Palo1
09.11.06,09:59
Prosím o radu: Česká s.r.o. založila s.r.o. na Slovensku. Vznikli jej s tým určité náklady, ktoré refakturuje slovenskej s.r.o. ako zriaďovacie výdavky (konkrétne právne služby). Chcem sa spýtať:
1. ak je faktúra datovaná už po zápise novej spoločnosti do OR - môžu to byť zriaďovacie výdavky ?
2. Ako je to s DPH ? Faktúra je aj s DPH. Kde je miesto zdaniteľného plnenia a kto je povinný platiť daň ?
3. Faktúra je v CZK. Pre prepočet na SKK mám použiť kurz zo dňa vystavenia faktúry ?

Ďakujem.
Vladimír Ozimý
09.11.06,09:21
podľa všetkého ide o slovenskú právnickú firmu...vzťahuje sa na to paragraf 15 ods 7 a 8 to jest faktúra je vystavená s DPH a pochybujem že ste sa ku dňu vzniku stali aj platiteľmi dph...to jest dáte to do zriaďovacích výdavkov v plnej výške...aj s dph...
Palo1
09.11.06,09:36
Nie, jedná sa o českú právnickú firmu, ktorá to faktúrovala českej s.r.o. a tá následne refaktúrovala slovenskej s.r.o. K tomuto dátumu slovenská s.r.o. ešte nebola platcom DPH.
Milan Benka
09.11.06,09:58
Prosím o radu: Česká s.r.o. založila s.r.o. na Slovensku. Vznikli jej s tým určité náklady, ktoré refakturuje slovenskej s.r.o. ako zriaďovacie výdavky (konkrétne právne služby). Chcem sa spýtať:
1. ak je faktúra datovaná už po zápise novej spoločnosti do OR - môžu to byť zriaďovacie výdavky ? Podľa mňa áno.
2. Ako je to s DPH ? Faktúra je aj s DPH. Kde je miesto zdaniteľného plnenia a kto je povinný platiť daň ?V zmysle českého zák o DPH platí:
(6) Při poskytnutí služby zahraniční osobě nebo osobě registrované k dani v jiném členském státě, které nemají sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, je místem plnění místo, kde má osoba, které je služba poskytnuta, sídlo, místo podnikání, popřípadě místo pobytu či místo, kde se obvykle zdržuje, nebo místo, kde mají tyto osoby provozovnu, je-li služba poskytnuta pro tuto provozovnu, pokud jde o tyto služby:
a) převod a postoupení autorského práva, patentu, licence, ochranné známky a podobného práva,
b) reklamní službu,
c) poradenskou, inženýrskou, konzultační, právní, účetní a jinou podobnou službu, stejně jako zpracování dat, poskytnutí informací, překladatelské a tlumočnické služby,
d) bankovní, finanční a pojišťovací službu, s výjimkou nájmu bezpečnostních schránek,
e) poskytnutí pracovní síly,
f) nájem movité věci, s výjimkou všech druhů prostředků pro dopravu,
g) telekomunikační službu,
h) rozhlasové a televizní vysílání,
i) elektronickou službu,
j) přijetí závazku zdržet se zcela nebo zčásti v pokračování nebo vykonávání podnikatelské činnosti nebo práva uvedeného v tomto odstavci,
k) poskytnutí služby osobou, která jedná jménem a na účet jiné osoby, která spočívá v zajištění služby uvedené v tomto odstavci,
l) poskytnutí přístupu k přepravní, distribuční nebo přenosové soustavě pro plyn nebo elektřinu, přepravu, distribuci nebo přenos plynu anebo elektřiny jejím prostřednictvím, včetně přímo souvisejících služeb.
Ak ste neboli platiteľmi, tak fa vystavili správne s českou DPH.
Na okraj: V slov. zákone platí pre takéto sl. §15/7,8, pričom nemáme podmienku, aby odberateľ bol platiteľom dane v inom čl. štáte. Postačujúcou podmienkou je, že podniká.

3. Faktúra je v CZK. Pre prepočet na SKK mám použiť kurz zo dňa vystavenia faktúry ? Pre účtovníctvo: dátum zaradenia do účtovníctva (kedy fa došla).
Ďakujem.

