DELI
08.12.04,12:23
Práve preberám s kolegom či na bankových výpisoch pri jednotlivých účt.prípadoch má byť predkontácia na aký účet platba ide. Ja účtujem aj na ban.výpisoch aj na iných dokladoch najskôr ručne a potom to nahrám do programu. On tvrdí,že to netreba a že to tak robia aj v iných účtovných firmách. Čo na to vravíte ostatní...? http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
janaGT
08.12.04,12:06
na bankové výpisy neúčtujem, iba nahrám do programu, výtlač potom prikladám k bankovému výpisu
Nike
08.12.04,12:10
Tiež nepíšem na bankový výpis, ale "šibeničky" vytlačím z PC ku každému výpisu. Podliehame zo zákona auditu a zatiaľ boli všetci audítori spokojní.
luebchenko
08.12.04,12:24
súhlas s janouGT - tiež takhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Hanka
08.12.04,12:28
Ja uctujem na bankovych vypisoch, auditorka nemala namietky.:)
Daniela
08.12.04,12:36
Práca naviac. Ale aj tak dobre.
Zaira
08.12.04,13:03
Aj ja účtujem na bankových výpisoch a až potom nahadzujem.....
Viem že je to práca naviac ale ja to robím radšej tak.
Pekný deň :-)
Majus
08.12.04,13:09
Ja tiež účtujem na výpisoch, často hľadám dozadu nejakú platbu a takto keď prechádzam výpisy, mám to aj s mojimi poznámkami a viem sa v tom rýchlo orientovať. Ale v princípe je to podľa mňa jedno.
Nike
08.12.04,13:12
Tak DELI ak ti to mám zhrnúť, myslím, že sme sa zhodlí, že či to je na výpise, alebo nie dôležité je aby to bolo správne. Takže je to na tebe.
Lenuška
08.12.04,13:28
ja učtujem na vypisoch, je mi to lepšie, ale povedalasom si, že na vyšlé fa
nebudem ručne pretože ich je 150 mesačne a stále to isté. Naša pani auditorka mi to vytkla, že musím ručne. Ale ja sa bránim a nebudem ručne ani za svet, je to predsa z PC vytlačené pri tom a PC nám má uľahčiť prácu nie zdvojnásobiť. Takže ručne si účtujem len tam, kde to považujem za potrebné hlavne pre mňa.
Luna
08.12.04,13:34
Som po kontrolach aj na DPH,aj na DP.Ja účtujem na bankovom výpise.V fa,si tlačím so zaúčtovaním.D fa.si robím ručne,mám urobené tabulky v exeli tie lepím potom na došlé fa.Všetko bolo OK pri kontrolach.
DELI
08.12.04,14:38
Ďakujem všetkým za vaše názory. Takže to je cekom jedno či to tam bude alebo nie.
Paula
08.12.04,15:51
Predpis účtovania na OF alebo DF (lepený, pečiatkovaný al.iný) sa mne vidí zbytočný, keď účtujem ja sama. Vidím ho ako potrebný len tam, kde jedna osoba vie účtovať (tá napíše predpis) a druhá, ktorá účtovať nevie (len to hádže do počítača). Tento názor mám aj na písanie, či nepísanie na bankový výpis. Iné ovšem je, ak sa to musí robiť z dôvodu zákona o účtovníctve pre konkrétne formy účtovných jednotiek.
Lenuška
28.12.04,16:57
prosím Vás auditorka mi tvrdí že musím ručne predkontovať všetky účt.doklady. Ja to z časových dôvodov nerobím a napr. za 90 vyšlých fa vytlačím predkontáciu z programu. Trošku som naštvala niekoho, kto mi v afekte vytkol, že neúčtujem podľa zákona o účtovníctve - chcem sa brániť. Mám pravdu, že nemusím kontovať ručne? ďakujem,L.
babenko1
28.12.04,17:07
prosím Vás auditorka mi tvrdí že musím ručne predkontovať všetky účt.doklady. Ja to z časových dôvodov nerobím a napr. za 90 vyšlých fa vytlačím predkontáciu z programu. Trošku som naštvala niekoho, kto mi v afekte vytkol, že neúčtujem podľa zákona o účtovníctve - chcem sa brániť. Mám pravdu, že nemusím kontovať ručne? ďakujem,L.
a čo hovorí zákon o účtovníctve? je tam niekde napísané, že to musí byť ručne? v § 11 je napísané, že k účtovnému zápisu musí byť pripojený podpisový záznam osoby zodpovednej za vykonanie účtovného zápisu...a nie, že to musí byť ručne :-)
Lenuška
28.12.04,17:35
ďakujem. budem sa snažiť ísť na to jemne, lebo pani auditorka je jemne háklivá a trvá na svojom. Verím však, že to skonfrontujeme diplomaticky. Ale...
Katarína STR
29.12.04,05:54
Mne chodí výpis raz mesačne /z banky/ a keby som tam mala spraviť 50 a viac šibeničiek, prípadne tabuľky, asi by som musela písať cez čísla na bankovom výpise.

Ja si banku nahrávam priebežne z internetu a keď mi príde výpis /originál/ z banky, len ho založím, skontrolujem s účtovníctvom a vytlačím zaúčtovanie. Neúčtujem ručne.

Taktiež vystavené faktúry, vytlačím si faktúru aj so zaúčtovním. Neúčtujem ručne.

