Gard
10.11.06,07:15
Chcel by som sa spytat ako mam vyriesit problem.
Mam zamestnanca, ktory ma 2 pracovne pomery. U jedneho zamestnavatela podpisal prehlasenie na nezdanitelny zaklad - 90816 Sk do roka. U druheho zamestnavatela - u nas mu boli za posledne 3 mesiace tiez robene mzdy, s uplatnenim tohto bonusu (90816 Sk), aj ked prehlasenie este u nas nepodpisal.
Ako by som to mohol dat do poriadku ? Viete niekto poradit ?
Farks
10.11.06,06:16
pri ročnom zúčtovaní dane
Gabi03
10.11.06,06:22
Ak nemal podpísané vyhlásenie, ukrátili ste štát o dane. Znovu prepočítať preddavky na daň (predpokladám, mzdu mal väčšiu ako 5000 Sk), urýchlene odviesť rozdiel, prípadne spraviť opravné Prehľady na DU, rozdiel strhnúť z najbližšej mzdy ZCa a vysvetliť mu to.
jankasm
10.11.06,06:24
Ak nepodpísal vyhlásenie, prečo ste mu uplatňovali odpočítateľnú položku? :confused: :eek:
Gard
10.11.06,06:32
Chcel by som doplnit otazku.

Zamestnanec je len externista na skrateny uvazok a ma 2800 hrubeho na 2 hodiny denne. Hra to nejaku rolu ?
Gabi03
10.11.06,06:35
Chcel by som doplnit otazku.

Zamestnanec je len externista na skrateny uvazok a ma 2800 hrubeho na 2 hodiny denne. Hra to nejaku rolu ?

2800 za 2 h, alebo 2800 na mesiac? :D Či je externista, nehrá rolu. Ale v tom druhom prípade nemá preddavky na daň, ale zrážkovú daň. Preddavky by mal, ak by mal podpísané vyhlásenie. Zrážková daň sa myslím odvádza na iný účet (alebo len iný KS :confused: ) a treba dávať každý mesiac oznámenia do 15-teho, rovnako odviesť. Takže viac papierovačiek. Daj si to do poriadku, čím skôr. A tu už tuším môžeš čakať pokutu.
jankasm
10.11.06,06:41
2800 za 2 h, alebo 2800 na mesiac? :D Či je externista, nehrá rolu. Ale v tom druhom prípade nemá preddavky na daň, ale zrážkovú daň. Preddavky by mal, ak by mal podpísané vyhlásenie. Zrážková daň sa myslím odvádza na iný účet (alebo len iný KS :confused: ) a treba dávať každý mesiac oznámenia do 15-teho, rovnako odviesť. Takže viac papierovačiek. Daj si to do poriadku, čím skôr. A tu už tuším môžeš čakať pokutu.

Pravda, ak bol jeho príjem do 5000,- a nemal podpísané vyhlásenie, ide o zrážkovú daň, ktorá sa odvádza na rovnaký účet ako daň preddavková, len s iným konštatným symbolom.
K zrážkovej dani treba vždy poslať oznámenie. Oznámenie o zrážkovej dani a rovnako aj daň sa posiela do 15. dňa nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom bola daň zrazená (takže napr. výplata za 08/2006 vyplatená v 09/2006 - termín zaslanie a odvedenia je do 15.10.2006).
Ak u Vás pracoval 08-10/2006 tak si to daj veľmi rýchlo do poriadku (máš čas do 15.11.2006) a dostaneš pokutu len 2000,- za neskoré podanie oznámenia a odvedenia dane z prvého mesiaca. Z výplaty za mesiac 09/2006 máš čas do 15.11.2006. Takže ak si pohneš, bude to už bez pokuty. ;) :) :rolleyes:
Gard
10.11.06,06:44
Je mozne to vyriesit aj tak, ze by podpisal prehlasenie aj u nas ? Potom by sa to vyhodnotilo ako chyba zamestnanca lebo podpisal 2 prehlasenia. Ale by to z vlastneho pricinenia potom opravil spolu so zamestnavatelom. Teda zamestnavatel by zostal nevinny. Postihoval by sa potom nejako ten zamestnanec, ked to potom sam akoze sa snazil dat s 3-mesacnym oneskorenim do poriadku ?

