MS77
10.11.06,10:38
Ahojte,
ako je to s odvodmi do ZP a SP a preddavkom na dan, ak ma zamestnanec v inej firme uzatvoreny hlavny pracovny pomer a u nas je na skrateny uvazok. Musim za neho robit odvody ako za zamestnanca aj zamestnavatela? Neviem aky ma prijem v spolocnosti kde ma HPP. U nas ma riadnu pracovnu zmluvu na skrateny uvazok. Nezdanitelne casti si uplatnuje u zamestnavatela kde ma HPP. Jeho mzda je 10 000 a týždenný uväzok 15 hod.
Dakujem
katkaj
10.11.06,09:48
Ahojte,
ako je to s odvodmi do ZP a SP a preddavkom na dan, ak ma zamestnanec v inej firme uzatvoreny hlavny pracovny pomer a u nas je na skrateny uvazok. Musim za neho robit odvody ako za zamestnanca aj zamestnavatela? Neviem aky ma prijem v spolocnosti kde ma HPP. U nas ma riadnu pracovnu zmluvu na skrateny uvazok. Nezdanitelne casti si uplatnuje u zamestnavatela kde ma HPP. Jeho mzda je 10 000 a týždenný uväzok 15 hod.
Dakujem

Odvody aj daň sa platia v oboch zamestnaniach aj za zamestnanca aj zamestnávateľ.
Tweety
10.11.06,09:50
Ahojte,
ako je to s odvodmi do ZP a SP a preddavkom na dan, ak ma zamestnanec v inej firme uzatvoreny hlavny pracovny pomer a u nas je na skrateny uvazok. Musim za neho robit odvody ako za zamestnanca aj zamestnavatela? Neviem aky ma prijem v spolocnosti kde ma HPP. U nas ma riadnu pracovnu zmluvu na skrateny uvazok. Nezdanitelne casti si uplatnuje u zamestnavatela kde ma HPP. Jeho mzda je 10 000 a týždenný uväzok 15 hod.
Dakujem
Za zamestnanca na kratší PČ sa odvádzajú tie isté % odvodov ako za zamestnanca na plný pracovný úväzok.( ORG, ZAM) Ak má podpísané vyhlásenie k zdaneniu, uplatní sa mu nezdaniteľné, ak nemá( pretože to môže podpísať len u jedného zamestnávateľa), tak sa mu jeho celá mzda zdaňuje.
Farks
15.11.06,06:27
Ktorý zákon aj presne § upravuje, že zamestanec môže mať aj viac pracovných pomerov u rôznych zamestnávateľov? Ďakujem
Gabi03
15.11.06,06:29
Ktorý zákon aj presne § upravuje, že zamestanec môže mať aj viac pracovných pomerov u rôznych zamestnávateľov? Ďakujem

Skôr by som povedala, že žiadny paragraf to nezakazuje.
Farks
15.11.06,06:31
Máme zamestanca,ktorý pracuje v inej firme na plný pracovný úväzok a u nás pracoval na dohodu o vykonaní práce. Chce prejsť u nás na polovičný pracovný úväzok, ale z toho mi vyplýva, len väčší náklad pre firmu a pre neho nejaké výhody?
sta
15.11.06,06:32
Napr. v §50 Zákonníka práce máš uvedené:
"Zamestnávateľ môže dohodnúť niekoľko pracovných pomerov s tým istým zamestnancom len na činnosti spočívajúce v prácach iného druhu; práva a povinnosti z týchto pracovných pomerov sa posudzujú samostatne".
Gabi03
15.11.06,06:34
Napr. v §50 Zákonníka práce máš uvedené:
"Zamestnávateľ môže dohodnúť niekoľko pracovných pomerov s tým istým zamestnancom len na činnosti spočívajúce v prácach iného druhu; práva a povinnosti z týchto pracovných pomerov sa posudzujú samostatne".

Toto sa vzťahuje k jednému ZĽovi.
sta
15.11.06,06:36
áno viem :) ale je to jediný § v ZP kde sa hovorí o viacerých pracovných pomeroch, preto som to uviedla ako príklad. ;)
Gabi03
15.11.06,06:36
Máme zamestanca,ktorý pracuje v inej firme na plný pracovný úväzok a u nás pracoval na dohodu o vykonaní práce. Chce prejsť u nás na polovičný pracovný úväzok, ale z toho mi vyplýva, len väčší náklad pre firmu a pre neho nejaké výhody?

Na PZ aj keď na kratší pracovný čas mu vyplývajú rovnaké práva ako u ZCov s riadnym pracovným časom. Pre vás je to samozrejme zvýšenie nákladov, lebo okrem úrazového a garančného poistenia pri dohodách platíte aj všetky ostatné poistné.
jaja99
15.11.06,06:38
Máme zamestanca,ktorý pracuje v inej firme na plný pracovný úväzok a u nás pracoval na dohodu o vykonaní práce. Chce prejsť u nás na polovičný pracovný úväzok, ale z toho mi vyplýva, len väčší náklad pre firmu a pre neho nejaké výhody?



