Lulaaa
09.11.06,12:12
Ahojte. Organizácia sa rozhodal, že bude prispievať 100% sumu zamestnancom na životné dôchodkové poistenie, čiže bude to platiť organizácia. Jedná sa mi o to , či je to daňový náklad pre firmu a či je to oslobodené od dane z príjmu pre zamestnanca. ďakujem
Jozef Mihál
09.11.06,11:18
Viď ZoDP_§19_ods.3_písm.l

Daňovými výdavkami sú aj:

"príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov podľa osobitného predpisu, 35) a príspevky na účelové sporenie a životné poistenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov; tieto príspevky je možné uznať v úhrne najviac do výšky 6 % zo zúčtovanej mzdy a náhrady mzdy zamestnanca, ktorý je účastníkom týchto sporení"

Tieto príspevky vstupujú do základu dane zamestnanca (a pripomínam, že tým pádom aj do vymeriavacieho základu zamestnanca na zdravotné poistenie).
Lulaaa
09.11.06,11:19
No a zo strany ako zamestnanca sa mu to zdaní neviem ako to mám spraviť vo výplate je to ako dar?
Chobot
09.11.06,11:25
No a zo strany ako zamestnanca sa mu to zdaní neviem ako to mám spraviť vo výplate je to ako dar?

Je to ako nepeňažný príjem, ktorý zvyšuje daňový základ pre zamestnanca - vstupuje do hrubého príjmu na výpočet dane a odvodov - dopĺňam - na zdravotné poistenie.
Lulaaa
09.11.06,11:36
ďakujem Vám
Jozef Mihál
09.11.06,11:38
Je to ako nepeňažný príjem, ktorý zvyšuje daňový základ pre zamestnanca - vstupuje do hrubého príjmu na výpočet dane a odvodov.

Nesúhlas, nie na výpočet odvodov, len na výpočet odvodu na zdravotné poistenie. Do VZ na sociálne poistenie to nevstupuje.
Pivuľa
09.11.06,13:08
Ak by prispieval na životné poistenie jeden aj druhý, teda napr. zamestnávateľ 500 Sk, zamestnanec 500 Sk:
- príspevok zamestnávateľa zvýši základ dane a VZ na zdravotné poistenie
- príspevok zamestnanca bude zrážkou pred čistou mzdou alebo až po čistej mzde?
Nenašla som nikde v Zákonníku práce, či príspevky na DDP, ŽP sú prednostnými zrážkami ako odvody na ZP a SP ...
Zita4
09.11.06,13:11
Ak by prispieval na životné poistenie jeden aj druhý, teda napr. zamestnávateľ 500 Sk, zamestnanec 500 Sk:
- príspevok zamestnávateľa zvýši základ dane a VZ na zdravotné poistenie
- príspevok zamestnanca bude zrážkou pred čistou mzdou alebo až po čistej mzde?
Nenašla som nikde v Zákonníku práce, či príspevky na DDP, ŽP sú prednostnými zrážkami ako odvody na ZP a SP ...
Zrážka z čistej mzdy.
Nutricia
09.11.06,13:13
DDP je zrážka po vypočítaní čistej mzdy.
deha
20.11.06,10:30
Mohli by ste mi niekto dať odvolávku na tých horeuvedených 6 % príspevku zamestnávateľa na DDS? Potrebujem to dosť súrne, bola by som veľmi vďačná!
marmal
20.11.06,10:36
Pozri si prispevok c.2, tam mas zakon aj paragraf.


Marta

;) ;) ;)
matafe
20.11.06,10:37
Mohli by ste mi niekto dať odvolávku na tých horeuvedených 6 % príspevku zamestnávateľa na DDS? Potrebujem to dosť súrne, bola by som veľmi vďačná!