Tu sa jedna o s.r.o. v ramci rodinnych vztahov, ziadny cudzi zamestnanci, keby niekoho poburoval vztah zamestnanec-zamestnavatel.
maca88
10.11.06,06:51
zamontujem sa trošku do tejto témy, pracoval u nas študent na DBPŠ, mal ju uzavretu na 09-10.2006. Odmena mu bola vyplatená jednorazovo k 31.10.2006 - po odovzdani práce. Podpísal u nás vyhlásenie a chcem sa opýtať, na kolko nezdaniteľných častí mal nárok? My sme mu uplatnili len jednu 7568 za mesiac kedy mu bola odmena vyplatená. Vypisujem potvrdenie o príjme a chcem sa uistiť že mu bola odmena vyplatená správne.
Dakujem
jankasm
10.11.06,07:00
Je mozne to vyriesit aj tak, ze by podpisal prehlasenie aj u nas ? Potom by sa to vyhodnotilo ako chyba zamestnanca lebo podpisal 2 prehlasenia. Ale by to z vlastneho pricinenia potom opravil spolu so zamestnavatelom. Teda zamestnavatel by zostal nevinny. Postihoval by sa potom nejako ten zamestnanec, ked to potom sam akoze sa snazil dat s 3-mesacnym oneskorenim do poriadku ?

Tu sa jedna o s.r.o. v ramci rodinnych vztahov, ziadny cudzi zamestnanci, keby niekoho poburoval vztah zamestnanec-zamestnavatel.

Keby zamestnanec podpísal spätne vyhlásenie aj u Vás, tým pádom by bol zamestnávateľ čístý. Zamestnanec by si to dorovnal v ročnom zúčtovaní.
Ale neviem povedať či by mal za to on ako osoba nejaký postih, myslím si, že možno ani nie. :cool:
1novacik1
10.11.06,07:03
chcem sa aj ja opytat na odpocitatelnu polozku, mozem ju uplatnit zamestnancovi ktory u nas podpisal vyhlasenie nastupil do prace 27.10.2006 cize odpracoval 3 dni-dakujem
jankasm
10.11.06,07:04
zamontujem sa trošku do tejto témy, pracoval u nas študent na DBPŠ, mal ju uzavretu na 09-10.2006. Odmena mu bola vyplatená jednorazovo k 31.10.2006 - po odovzdani práce. Podpísal u nás vyhlásenie a chcem sa opýtať, na kolko nezdaniteľných častí mal nárok? My sme mu uplatnili len jednu 7568 za mesiac kedy mu bola odmena vyplatená. Vypisujem potvrdenie o príjme a chcem sa uistiť že mu bola odmena vyplatená správne.
Dakujem

Dohodu môže mať uzatvorenú napr. aj na pol roka, s tým, že odmena bude vyplatená po dokončení práce, jednorazovo. Má nárok na nezdaniteľnú časť len za ten mesiac, v ktorom bola výplata robená. Ak chcel mať nárok na 2 nezdaniteľné čiastky, bolo by treba urobiť výplatu na 2x. Za mesiac 09/2006 a za mesiac 10/2006.
jankasm
10.11.06,07:05
chcem sa aj ja opytat na odpocitatelnu polozku, mozem ju uplatnit zamestnancovi ktory u nas podpisal vyhlasenie nastupil do prace 27.10.2006 cize odpracoval 3 dni-dakujem

Áno, môžeš, ale len v tom prípade, že do 26.10.2006 nepracoval niekde inde, a ten predošlý zamestnávateľ mu ju za ten mesiac už neuplatnil. ;)
tuta
10.11.06,07:11
Keby zamestnanec podpísal spätne vyhlásenie aj u Vás, tým pádom by bol zamestnávateľ čístý. Zamestnanec by si to dorovnal v ročnom zúčtovaní.
Ale neviem povedať či by mal za to on ako osoba nejaký postih, myslím si, že možno ani nie. :cool:

Súhlasím a myslím si, že by nemal žiadny postih, nakoľko by si daňový záväzok vyrovnal pri ročnom zúčtovaní dane.
maca88
10.11.06,07:11
Ďakujem. Pekný deň
boitana
10.11.06,07:49
myslim ze nepracoval ale idem to zistit-moc krat dakujem
Gard
10.11.06,12:37
Dakujem za odpovede. Pacia sa mi najma tie, ktore riesia problem bez pokuty.
zuzanapuchlova
03.01.07,08:28
dobry den chcem sa opytat na nezdanitelny zaklad pri danovom priznani fyzickej osoby ked mam napr. zisk 20 tis ak tu sumu tych 90416 tam nedavam alebo ked som napr. 48 v strate alebo tak či tak sa tam musí davat ta suma lebo v danovych zakonoch je tak že ak je to vyšie suma tak sa dava nezdanitelny zaklad a ked je nišia tak polka s tej sumy a ked je nulovy tak nezdanitelny je nula tak chcem vediet či som to dobre pochopila dakujem
Melnick
03.01.07,09:00
dobry den chcem sa opytat na nezdanitelny zaklad pri danovom priznani fyzickej osoby ked mam napr. zisk 20 tis ak tu sumu tych 90416 tam nedavam alebo ked som napr. 48 v strate alebo tak či tak sa tam musí davat ta suma lebo v danovych zakonoch je tak že ak je to vyšie suma tak sa dava nezdanitelny zaklad ????a ked je nišia tak polka ???? s tej sumy a ked je nulovy tak nezdanitelny je nula tak chcem vediet či som to dobre pochopila dakujem

Tá suma je 90816.
Zuzanka daj sem §§§§ ja tomuto moc nerozumiem.:)
zuzanapuchlova
04.01.07,11:49
ja chcem len vediet že ked mam napr. zisk 20 tis ako živnostnik tak s toho platim dan a nedavam tam nezdanitelný zaklad to chcem vediet a či aj ked som napr. v minuse 48 sk či tak či tak mam tam napisat nezdanitelny zaklad ja len chcem vediet že kedy sa dava a kedy sa nedava nedzanitelny zaklad do danového priznania
zuzanapuchlova
05.01.07,10:55
a ešte chcem sa opytat že ako to je ked som začala podnikat v polke roka tak do danove priznania davam O62006-122006 alebo to musí byt 012006-122006
Calinka
05.01.07,18:28
Nezdaniteľná časť sa uvádza vždy, bez ohľadu na príjem.

Do daňového priznania uvádzaš príjmy za celý rok, ak si napr. v období 012006-052006 mala príjmy zo závislej činnosti, tak do DP uvedieš na základe potvrdenia o príjme od zamestnávateľa príjem + príjem z podnikania. Z celej sumy sa odpočítajú nezdaniteľné časti a odvody zrazené u zamestnávateľa a zo zvyšnej sumy sa vypočíta daň.
zuzanapuchlova
06.01.07,12:33
ja som chcela vediet že ked som začala podnikv šiestom mesiaci a do kolonky mesiac a rok či tam napišem 062006
zuzanapuchlova
06.01.07,12:35
a chcela by som vedieť že ked som napr. v minuse či d o danoveho priznania nezdanitelny zaklad sa piše do kolonky nezdanitelny zaklad alebo ked mam menej zisku ako nezdanitelny zaklad
zuzanapuchlova
06.01.07,12:38
Nezdaniteľná časť sa uvádza vždy, bez ohľadu na príjem.

Do daňového priznania uvádzaš príjmy za celý rok, ak si napr. v období 012006-052006 mala príjmy zo závislej činnosti, tak do DP uvedieš na základe potvrdenia o príjme od zamestnávateľa príjem + príjem z podnikania. Z celej sumy sa odpočítajú nezdaniteľné časti a odvody zrazené u zamestnávateľa a zo zvyšnej sumy sa vypočíta daň.

dakujem ale to ja viem toto nieje odpovedat na to čo som sa pytala dakujem
Monika Kováčová
06.01.07,12:51
Preboha, prečo sa to všade pýtaš, odpovedali sme ti v téme Daňové priznanie. http://www.porada.sk/t38632-p3-daov-priznanie.html
liba2
06.01.07,13:49
a ešte chcem sa opytat že ako to je ked som začala podnikat v polke roka tak do danove priznania davam O62006-122006 alebo to musí byt 012006-122006
Zuzka, ak chceš aby sme ti dobre odpovedali, treba sa aj dobre opýtať :p .
Mám pred sebou DP tlačivo, na 1. strane je uvedené: Za rok 200_ - dopíšeš 6.
Kde chceš alebo kde podľa teba možno alebo treba zapísať: 062006 alebo 012006 ? Prosím upresni na čo konkrétne sa pýtaš. Ďakujeme.
liba2
06.01.07,13:55
a chcela by som vedieť že ked som napr. v minuse či d o danoveho priznania nezdanitelny zaklad sa piše do kolonky nezdanitelny zaklad alebo ked mam menej zisku ako nezdanitelny zakladZuzka, ty sa pýtaš na "nezdaniteľné časti základu dane..." Nuž ak Základ dane máš nulu (lebo mínusové hodnoty sa zapisujú ako nula), potom nemusíš vyplňovať riadky 70 až 76, lebo aj tak nezdaniteľné časti nemáš z čoho uplatniť.
Ak tvoj základ dane je kladné číslo ale nižšie ako ročná suma nezdaniteľnej časti ZD, potom si máš z čoho uplatniť aspoň trošku. Vyplň ten riadok, ktorú časť uplatňuješ, zapíš takú sumu akú umožňuje zákon; dokonči vyplňovanie až vrátane riadku 76.
Na riadku 77 je uvedené (treba čítať):
"Základ dane znížený o sumu z r. 76 (r.69 - r.76)
(ak je suma na r. 76 vyššia ako na r. 69, uvádza sa na r. 77 nula)". To je aj odpoveď na tvoju otázku , ako to treba zapísať v DP :) .
veronikasad
07.01.07,18:48
Vratim sa k povodnej otazke. Aj ja mam zamestnanca, ktory ma dvoch zamestnavatelov a po odpocitani odvodov zdan.prijem nedosahuje vysku odpocitatelnej polozky. U prveho zamestnavatela ma podpisane vyhlasenie, u mna nie /HM je okolo 4600,- SK/. SW OLYMP mi tohto zamestanca zaradil medzi zrazkovu dan, on vsak bude chciet na konci roku odomna Potvrdenie o zdanitelnej mzde, aby si v rocnom zuctovani uplatnil vratenie dane od druheho zamestnavatela. Na DU som v r.2006 posielala vykazy Oznamenie o zrazkovej dani - Prehlady boli nulove. Budem musiet poslat opravne vykazy, aby sa to spravne prejavilo v rocnom Hlaseni ?

--------------------
Veronika
Monika Kováčová
07.01.07,18:51
Máš to v poriadku, vysporiadaš mu to v ročnom zúčtovaní ako píšeš a vyjde mu preplatok.
Aj Hlásenie budeš mať v poriadku. Vôbec nad opravnými výkazmi nerozmýšľaj.

Prípadne mu to vysporiada prvý zamestnávateľ. Ty to budeš mať v poriadku aj tak. Postupuješ správne.
liba2
07.01.07,22:00
Vratim sa k povodnej otazke. Aj ja mam zamestnanca, ktory ma dvoch zamestnavatelov a po odpocitani odvodov zdan.prijem nedosahuje vysku odpocitatelnej polozky. U prveho zamestnavatela ma podpisane vyhlasenie, u mna nie /HM je okolo 4600,- SK/. SW OLYMP mi tohto zamestanca zaradil medzi zrazkovu dan, on vsak bude chciet na konci roku odomna Potvrdenie o zdanitelnej mzde, aby si v rocnom zuctovani uplatnil vratenie dane od druheho zamestnavatela. Na DU som v r.2006 posielala vykazy Oznamenie o zrazkovej dani - Prehlady boli nulove. Budem musiet poslat opravne vykazy, aby sa to spravne prejavilo v rocnom Hlaseni ?Nič netreba opraviť, lebo v čase, keď si oznámenia posielala, to bola skutočne zrážková daň, takže u teba je to v poriadku. Keďže prehľady si mala nulové - predpokladám, že aj hlásenie budeš robiť nulové (lebo hlásenie je vlastne súčet údajov na Prehľadoch).
lydinka
12.01.07,08:15
Dobrý deň, SZČO má zamestnanú na DoVP zamestnankynu, ktorá je hlásená na UP ako uchádzač a dostáva aj podporu. Príjem je nižšší ako 5000 mesačne. Môže podpísať vyhlásenie o nezd. časti a tým pádom sa nebude odvádzať zrážková daň len garančný fond a úrazové na SP?Dakujem
jankasm
12.01.07,08:44
Dobrý deň, SZČO má zamestnanú na DoVP zamestnankynu, ktorá je hlásená na UP ako uchádzač a dostáva aj podporu. Príjem je nižšší ako 5000 mesačne. Môže podpísať vyhlásenie o nezd. časti a tým pádom sa nebude odvádzať zrážková daň len garančný fond a úrazové na SP?Dakujem

