silvia
08.12.04,11:11
Myslím, že to tu už bolo riešené, len to neviem narýchlo nájsť:

- ak zamestnanec pracoval vo sviatok (17.11.), nebude mať preplatený sviatok, ale dostane mzdu + mzd.zvýhodnenie 50% ?
- ak pracoval v sobotu a v nedelu (bez náhradného volna) dostane mzdu + mzd.zvýhodnenie 25% alebo 50%? (pondelok až piatok odpracoval 43hod., sobotu a nedelu 16hod.)

Vdaka za rýchle rady!
Zita4
08.12.04,11:17
Áno, presne tak. :)
evae
08.12.04,18:28
akurat sme toto riesili, pretoze vedenie slubilo za pracu v sobotu 100%+ 50% zvyhodnenie a v nedelu 100% + 100%. potom prisli na to, ze to nebolo nutne a ja to mam riesit... :) za sobotu aj nedelu je zvyhodnenie len 25% alebo sobota 25% a nedela 50%? aby som si bola ista.

este k tomu, dostala som jeden dotaz. v pripade, ze sa za pracu cez vikend berie nahradne volno, tak sa da nahradne volno a to zvyhodnenie (napr. 25%) sa doplati? alebo sa len berie nahradne volno a koniec story?
Daska
08.12.04,19:17
ked je nahradne volno zvyhodnenie sa nepreplaca
evae
08.12.04,19:41
som rada, ze som mala pravdu ja. ale obcas ma normalne vyvedu z omylu :) dakujem
vladan
09.12.04,00:45
v pripade, ze sa za pracu cez vikend berie nahradne volno, tak sa da nahradne volno a to zvyhodnenie (napr. 25%) sa doplati? alebo sa len berie nahradne volno a koniec story?
ak zamestnanec berie náhradné voľno, zaplatíš mu mzdu za vykonanú prácu, no a mzdové výhodnenie je v pasé :-)
silvia
09.12.04,06:50
Takže, môžme si v internej smernici stanoviť, že za prácu v sobou vyplatíme mzdu+25% zvýhodnenie a za nedelu mzdu+50% zvýhodnenie? (resp. 50% zvýhodnenie za sobotu aj nedelu, ako to odo mňa chcú?) Je to OK, či nie?

Ešte k tomu náhradnému voľnu: ak teda zamestnanec pracuje v sobotu a následne má v pondelok náhradné voľno, za sobotu dostane iba mzdu bez zvýhodnenia a čo v pondelok?

Nemám veľké skúsenosti so mzdami, za každú radu som vďačná.
Peťo
09.12.04,07:52
Myslím si , že je potrebné presne definovať pojmy, lebo z vyššie uvedených príspevkov nie je jasné , o aké zvyhodnenie ide : či o mzdové zvyhodnenie za prácu nadčas / § 121 ZP/ , alebo mzdové zvyhodnenie za prácu v sobotu alebo v nedeľu. Mzdové zvyhodnenie za prácu nadčas je zákonný nárok minimálne 25 % z priem. zárobku, keď napr. v KZ si môžete stanoviť vyššie percento s diferencovaciou za nadčas v bežný deň, resp. za S a N. Na druhej strane mzdové zvýhodnenie za prácu v S a N , ako nenarokovateľné zvyhodnenie /keď si to zakotvite v svojích pravidlách odmeňovania/ môžete poskytnúť popri mzdovému zvýhodneniu za prácu nadčas. A tento zamestnancovi by patril, aj keby za nadčas čerpal náhradné voľno. Pekný deň.
Lucy
09.12.04,08:30
Aj ja som z toho popletená. Takže je rozdiel, či je nadčas v pracovný týždeň alebo cez sobotu a nedeľu? Je potom rozdiel v príplatkoch ak nemáme KZ a ani v pracovnej zmluve nie je stanovené preplácanie nadčasov?
Peťo
09.12.04,09:05
Lucy - ZP nerozlišuje , či sa jedna o nadčas v prac. deň alebo v S a N. V § 97 ZP nadčas definuje ako prácu vykonávanú ... nad určený týždenný prac.čas, a ... mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. Teda keď mám určený 40,0 hod. týždeň, všetko čo je nad to je nadčas. A ZP v § 121 stanovuje za tieto hodiny nadčas okrem dosiahnutej mzdy , povinnosť poskytnuť minimálne 25 %- tné mzdové /nadčasové/ zvýhodnenie. Či si za všetky nadčasové hodiny dáte
rovnaku sadzbu napr. 25 % , alebo to rozlišite napr. za sobotu 50 % v nedeľu 100 % a v ostatných prípadoch 30 % , to už je vec organizácie, musí to byť minimálne 25 %. Toto príkazuje zákon. No a keď zamestnavateľ je socialne citiaci subjekt , môže / nemusí/ poskytnúť mzdové zvýhodnenie
za prácu v S a N /iba za sobotu anedeľu/. Pekný deň.
silvia
10.12.04,12:46
Lucy - ZP nerozlišuje , či sa jedna o nadčas v prac. deň alebo v S a N. V § 97 ZP nadčas definuje ako prácu vykonávanú ... nad určený týždenný prac.čas, a ... mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. Teda keď mám určený 40,0 hod. týždeň, všetko čo je nad to je nadčas. A ZP v § 121 stanovuje za tieto hodiny nadčas okrem dosiahnutej mzdy , povinnosť poskytnuť minimálne 25 %- tné mzdové /nadčasové/ zvýhodnenie. Či si za všetky nadčasové hodiny dáte
rovnaku sadzbu napr. 25 % , alebo to rozlišite napr. za sobotu 50 % v nedeľu 100 % a v ostatných prípadoch 30 % , to už je vec organizácie, musí to byť minimálne 25 %. Toto príkazuje zákon. No a keď zamestnavateľ je socialne citiaci subjekt , môže / nemusí/ poskytnúť mzdové zvýhodnenie
za prácu v S a N /iba za sobotu anedeľu/. Pekný deň.
Ak nemáme KZ, ani v pracovnej zmluve nie je stanovené preplácanie nadčasov, môžem si to dať do internej smernice? A všetky spomínané zvýhodnenia sú daňovo uznané?
Peťo
13.12.04,07:27
Silvia - ak u vás nepôsobia zastupcovia zamestnancov, môžete si internu smernicu - konkretne mzdový poriadok , vydať ako súčasť Pracovného poriadku. Avšak aj pri jeho vydaní ste povinný ako zamestnavateľ konkrétnu výšku mzdy , teda aj jej jednotlivé zložky a podmienky pre ich poskytnutie dohodnuť v pracovnej zmluve /§ 43 ods 1 písm.d ZP /. Pekný deň.
metracik2
14.12.04,17:09
za pondelok dostane normalnu mzdu, a vykaze sa mu v dochadzke odpracovany den a za pracu v sobotu v dochadze nebude nic, lebo by bol prekroceny casovy fond. Dokonca pouzivam dovolenkovy listok, kde napisem nahradne volno za den .. a vycerpa sa v den... Cerpanie nahradneho volna musi byt do troch mesiacov, ak nie je v kolektivnej zmluve uvedene inak.
metracik2
14.12.04,17:15
stotoznujem sa z nazorom, alebo ak je len interny predpis a nie je kolektivna zmluva, nemoze byt na pracovnej zmluve odvolavka na interny predpis. Zakonnik prace hovori o povinnych udajoch v prqacovnej mzluve a jeden z povinnych je aj ciselny udaj o mzdy . Odporucam tam nedavat slovo cista alebo hruba mzda (pripadne ekvivalenty).