Odpovede doplnené.
Natka
09.11.06,11:04
podľa všetkého ide o slovenskú právnickú firmu...vzťahuje sa na to paragraf 15 ods 7 a 8 to jest faktúra je vystavená s DPH a pochybujem že ste sa ku dňu vzniku stali aj platiteľmi dph...to jest dáte to do zriaďovacích výdavkov v plnej výške...aj s dph...Tiež vystavujem faktúru za právne služby pri zakladaní spoločnosti, ktorá má zápis v OR napr. 23.10.06, no na daňovú registráciu má čas 30 dní. Kedy môžem klientovi vystaviť faktúru na moju odmenu s DPH a tak isto aj refaktúrovať (overenie listín,podpisov s DPH, kolky bez DPH). Až keď bude zaregistrovaný na DÚ ako nová spoločnosť alebo až potom keď ho zaregistrujú aj ako platcu DPH?Jedná sa mi o to, že chcem aby si môj klient mohol uplatniť DPH a aby som to aj ja mala dobre v účtovníctve.
Natka
13.11.06,06:33
Tiež vystavujem faktúru za právne služby pri zakladaní spoločnosti, ktorá má zápis v OR napr. 23.10.06, no na daňovú registráciu má čas 30 dní. Kedy môžem klientovi vystaviť faktúru na moju odmenu s DPH a tak isto aj refaktúrovať (overenie listín,podpisov s DPH, kolky bez DPH). Až keď bude zaregistrovaný na DÚ ako nová spoločnosť alebo až potom keď ho zaregistrujú aj ako platcu DPH?Jedná sa mi o to, že chcem aby si môj klient mohol uplatniť DPH a aby som to aj ja mala dobre v účtovníctve.Pomôže niekto? Prosím.
Gabi03
13.11.06,06:37
Ty môžeš fakturovať na spoločnosť, keď už je zapísaná do OR. Či to bude s DPH alebo bez, záleží na tvojej situácia (to je asi jasné). On si môže uplatniť odpočet DPH,keď je už platca DPH. Ale môže takto spraviť aj podľa ZDPH_§55 , keď si uplatní DPH z majetku získaného rok predtým. Pozri bližšie paragraf.
Milan Benka
13.11.06,06:46
Tiež vystavujem faktúru za právne služby pri zakladaní spoločnosti, ktorá má zápis v OR napr. 23.10.06, no na daňovú registráciu má čas 30 dní. Kedy môžem klientovi vystaviť faktúru na moju odmenu s DPH a tak isto aj refaktúrovať (overenie listín,podpisov s DPH, kolky bez DPH). Až keď bude zaregistrovaný na DÚ ako nová spoločnosť alebo až potom keď ho zaregistrujú aj ako platcu DPH?Jedná sa mi o to, že chcem aby si môj klient mohol uplatniť DPH a aby som to aj ja mala dobre v účtovníctve.


Musíš si určiť deň dodania služby, čo by mohol byť najneskôr deň zápisu do OR. Keďže podľa zadania otázky si platiteľom DPH, si povinná vystaviť fa do 15 dní od konca mesiaca, v ktorom zápis nastal. Podotýkam, že daňová povinnosť ti vznikla dodaním služby.
Takže dátum dodania služby 23.10.2006
Dátum vystavenia: najneskôr 15.11.2006
Natka
15.11.06,08:33
Musíš si určiť deň dodania služby, čo by mohol byť najneskôr deň zápisu do OR. Keďže podľa zadania otázky si platiteľom DPH, si povinná vystaviť fa do 15 dní od konca mesiaca, v ktorom zápis nastal. Podotýkam, že daňová povinnosť ti vznikla dodaním služby.
Takže dátum dodania služby 23.10.2006
Dátum vystavenia: najneskôr 15.11.200623.10.2006 bol zaregistrovaný na OR, ale tým moja služba neskončila, robila som mu aj návrh na zápis na DÚ a tak isto registráciu DPH. Zaregistrovaný na DÚ je od 01.11.2006 a DPH od 10.11.2006. Mohla by som vystaviť faktúru do 25.11.2006 s dátumom dodania služby toho 10.11.2006, kedy bola celkovo ukončená moja práca?
timkab
15.11.06,09:11
Ja mám podobnú skúsenosť, firma bola založená ku koncu roku 2004, DPH platcom sa stala v januári 2005. Došlá faktúra za služby spojené so zriadením spoločnosti bola vystavená v januári po dátume, ako sa firma stala platcom DPH. V priznaní DPH za január som si DPH z týchto služieb uplatnila. Nemenovaný DÚ sa prihlásil na kontrolu a neuznal odpočet DPH s vyjadrením, že sú to služby prijaté pred dátumom, ako sa firma stala platcom DPH, nezáležalo im na ukončení práce ani na tom, že uvedené služby máme vedené ako zriaďovacie náklady v majetku a odpisujeme. Takže si to radšej vydiskutuj priamo s nimi.
Gabi03
15.11.06,09:24
Ja mám podobnú skúsenosť, firma bola založená ku koncu roku 2004, DPH platcom sa stala v januári 2005. Došlá faktúra za služby spojené so zriadením spoločnosti bola vystavená v januári po dátume, ako sa firma stala platcom DPH. V priznaní DPH za január som si DPH z týchto služieb uplatnila. Nemenovaný DÚ sa prihlásil na kontrolu a neuznal odpočet DPH s vyjadrením, že sú to služby prijaté pred dátumom, ako sa firma stala platcom DPH, nezáležalo im na ukončení práce ani na tom, že uvedené služby máme vedené ako zriaďovacie náklady v majetku a odpisujeme. Takže si to radšej vydiskutuj priamo s nimi.

