alzbetka4
09.11.06,13:19
Ahojte poraďáci,
som živnostníčka druhý rok. Prvý rok som si uplatnila realne vydavky, pretože som si zriaďovala kanceláriu a oplatilo sa mi to. Tento rok sa mi však viac oplati uplatniť si 40% paušálne výdavky. Musím pred tým urobiť nejaké kroky, niekomu to oznámiť alebo jednoducho na nich prejdem?
Druhá otázka je, ak prejdem na paušálne výdavky, môžem si z danového základu odrátať aj odvody do socialnej a zdravotnej poistovne alebo je to zahrnuté už v tých paušálnych výdavkoch?
Ďakujem
Milan Benka
09.11.06,12:24
Ahojte poraďáci,
som živnostníčka druhý rok. Prvý rok som si uplatnila realne vydavky, pretože som si zriaďovala kanceláriu a oplatilo sa mi to. Tento rok sa mi však viac oplati uplatniť si 40% paušálne výdavky. Musím pred tým urobiť nejaké kroky, niekomu to oznámiť alebo jednoducho na nich prejdem?
Pozri si § 17/10 ZoDP. Vznikajú Ti tam povinnosti, kt. majú dopad na daň z príjmu.
Druhá otázka je, ak prejdem na paušálne výdavky, môžem si z danového základu odrátať aj odvody do socialnej a zdravotnej poistovne alebo je to zahrnuté už v tých paušálnych výdavkoch?
Uplatňuješ si paušál + odvody. §6/10 ZoDP.
Ďakujem
Odpoveď zvýraznená.
alzbetka4
09.11.06,12:29
ďakujem pekne....
Terezap
09.11.06,21:06
2/ Ak prechádza daňovník zo skutočných výdavkov na paušálne, upraví (§ 17/8/a) základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane.

Tiež som to opravovala. A okrem toho vyhlásenie na SP a RZZP.
alzbetka4
10.11.06,07:55
Ďakujem pekne za radu, preštudovala som si jednotlivé paragrafy, no usudzujem, keďže nemám žiadne podobné aktivity, ani pohľadávky či záväzky z min. roka, nič robiť nemusím....
sta
16.11.06,17:16
Ahojte, prebrala som jedno účtovníctvo SZČO. V r. 2005 si uplatňoval skutočné výdavky a bývalá účtovníčka mu vo Výkaze o majetku a záväzkoch nechala tieto položky:
zásoby: 1200,- Sk
peniaze: 50.000,-
účet v banke: 235.115,-
A neviem prečo, ale do riadku "Záväzky" mu uviedla sumu 15.817 - čo je vlastne výška jeho daňovej povinnosti z daňového priznania.
Tento rok som zistila, že by sa mu viac vyplatili paušálne výdavky. Viem, že musím podať dodatočné daňové priznanie a upraviť ZD o výšku nespotrebovaných zásob, ale čo s tými peniazmi na účte a v hotovosti? S tými sa dúfam nerobí nič? :confused: A tiež netuším čo s tou položkou v záväzkoch ? :confused:
Viete mi s tým prosím niekto pomôcť? :o
renča1
16.11.06,17:28
S peniazmi na účte a v pokladni nebudeš robiť nič. Základ dane upravíš len o nespotrebované zásoby o sumu 1200,-. Dokonca uvedený záväzok vo výške 15 817,- /daňová povinnosť voči DÚ/ nie je potrebné o tento záväzok upravovať základ dane, pretože úhrada nevstupuje do základu dane.
sta
16.11.06,17:39
Ďakujem veľmi pekne :)
Takže podám opravné dodatočné DP (výkazy k nemu nemusím prikladať?), po prepočítaní vychádza doplatiť daň 228,- Sk + 114,- na doteraz zaplatených preddavkoch. Hrozí mi za to z daňového úradu pokuta?
Čo všetko ešte musím spraviť, podať opravný výkaz do SP, RZZP, doplatiť rozdiel na poistnom a to je všetko? Hrozia aj tu nejaké sankcie? Sú naozaj maličké sumy :o
renča1
16.11.06,17:45
*Ty podáš dodatoč.daň.priznanie a opravíš aj výkazy do SP, prílohy k daň.priznaniu, ako je výkaz o príjmoch a výdavkoch, výkaz o majetku a závazkov. Doplatíš rozdiel v dani z príjmu o nespot.zásoby, rozdiel o výšku poistného do SP a sankcie ti neviem vypočítať a povedať. Vieš , zatiaľ som nebola nútená prepočítavať sankcie, tak to ti hádam niekto iný poradí.
sta
16.11.06,18:06
ďakujem :)
renča1
16.11.06,18:11
Aj ja ďakujem.
