Osimka
09.11.06,16:25
Prečítala som si viac príspevkov, ale neviem, či som správne pochopila.
1. Môžeme dať náhradu za benzín zamestnancovi, ktorý dochádza do zamestnania súkromným autom, ktorá nepodlieha odvodom?
2. Môžeme dať náhradu zamestnancovi, ktorý dochádza do práce autobusom a neodkladá si cestovné lístky v cene cestovných lístkov-náhradu, ktorá nepodlieha odvodom?
3. Ako ináč môžeme pomôcť zamestnancom, ktorý dochádzajú do zamestnania zo vzdialenejších miest?
Ďakujem.
Danila
09.11.06,17:57
Nejedná sa o obligatórne, ale fakultatívne, nepovinné cestovné náhrady. Tieto môžu byť vyplácané na základe dobrovoľnosti zamestnávateľa. Ich poskytovanie je založené na dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom. U zamestnávateľa sa nejedná o výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, u zamestnanca sú predmetom dane a zdaňujú sa ako príjem zo závislej činnosti.
Osimka
09.11.06,18:06
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
toria
10.11.06,06:37
Ja som bola na školení teraz v stredu a tam nám vysvetlovali:
ak zamestnanec za cestovné uhradí mesačne viac ako 200,- Skk a nemá príjem vyšší ako 2 násobok životného minima, zamestnávateľ je povinný dávať príspevok na cestovné vo výške maximáne 0,5% z hrubej mzdy.

Čo vy na to???

Ešte som sa na to nestihla pozrieť, ale možno to z Vás niekdo pozná.
Janinkaaa
10.11.06,06:41
TORIA : My to každý mesiac tak robíme. Ak zamestnanci spľňajú podmienky, preplácame im cestovné zo soc. fondu vo výplate.
Chobot
10.11.06,06:44
Ja som bola na školení teraz v stredu a tam nám vysvetlovali:
ak zamestnanec za cestovné uhradí mesačne viac ako 200,- Skk a nemá príjem vyšší ako 2 násobok životného minima, zamestnávateľ je povinný dávať príspevok na cestovné vo výške maximáne 0,5% z hrubej mzdy.

Čo vy na to???

Ešte som sa na to nestihla pozrieť, ale možno to z Vás niekdo pozná.

Áno, je to v zákone o soc. fonde a je to povinný príspevok zo sociálneho fondu na dopravu do zamestnania. Je to konkrétne § 7 ods. 3:

"(3) Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

a) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok 3) nepresahuje dvojnásobok životného minima 3c)a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 2; poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b), "

Bližšie podmienky si pozri priamo v zákone.
Osimka
10.11.06,09:40
Životné minimum je 4980?
toria
11.11.06,15:32
Áno a zatiaľ to vyzerá tak, že od 1.1.2007 sa to ani nezmení, že zostane stále 4980,- SKk
Osimka
14.11.06,06:41
Pod príjmom, ktorý nepresiahne 9960 SK sa myslí hrubá mzda alebo čistá na páske?
fipina
12.02.07,08:51
Pod príjmom, ktorý nepresiahne 9960 SK sa myslí hrubá mzda alebo čistá na páske?

Prosím, aj mňa by zaujímala odpoveď na túto otázku.
Tweety
12.02.07,08:59
Prosím, aj mňa by zaujímala odpoveď na túto otázku.
AK sa hovorí o mzde, stále je to HM.
fipina
12.02.07,09:35
Myslela som si, no istota je istota. Ďakujem veľmi pekne.
fipina
19.02.07,11:10
V zákone sa hovorí, že zamestnávateľ je povinný dávať príspevok na cestovné vo výške maximáne 0,5% zo základu, pričom základ je súhrn hrubých miezd.

To znamená, že napr.:
HM = 8500 (za štvrťrok 25500)
0,5 % počítam z 8500 alebo 25500 (mesačný priemer alebo súčet miezd za štvrťrok) ?
0,5 % z 8500 = 42,5
0,5 % z 25500 = 127,5
Nie je to nejako málo? Predpokladám, že to asi nebude dobre, však?
Anja111
19.02.07,11:25
V zákone sa hovorí, že zamestnávateľ je povinný dávať príspevok na cestovné vo výške maximáne 0,5% zo základu, pričom základ je súhrn hrubých miezd.

To znamená, že napr.:
HM = 8500 (za štvrťrok 25500)
0,5 % počítam z 8500 alebo 25500 (mesačný priemer alebo súčet miezd za štvrťrok) ?
0,5 % z 8500 = 42,5
0,5 % z 25500 = 127,5
Nie je to nejako málo? Predpokladám, že to asi nebude dobre, však?
Tvorba SF sa môže zvýšiť o 0,5%, ktoré sú určené výlučne ako príspevok na cestovné zamestnancom, ak sú splnené všetky podmienky. 0,5% sa počíta zo súčtu hrubých miezd všetkých zamestnancov, aj vtedy, ak sa príspevok na cestovné vypláca len niekoľkým, alebo dokonca len jednému zamestnancovi. Takže výška príspevku zamestnancom je podľa výšky vytvoreného SF na tento účel.
Výpočet môžeš robiť mesačne, ale na konci roka ho upresníš podľa ročných hrubých miezd.
Anja111
19.02.07,11:27
V zákone sa hovorí, že zamestnávateľ je povinný dávať príspevok na cestovné vo výške maximáne 0,5% zo základu, pričom základ je súhrn hrubých miezd.

