Iveta20
09.11.06,12:32
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o pomoc.
Svagrinej brat mal autonehodu, v sucastnosti je hospitalizovany a jeho liecba bude dlhsia.
Ako sa hovori, vsetko sa zistuje, az ked pride na lamanie chleba, doslo k tomu aj teraz. 25.1.2005 skońcil skolu a nebol nikde nahlaseny(ani NUP)
Svagrina ma poprosila o pomoc. V zdravotnej poistovni vycislili nedoplatok a ten sa zaplatil, s tym, ze uz je evidovany ako dobrovolne poisteny.
Ale ako je to so socialkou? tam chceli splnomocnenie, ze mozem ho prihlasit, akurat ze on mi ho asi tazko da... ako spravit najlepsie, aby dostal po case aspon invalidny alebo pn? ako s odvodmi? prosim poradte.
dakujem.
jankasm
09.11.06,12:03
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o pomoc.
Svagrinej brat mal autonehodu, v sucastnosti je hospitalizovany a jeho liecba bude dlhsia.
Ako sa hovori, vsetko sa zistuje, az ked pride na lamanie chleba, doslo k tomu aj teraz. 25.1.2005 skońcil skolu a nebol nikde nahlaseny(ani NUP)
Svagrina ma poprosila o pomoc. V zdravotnej poistovni vycislili nedoplatok a ten sa zaplatil, s tym, ze uz je evidovany ako dobrovolne poisteny.
Ale ako je to so socialkou? tam chceli splnomocnenie, ze mozem ho prihlasit, akurat ze on mi ho asi tazko da... ako spravit najlepsie, aby dostal po case aspon invalidny alebo pn? ako s odvodmi? prosim poradte.
dakujem.

No jediná možnosť je prihlásiť sa na SP na dobrovoľné nemocenské poistenie. Po 270 dňoch platenia poistného (taká je podmienka na získanie nemocenskej dávky, 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch z titulu dobrovoľného platcu nemocenského poistenia) môže začať poberať nemocenské dávky.
Ako je to s invalidným dôchodkom, to neviem, možno poradí niekto iný. Dá sa dobrovoľne poistiť aj na dôchodkové poistenie, ale aký to má vplyv na výšku a vyplácanie invalidného dôchodku .......... :confused:
Marína
09.11.06,12:46