katarina.j
17.11.06,13:35
ak si uplatnujete paušálne výdavky tak žiadne výdavky sa nesmú účtovať, lebo sa učtuje bud klasický výdavok /odvody,PHM,závazky.../ alebo sa uplatní paušálny výdavok, takže bud jedno alebo druhé, nedá sa to kombinovať.
andrej_rv
17.11.06,13:43
ak si uplatnujete paušálne výdavky tak žiadne výdavky sa nesmú účtovať, lebo sa učtuje bud klasický výdavok /odvody,PHM,závazky.../ alebo sa uplatní paušálny výdavok, takže bud jedno alebo druhé, nedá sa to kombinovať.
Celkom to neplatí - v §6 ods. 10 ZoDP sa totiž výslovne uvádza:
Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach
Takže pri uplatnení paušálnych výdavkov sa k %-tom vypočítanej sume ešte pripočítavajú zaplatené odvody.
sta
20.11.06,10:51
*Ty podáš dodatoč.daň.priznanie a opravíš aj výkazy do SP, prílohy k daň.priznaniu, ako je výkaz o príjmoch a výdavkoch, výkaz o majetku a závazkov. Doplatíš rozdiel v dani z príjmu o nespot.zásoby, rozdiel o výšku poistného do SP a sankcie ti neviem vypočítať a povedať. Vieš , zatiaľ som nebola nútená prepočítavať sankcie, tak to ti hádam niekto iný poradí.

Predsa len sa ešte vrátim k tejto téme. Musím k dodatočnému DP podávať znova aj výkazy (o majetku a záväzkoch a o príjmoch)? Veď ja vlastne opravujem len DP. Tak teraz neviem, či priložiť výkazy také isté ako boli pri riadnom DP, alebo nemusím priložiť žiadne? :confused: :o
jaja99
20.11.06,11:04
V zmysle § 38 ZoSDaP je prílohou k daňovému priznaniu účtovná závierka podľa osobitného zákona (z 431/2002) a doklady uvedené v príslušnom tlačive (napr. rodné listy detí, potvrdenia o návšteve školy, potvrdenie o zaplatení životného poistenia...).
Ty budeš podávať dodatočné DP, ktoré rieši § 39. V ňom nie je uvedený spôsob podania ako v § 38, preto si myslím, že § 38 ods. 2 platí nielen pre riadne, aj pre opravné a dodatočné DP. Čiže by som priložila opäť všetko.
sta
20.11.06,11:17
Takže na Výkazoch sa zmení len to, že na prvej strane zaškrtnem, že ide o "opakované" podanie výkazu, dám dátum k akému podávam dodatočné DP a to je všetko? Sumy my zostanú rovnaké?:o
Vladula
06.12.06,08:50
Prosim o radu ohladom pausalnych vydavkov-precitala som si prispevky a neviem ci som to spravne pochopila.
V roku 2005 som viedla vydavky normalne.Nemam zasoby,ani zavazky ostala mi len jedna pohladavka,ktora je vyplatena az v 1/2006. To znamena,ze ak chcem prejst na uplatnovanie paus.vyd.40%v tomto roku- musim podať dodatočné DP za rok 2005 a pohladavku,ktorá je vyplatená v 1/2006 tam priratať do ZD za rok 2005?
Marína
06.12.06,09:09
Presne tak. Sumu pohľadávky zapíšeš do DP_typ_B na r. 40. Úhradu v 1/2006 dáš ako P_NZD.
Vladula
06.12.06,09:15
No moc ma to nepotesilo-hlavne to dodatočne DP,ale ja tak dakujem za rýchlu odpoved
Anja111
14.12.06,07:08
Dobrý deň!
Chcem týmto poprosiť o názor, lebo už asi moc kombinujem a tak potrebujem odobriť svoje úvahy. Príjmy SZČO pri uplatňovaní paušálnych výdavkov, sú všetky dosiahnuté zdaniteľné príjmy. V prípade, že bol vystavený a uhradený aj dobropis, tak sa príjmy o túto čiastku znížia. Uvažujem správne?
Antonia1
14.12.06,07:22
Dobrý deň!
Chcem týmto poprosiť o názor, lebo už asi moc kombinujem a tak potrebujem odobriť svoje úvahy. Príjmy SZČO pri uplatňovaní paušálnych výdavkov, sú všetky dosiahnuté zdaniteľné príjmy. V prípade, že bol vystavený a uhradený aj dobropis, tak sa príjmy o túto čiastku znížia. Uvažujem správne?
Áno, uvažuješ správne.
Anja111
14.12.06,07:37
Ďakujem, pomohlo.