Jeden rok som aj prijaté faktúry neúčtovala ručne. Vytlačila som si zoznam účtovaní a nastrihala ho podľa čísla faktúr a len polepila na faktúry. Bolo to rýchlejšie, ako písať na každú faktúru ručne. DU mi na to nič nepovedal. Bolo to zaúčtované, bolo, tak čo.
Fanny
29.12.04,09:03
Dovoľte, aby som reagovala na túto tému.
Ustanovenie § 10 ods. 1 g) hovorí, že účtovný doklad musí obsahovať označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v PÚ, ak to nevyplýva z programového vybavenia. Aj bankový výpis je účtovný doklad, preto musí obsahovať označenie účtov. Či ručné, alebo vytlačené z programu a pripnuté, prilepené, atď., to je jedno. Treba len splniť požiadavku zákona.
rene
29.12.04,13:00
Dovoľte, aby som reagovala na túto tému.
Ustanovenie § 10 ods. 1 g) hovorí, že účtovný doklad musí obsahovať označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v PÚ, ak to nevyplýva z programového vybavenia. Aj bankový výpis je účtovný doklad, preto musí obsahovať označenie účtov. Či ručné, alebo vytlačené z programu a pripnuté, prilepené, atď., to je jedno. Treba len splniť požiadavku zákona.
...Tiež som toho názoru. Už som sa zľakla, že len ja som taký poctivec, aj my máme na bankovom výpise z Tatrabanky niekedy aj 200 položiek, ale ja ich poctivo všetky kontujem, rovnako aj všetky vyšlé,došlé faktúry ,pokladňu,interné doklady a tak...
Yvvetta
29.12.04,13:17
Používate pri tom aj analytiku ? Ja len na bank. výpis napíšem napr. 321/221, alebo VF 311/602,343 a pod.
rene
29.12.04,13:28
Používate pri tom aj analytiku ? Ja len na bank. výpis napíšem napr. 321/221, alebo VF 311/602,343 a pod.
...nápodobne...
mudroš
30.12.04,09:18
...Tiež som toho názoru. Už som sa zľakla, že len ja som taký poctivec, aj my máme na bankovom výpise z Tatrabanky niekedy aj 200 položiek, ale ja ich poctivo všetky kontujem, rovnako aj všetky vyšlé,došlé faktúry ,pokladňu,interné doklady a tak...

Súklasím s tým, že §10 zákona o účtovníctve hovorí, že na účtovnom doklade musí byť označenie účtov, na ktorých sa účtovný doklad zaúčtoval.
Osobne to pokladám za nezmysel, lebo nie je rozhodujúce, čo je na doklade napísané, ale čo je zaúčtované v účtovných knihách. A bohužiaľ v praxi sa stáva, že niečo iné je na doklade a niečo iné v počítači. Ale daňoví kontrolóri si to do zákona presadili a zákon musíme dodržiavať.

Zákon ale nehovorí, že bankový výpis je účtovný doklad. Ja si vytlačím účtovný doklad z počítača a doplním ho tak, aby mal všetky náležitosti podľa § 10. Bankový výpis je potom doklad, ktorým preukazujem nepriamo preukázateľnosť účtovného dokladu (výpisu z počítača).
Ak to všetko prebieha v elektronickej forme, tak to nemusím ani tlačiť. Účtovné záznamy v písomnej aj technickej forme sú podľa zákona rovnocenné.
Meja88
30.12.04,12:24
Ahoj,

od niektorých mojich známych daniari pri kontrole vyžadovali všetky predkontácie na dokladoch, tak ako to vyžaduje Yákon o účtovníctve,ktorého dodržiavanie kontrolujú (o.i.).

Eja
KEJKA
30.12.04,14:21
ja učtujem na vypisoch, je mi to lepšie, ale povedalasom si, že na vyšlé fa nebudem ručne pretože ich je 150 mesačne a stále to isté. Naša pani auditorka mi to vytkla, že musím ručne. Ale ja sa bránim a nebudem ručne ani za svet, je to predsa z PC vytlačené pri tom a PC nám má uľahčiť prácu nie zdvojnásobiť. Takže ručne si účtujem len tam, kde to považujem za potrebné hlavne pre mňa.
nuž aj ja zvyknem vytýkať, ak nie je účtovný zápis na účtovnomn doklade (faktúre). Ale akceptujem, ak ide o rovnaké prípady a program je nastavený tak, že automaticky účtuje určitý druh dokladu. Potom mi stačí kód na faktúre a číselník kódov podľa programovej dokumentácie. Som náročná?:)
KEJKA
30.12.04,14:24
ďakujem. budem sa snažiť ísť na to jemne, lebo pani auditorka je jemne háklivá a trvá na svojom. Verím však, že to skonfrontujeme diplomaticky. Ale...
zmeňte audítorku - ja nie som háklivá:)
mudroš
02.01.05,17:34
zmeňte audítorku - ja nie som háklivá:)

Tu nejde o háklivosť. Pokuta podľa zákona o účtovníctve môže byť dosť vysoká. Načo riskovať? Dá sa to urobiť aj v súlade so zákonom (aj keď uznávam, že niekedy zbytočne blbo).
Ale na formálnych veciach sa najľahšie vyhrávajú, ale aj prehrávajú, daňové spory. málo sudcov rozumie podstate problému. Potom je jednoduchšie rozhodnúť na základe "formálnych nedostatkov".