Palo1
09.11.06,10:03
Prosím o radu:
Firma obstarala IM v roku 2004. Nezaradila ho však do pužívania (účtovne, ak keď majetok používala a účtovala aj o nákladoch s ním súvisiacich - napr. spotreba PHM pre osobné auto). Tento majetok je stále na 042. Poraďte mi prosím, ako postupovať pri jeho zaradení do majetku v roku 2006, tak aby bol dodržané zákonné ustanovenia, najmä čo sa týka daní.

Ďakujem
adato
09.11.06,18:46
Zaradiť do majetku, napočítať odpisy za predchádzajúce roky a urobiť dodatočné daňové priznania. Prípadne ak nechcete robiť priznanie, neuplatniť odpisy za roky 2004 a 2005 a pokračovať v 3.roku odpisovania.
Ľuba
10.11.06,04:47
Prečo by mal pokračovať ako v 3. roku odpisovania ? Podľa § 22 ods. 9 ZDP má daňovník právo prerušiť uplatňovanie odpisov na jedno alebo viac zdaňovacích období, a potom pokračovať v odpisovaní tak, ako keby nebolo prerušené.
adato
11.11.06,08:44
Súhlasím, táto možnosť je tá prvá - dodatočné daňové priznanie (a odpisy uplatniť, alebo neuplatniť). Záleží aj od toho ako odpisujú pre účtovné účely, lebo tieto odpisy prerušiť nemali dôvod, nakoľko majetok využívali.
Teda sa mi potom zdá to dodatočné prerušenie najkomplikovanejšie, lebo budú musieť účtovať o odloženej dani. Keby sa jednalo o iný majetok nie vozidlo, u ktorého účtovali pohonné hmoty, možno by sa dalo obhájiť, že ho mali na obstaraní, lebo ho nedali do užívania, ale tu to nejde. Je to však na nich, čo si vyberú, či budú chcieť dať odpisy do predchádzajúcich, alebo budúcich rokov.
Anja111
11.11.06,10:15
V súvislosti s horeuvedeným ma napadlo, že či treba aj v JU zdôvodňovať prečo boli odpisy prerušené. Nestačí ako dôvod, že bol nízky, alebo žiadny daňový základ?
Janinkaaa
11.11.06,12:46
V JU alebo v PU je to dobrý dôvod : odpisy sme neuplatnili, lebo sme nechceli " ísť " do straty.
Fany
01.12.06,10:53
Na karte by sa však odpisy zrejme mali odraziť, akoby boli použité a tak sa zost.cena znižuje. Potom sa ďalej odpisuje z takto zníženej ceny, teda akoby odpisy boli uplatnené, alebo sa pokračuje tam, kde sa skončilo, teda, akoby tie roky neodpisovania neboli? Podľa mňa by sa malo pokračovať, akoby sa odpisovalo. Myslím teraz na daňové odpisy.