Nerozumiem, prečo by sa mali náklady firmy zvýšiť. Skrátenie úväzku môže byť aj pre firmu výhodnejšie: ak neodpracuje aspoň 4 hodiny - nemusíte dávať stravné (§ 152 ZP).
Ak je úväzok do 20 hodín týždenne, tak zamestávateľ môže ukončiť PP výpoveďou kedykoľvek aj bez udania dôvodu a výpovedná doba je 15 dní (§ 49 ods. 6 ZP).
Ide skôr o to, či zamestnanec stihne spraviť všetky pracovné úlohy v stanovený čas, lebo podľa § 97 ods 2 zamestnávateľ nemôže zamestnancovi s kratším pracovným časom nariadiť prácu nadčas. Ak ste však dohodnutí, že bude odmenený za konkrétnu úlohu - teda jeho mzda nebude časová ale úkolová, tak to možni tiež vyriešiť, aby sa nestalo to, že zamestnanec odmietne niečo vykonať z dôvodu, že mu končí pracovná smena.

OPRAVUJEM, NEVŠIMLA SOM SI, ŽE U VÁS PRECHÁDZA Z DOHODY NA SKRÁTENÝ ÚVAZOK. Nechám aspoň rozdiely kratšieho úväzku v porovnaní s riadnym.
Farks
15.11.06,06:57
A PRE NEHO sú aké výhody v porovnaní s dohodou?
Gabi03
15.11.06,07:02
A PRE NEHO sú aké výhody v porovnaní s dohodou?

Ak odpracuje v 1 deň viac ako 4 h., má nárok na stravné lístky. Z PP mu platíte všetky odovody (takisto aj on), bude mať vyšší vymeriavací základ pre všetky dávky z SP.
Treba viac skonkretizovať dôvod prechodu. Resp. sa ZCa spýtajte, aké má on dôvody, pretože vychádzajúc z rovnakej hrubej mzdy ako pri dohode bude mať menšiu čistú mzdu.
azuz
15.11.06,07:04
A PRE NEHO sú aké výhody v porovnaní s dohodou?
Zamestnanec má nárok na všetky ochrany poskytované ZP - výpovedná doba, platené voľná, nadčasy, dovolenka, platené sviatky.... a samozrejme nárok na nemocenské z 2 PP.... . A určite som mnoho ďalších zabudla.
Ale samozrejme aj dohoda má svoje výhody.
Farks
15.11.06,07:10
pracovník s kratším pracovným časom nemôže vykonávať prácu nadčas? Takže pre neho je asi výhodnejšie prejsť z dohody na pp s kratším pracovným časom. jedná sa o technika požiarnej ochrany a BOZP
azuz
15.11.06,08:45
pracovník s kratším pracovným časom nemôže vykonávať prácu nadčas? Takže pre neho je asi výhodnejšie prejsť z dohody na pp s kratším pracovným časom. jedná sa o technika požiarnej ochrany a BOZP
Môže pracovať nadčas, ale nemožno mu prácu nadčas nariadiť (§ 97).
DUŇA
17.11.06,16:46
Zdravim,
chcem sa spytat, ze sice ako sa hore pise Zakonnik prace nezakazuje subeh 2 pracovnych pomerov u dvoch zamestnavatelov, ale su specifikovane povolania, kde by sa to konkretne zakazovalo, ved ked ma sucasne 2 pracovne pomery, kedy oddychuje, konkretne nasa zamestnankyna ide rano do 1.prac.pomeru k inemu zamestnavatelovi a hned ako u neho skonci ide k nam, kde pracuje ako vychovavatelka a konci az o 20.OO hod. Ved za normalnych okolnosti sa dlhodobo neda takto pracovat, aby samozrejme pracovala zodpovedne u oboch zamestnavatelov.
Poradi mi niekto, lebo konkretne u nas vidime, ze si svoju pracu vykonava tzv. na pol plynu?
Manual
17.11.06,17:58
Zdravim,
chcem sa spytat, ze sice ako sa hore pise Zakonnik prace nezakazuje subeh 2 pracovnych pomerov u dvoch zamestnavatelov, ale su specifikovane povolania, kde by sa to konkretne zakazovalo, ved ked ma sucasne 2 pracovne pomery, kedy oddychuje, konkretne nasa zamestnankyna ide rano do 1.prac.pomeru k inemu zamestnavatelovi a hned ako u neho skonci ide k nam, kde pracuje ako vychovavatelka a konci az o 20.OO hod. Ved za normalnych okolnosti sa dlhodobo neda takto pracovat, aby samozrejme pracovala zodpovedne u oboch zamestnavatelov.
Poradi mi niekto, lebo konkretne u nas vidime, ze si svoju pracu vykonava tzv. na pol plynu? DUŇA, ak dotyčná pracovníčka vykonáva u vas prácu na 1/2 plynu, tak jej to dajte na vedomie, že nie ste s ňou spokojní a čo má zlepšiť. Ak nemáte k jej práci výhrady, tak nie je čo riešiť. Alebo ste jej už niečo vytkli? Všetko máte ako jej druhý zamestnávateľ v rukách. Ostatné je jej problém aspoň ja to tak vidím.
Pekný večer...:)
Marianna01
17.11.06,18:18
Keď nie ste spokojní s výkonom vašej zamestnankyne, prečo ju nevymeníte? Ak vy moja zamestnankyňa nevykonávala svoju prácu dobre, hľadala by som niekoho, s koho prácou by som bola spokojná.
Paula
17.11.06,18:39
Alebo z pol plynu urobiť plný plyn = polovičný úväzok za polovičnú mzdu....možno stačí naznačiť a zmena ani nebude potrebná, dotyčná sa spamätá:cool:
Manual
17.11.06,19:11
Alebo z pol plynu urobiť plný plyn = polovičný úväzok za polovičnú mzdu....možno stačí naznačiť a zmena ani nebude potrebná, dotyčná sa spamätá:cool:
mimotemyPaulínka alebo že by v tom bola závisť... ?
Jana Motyčková
18.11.06,18:18
Keď nie ste spokojní s výkonom vašej zamestnankyne, prečo ju nevymeníte? Ak vy moja zamestnankyňa nevykonávala svoju prácu dobre, hľadala by som niekoho, s koho prácou by som bola spokojná.
Problém je, že nespokojnosť s prácu zamestnanca nie je dôvodom na výpoveď zo strany zamestnávateľa.
jaja99
18.11.06,18:32
Zdravim,
chcem sa spytat, ze sice ako sa hore pise Zakonnik prace nezakazuje subeh 2 pracovnych pomerov u dvoch zamestnavatelov, ale su specifikovane povolania, kde by sa to konkretne zakazovalo, ved ked ma sucasne 2 pracovne pomery, kedy oddychuje, konkretne nasa zamestnankyna ide rano do 1.prac.pomeru k inemu zamestnavatelovi a hned ako u neho skonci ide k nam, kde pracuje ako vychovavatelka a konci az o 20.OO hod. Ved za normalnych okolnosti sa dlhodobo neda takto pracovat, aby samozrejme pracovala zodpovedne u oboch zamestnavatelov.
Poradi mi niekto, lebo konkretne u nas vidime, ze si svoju pracu vykonava tzv. na pol plynu?

