na ceste, potom áno. Ale ja sa naozaj nechcem hádať, iba premýšľam:)
Lucia7
10.11.06,19:37
Ohľadne tohoto asi bude existovať viacero názorov a povedala by som, že ani jeden spôsob zaúčtovania by nemusel byť zlý, nakoľko ak ide skutočne o daňové náklady potom či to už bude na 512 alebo na 518 je úplne jedno. Veď v konečnom dôsledku sú to aj tak všeko prijaté služby 51x :)
liba2
11.11.06,09:28
Môj názor vychádza z príspevku č.5 od Pauly:
1. ak očkovanie objedná firma a obdrží faktúru (alebo obdobný doklad) od zdravotníckeho zariadenia, ktorému aj zaplatí - potom to bude služba 518;
2. ak očkovanie zaplatí zamestnanec a vyúčtuje si tento doklad spolu s vyúčtovaním PC, potom to bude cestovné 512;
- čo poviete ?
Lucia7
11.11.06,17:32
Môj názor vychádza z príspevku č.5 od Pauly:
1. ak očkovanie objedná firma a obdrží faktúru (alebo obdobný doklad) od zdravotníckeho zariadenia, ktorému aj zaplatí - potom to bude služba 518;
2. ak očkovanie zaplatí zamestnanec a vyúčtuje si tento doklad spolu s vyúčtovaním PC, potom to bude cestovné 512;
- čo poviete ?

Toto isté som písala aj ja - viď vyššie. :)
Danila
11.11.06,20:57
Povinné očkovanie a poistenie je podľa môjho názoru výdavok vynaložený na pracovnú cestu v zmysle zákona o cestovných náhradách a tomuto zodpovedá účtovanie na účte 512. Nie je rozhodujúce, či výdavok zaplatí zamestnanec a uplatní si náhradu vo forme vyúčtovania pracovnej cesty, alebo tento výdavok uhradí zamestnávateľ na základe faktúry. Nie je teda ani rozhodujúce časové hľadisko úhrady.
kalkulka
12.11.06,07:24
Môj názor je troška odlišný, od vášho. Ak by sme uvedené očkovanie účtovali na účet 518, tak potom z akého dôvodu by sme mali uvedené v obsahovej náplni účtu 527 to, čo tam máme uvedené? A mám na mysli aj to, že tento náklad vznikol pred nástupom na PC.
bui
12.11.06,19:38
ja mam to povinne ockovanie zatial na ucte 381..naklady buducich obdobi, pretoze do Ciny pojde osoba, ktora bude v case ked tam pojde u nas zamestnana na dohodu /zatial este dohodu nema, no uz musel absolvovat ockovanie/, no a tiez este nie je jasne ci sa to stihne tento rok /teraz sa konaju pripravne prace inymi zamestnancami/. len som nevedela, kam to v case aktualnosti sluz. cesty preuctovat.....
kalkulka
13.11.06,10:28
Takže podľa mňa, ak nie je zamestnancom, tak tieto náklady sú nedaňové a nedávala by som to na 381, oni už vznikli a sú vyfakturované, tak teda sú nákladom zdaňovacieho obdobia 2006. Iba, ak by ste si to ošetrili nejakým iným spôsobom. Nejakými predbežnými zmluvami a pod. Skúste porozmýšľať, vy lepšie viete, akú máte situáciu, aby ste si mohli tieto náklady dať do daňových výdavkov.
bui
23.11.06,20:30
a co ak zamestnanec zaplati poistenie a tesne pred sluz. cestou donesie doklad o poisteni na preplatenie...potom je to 568?...a ak ho nedonesie pred ale az spolu s ostatnymi dokladmi na vyuctovanie {o ubytovani, cest.listky}...tak potom je to 512? Ni ej to cudne?
Lucia7
24.11.06,17:27
Podľa mňa netreba veľa špekulovať - sú to výdavky súvisiace s pracovnou cestou? Sú!!!!! Mali by byť potom vyúčtovanie v CP a teda by to malo všetko ísť na 512.
toria
24.11.06,20:03
Prosím o radu, aké účta mám použiť pri cetovnom príkaze ak je:
- auto prenajaté od konateľa SZČO, ktorý je v sro zároveň zamestnaný a on sám chodí denne na tomto aute
- stravné mu mám zaúčtovať na 512/333
- a vyplatenie v hotovosti urobím 333/211
???
liba2
25.11.06,03:24
Prosím o radu, aké účta mám použiť pri cetovnom príkaze ak je:
- auto prenajaté od konateľa SZČO, ktorý je v sro zároveň zamestnaný a on sám chodí denne na tomto aute
- stravné mu mám zaúčtovať na 512/333
- a vyplatenie v hotovosti urobím 333/211
???
Všetko čo je zamestnancovi priznané vo Vyúčtovaní pracovnej cesty patrí na SÚ 512, teda aj PHL+náhrada.
Ja účtujem všetko z pokladne, t.j 512/211; ale môže byť aj takto, t.j. predpis cez interné doklady.
V prípade konateľa, ak vyúčtuje použitie vlastného vozidla , tak pôjde o náhradu cest.výdavkov, ktorá sa zaúčtuje na 512.
Ak je vozidlo prenajaté a konateľ toto vozidlo použije na PC, nepôjde o náhradu cest. výdavko, ale priame výdavky, napr. za benzín na 501.
toria
26.11.06,11:28
liba2, prosím ak som dobre pochopila, tak budem účtovať následovne?
- stravné 512/333
- náhrada za km 512/333
- potom úhrada týchto dvoch pôjde ako 333/211
- PHM 501/211

Dobre tomu rozumiem???
liba2
26.11.06,14:44
toria, opäť pripomínam, že treba aj vyhľadávať v témach na porade.
Reagovala som na to, že vozidlo má s.r.o. prenajaté.....
Musíš si najskôr ujasniť v ako vzťahu je vozidlo k s.r.o., potom sa môžeme baviť o účtoch.
Tu som ti našla a posielam link na daný problém. Prečítaj si všetko, ale najmä príspevky od Evanky č. 4 a č. 13, je tam všetko čo potrebuješ vedieť.
http://www.porada.sk/t31994-konatel-ma-prenajate-auto.html?highlight=konatel%2A+auto (http://www.porada.sk/t31994-konatel-ma-prenajate-auto.html?highlight=konatel%2A+auto)
toria
01.12.06,08:45
Vďaka za link, ale ani po prečítaní všetkých odkazov ohľadom prenajatia auta nemám v tom jasno. Preto som potrebovala radu skúsených, ktorý sa s takýmto niečim už stretli..
Liba zrdečná vďaka za všetky rady!!!
AHA
01.12.06,09:32
Ak má sro auto prenajté tak nemôžte účtovať náhradu za kilometer iba
PHM na 501AE.