margarita
10.11.06,10:06
Privítala by som tému na podnikanie v rozpočtovej organizácii.

Sme rozpočtová organizácia a začíname v istej činnosti podnikať. Prosila by som niekoho kto má skúsenosti s účtovaním. Máme založený podnikateľský účet, rozpočtový výdavkový a príjmový účet. Všetko v systéme Štátnej pokladnice. Ako napr. zaúčtovať mzdy, keď tí istí ľudia pracujú v hlavnej činnosti ale napr. príplatok za istú činnosť treba vyplatiť z podnik. činnosti. Pri poslednej výplate mzdový program pýtal rozdelenie výdavkov z 2 účtov ale neviem ako by dávkovú platbu zobrala Štátna pokladnica. Pre nedostatok častu som to ani neskúšala. Zatiaľ toľko, ak by mal niekto skúsenosti budem povďačná.
M.
uctovnicka
12.01.07,05:40
My vyplácame odmeny v podnikateľskej činnosti, ako odmenu na základe DoVp, nakoľko hodín v podnikaní zamestnanci nemajú veľa. V mzdovom programe mám vedených týchto ľudí pod ďalšími osobnými číslami, ako ďalšie stredisko VHČ. Nezdá sa mi to správne, a mám s tým dosť problémov, ale neviem nájsť lepšiu možnosť, pretože, ak chcem aby mi išli odmeny na základe DoVP z iného účtu a pod. aj daň, a odv. do Soc.poisťovne musím mať týchto ľudí vedených tak ako som už uviedla.
U vás vidím možnosť vyplatiť všetko z hlavnej činnosti a potom refundovať príslušné platby z podnikateľskej činnosti, ale nepoznám prácu so štátnou pokladnicou, tak neviem zodpovedne poradiť, aké problémy sa môžu vyskytnúť.
dari1
12.01.07,07:06
sme prispevkova organizacia, ale bezne doplname mzdove prostriedky z dvoch uctov (to samozrejme v davkovej platbe nejde(, takze si presunieme z dotacneho uctu (t.j. statne peniaze) na bezny ucet (t.j. z vlastnych vynosov), presny postup neviem, nerobim s tym priamo
jana32
09.06.08,08:03
Prosím Vás môže rozpočtová organizácia vykonávať podnikateľkú činnosť? Neviete mi povedať, ktorý zákon to definuje? Ďakujem
anika
09.06.08,11:08
Zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy 523/2004 § 28 Podnikateľská činnosť rozpočtovej organizácie ........
uctovnicka
10.06.08,04:55
...ešte je k tomu potrebný aj súhlas zriaďovateľa a tento musí byť v uvedený aj v zriaďovateľskej listine pričom rozsah podnikateľskej činnosi nesmie ovplyvniť hlavnú činnosť (napr. základné poslanie školy - výchovno-vzdelávaciu činnosť).