§ 83 ZP - zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim súhlasom.
Obmedzenia sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti. Treba porovnať Váš predmet činnosti s druhom zárobkovej činnosti, ktorú vykonáva v druhom zamestnaní.

Okrem obmedzenia v ZP môže mať zamestnanec v pracovnej zmluve ustanovené, že nebude vykonávať žiadnu inú zárobkovú činnosť počas trvania prac. pomeru u vás. Nemá to v PZ?

Ďalej základnou povinnosťou zamestnanca podľa § 81 je pracovať riadne, zodpovedne, využívať pracovný čas ..... Ak preukážete, že nedodržala § 81, tak ide o hrubé porušenie pracovnej disciplíny, čo môžete riešiť okamžitým skončením pracovného pomeru - § 68 ods. 1b.
Manual
18.11.06,18:56
[quote=jaja99
...Ďalej základnou povinnosťou zamestnanca podľa § 81 je pracovať riadne, zodpovedne, využívať pracovný čas ..... Ak preukážete, že nedodržala § 81, tak ide o hrubé porušenie pracovnej disciplíny, čo môžete riešiť okamžitým skončením pracovného pomeru - § 68 ods. 1b.[/quote]

Ano, máš pravdu, ale v rovine akej je zadaná otázka, viac-menej je "starosť" pisateľky otázky, kedy pracovníčka oddychuje a nie že vykonáva svoje povinnosti špatne pretože tam sťažnosť na špatný výkon práce nie je.
DUŇA
18.11.06,19:19
Ano, máš pravdu, ale v rovine akej je zadaná otázka, viac-menej je "starosť" pisateľky otázky, kedy pracovníčka oddychuje a nie že vykonáva svoje povinnosti špatne pretože tam sťažnosť na špatný výkon práce nie je.

No vlastne mi ide o to, aby som ozrejmila nas problem. Pracovnicka zacala u nas pracovat a ked nastupovala, tak mala u nas ako jediny TPP. Po case si nasla druhy prac.pomer, vlastne s tichym suhlasom vtedajsieho vedenia nasej skoly, takze dnes funguje asi tak, ze u nas pracuje ako poobednajsia vychovavatelka. Takze rano ide o 7.00 hod. do prace ako pracovnicka podatelne v jednej spolocnosti, kde ako skonci o 13.00 hod. , tak sa presuva a vlastne hned nastupuje u nas v skole ako vychovavatelka. Zda sa mi a uz dlhsi cas ju sledujem ako jej nadriadena, ze je vecer unavena, niekedy bez nalady a ja sa jej vlastne ani necudujem, pretoze od rana ma toho dost, ale kedze je poobede pri detoch, tam to ja neustriehnem a nedokazem jej nejake nedostatky, pretoze ona je s detmi v triede sama a asi to nejako pri kave vzdy prezije. Detom da zrejme vypracovavat ulohy a ako ju spravia tak to dopadne. Treba povedat, ze ale pri detoch, ked ich ma v triede 5 to fakt nejak prezije.
Manual
19.11.06,17:23
No vlastne mi ide o to, aby som ozrejmila nas problem. Pracovnicka zacala u nas pracovat a ked nastupovala, tak mala u nas ako jediny TPP. Po case si nasla druhy prac.pomer, vlastne s tichym suhlasom vtedajsieho vedenia nasej skoly, takze dnes funguje asi tak, ze u nas pracuje ako poobednajsia vychovavatelka. Takze rano ide o 7.00 hod. do prace ako pracovnicka podatelne v jednej spolocnosti, kde ako skonci o 13.00 hod. , tak sa presuva a vlastne hned nastupuje u nas v skole ako vychovavatelka. Zda sa mi a uz dlhsi cas ju sledujem ako jej nadriadena, ze je vecer unavena, niekedy bez nalady a ja sa jej vlastne ani necudujem, pretoze od rana ma toho dost, ale kedze je poobede pri detoch, tam to ja neustriehnem a nedokazem jej nejake nedostatky, pretoze ona je s detmi v triede sama a asi to nejako pri kave vzdy prezije. Detom da zrejme vypracovavat ulohy a ako ju spravia tak to dopadne. Treba povedat, ze ale pri detoch, ked ich ma v triede 5 to fakt nejak prezije. Prepáč že sa ozývam až dnes /mal so príjemné povinnnosti krstiny vnuka/ ale s tým problémom sa budeš musieť vysporiadať ako jej nadriadená resp. jej zamestnávateľ. Ak vidíš jej nedostatky v práci tak podľa toho postupuj a ako zamestnávateľ by si mala celú situáciu riešiť v zmysle zákonníka práce. Tvoj osobný náhľad na výkon jej práce a osobné pocity a dojmy sú bezpredmetné, pokiaľ to nie je stanovisko zamestnávateľa. Ale ona tým že má dve zamestnania zákonník práce neporušuje. Viac nie je k tomu čo dodať.
Pekný večer...:)
monikad
02.07.07,10:49
Dobry den, je mozne aby 1 zamestnanec - stavebny robotnik mal 2 prac. pomery na plny prac. uvazok v 2 firmach?

Ak by mal druhy PP na kratsi pracovny cas, ma narok na diety za pracu v zahranici, pokial by denne odrobil menej ako 4 hodiny?

dakujem
azuz
02.07.07,11:25
Dobry den, je mozne aby 1 zamestnanec - stavebny robotnik mal 2 prac. pomery na plny prac. uvazok v 2 firmach?
Ak splní podmienky uvedené v § 83, tak áno.

Ak by mal druhy PP na kratsi pracovny cas, ma narok na diety za pracu v zahranici, pokial by denne odrobil menej ako 4 hodiny? Ak má niekto viac pracovných pomerov, všetky nároky so posudzujú za každý PP samoostatne, teda aj diéty za pracu v zahraničí.
dakujem

Odpovede sú zeleným.
Filipček
06.11.07,05:45
Hľadala som na porade a všade som našla, že človek môže mať viac pracovných pomerov,ktoré nie sú obmedzené týždenným pracovným časom t.j. 40+8 hodín. Je to pravda? Ak mi zamestnanec nahlási, že má uzatvorený pracovný pomer na 20 hodín niekde inde, koľko môže u nás odpracovasť hodín. Nie je možné, že Inšpektorát práce nám to vytkne pri kontrole? Prosím o rýchlu odpoveď. Ďakujem
Jana Motyčková
06.11.07,09:02
Nie je obmedzený pracovný čas pri súbehu zamestnaní, obmedzené je iba každé zamestnanie osobitne. T.j. môžu byť 2 pracovné pomery na 40 h. týždenne.
Filipček
06.11.07,11:40
Prosím o stanovisko k uvedeným prípadom :

1. Zamestnanec nastupuje do pracovného pomeru u nového zamestnávateľa. Oznámil zamestnávasteľovi, že má uzavretý aj ďalší pracovný pomer, a to v rozsahu 15 hodín týždenne.
Na koľko hodín týždenne môže uzavrieť pracovný pomer u nového zamestnávateľa?



2. Zamestnankyňa nastúpila do pracovného pomeru, v ktorom mala vykonávať upratovacie práce, a to v rozsahu 20 hodín týždenne v popoludňajších hodinách. Písomne oznámila zamestnávateľovi, že vykonáva v pracovnom pomere upratovacie práce u iného zamestnávateľa, a to v rozsahu 20 hodín týždenne. Ďalší pracovný pomer, ktorý mala v rozsahu 15 hodín týždednne zamestnávateľovi neoznámila.
Inšpekcia práce zistila, že došlo takto k prekročeniu rozsahu týždenného pracovného času.
Bude stíhať niektorého zo zamestnávateľov / resp. ktorého / z porušenia pracovnoprávnych predpisov?
jankasm
06.11.07,12:23
Prosím o stanovisko k uvedeným prípadom :

1. Zamestnanec nastupuje do pracovného pomeru u nového zamestnávateľa. Oznámil zamestnávasteľovi, že má uzavretý aj ďalší pracovný pomer, a to v rozsahu 15 hodín týždenne.
Na koľko hodín týždenne môže uzavrieť pracovný pomer u nového zamestnávateľa?



2. Zamestnankyňa nastúpila do pracovného pomeru, v ktorom mala vykonávať upratovacie práce, a to v rozsahu 20 hodín týždenne v popoludňajších hodinách. Písomne oznámila zamestnávateľovi, že vykonáva v pracovnom pomere upratovacie práce u iného zamestnávateľa, a to v rozsahu 20 hodín týždenne. Ďalší pracovný pomer, ktorý mala v rozsahu 15 hodín týždednne zamestnávateľovi neoznámila.
Inšpekcia práce zistila, že došlo takto k prekročeniu rozsahu týždenného pracovného času.
Bude stíhať niektorého zo zamestnávateľov / resp. ktorého / z porušenia pracovnoprávnych predpisov?


Nie je obmedzený pracovný čas pri súbehu zamestnaní, obmedzené je iba každé zamestnanie osobitne. T.j. môžu byť 2 pracovné pomery na 40 h. týždenne.

Nevidel si príspevok od janky?
Takže tvoj prípad neporušuje vôbec žiadny zákon. ;)
Odpoveď na prvú tvoju otázku teda znie: kľudne môže druhý pracovný pomer uzatvoriť na 40 h týždenne. :rolleyes:
dopravca
08.11.07,08:03
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnanec nastúpil 20.6. Mzdárka si pravdepodobne neuvedomila, že má podpísané Vyhlásenie u predchádzajúceho zamestnávatela a mzdu za 10 júnových dní mu nezdanila. Je potrebné robit nejakú nápravu, alebo sa to vyrieši v DP? V Potvrdení o príjmoch mu potom uvediem aj nezd. čast za jún? Ďakujem
katkaj
08.11.07,08:06
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnanec nastúpil 20.6. Mzdárka si pravdepodobne neuvedomila, že má podpísané Vyhlásenie u predchádzajúceho zamestnávatela a mzdu za 10 júnových dní mu nezdanila. Je potrebné robit nejakú nápravu, alebo sa to vyrieši v DP? V Potvrdení o príjmoch mu potom uvediem aj nezd. čast za jún? Ďakujem

