modralienka
09.11.06,13:24
Ospravedlnujem sa, ak som nahodou prehliadla takyto pripad niekde v starsich prispevkoch, ale nie som si ista, ako ho mam zauctovat:
v roku 2005 sme si vzali na lizing uzitkovy automobil Fiat Panda, zauctovala som ho teda uz po novom cez obstaranie DHM atd. a pravidelne odpisovala, lizing sme mali vypocitany na 48 splatok. V tomto roku sa podarilo kolegyni auto rozbit a poistovna ho odpisala ako totalnu skodu. Z lizingu mame zaplatenych 18 splatok do casu nehody + jednu, ktoru nam lizingova spolocnost dobropisovala. Takisto nam uz poslali aj ich vyuctovanie ich usleho zisku. Prosim, poradte, ako mam auto vyradit, co vsetko dodanit, jednoducho ako sa toho zbavit :confused: ?
mudroš
09.11.06,12:39
Pre správnu odpoveď by bolo potrebné vedieť údaje o vysporiadaní s lízingovou spoločnosťou a údaje o aute. Je to popísané v postupoch účtovania pre podnikateľov v § 30a ods. 12.
Zostatková cena auta sa zaúčtuje ako škoda 549/082 a auto sa vyradí 082/022.
Finančné vysporiadanie s língovou spoločnosťou sa zaúčtuje 474/325 a zostatok 474 po tomto zaúčtovaní na 548 alebo 648 podľa toho, či vám doplatia alebo vrátia.
Daňovo sa musia náklady účtované v súvislosti s lízingom prepočítať na úroveň odpisov a rozdiel vysporiadať v daňovom priznaní v roku ukončenia zmluvy.
Ešte zastáva otázka škody. Tá je daňovo uznaná iba do výšky prijatých náhrad. Je to problém, lebo aj keď je zrušenie záväzku na 474 vlastne ako keby výnos (odpis záväzku) do výnosov sa neúčtuje (alebo iba z časti). Zákon o dani z príjmov to nerieši (asi na to tvorcovia zákona zabudli).
Riešiť tento galimatiáš nikomu nezávidím.