striebro1
09.11.06,11:39
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu. Fyzicka osoba podnikatel pouziva cez rok automobil, ktory ma v evidencii sro. Na zaklade akej zmluvy mu ma sro fakturovat najomne za poziciavanie automobilu? Podnikatel je zaroven jedinym konatelom danej sro. Vie mi niekto poradit, aku zmluvu mam urobit???
dakujem pekne a prajem prijemny dnik...)))
suzuki
09.11.06,10:57
Nie som síce právnik, ale asi by som použila "Nájomnú zmluvu" podľa Občianskeho zákonníka - § 663 a ďalej
striebro1
09.11.06,10:59
dakujem za promptnu odpoved. idem preluskat obchodny zakonnik teda...)))
suzuki
09.11.06,11:00
nepoužila by som Obchodný ale Občiansky zákonník.
striebro1
09.11.06,11:03
teraz som si to uvedomila...preco obciansky?? ked sa jedna o podnikatelske subjekty?? ide o fyzicku osobu podnikatela a sro...preco obciansky???
inak v obchodnom som nasla diel XV §630-637 zmluva o najme dopravneho prostriedku.
suzuki
09.11.06,11:06
Niekde na školení nás upozorňovali, že z hľadiska vymáhateľného práva je lepšie použiť Občiansky zákonník ako obchodný (obchodný je oveľa prínejší, striktnejší), ale keďže je to fyzická osoba a je zároveň konateľom v sro, asi je to úplne jedno. Kde niet žalobcu, nie je ani sudcu.
Pekný deň
monymon
10.11.06,08:21
Použi obchodný zákonník......tvoja úvaha bola spávna....jedná sa o podnikateľské subjekty....predpokladám, že tá FO je živnostník......potom jednoznačne obchod...pozri ustanovenia §1 ods. 1 a k tomu § 2 ods. 2
Zmluva o nájme dopravného prostridku podľa obchodu je ok...len pozor, že pre platnosť sa vyžaduje zo zákona písomná forma.
a k tomu použitiu občianskeho zákonníka len toľko....že obe "právne normy" majú rovnakú právnu silu, rozdiel je len v tom, že obchod upravuje právne vzťahy subjektov, ktoré na začiaktu definuje....teda podnikateľov, obchodnoprávne vzťahy a podnikanie....neznamená to, že by sa a priori nedal aplikovať OZ, ale podstatou OBZ je to, že je nornou "špeciálnou" k OZ, teda ak nie je nejaka úprava v OBZ, použijú sa ustanovenia OZ.