Ide o to čo si zamestnanec podpísal vo vyhlásení, že odkedy chce odpočítateľnú položku ;) Pokiaľ mal ale v mesiaci uplatnenú odpočítateľnú položku dvakrát tak sa mu to v DP alebo ročnom zúčtovaní vyrovná.
Do potvrdenia o príjme treba uviesť všetky mesiace v ktorých bol uplatnený odpočet. Takže treba tam uviesť aj jún. Údaje musia byť zhodné so skutočnosťou
Jara
08.11.07,08:08
Ja by som urobila nápravu hneď, hoci ide len o preddavky na daň a urobila by som opravný výkaz. Myslím, že je to lepsšie ako držať vlastne neodvedenú preddavkovú daň, nakoľko je to povinnosť. Zamestnanec mal podpisať vyhlásenie kedy a ako mu je započítaný nezdaniteľný základ. Ak tak urobil, tak potom je účtovníčka chybu napraviť a myslím, že ak na to prišla tak nech to napraví hneď.
dopravca
08.11.07,08:24
Ďakujem za odpovede a ešte váss poprosím. Vyhlásenie je tlačivo, ktoré bytostne neznášam a nerozumiem mu. Poradte mi prosím, ktorý zamestnávatel vyplna časti IV a V. Mám ho dat zamestnancovi, aby ho dal potvrdit predchádzajúcemu zamestnávatelovi?
Jara
08.11.07,09:49
Nakoľko je to Vyhlásenie zamestnanca tak zamestnanec vyhlasuje čo bolo aktuálne prípadne čo je aktuálne aby si mohla ako zamestnavateľ robiť v zmysle jeho vyhlásenia. Teda zodpovedá aj za prípadne rozdiely alebo zle vyhlásenia. On je zodpovedný aj za ročné vysporiadanie a doloženie dokladov, prípadne si podá daň. priznanie sám.
svedia
03.03.09,16:20
Ahojte, prosím poradte... môžu byť 2 pracovné pomery na 40 h. týždenne?? čítala som tu na porade ale sú to staré príspevky::: Ďakujem...
Tweety
03.03.09,16:21
Ahojte, prosím poradte... môžu byť 2 pracovné pomery na 40 h. týždenne?? čítala som tu na porade ale sú to staré príspevky::: Ďakujem...
Áno, môžu. Ale neviem si predstaviť, ako ich stihnúť v praxi.
svedia
03.03.09,16:33
lepšie by to bolo takto: dva pracovné pomery u rôznych zamestnávateľov, u jedného normálne 8h/týždenne a u druhého príklad 20h/týždenne? Odvody by sa platili u každého normálne len s tým, že nezd.čiastku by som si uplatňovala len u jedného?? Neviem, či správne chápem..
Tweety
03.03.09,17:07
lepšie by to bolo takto: dva pracovné pomery u rôznych zamestnávateľov, u jedného normálne 8h/týždenne a u druhého príklad 20h/týždenne? Odvody by sa platili u každého normálne len s tým, že nezd.čiastku by som si uplatňovala len u jedného?? Neviem, či správne chápem..
Áno, chápeš to správne.
Laura1
06.04.09,19:18
Pracujem pre viac firiem ako účtovníčka - nakoľko každá firma chce mať "poriadok" moju mzdu /celkovú cenu práce t.j. mzda + odvody/ mám rozpočítať a prefakturovať pre jednotlivé firmy a samozrejme dodaniť, keďže všetci sú platcami dph.
Rozmýšľam, že by som im navrhla, aby som robilia v dvoch spoločnostiach - v jednej podpíšem vyhlásenie - kde mám vyššiu mzdu, v druhej nepodpíšem. Konatelia by si ušetrili dph - ale neviem, či sa do toho mám "pustiť". Však dph zaplatia , na druhej strane si ho odpočitajú.
Asi by som si vyrobila robotu navyše pre seba:eek::eek:
timejka200
20.09.09,14:19
ak k nám nastupi jedna pani ona mám riadny pracovný pomer v inde a u nás bude ako na kratší prac. čas 1xtýždenne 5 hodín /sme rozpočt. organizýcia/ musím ju normálne nahlásiť do zdravotnej aj sociálnej poisťovne?
JarkaL
20.09.09,14:22
Podľa toho, či s ňou uzatvoríte prac. zmluvu na kratší pr. čas, alebo dohodu o pracovnej činnosti. Ak len dohodu, tak ju prihlásite len do SP.
timejka200
22.09.09,07:52
normálne bude mať zmluvu na kratsí prac. čas takže ju prihlásim aj do SP aj do ZP tak? a do kolkých dní sa prihlasuje zamestnanec? do8ich? a ked nestihnem a prihlásim ho neskôr už mi to nezoberú v SP?
VERONIKA6
22.09.09,07:58
normálne bude mať zmluvu na kratsí prac. čas takže ju prihlásim aj do SP aj do ZP tak? a do kolkých dní sa prihlasuje zamestnanec? do8ich? a ked nestihnem a prihlásim ho neskôr už mi to nezoberú v SP?
Do tej sociálnej poisť. treba prihlasovať pred nástupom do pracovného pomeru a nie po. Ostatné zmeny čo sa týkajú zamestnanca, sa nahlasujú do 8 dní.
mzdarka renca
22.09.09,08:21
a doplním, oni ti to zoberú, ale je celkom možné, že dostaneš pokutu za neskoré podanie prihlášky.
nadka1
05.10.09,07:26
Pôvodca textu príspevku: svedia
lepšie by to bolo takto: dva pracovné pomery u rôznych zamestnávateľov, u jedného normálne 8h/týždenne a u druhého príklad 20h/týždenne? Odvody by sa platili u každého normálne len s tým, že nezd.čiastku by som si uplatňovala len u jedného?? Neviem, či správne chápem..


Áno, chápeš to správne.
Dobrý deň, nadväzujem na tento príspevok, máme podobný prípad. Zamestnanec si u nás neuplatnil nezdaniteľné minimum, pretože má pracovný pomer na 1/2 úväzku u iného zamestnávateľa, u nás má plný úväzok. Je to v poriadku, nič tým neporušíme, na aké ustanovenie v ZP sa môžeme odvolať? Vďaka za pomoc.
mzdarka renca
05.10.09,07:32
Pôvodca textu príspevku: svedia
lepšie by to bolo takto: dva pracovné pomery u rôznych zamestnávateľov, u jedného normálne 8h/týždenne a u druhého príklad 20h/týždenne? Odvody by sa platili u každého normálne len s tým, že nezd.čiastku by som si uplatňovala len u jedného?? Neviem, či správne chápem..


Dobrý deň, nadväzujem na tento príspevok, máme podobný prípad. Zamestnanec si u nás neuplatnil nezdaniteľné minimum, pretože má pracovný pomer na 1/2 úväzku u iného zamestnávateľa, u nás má plný úväzok. Je to v poriadku, nič tým neporušíme, na aké ustanovenie v ZP sa môžeme odvolať? Vďaka za pomoc.

