kacenka4
08.11.06,18:32
Ahojte, potrebujem pripravit pre banku "projekciu finančných výkazov" na rok 2007 (suvahu a vysledovku). Nas uctovny SW takuto moznost neponuka. Neviete mi niekto poradit, ci sa da zohnat nejaka pomocka (program) na vyplnanie tychto vykazov, aby som to nemusela dopocitavat na kalkulacke? Pani z banky mi povedala ze napr. trzby musia byt asi taketo - ostatne dopocitajte primerane k tomu.
Dakujem za pomoc.
mudroš
09.11.06,14:10
Špeciálny SW nepoznám. My to robíme na Fine od 5P Soft, ale má to nejaké muchy.
Dá sa na to využiť aj nejaký Excelovský súbor, kde sú nadefinované výkazy.
Projekcia výkazov je taká "ľudová tvorivosť". Do výkazov si doplním to, čo poznám, potom to čo predpokladám a nakoniec ešte niečo aby mi sedela súvaha a výkaz ziskov a strát.
Pozor treba dávať na úvery, aby tam bol zahrnutý úver, jeho splátky a úroky.
Samozrejme to treba urobiť tak, aby banke vyšli ukazovatele tak, že jej bude vychádzať schopnosť splácať úver (cash flow) a ešte bohvie aké ukazovatele (každá banka má trošku iné).
Preto to robíme na Fine, lebo mám hneď spočítané aj základné finančné ukazovatele a môžem odhadnúť, či bude banka spokojná.
Marianna01
09.11.06,19:28
Za posledné 2 -3 roky som tých výkazov vyplnila toľko, že sa mi o nich snívalo. Nie je to také ťažké, kľudne to rob v kalkulačke. Ak nemáš SW, nezaťažuj sa ním. Z ručného vyplnenia výkazov môžeš jedine získať - ak Ti doteraz nejaké súvislosti neboli jasné, z vyplňovania sa to určite naučíš! Ináč Ti výkazy nesadnú.
A k tomu vyplňovaniu - zober si zákl. informácie, ktoré poznáš:
- aké boli doteraz vyše náklady (rozdeľ na spotrebu, materiál, mzdové...)
- aké ste mali výnosy
- aký máte predpokladaný rast (najlepšie vyjadriť percentuálne - potom môžeš všetko prepočítavať týmto percentom)
- aké ste spravili kroky na zníženie nákladov a zvyšovanie efektivity práce (opäť vyjadri percentom - oproti predch. obdobiu sme znížili náklady na energie výmenou kotla o 25% a pod.)
- spíš si všetky ďalšie relevantné kroky uskutočnené vo vašej firme
Podľa týchto čísiel už veľmi ľahko vyplníš výkazy - najprv výkaz ziskov a strát, potom súvahu. Samozrejme, dbaj na to, aby jednotlivé účty na seba nadväzovali - ak máš odpisy, musí byť aj majetok a pod.
kacenka4
11.11.06,06:50
Dakujem vam, tak sa pustim do pocitania. Jednu takuto projekciu som uz rucne robila, preto mam z toho soky, lebo tej pani v banke sa stale nieco nezdalo dost dobre a prerabala a upravovala som to asi tyzden :-))
dendoz
17.06.08,07:39
Nema niekto k dispozicii nove vykazy na vypracovanie fin.planu pre banku? Novu S a VZaS mam, ale potrebovala by som mat viac rokov vedla seba aby sa mi to lahsie projektovalo na dlhsiu dobu. Dakujem.
anee
13.07.09,11:13
Dobrý den. súrne by som potrebovala pomoc. v banke musim odovzdat projkciu na rok 2009 a nedali ziadne podklady. este som to nerobila a neviem ani čo mam robit. Dakujem
Lenka1979
13.07.09,11:26
Dobrý den. súrne by som potrebovala pomoc. v banke musim odovzdat projkciu na rok 2009 a nedali ziadne podklady. este som to nerobila a neviem ani čo mam robit. Dakujem


Projekcia na rok 2009? Banka tým myslí naprojektovanie súvahy a výsledovky "dopredu" (odhad). Pravdepodobne ste brali úver, preto potrebujú, aby ste urobili túto projekciu na základe ktorej by malo byť aspoň trošičku "jasné", na čo sa finančné prostriedky z úveru použili (napr. refinancovanie už rozostavanej stavby - čo by sa prejavilo v zvýšení aktív-majetku, alebo na investovanie ešte len začatku nehnuteľností). Mne takúto projekciu (tlačivá) banka poslala v podobe tabuliek, ja som už len vpísala potrebné údaje, ale projektovala som až do roku 2011:eek:. Neviem čo konkrétne potrebujete vy.
kacena26
13.07.09,12:07
Ahoj ja neviem či som v obraze, je projekcia finančných výkazov to isté ako finančná analíza? mne poskytli v banke tabulku, ktorú prikladám.
Lenka1979
13.07.09,12:11
Ahoj ja neviem či som v obraze, je projekcia finančných výkazov to isté ako finančná analíza? mne poskytli v banke tabulku, ktorú prikladám.

áno, podľa mňa to môže byť jedno a to isté, len banky to asi každá nazýva po svojom. Neviem z akej banky sú tie, ktoré si priložila, lebo ja som mala zo SLSP iné, ale v podstate súhava a výsledovka sú tie isté. a projektuješ dopredu na rok až... tri .
garter
13.07.09,13:20
Ahoj ja neviem či som v obraze, je projekcia finančných výkazov to isté ako finančná analíza? mne poskytli v banke tabulku, ktorú prikladám.

Ja keď som robila projekciu, konkrétne pre UCB, ja som im poslala v exceli súvahu a výkaz ziskov a strát za roky 2009,2010,2011. Nezabudni tam hlavne doplniť do aktív to čo chcete kúpiť z úveru, v pasívach zase žiadaný úver, v nákladoch doplniť úroky z úveru, vo výnosoch ak predpokladate zvýšené tržby, vplyvom majetku, ktorý sa obstará. Ináč veľa zdaru, u mňa stále potrebovali niečo podoplňať z analytických evidencií.
Ako som pozerala Tvoje tabuľky, máš to podobné ako som mala ja - uvádzaš netto hodnoty súvahy, preto budú potom potrebovať odpisové tabuľky majetku - aspoň u mňa s tým dosť nacvičovali a samozrejme každú nehnuteľnosť si preveria aj s LV.
Lenka1979
13.07.09,13:26
Ja keď som robila projekciu, konkrétne pre UCB, ja som im poslala v exceli súvahu a výkaz ziskov a strát za roky 2009,2010,2011. Nezabudni tam hlavne doplniť do aktív to čo chcete kúpiť z úveru, v pasívach zase žiadaný úver, v nákladoch doplniť úroky z úveru, vo výnosoch ak predpokladate zvýšené tržby, vplyvom majetku, ktorý sa obstará. Ináč veľa zdaru, u mňa stále potrebovali niečo podoplňať z analytických evidencií.
Ako som pozerala Tvoje tabuľky, máš to podobné ako som mala ja - uvádzaš netto hodnoty súvahy, preto budú potom potrebovať odpisové tabuľky majetku - aspoň u mňa s tým dosť nacvičovali a samozrejme každú nehnuteľnosť si preveria aj s LV.


...presne tak, je s tým kopec práce a strata času a málokto to potom ocení :rolleyes: