martina100
10.11.06,08:30
Ahojte poradaci, dufam, ze som nieco nepobabrala. Viete mi definovat, co sa mysli pod pojmom "prevadzkaren"? Totiz mame potraviny a pohostinstvo na jednej adrese a prislo nam povolenie na predaj liehu.... v prevadzkarni s uvedenim adresy. Som teraz na pochybach, ci teda mame jednu prevadzkaren, alebo mali byt na povoleni uvedene dve rovnake adresy?
Excise Duty
10.11.06,11:30
Ahojte poradaci, dufam, ze som nieco nepobabrala. Viete mi definovat, co sa mysli pod pojmom "prevadzkaren"? Totiz mame potraviny a pohostinstvo na jednej adrese a prislo nam povolenie na predaj liehu.... v prevadzkarni s uvedenim adresy. Som teraz na pochybach, ci teda mame jednu prevadzkaren, alebo mali byt na povoleni uvedene dve rovnake adresy?

Tu vôbec nie je podstatná definícia prevádzkárne. Zákon č. 105/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov v § 51f ods. 11 písm. a) požaduje uviesť adresy umiestnenia prevádzkární, ak nie sú totožné so sídlom alebo s trvalým pobytom žiadateľa. Na Slovensku sú predsa tisíce firiem, ktoré majú sídlo na jednom mieste a prevádzkárne majú roztrúsené na celom území Slovenska, príklady neuvádzam, aby som tu nerobil bezplatnú reklamu. Adresy umiestnenia prevádzkárni sú potrebné najmä z toho dôvodu, aby správca dane vedel, kde treba vykonávať kontrolu predaja spotrebiteľského balenia liehu, prevádzkárne totiž môžu byť v mieste odlišnom od sídla majiteľa prevádzkární, pre ktoré sú ale miestne príslušné iné colné úrady, než colný úrad, ktorý vydal povolenie, a to na základe sídla (PO) alebo bydliska žiadateľa (FO). Okrem toho si treba uvedomiť, že povolenie neslúži iba ako povolenie na predaj, to Ťa súčasne oprávňuje aj k nákupu spotrebiteľského balenia liehu, pričom dodávateľovi je úplne jedno, kde a koľko máš prevádzkárni, on bude podľa zákona povinný predať spotrebiteľské balenie iba takej osobe, ktorá bude mať povolenie na predaj a to Ty už máš. Okrem toho podľa ustanovenia § 51f ods. 14, resp. podľa ustanovenia § 44 ods. 7 v znení účinnom od 1. januára 2007 je colný úrad povinný vydať povolenie, ktoré platí pre žiadateľa všeobecne a nešpecifikujú sa v ňom jednotlivé prevádzkárne žiadateľa.
Tvoj prípad nie je ojedinelý, zober si napr. taký hotel, ten má reštauráciu, denný bar, nočný bar a neviem ešte aké ďalšie prevádzky a všetko je to na jednom mieste.
martina100
10.11.06,12:48
Dakujem za obsiahlu a hlavne pre mna pozitivnu odpoved, naozaj som si vydychla a pred vikendom mi to dobre padlo. Dik.
mara234
04.12.06,08:55
Prajem pekný deň. Chcem sa opýtať či na ten zoznam dodávateľov liehu je nejaké tlačivo, alebo to mám len tak naťukať vo worde. Ďakujem
lenkak
04.12.06,20:27
nie je špeciálne tlačivo
slonika
29.12.06,23:31
mam k tomu este jednu otazku a sice, dostali sme vyzvu z colneho uradu, ze za predaj liehu v spotrebitelskom baleni s povolenim sa bude povazovat len predaj tohto liehu v prevadzkarnach zapisanych v zivnostenskom registri. ak prevadzky v ktorych uskutocnujeme predaj liehu zapisane v zivnostenskom registi nemame, bude sa podla vyzvy colneho uradu takyto predaj povazovat za predaj bez povolenia. moze nas takto colny urad obbmedzit. my sme si povinnost tykajucu sa prevadzok voci colnemu uradu splnili, kedze sme v ziadosti o vydanie povolenia na predaj SBL uviedli vsetky prevadzkarne, ktore nie su totozne so sidlom a colny urad nam vydal povolenie. a to prevadzky nemame zapisane v zivnoregistri, predsa nie je v kompetencii colneho ale zivnostenskeho uradu. alebo sa mylim? co si o tom myslite?
Orsz
30.12.06,04:14
mam k tomu este jednu otazku a sice, dostali sme vyzvu z colneho uradu, ze za predaj liehu v spotrebitelskom baleni s povolenim sa bude povazovat len predaj tohto liehu v prevadzkarnach zapisanych v zivnostenskom registri. ak prevadzky v ktorych uskutocnujeme predaj liehu zapisane v zivnostenskom registi nemame, bude sa podla vyzvy colneho uradu takyto predaj povazovat za predaj bez povolenia. moze nas takto colny urad obbmedzit. my sme si povinnost tykajucu sa prevadzok voci colnemu uradu splnili, kedze sme v ziadosti o vydanie povolenia na predaj SBL uviedli vsetky prevadzkarne, ktore nie su totozne so sidlom a colny urad nam vydal povolenie. a to prevadzky nemame zapisane v zivnoregistri, predsa nie je v kompetencii colneho ale zivnostenskeho uradu. alebo sa mylim? co si o tom myslite?

Asi Ťa nepoteším, ale majú pravdu. Musíš mať zapísané prevádzky v živnostenskom registri, problém môže byť nielen zo strany Živnost., ale aj daňového úradu, aj teda colného úradu. Treba si to dať do poriadku a rýchlo si to dať zapísať, nech sa to nekopí.
Excise Duty
30.12.06,10:31
mam k tomu este jednu otazku a sice, dostali sme vyzvu z colneho uradu, ze za predaj liehu v spotrebitelskom baleni s povolenim sa bude povazovat len predaj tohto liehu v prevadzkarnach zapisanych v zivnostenskom registri. ak prevadzky v ktorych uskutocnujeme predaj liehu zapisane v zivnostenskom registi nemame, bude sa podla vyzvy colneho uradu takyto predaj povazovat za predaj bez povolenia. moze nas takto colny urad obbmedzit. my sme si povinnost tykajucu sa prevadzok voci colnemu uradu splnili, kedze sme v ziadosti o vydanie povolenia na predaj SBL uviedli vsetky prevadzkarne, ktore nie su totozne so sidlom a colny urad nam vydal povolenie. a to prevadzky nemame zapisane v zivnoregistri, predsa nie je v kompetencii colneho ale zivnostenskeho uradu. alebo sa mylim? co si o tom myslite?

Môžeš uviesť doslovnú citáciu výzvy colného úradu?
slonika
30.12.06,13:02
Pokúsim sa: vo výzve je uvedené, že v zmysle § 17 zákona o živnostenskom podnikaní sa prevádzkarňou rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť, nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti. Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

V zmysle § 17 ods. 5 Na základe živnostenského oprávnenia možno živnosť prevádzkovať aj v neskôr zriadených prevádzkarňach. Podnikateľ oznámi túto skutočnosť najneskôr v deň jej zriadenia príslušnému živnostenskému úradu. Ak je prevádzkareň zriadená v územnom obvode iného než príslušného živnostenského úradu, oznámi podnikateľ jej zriadenie v rovnakej lehote aj tomuto živnostenskému úradu.

Colný úrad v zmysle § 44 zákona č. 105/2004 Z.z. platnom od 1.1.2007 bude viesť centrálnu elektronicku databázu subjektov s vydaým povolením na predaj SBL a rovnako aj databázu prevádzkární, v ktorých sa predaj SBL na základe povolenia vydaného colným úradom uskutočňuje. Do databázy colný úrad zapíše iba prevádzkárne v zmysle § 17 živnostenského zákona (teda iba zapísané v ŽR SR na základe ohlásenia). Zhruba takto to bolo vo výzve napísané.
Orsz
30.12.06,13:11
Myslím,že by ste to mali dať zapísať do ŽR. My sme dostali povolenie asi týždeň pred Vianocami a viem, že sme museli ešte dodatočne doniesť výpis zo živnostenského registra /sme s.r.o., a dali sme výpis z OR/. Vraj dostali takéto dodatočné usmernenie, aby uznali jednotlivé prevádzkarne uvedené v žiadosti.
slonika
30.12.06,13:12
Ešte ma k tejto téme napadlo: je mi jasné že prevádzkáreň v zmysle § 17 Živnostenského zákona sa musí ohlásiť na živnostenský úrad, mna zaujímalo, či colný úrad, ktorý v tejto súvislosti nie je vecne príslušný správny orgán, môže vyzývať držiteľa resp. žiadateľa o toto povolenie. Keďže v zmysle § 51f zákona č. 105/2004 Z.z. v platnom znení je žiadateľ povinný uviesť v žiadosti o vydanie povolenia adresy umiestnenia prevádzkární ak tieto nie sú totžné so sídlom alebo trvalým pobytom žiadateľa. A túto skutočnosť sme v žiadosti uviedli.
slonika
30.12.06,13:15
Ďakujem za príspevok, tiež som toho názoru, že túto povinnosť si budeme musieť splniť, len mi to nešlo dohromady v súvislosti s kompetenciou colného úradu v tejo veci. Ešte raz ďakujem za príspevok.

Tatiana