Je úplne jedno, kde si zamestnanec uplatní NČZD, ale môžeš mu poradť, že pre neho je výhodnejšie v tomto momente si uplatňovať NČZD tam, kde má vyšší príjem, ak jeho príjem po odpočítaní odvodov (základ dane) z 1/2 úväzku je nižší ako NČZD.
Tweety
05.10.09,07:35
Pôvodca textu príspevku: svedia
lepšie by to bolo takto: dva pracovné pomery u rôznych zamestnávateľov, u jedného normálne 8h/týždenne a u druhého príklad 20h/týždenne? Odvody by sa platili u každého normálne len s tým, že nezd.čiastku by som si uplatňovala len u jedného?? Neviem, či správne chápem..


Dobrý deň, nadväzujem na tento príspevok, máme podobný prípad. Zamestnanec si u nás neuplatnil nezdaniteľné minimum, pretože má pracovný pomer na 1/2 úväzku u iného zamestnávateľa, u nás má plný úväzok. Je to v poriadku, nič tým neporušíme, na aké ustanovenie v ZP sa môžeme odvolať? Vďaka za pomoc.
Áno, je to na rozhodnutí zamestnanca. Kedže si NČ môže uplatniť len raz, je to úplne OK.
nadka1
05.10.09,07:36
Vďaka za rýchlu reakciu, to sme mu aj poradili, len som sa chcela uistiť, že my ako druhý zamestnávateľ nič neporušíme, keď sa u nás zamestná na plný úväzok.
mzdarka renca
05.10.09,07:43
Vďaka za rýchlu reakciu, to sme mu aj poradili, len som sa chcela uistiť, že my ako druhý zamestnávateľ nič neporušíme, keď sa u nás zamestná na plný úväzok.

nie, neporušíte nič
nadka1
05.10.09,07:46
Ešte raz ďakujem, zneistila ma totiž účtovníčka,ktorá tvrdila,že také niečo nie je možné a je to porušenie zákona,pravdepodobne to platilo v minulosti.
mzdarka renca
05.10.09,07:55
Ešte raz ďakujem, zneistila ma totiž účtovníčka,ktorá tvrdila,že také niečo nie je možné a je to porušenie zákona,pravdepodobne to platilo v minulosti.

opýtaj sa jej ktorého;)
nadka1
05.10.09,09:54
Opytam sa, asi myslela ZP § 85, že zamestnanec môže pracovať max. 48 hod týždenne.
ivka70
05.10.09,10:02
Opytam sa, asi myslela ZP § 85, že zamestnanec môže pracovať max. 48 hod týždenne.

To plati ale pre jedneho zamestnavatela, nikde sa tam nepise o scitavani pri viacerych PP.
nadka1
06.10.09,11:57
To plati ale pre jedneho zamestnavatela, nikde sa tam nepise o scitavani pri viacerych PP.
Otočím to z druhej strany, kde sa píše, že zamestnanec môže mať teoreticky aj dva pracovné pomery na plný úväzok u rôznych zamestnávateľov, to aby som vedela argumentovať v prípade kontroly? Poradíte?
Tweety
06.10.09,11:59
Otočím to z druhej strany, kde sa píše, že zamestnanec môže mať teoreticky aj dva pracovné pomery na plný úväzok u rôznych zamestnávateľov, to aby som vedela argumentovať v prípade kontroly? Poradíte?
V ZP to uvedené v žiadnom § nie je.
nadka1
06.10.09,12:04
To som zistila aj ja, aký teda poradíte argument?
Tweety
06.10.09,12:07
To som zistila aj ja, aký teda poradíte argument?
Ak je predsa druhý PP u iného zamestnáv., nemáte čo riešiť a argumentovať. Je to čiste záležitosť zamestnanca. U vás by bol problém vtedy, ak by druhý PP bol u vás a prešvihol by sa týždenný zákonom stanovený PČ.
nadka1
06.10.09,12:17
Skúsim opísať situáciu: prijali sme zamestnanca na plný úväzok na riadny PP, neuplatnil si u nás nezdaniteľné minimum,lebo už má iný riadny PP na pol úväzku u iného zamestnávateľa, čiže u nás je to druhý PP. Otázka:je to v poriadku, môže pracovať na 1 a pol úväzku, t. j. 60 hod týždenne spolu u 2 zamestnávateľov? Podľa predošlých príspevkov áno, len som chcela kde je to uvedené, teda povolené?
mzdarka renca
06.10.09,12:23
Skúsim opísať situáciu: prijali sme zamestnanca na plný úväzok na riadny PP, neuplatnil si u nás nezdaniteľné minimum,lebo už má iný riadny PP na pol úväzku u iného zamestnávateľa, čiže u nás je to druhý PP. Otázka:je to v poriadku, môže pracovať na 1 a pol úväzku, t. j. 60 hod týždenne spolu u 2 zamestnávateľov? Podľa predošlých príspevkov áno, len som chcela kde je to uvedené, teda povolené?

pozri sa, pri prípadnej kontrole môžeš použiť argument, že čo nie je zakázané, je povolené;)
nadka1
06.10.09,12:30
Myslíš, že mi to prejde? Nemám veľa skúseností s kontrolnými orgánmi a som rada, keď pri konfrontácii viem argumentovať, príp. oprieť sa o nejaký zákon.
mzdarka renca
06.10.09,12:34
Myslíš, že mi to prejde? Nemám veľa skúseností s kontrolnými orgánmi a som rada, keď pri konfrontácii viem argumentovať, príp. oprieť sa o nejaký zákon.

