MonikaHS
08.11.06,20:10
Zdravím vás,
nie som účtovník, takže moja otázka sa vam môže zdať primitívna, no neviem na ňu odpoveď:
Mam pozastavenú živnosť, ktora sa mi automaticky obnoví 15.12.06
Potrebujem ale kupit auto ešte pred tymto datumom, do konca novembra. (Viem, ze pocas pozastavenia zivnosti nemozem uplatnovat naklady, a pod.)

Moja otazka:
Mozem zadat pri kupe auta svoje podnikatelske udaje (ICO, miesto podnikania, atd) a kupit auto ako podnikatel (SZCO)?
Alebo musim auto kupit ako sukromna osoba a po 15.12.06 auto zaradit do podnikania?

Dakujem za odpovede.
MonikaHS
10.11.06,05:51
Úctivo sa pýtam, či je odpoveď na moju otázku taká zložitá, alebo je tak triviálna, že som sa nemala ani pýtať? Potrebovala by som aspoň nasmerovanie, ako mám postupovať, ak sa do pondelka musím rozhodnúť.
Nie som netrpezlivá, len sa teraz neviem zorientovať ak o ďalej.
Ďakujem za vašu trpezlivosť!
renča1
10.11.06,07:42
Je na tebe ako sa rozhodneš, oba spôsoby budú správne. SZČO ručí celým svojim majetkom a vôbec nie je podstatné či sa udáva ičo, dič na tech.preukaz /bez ohľadu či je prerušená živnosť alebo nie je/. Stačí ak si ho kúpiš ako súkromná osoba a zaradíš ho k 15.12., ak ho budeš používať na podnikanie tak podáš priznanie k cestnej dani, zaplatíš cest.daň a budeš si uplatňovať výdavky s ním spojené. Odpis si uplatníš za auto k 31.12.-ale veď to ty už vieš.:)
MonikaHS
10.11.06,09:03
Je na tebe ako sa rozhodneš, oba spôsoby budú správne. SZČO ručí celým svojim majetkom a vôbec nie je podstatné či sa udáva ičo, dič na tech.preukaz /bez ohľadu či je prerušená živnosť alebo nie je/. Stačí ak si ho kúpiš ako súkromná osoba a zaradíš ho k 15.12., ak ho budeš používať na podnikanie tak podáš priznanie k cestnej dani, zaplatíš cest.daň a budeš si uplatňovať výdavky s ním spojené. Odpis si uplatníš za auto k 31.12.-ale veď to ty už vieš.:)
Milá renča1, velmi pekne dakujem zaodpoved!
No, mozno som mala dopisat, ze auto bude kupovane na leasing, cize nie je jedno "ako" ho kupim, lebo ak auto kupim ako sukromna osoba na OP a po 15 dnoch poziadam leasingovu spolconost o prepis auta na ICO, tak mi nauctuje 3 500,-SK za zmenu.

Takze ak mozem pouzit udaje zo ZL a kupit auto ako SZCO a uctovne zalezitosti začnem korektne evidovat az po obnoveni platnosti, potom je to pre mna velmi dobra sprava.

Pochopila som to spravne?
renča1
10.11.06,14:28
Milá renča1, velmi pekne dakujem zaodpoved!
No, mozno som mala dopisat, ze auto bude kupovane na leasing, cize nie je jedno "ako" ho kupim, lebo ak auto kupim ako sukromna osoba na OP a po 15 dnoch poziadam leasingovu spolconost o prepis auta na ICO, tak mi nauctuje 3 500,-SK za zmenu.

Takze ak mozem pouzit udaje zo ZL a kupit auto ako SZCO a uctovne zalezitosti začnem korektne evidovat az po obnoveni platnosti, potom je to pre mna velmi dobra sprava.

Pochopila som to spravne?

Áno, môj názor na vec sa mení a to z dôvodu , že ide o leasing. Moja odpoveď v predchádzajúcom príspevku platila ak auto je kupované v hotovosti. TAk teda, tak ako píšeš ...
MonikaHS
10.11.06,17:11
Áno, môj názor na vec sa mení a to z dôvodu , že ide o leasing. Moja odpoveď v predchádzajúcom príspevku platila ak auto je kupované v hotovosti. TAk teda, tak ako píšeš ...

Obávala som sa toho, že pri leasingu to nebude take jednoduche :-(

Velmi pekne dakujem za tvoj nazor.
Monika