To znamená, že napr.:
HM = 8500 (za štvrťrok 25500)
0,5 % počítam z 8500 alebo 25500 (mesačný priemer alebo súčet miezd za štvrťrok) ?
0,5 % z 8500 = 42,5
0,5 % z 25500 = 127,5
Nie je to nejako málo? Predpokladám, že to asi nebude dobre, však?
Dodám, že výpočet máš správny.
fipina
19.02.07,11:31
Dodám, že výpočet máš správny.

áno, len neviem, čo som to vlastne vypočítala.
Ide tu o 0,5 % zo všetkých miezd zamestnancov, alebo len toho, ktorému sa má príspevok vyplatiť.
Myslím, že to skôr pochopím na nejakom konkrétnom príklade.
Anja111
19.02.07,11:42
áno, len neviem, čo som to vlastne vypočítala.
Ide tu o 0,5 % zo všetkých miezd zamestnancov, alebo len toho, ktorému sa má príspevok vyplatiť.
Myslím, že to skôr pochopím na nejakom konkrétnom príklade.
Napr. Ak máš 5 zamestnancov, ktorí majú hrubú mzdu á 8000 Sk, tak vypočítaš 0,5% zo 40000 = 200 Sk. Tých 200 Sk je tvorba SF na cestovné za jeden mesiac. Čerpanie SF na cestovné za príslušný mesiac môžeš mať maximálne 200 SK a to bez rozdielu, či má naň nárok jeden zamestnanec, alebo všetci piati. Ak len jeden, tak mu môžeš prispieť celou sumou a ak všetci piati, tak to musíš rozdeliť. Rozdeliť môžeš buď rovnomerne, alebo podľa výšky ich skutočných výdavkov na cestovné, t.j. kto zaplatí na cestovnom viac, môže mať vyšší príspevok. Teda, každý môže dostať inú čiastku, pričom spolu rozdelíš stále len tých 200 Sk.
fipina
19.02.07,11:44
Už mi je to jasné. Veľká vďaka.
Calinka
09.01.08,14:12
Presnorila som príspevky ohľadom preplácania cestovného do zamestnania a vyšli mi z toho 3 možnosti. Len si nie som úplne istá, či som to dobre pochopila :o, tak prosím o názory a prípadné opravy:

1. zamestnanec má mzdu nižšiu ako 2 x životné minimum a náklady na dopravu do práce preukáže vyššie ako 200,-- Sk
- firma zvýši tvorbu sociálneho fondu o 0,5% a túto navýšenú sumu použije na príspevok na cestovné
- firma to má v nákladoch pri tvorbe SF
- zamestnancovi sa to pripočíta k čistej mzde

2. bez ohľadu na mzdu zamestnanca a výšku nákladov na dopravu sa zamestnávateľ rozhodne mu prispievať:

a) cestovné sa pridá ako zložka hrubej mzdy
- pre firmu je to nedaňový náklad
- zamestanec - príspevok podlieha dani ale nie odvodom

b) cestovné sa do mzdy zahrnie ako mimoriadna odmena
- pre firmu je to daňový náklad, platí z nej odvody do poisťovní
- zamestnanec - omena podlieha dani aj odvodom do poisťovní
Chobot
09.01.08,14:26
Presnorila som príspevky ohľadom preplácania cestovného do zamestnania a vyšli mi z toho 3 možnosti. Len si nie som úplne istá, či som to dobre pochopila :o, tak prosím o názory a prípadné opravy:

1. zamestnanec má mzdu nižšiu ako 2 x životné minimum a náklady na dopravu do práce preukáže vyššie ako 200,-- Sk
- firma zvýši tvorbu sociálneho fondu o 0,5% a túto navýšenú sumu použije na príspevok na cestovné
- firma to má v nákladoch pri tvorbe SF
- zamestnancovi sa to pripočíta k čistej mzde

2. bez ohľadu na mzdu zamestnanca a výšku nákladov na dopravu sa zamestnávateľ rozhodne mu prispievať:

a) cestovné sa pridá ako zložka hrubej mzdy
- pre firmu je to nedaňový náklad
- zamestanec - príspevok podlieha dani ale nie odvodom

b) cestovné sa do mzdy zahrnie ako mimoriadna odmena
- pre firmu je to daňový náklad, platí z nej odvody do poisťovní
- zamestnanec - omena podlieha dani aj odvodom do poisťovní

ÁNo, v podstate si to vystihla. Len to vyznačený hrubým písmom ti neviem potvrdiť, dúfam, že sa k tomu ešte niekto vyjadrí.

A v tom poslednom prípade sa už nehovorí o náhrade cestovnom (len každý o tom tajne vie), ale sú to oficiálne nejaké odmeny.
H.B.
06.02.08,09:31
Neviete niekto aký maximálny príjem by mal mať zamestnanec,aby mohol zamestnanec dostať príspevok na dopravu zo sociálneho fondu? Malo by to byť 50% priemernej mzdy v nár. hosp. za posledné 2 roky. Berie príjem za posledný štvrťrok?