V tomto prípade, ak by sa niečo kontrole nepáčilo, sa ty kontroly opýtaj, v zmysle akého zákona, dokazovanie by bolo na ich strane, nie na tvojej.
nadka1
06.10.09,12:38
Ďakujem, to je tiež riešenie.
Luba
28.12.09,20:12
A čo 2 pracovné pomery u 1 zamestnávateľa také, že jeden beží ako HPP na 8 hodín a k tomu chcú spraviť ešte aj ďalší na 1/3 prac.času ako PP na kratší prac.čas. To by ale zamestnanec prekračoval maximálny pracovný čas 48 hod.týždenne u jedného zamestnávateľa, aj keď by to bolo z 2 pracovných pomerov. Je také dačo prípustné?

A ďalej - § 50 ZP hovorí, že:
Zamestnávateľ môže dohodnúť niekoľko pracovných pomerov s tým istým zamestnancom len na činnosti spočívajúce v prácach iného druhu;

Ako odlíšiť práce iného druhu? Je vedenie internátu ako HPP a vedenie domova dôchodcov ako PP na kratší prac.čas prácou iného druhu? Moc mi to tak nepripadá.

Čiže riešenie by mohlo byť:
1/ buď skrátiť prvý HPP napr.na 6 hodín a pridať druhý PP na 3 hodiny - tým pádom by boli 2 PP na kratší prac.čas a neprekročil by sa ani max.prac.čas 48 hodín (ak by sa tie práce dali vôbec pokladať za práce iného druhu...??)
2/ alebo ponechať pôvodný prac.pomer na 8 hodín a zmeniť (doplniť) prac.náplň, zvýšiť mzdu, s vedomím, že aj tak ten zamestnanec bude robiť reálne viac ako 8 hodín a brať to ako nadčasy

Viete mi prosím poradiť, ako sa k veci správne postaviť?
Vďaka
Luba
29.12.09,17:47
Prosím, vedeli by ste mi niekto poradiť k vyššiemu príspevku? Ďakujem
susann2
30.12.09,18:56
A čo 2 pracovné pomery u 1 zamestnávateľa také, že jeden beží ako HPP na 8 hodín a k tomu chcú spraviť ešte aj ďalší na 1/3 prac.času ako PP na kratší prac.čas. To by ale zamestnanec prekračoval maximálny pracovný čas 48 hod.týždenne u jedného zamestnávateľa, aj keď by to bolo z 2 pracovných pomerov. Je také dačo prípustné?

A ďalej - § 50 ZP hovorí, že:
Zamestnávateľ môže dohodnúť niekoľko pracovných pomerov s tým istým zamestnancom len na činnosti spočívajúce v prácach iného druhu;

Ako odlíšiť práce iného druhu? Je vedenie internátu ako HPP a vedenie domova dôchodcov ako PP na kratší prac.čas prácou iného druhu? Moc mi to tak nepripadá.

Čiže riešenie by mohlo byť:
1/ buď skrátiť prvý HPP napr.na 6 hodín a pridať druhý PP na 3 hodiny - tým pádom by boli 2 PP na kratší prac.čas a neprekročil by sa ani max.prac.čas 48 hodín (ak by sa tie práce dali vôbec pokladať za práce iného druhu...??)
2/ alebo ponechať pôvodný prac.pomer na 8 hodín a zmeniť (doplniť) prac.náplň, zvýšiť mzdu, s vedomím, že aj tak ten zamestnanec bude robiť reálne viac ako 8 hodín a brať to ako nadčasy

Viete mi prosím poradiť, ako sa k veci správne postaviť?
Vďaka
Priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hodín - to sa týka jedného pracovného pomeru.

Zamestnanec ich môže mať viac, ak u jedného zamestnávateľa, vtedy treba dodržať § 92 o nepretržitom odpočinku:
(1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín a mladistvý zamestnanec aspoň 14 hodín v priebehu 24 hodín.
Luba
30.12.09,19:10
Ďakujem za názor; ten §92 by som chápala skôr v súvislosti s viacsmennou prevádzkou, či nie?
Tu ide však skôr o to, že by to v rámci jedného pracovného dňa mali byť 2 pracovné pomery.
Tých 48 hodín sa teda myslí u 1 prac.pomeru? Myslela som, že pre 1 zamestnanca u 1 zamestnávateľa. Takže by predsa len mohol mať 2 pracovné pomery ako som sa pýtala vyššie? Hlavný a na kratší prac.čas? Ak s tým zamesatnanec súhlasí, že bude pracovať permanentne viac ako 8 hodín...?