skocka
10.11.06,10:52
Dobrý deň,
prosí vás poradiť mi s problémom.

Modelová situácia:
pracovník je celý mesiac dočasne práceneschopný, dostane výpoveď a zároveň je mu preplatená nevyčerpaná dovolenka.

Otázka:
Aké odvody platí do poisťovní?

Jedná pobočka SP tvrdí, že platí všetky odvody z preplatenej dovolenky s uplatnením miním a maxím, druhá pobočka tvrdí, že žiadne odvody neplatí.

Môj názor:

podľa § 138 Vymeriavací základ
(1) Vymeriavací základ zamestnanca je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb ...
c) náhrada mzdy za dovolenku na zotavenie, náhrada mzdy za sviatok, náhrada mzdy pri prekážkach v práci podľa osobitného predpisu.

podľa (17) Ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca, vymeriavací základ na platenie poistného ... sa upraví tak, že vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa vynásobí počtom dní nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti v tomto kalendárnom mesiaci.

Teda podľa bodu (1) je vymeriavací základ celkový sumár príjmov a náhrad, na ktorý sa má uplatniť bod (17), čo je v tomto prípade nula a aj odvody sú nulové
Aké sú vaše názory?

Ďakujem za odpovede.
Skočka
katkaj
10.11.06,09:59
Pokiaľ mu tá dovolenka bude preplatená v poslednej výplate tak platí všetky odvody. Neplatil by pokiaľ by ste mu to preplácali až po ukončení PP.
jankasm
10.11.06,10:17
Pokiaľ mu tá dovolenka bude preplatená v poslednej výplate tak platí všetky odvody. Neplatil by pokiaľ by ste mu to preplácali až po ukončení PP.

Určite? :confused:
Keďže je celý mesiac PN, neznamená to, že platí odvody len do ZP a do SP platí len úrazové poistenie? ;)
katkaj
10.11.06,10:25
Určite? :confused:
Keďže je celý mesiac PN, neznamená to, že platí odvody len do ZP a do SP platí len úrazové poistenie? ;)

No ale aj počas PN je zamestnancom. A preplatená dovolenka je súčasť jeho mzdy. Alebo sa mýlim :confused:
JanoL
10.11.06,10:27
Pokiaľ mu tá dovolenka bude preplatená v poslednej výplate tak platí všetky odvody. Neplatil by pokiaľ by ste mu to preplácali až po ukončení PP.

Dovolím si nesúhlasiť,
odpracoval 0 dní, odvody do SP (=0 chyba) len URAZOVE - opravil janoL
vema
10.11.06,10:32
Ja si tiež myslím,že neplatí žiadne odvody,lebo neodpracoval ani jeden deň,iba zamestnávateľ do úrazového fondu a do zdravotnej poisťovne.Vyjadrite sa ešte niekto.
katkaj
10.11.06,10:36
Ja si tiež myslím,že neplatí žiadne odvody,lebo neodpracoval ani jeden deň,iba zamestnávateľ do úrazového fondu a do zdravotnej poisťovne.Vyjadrite sa ešte niekto.

Neodpracoval síce ani jeden deň ale náhrada za dovolenku vstupuje do vymeriavacieho základu na odvod do SP.
Môžete ma niekto teda nasmerovať prosím na príslušný paragraf? Lebo ja to nikde neviem nájsť:mee:
skocka
10.11.06,11:48
Ako som písala v prvom príspevku: vymeriavací základ je sumár príjmov a náhrad §138 ods. (1) písm. a, b, c.
O úprave vymeriavacieho základu (celého) na dni postenia hovorí §138 ods. (17).

Skočka
katkaj
10.11.06,12:00
Ako som písala v prvom príspevku: vymeriavací základ je sumár príjmov a náhrad §138 ods. (1) písm. a, b, c.
O úprave vymeriavacieho základu (celého) na dni postenia hovorí §138 ods. (17).

Skočka

Ved ten paragraf 138 som prečítala celý ale akosi som tam nikde nenašla že by sa nemalo platiť. Ale možno si to zle vysvetlujem.
Stále to beriem že z náhrad sa platí poistné a vstupuje to do VZ. Iné by podľa mňa bolo keby bol len celý mesiac PN a nemal by žiaden príjem. Ale on príjem má.
jaja99
10.11.06,12:25
SP - § 138 ods. 2 vymedzuje, čo sa nezahřňa vo VZ a náhrada za nevyčerpanú dovolenku tam nie - takže vstupuje do VZ
ZP - § 13 ods. 4 vymedzuje, čo sa nezahřňa do VZ a náhrada za nevyčerpanú dovolenku tam nie je - takže vstupuje do VZ

§ 13 ods. 4 písm i a § 138 ods. 2 - plnenia poskytnuté po skončení PP - to nie je tento prípad - to sa týka napr. doplatokov odmien, ktoré sa vyčísľujú za dlhšie obdobie a zamestnanec ich dostane doplatené po skončení PP
JanoL
10.11.06,13:04
Ved ten paragraf 138 som prečítala celý ale akosi som tam nikde nenašla že by sa nemalo platiť. Ale možno si to zle vysvetlujem.
Stále to beriem že z náhrad sa platí poistné a vstupuje to do VZ. Iné by podľa mňa bolo keby bol len celý mesiac PN a nemal by žiaden príjem. Ale on príjem má.

Pozrite link na odpovede pána Jozefa Mihála - #6 ...
http://www.porada.sk/showthread.php?t=412
skocka
10.11.06,13:16
Podľa konečných vyjadrení metodikov z dvoch pobočiek SP sa v tomto prípade platí len odvod na úrazové poistenie.
Náhrada za nevyčerpanú dovolenku sa považuje ako náhrada za dovolenku, takže do vymeriavacieho základu ide - súhlas s jaja99 a katkaj,
ale podľa ods. 17 sa vymeriavací základ (teda vrátane náhrad za nevyčerpanú dovolenku) sa tento vymeriavací základ upravuje na dni postenia, čo je v tomto prípade 0.
§ 140 ods.2 hovorí o vylúčení platiť poistné zamestnancom a § 140 ods. 6 zamestnávateľom. Sú tam vymenované všetky druhy poistenia okrem úrazového, teda do úrazového poistenia odvod pôjde.

Je to voľné spracovanie odpovedí, lebo som s metodikmi konzultovala telefonicky, nie písomne.

Skočka
katkaj
10.11.06,15:53
Podľa konečných vyjadrení metodikov z dvoch pobočiek SP sa v tomto prípade platí len odvod na úrazové poistenie.
Náhrada za nevyčerpanú dovolenku sa považuje ako náhrada za dovolenku, takže do vymeriavacieho základu ide - súhlas s jaja99 a katkaj,
ale podľa ods. 17 sa vymeriavací základ (teda vrátane náhrad za nevyčerpanú dovolenku) sa tento vymeriavací základ upravuje na dni postenia, čo je v tomto prípade 0.
§ 140 ods.2 hovorí o vylúčení platiť poistné zamestnancom a § 140 ods. 6 zamestnávateľom. Sú tam vymenované všetky druhy poistenia okrem úrazového, teda do úrazového poistenia odvod pôjde.

Je to voľné spracovanie odpovedí, lebo som s metodikmi konzultovala telefonicky, nie písomne.

Skočka

ďakujem za objasnenie. Človek sa pri našich logicky písaných zákonoch učí každý deň :)