Aký dátum zdanit. plnenia bol na faktúre?
Milan Benka
18.11.06,13:27
23.10.2006 bol zaregistrovaný na OR, ale tým moja služba neskončila, robila som mu aj návrh na zápis na DÚ a tak isto registráciu DPH. Zaregistrovaný na DÚ je od 01.11.2006 a DPH od 10.11.2006. Mohla by som vystaviť faktúru do 25.11.2006 s dátumom dodania služby toho 10.11.2006, kedy bola celkovo ukončená moja práca?

Skús s klientom zmluvne ošetriť poskytnutie svojich (právnych) služieb, kde budú vymenované všetky služby, dohodnutá fakturácia (po dodaní všetkých služieb (najneskôr do 31.12.2006)). Myslím, že sa tam dá nájsť cestička na riešenie v súlade so zákonom.
ucetni_fantozzi
22.01.07,10:17
stanovisko uradu, tak ako ho popisuje tinkab ma udivuje. ved predsa podla §55, platitel moze odpocitat dan pri majetku nadobutnutom predtym, nez sa stal platitelom, ak tento nebol odpisany; vynimkou tu maju byt len zasoby.

nenasiel som definovanu podmienku, ze to ma byt hmotny majetok, jedina podmienka je, ze musi byt pouzity na dodavky tovarov a sluzieb ako platitel.

ak teda firma podnika ako platitel a ma len zdanitelne prijmy (hladisko DPH), zriadovacie vydavky uctovala ako majetok a tento pred registraciou neodpisala, podla mojho nazoru mala pravo na odpocet.

uvital by som diskusiu na tuto temu, nakolko aj ja mam podobny pripad, a naozaj mi ani len nenapadlo, ze by s tymto mohol mat DU problem...
michelle84
01.06.10,17:33
Spoločnosť vznikla v máji. DÚ zaregistroval túto spoločnosť ako platcu DPH od 20.05. Ale na bločku za nákup tovaru je dátum 19.05. Môže si uplatniť DPH z nakúpeného tovaru?
michelle84
03.06.10,06:49
Posúvam...
a_je_to
04.07.10,12:06
Spoločnosť vznikla v máji. DÚ zaregistroval túto spoločnosť ako platcu DPH od 20.05. Ale na bločku za nákup tovaru je dátum 19.05. Môže si uplatniť DPH z nakúpeného tovaru?

Odpoveď je v § 55, ods. 1 ZoDPH. Podľa neho môže osoba, ktorá sa stala platiteľom uplatniť odpočet DPH z nákupov pred registráciou a to z nespotrebovaných zásob a zo zostatkovej ceny odpisovaného majetku. Ku dňu registrácie sa na tento účel vykoná inventúra zásob. Ak sa v zozname medzi zásobami nachádza aj tento tovar, možno DPH k nemu dať do odpočtu a uviesť do riadku 26 prvého priznania. Nie je dôležité, že ku dňu nákupu už bol účtovne daný do spotreby na účet 504. Dôležitejšie je, že sa nachádza v zozname fyzicky ešte nespotrebovaných zásob, ktoré sa použijú už na vlastné zdaniteľné plnenia platiteľa. Zoznam sa berie ako záväzný, ak sú stavy v ňom vierohodné a vydokladované odkazom na daňové doklady o nákupe. Ak sa v deň pred registráciou nakúpil aj tovar na priamu spotrebu, neznamená to, že ešte v ten deň musel byť aj spotrebovaný ešte na nezdaniteľné plnenia.