bubi
10.11.06,11:29
Dobrý deň,
prosím poraďte mi v nasledujúcej veci:
Nakúpime tovar v Poľsku s paritou DDP a predávame do Rumunska(DDP-prepravné a clo hradí na dohodnuté miesto dodania predávajúci, teda poľský partner. Riziko na kupujúceho, teda na nás, prechádza dodaním tovaru na miesto určenia, teda v Rumunsku ). Tovar preclieva Poliak - dodá ho až do Rumunska. My nemáme vývozné JCD na oslobodenie od DPH.
DFA dostaneme z Poľska, OFA vystavujeme do Rumunska. Ako je to s DPH?
Na strane smerom k PL aj k RO?
Ďakujem za každý dotaz.
JanaSys
10.11.06,11:24
Asi Ti nepomôžem, ale pre ostatných upresni :
1. ako ti to fakturuje Poliak (s DPH alebo bez DPH)?. Ak bez DPH, aký dôvod (vývoz ?? alebo dodávka do EU).
2. predpokladám, že to Poliak preclil s údajmi : príjemca : Rumun Kupujúci : Vy. Ak áno, potom Vám patrí jedna kópia JCD a CMR ako kupujúcemu. Môžeš zohnať aspoň kópiu toho JCD.

Jednoznačne ak to ty chceš vyfakturovať oslobodené ako vývoz, tak musíš mať JCD a prepravný doklad.
bubi
10.11.06,11:37
Pre upresnenie:
obchod sa ešte neuskutočnil. Ale takto ho chcú urobiť.
Mne vychádza nasledovné:
Musíme sa zaregistrovať v PL. Poliak vystaví na nás faktúru s DPH. My si DPH uplatníme podľa poľských zákonov.
Vývoz sa zrealizuje z Poľska. Vystavíme OFA s poľským IČ DPH. Oslobodenie od DPH-vývoz si uplatníme na základe vývozného JCD (z PL).
Podáme daňové priznanie aj v Poľsku.
Neviem, či správne uvažujem.
Milan Benka
10.11.06,13:49
Myslím, že nie je potrebná registrácia v Poľsku. Postup ako naznačila JanaSys
JanaSys
10.11.06,13:51
Fakt zaujímavé. Podľa mňa :
Z pohľadu Poliaka :
- dodáva tovar osobe s ICDPH, ktorá si ho pod týmto číslom objednala, takže pre neho je miesto dodania členský štát, ktorý tejto osobe pridelil číslo (teda SR)
- nebude to ale mať oslobodené ako IC obchod (obdoba nášho 43), ale podobne ako u nás §47 ods.2 - oni to majú asi podobne
(2) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený kupujúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu, ak kupujúci nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko ...
Tvoja firma
- by normálne mala nadobudnutie v SR (
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

ale
§ 44
Oslobodenie od dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Oslobodené od dane je nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak
c) tento tovar je určený bezprostredne na ďalšie dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu alebo na územie tretieho štátu a toto dodanie je oslobodené od dane s možnosťou odpočítania dane.

Znova opakujem, len uvažujem - je to len a len môj názor :
- poliak bez DPH s odvolávkou na podobný § ako u nás
- SR to má v SR oslobodené (ani nadobudnutie, ani odpočet)
- Rumunovi to fakturuje oslobodené ako vývos § 47 na základe JCD od Poliaka a jeho prepravného listu. Na všetkých týchto dokladoch musí figurovať ako kupujúci.
DPH nakoniec pri dovoze odvedie ten Rumun.
JanaSys
10.11.06,19:19
No ak mi dal súhlas Benka, tak to asi bude dobre. Dík.
Medzitým som si spomenula, že náš zákazník (SK) robí podobné obchody na pozícii toho Poliaka, tak som trochu pátrala.
1) nemecká firma si u nich objedná pod DE cislom tovar, ktorý si dá doviezť do Hamburgu a ďalej do USA
2) SK firma vystaví FA s kupujúcim DE, miesto určenia USA, oslobodené s odvolávkou na §47
3) súčasne s expedíciou tovaru ho dáva na území SR precliť (znova uvedený kupujúci DE, miesto určenia USA a odosielateľ SK) a tovar s vystavenou FA a JCD posiela do Hamburgu cez prepravnú spoločnosť
4) DE firma sa určite neregistruje v SR, SK firma to uvádza ako vývoz a dokladuje JCD a prepravným dokladom.