GABRIELA
08.12.04,12:22
Dňa 03.09.2004 som obdržala fa z Írska za dodanie tovaru, s dátumom vystavenia 27.08.2004. Suma na faktúre však bola nesprávna, nedali sme ju do účtovníctva. Tovar prišiel v 9/04.
Bola dohoda že nám pošlú novú faktúru s novou cenou. V novembri nám však prišiel DBRP na pôvodnú cenu a nová faktúra s novou cenou.

Mám podať opravné DPH k 8/04 a priznať aj vstup a výstup, keďže faktúru som mala, len som ju nedala do DPH,
ALEBO
K 10/04 podať opravné na výstupe, keďže tovar tu bol a ja sa budem tváriť že som nemala faktúru, a vstup si uplatniť až v 11/04, tam tiež DBRP. aj novú faktúru.

V 8/04 keď by som si uplatnila vstup aj výstup majú mi z čoho vypočítať pokutu?
Vladimír Ozimý
09.12.04,12:06
BuĎ Vám mali poslať len dobropis na rozdiel cien, to znamená že daňová povinnosť vznikla v 8/04 a dobropis zahrniem v 11/04. Keďže poslali novú faktúru ja by som sa asi tváril že som faktúru predtým neobdržal a daňová poivinnosť mi vznikla v 10/04. Neviem však prečo by to malo ist len na vstup alebo vystup. Však je to samozdanenie. to jest zahrniem to v 10 mesiaci a to že mi pride fa az dalsi mesiac tak ju zaevidujem do uctovnictva ale danovu povinnost mam vysporiadanu, alebo ze by nie?
emily
09.12.04,14:03
Vladimír, nemáš pravdu. Dobre hovorí Gabriela. Ja by som dala samozdanenie v 10/04, lebo tovar,prišiel v 9/04. Ale odpočet až v 11/04, lebo až v 11/04, máš fa. Samozrejme za 10/04 bude pokuta.
Vladimír Ozimý
09.12.04,14:42
Ale ved pokial mam fakturu do podania danoveho priznania za 10/04 tak to tam zahrniem nie?
emily
09.12.04,14:46
Ale ved pokial mam fakturu do podania danoveho priznania za 10/04 tak to tam zahrniem nie?Ak ju máš do podania DP tak môžeš do 10/04, ale to Gabriela nepovedala, kedy v novembri fa dostala.
Ale zas na druhej strane, keď ju mala do podania DP prečo ju nedala do DP.
GABRIELA
09.12.04,17:57
Do DPH som to 8/04 nedala, lebo som čakala že príde v 10/04 nová fa s novou cenou. V oktobri sme ale nato zabudli, a faktúra sa nám s dobropisom objavila v až 11/04, aj zdaniteľné plnenie je tam 11/04.

Zaujímal ma Váš pohľad na rozlične podané opravné DPH.

Ak budem tvrdiť že som v auguste mala fa, ale bola založená v šuflíku a zabudlo sa na ňu pri DPH ( v našej vnútornej pošte je riadne zaeevidovaná dňom 3.9.04 ), vzniká mi DPH na vstupe i výstupe- opravené DPH je vždy v rovnakej výške.
Pokuty som pozerala, teraz neviem presne ktorý § Zákona o sprave daní...., kde podľa mňa je pokuta 0,2% z rozdielu daní. Môj rozdiel je v tomto prípade 0,-,pokuta tiež 0,-? Alebo sa niekto stretol s pokutou za nesplnenie si nepeňažnej povinnosti?

Ak podám opravné k 10/04, tam je to jasné , musím dať len výstup, vznikne mi rozdiel dane a dostanem pokutu. V 11/04 vstup a dobropis.
vladan
10.12.04,05:55
Gabriela, ak som to správne pochopila v novembri ti prišli dva doklady: faktúra a "dobropisová faktúra", však? Na faktúre by si mala mať dátum vystavenia, ktorý by mal byť pre teba dňom daňovej povinnosti. A "dobropis" by mal ísť do DPH v mesiaci, kedy ho obdržíš, takže v 11-2004.
emily
10.12.04,12:41
Idem na to od začiatku. Faktúra (zlá) prišla v 9/04, vyhotovená v 8/04, tovar prišiel v 9/04, t.j. daňová povinnosť vzniká podľa §20odst.1, b. vyhotovením fa. Ale čo s tým, keď fa je vyhotovená pred dodaním tovaru? Lenže Ty si ju v 8/04 nemala a usmernenie Ti núka možnosť ak máš fa do podania DP, dať ja do 8/04 alebo do 9/04, kedy Ti došla. A to je asi jediná možnosť (?) ako sa vyhnúť pokute a dať opravné za 9/04, kedy Ti došiel tovar aj fa. A v 11/04 nová fa aj dps.
Skúste sa k tomu ešte niekto vyjadriť...