Samozrejme, že môže podpísať vyhlásenie. V tom prípade sa však už nebude jednať o zrážkovú daň ale o preddavkovú daň (aj keď v podstate je to jedno, pretože pri uplatnení odpočítateľnej položky jej žiadna daň platiť nevyjde).
Len upozorním, že ako evidovaná na ÚP nemôže zarobiť myslím viac ako polovicu minimálnej mzdy (neviem presne či je to toľko alebo nejaká iná suma :rolleyes: ), inak by prišla o podporu.
lydinka
12.01.07,08:53
Ďakujem, a ak ich zamestnala na Dovp od decembra do februára, za december vyhlásenie nepodpísali a SZČO odviedla zrážkovú dan aj podala výkaz o zrážkovej dani, lebo nemala podpísané vyhlásenie, môže teraz v januári vyhlásenie podpísať aby nemusela odvádzať zrážkovú daŇ????
ĎĎĎ
jankasm
12.01.07,09:02
Ďakujem, a ak ich zamestnala na Dovp od decembra do februára, za december vyhlásenie nepodpísali a SZČO odviedla zrážkovú dan aj podala výkaz o zrážkovej dani, lebo nemala podpísané vyhlásenie, môže teraz v januári vyhlásenie podpísať aby nemusela odvádzať zrážkovú daŇ????
ĎĎĎ

Áno, keď podpíše v januári, nezdaniteľná časť sa uplatní prvý krát za január 2007.
lydinka
12.01.07,09:12
Fajn, veľmi pekne ďakujem, potrebovala som sa uistiť.
a ešte otázočka: a ak je to zamestnanec zamestnaný na polovičný pracovný úväzok a tiež je jeho príjem nižší ako 5000,- tak je to tiež dan zrážková?
Ď
jankasm
12.01.07,09:14
Fajn, veľmi pekne ďakujem, potrebovala som sa uistiť.
a ešte otázočka: a ak je to zamestnanec zamestnaný na polovičný pracovný úväzok a tiež je jeho príjem nižší ako 5000,- tak je to tiež dan zrážková?
Ď

Ak nemá podpísané vyhlásenie, teda si neuplatňuje nezdaniteľnú časť ani daňový bonus na deti, tak áno, ZRÁŽKOVÁ DAŇ. ;)
petra.foltanova
12.01.07,09:35
ešte jedna otázka :o

náš zamestnanec je poberateľom výsluhového dôchodku. má nárok na uplatnenie nezdaniteľného základu?????
jankasm
12.01.07,09:40
ešte jedna otázka :o

náš zamestnanec je poberateľom výsluhového dôchodku. má nárok na uplatnenie nezdaniteľného základu?????

Zákon o dani z príjmu § 11 ods. 2 hovorí, že nárok na nezdaniteľnú čiastku nemá daňovník, ak bol na začiatku zdaňovacieho obdobia (t.j. k 1.1. príslušného roka) poberateľom výsluhového dôchodku.
lydinka
12.01.07,09:45
Janka velmi pekne dakujem za pomoc
belanicka
12.01.07,10:04
presne tak, prirocnom zuctovani ,alebo v danovom priznani sa to doriesi,len to rychle podpisat

KS na zrazkovu dan je 1744
zuzanapuchlova
23.01.07,10:00
dobry den chcela by som sa opytat že ked som robila na hpp a spravila som si živnost že ako to je z nezdanilenym zakladom. Ja viem že musim k môjmu zisku pripočitat prijmy zo zamestnania to viem. Len chcem vediet že v každej mzde mi uplatnovali nezdanitelny zaklad a vyšku mam napisanú v potvrdeni. a teraz ma zaujima že či ako živnostik si uplatnujem cely nezdanitelny zaklad 90816 alebo od neho odpočitavam už uplatneni zo zamestnania. alebo to vôbec nevplyva na nezdanitelny zaklad pre živnost. dakujem
Anna B
23.01.07,10:05
dobry den chcela by som sa opytat že ked som robila na hpp a spravila som si živnost že ako to je z nezdanilenym zakladom. Ja viem že musim k môjmu zisku pripočitat prijmy zo zamestnania to viem. Len chcem vediet že v každej mzde mi uplatnovali nezdanitelny zaklad a vyšku mam napisanú v potvrdeni. a teraz ma zaujima že či ako živnostik si uplatnujem cely nezdanitelny zaklad 90816 alebo od neho odpočitavam už uplatneni zo zamestnania. alebo to vôbec nevplyva na nezdanitelny zaklad pre živnost. dakujem

Správne. K zisku pripočítaš príjmy zo zamestnania a uplatníš si celú nezdaniteľnú čiastku, t.j. 90.816,-- Sk.
dana99
23.01.07,10:27
Len upresním, pripočítaš si čiastkový základ dane zo závislej činnosti a nezdaniteľnú časť 90.816,- si uplatníš iba 1x

Dana
zuzanapuchlova
24.01.07,11:04
takže ak to chapem spravne tak nezdanitelny zaklad čo mi strhly zo mzdy nema žiadny vplyv na nezdanitelny zaklad v danovom priznani zo zivnosti este raz vam dakujem