Ináč hneď v 2. príspevku hore je napísané, že ide o Zákon o dani z príjmov §19 ods.3 písm. l
deha
01.12.06,12:30
No tam je uvedené, že je to prísp. na DDP podla osob. predpisu, ale o percentách ani ťuk a ja potrebujem výšku povinného percenta organizácie pre odvod DDP pre zamestnancov na rizik. pracoviskách.
Dan1
04.12.06,10:29
K tejto téme životného poistenia, by som sa chcela popýtať, či je možná varianta, že by životnú poistku v plnej miere platila firma a všetko nad tých 6%( ktoré idú do nákladov) by si dala do nákladov neovplyv. základ dane a zamestnancovi by to nevstupovalo do mzdy ani by nemal povinnosť odvodov do ZP. Ďakujem za odpoveď.
Chobot
04.12.06,10:37
K tejto téme životného poistenia, by som sa chcela popýtať, či je možná varianta, že by životnú poistku v plnej miere platila firma a všetko nad tých 6%( ktoré idú do nákladov) by si dala do nákladov neovplyv. základ dane a zamestnancovi by to nevstupovalo do mzdy ani by nemal povinnosť odvodov do ZP. Ďakujem za odpoveď.

Myslím, že nie, lebo pre neho to je nepeňažný príjem, ktorý treba zdaniť. Tých 6% je podstatných len pre firmu z hľadiska zahrnutia do základu dane. Pre zamestnaneca je to jedno, či je to do výšky 6% alebo viac, on to musí zdaniť tak či tak.
olga1963
05.12.06,07:26
Ahojte, prosím o radu,
zamestnávateľ sa rozlodol o uzatvorenie zamestnávateľskej zmluvy a prispievať svojim zamestnancom na dôchodok do 3.piliera - životné poistenie. Je na mne aby som našla vhodnú poisťovňu, ALE v denníku Pravda asi tak pred 2 týždňami som čítala, že práve príspevky zamestnávateľa na životné poistenie a účelové sporenie si zamestnávateľ nebude môcť od r.2007 uznať v nákladoch, ale iba príspevok do doplnkového dôch. sporenie. Viete niekto o tom???
accomody
06.12.06,15:13
Je to iba smernica sociálnej poisťovne. V zákone to nikde nenájdeš.
Jozef Mihál
06.12.06,15:30
Ahojte, prosím o radu,
zamestnávateľ sa rozlodol o uzatvorenie zamestnávateľskej zmluvy a prispievať svojim zamestnancom na dôchodok do 3.piliera - životné poistenie. Je na mne aby som našla vhodnú poisťovňu, ALE v denníku Pravda asi tak pred 2 týždňami som čítala, že práve príspevky zamestnávateľa na životné poistenie a účelové sporenie si zamestnávateľ nebude môcť od r.2007 uznať v nákladoch, ale iba príspevok do doplnkového dôch. sporenie. Viete niekto o tom???
Jasné že vieme, je to v novele zákona o dani z príjmov, ktorá bola dnes prijatá.
Dan1
12.12.06,06:34
Jasné že vieme, je to v novele zákona o dani z príjmov, ktorá bola dnes prijatá.

Takže ak som dobre pochopila, tak uplatnenie si 6% pre firmu do nákladov padá. Neviete či je perspektíva, že sa to zase obrátiť v najbližšej dobe? Lebo pre firmy sú uzatvorené životné poist. pre zamestnancov potom nezaujimavé a môžu ich rovno previesť na zamestnanca, lebo ten nebude musieť odvádzať do ZP odvody ( ako je tomu keď je to v mzde ) - a bude to preňho výhodnejšie. Mýlim sa ? Ak áno, opravte ma prosím, aby som mala v tom úplne jasno.
Jozef Mihál
12.12.06,17:52
Lebo pre firmy sú uzatvorené životné poist. pre zamestnancov potom nezaujimavé a môžu ich rovno previesť na zamestnanca, lebo ten nebude musieť odvádzať do ZP odvody ( ako je tomu keď je to v mzde ) - a bude to preňho výhodnejšie.
Pardon, čo je to "previesť na zamestnanca" ?