Ešte ma napadlo, Íri Ťa dajú do súhrného výkazu za 8/04 alebo za 9/04.
Na školení totiž bolo povedané, že dodávateľ má skúmať, kedy tovar dostane odberateľ, keď si ho odberateľ neprepravuje sám. A až vtedy by malo byť dodanie uskutočnené. Neviem si to však predstaviť.
Oldi
13.12.04,09:52
Idem na to od začiatku. Faktúra (zlá) prišla v 9/04, vyhotovená v 8/04, tovar prišiel v 9/04, t.j. daňová povinnosť vzniká podľa §20odst.1, b. vyhotovením fa. Ale čo s tým, keď fa je vyhotovená pred dodaním tovaru? Lenže Ty si ju v 8/04 nemala a usmernenie Ti núka možnosť ak máš fa do podania DP, dať ja do 8/04 alebo do 9/04, kedy Ti došla. A to je asi jediná možnosť (?) ako sa vyhnúť pokute a dať opravné za 9/04, kedy Ti došiel tovar aj fa. A v 11/04 nová fa aj dps.
Skúste sa k tomu ešte niekto vyjadriť...

Ešte ma napadlo, Íri Ťa dajú do súhrného výkazu za 8/04 alebo za 9/04.
Na školení totiž bolo povedané, že dodávateľ má skúmať, kedy tovar dostane odberateľ, keď si ho odberateľ neprepravuje sám. A až vtedy by malo byť dodanie uskutočnené. Neviem si to však predstaviť.
Zo všetkých (zatiaľ uverejnených) príspevkov súhlasím s týmto. Tiež sa mi vidí najvhodnejšia možnosť dať do 9/04, nakoľko aj fa aj tovar prišli v tomto mesiaci. Samozrejme kurz pre DPH sa bude odvíjať od dátumu vystevenia, ale do DPH pôjde DP aj OD v 9/04. Následne dobropis a nová faktúra - tie zaevidovať tak, ako prišli a tak ich zahrnúť aj do DPH. Aj ja by som rád ešte počul ďalšie názory.

Ešte chcem podotknúť, všetci tu píšete o opravnom priznaní. Tak to už podať nemôžete. Myslím, že ste mali na mysli DODATOČNÉ. Lebo opravné môžte len do lehoty na podanie DP podať a tu hovorím už po lehote. Takže by sme mali hovoriť o dodatočnom daňovom priznaní. Neberte to ako hru so slovíčkami, ale fakty sú fakty. ;) Pekný deň!
emily
13.12.04,09:58
Samozrejme, že dodatočné DP.
GABRIELA
13.12.04,13:50
Dôvod prečo sme nad tým začali uvažovať , a nedali starú faktúru a dobropis do šuflíka a neurobili to len v 11/04 ( aj sklad a dodanie by sme vedeli upraviť na 11/04) je práve súhrnný výkaz nášho partnera, kde predpokladáme že uviedol dodanie svojho tovaru, a to bude niekedy koncom 8/04, čiže pravdepodobne to dal do výkazu za 9/04.

Priznám sa ,že zatiaľ som vždy uvažovala nad dodatočným priznaním v 8/04 alebo v 10/04,
pretože pôvodná faktúra prišla 03.09.2004 s dátumom vystavenia 27.08.2004, čiže pre mňa do podania DPH za 08/04. Ale je pravda že sa môžem rozhodnúť kam ho dám, lebo prišla tá faktúra až 09/04.
Tejto varianty sa troch bojím, aj napriek tomu že si myslím že nám nemôžu napariť pokutu za nesprávne DPH, môžu nám dať pokutu za nesplnenie si povinnosti nepeňažnej povahy, a to môže byť viac ako 0,2% z rozdielu na dani.

Ďakujem že ste sa k tomu vyjadrili a do 15.11.04 sa musím rozhodnúť, takže ma poteší každý ďalší názor.