Miska 1
10.11.06,13:54
Ahojte, prosim pomôžtemi.Nákladne auto ktoré je zaradené do firmy a, ešte stále ho odpisujem bolo teraz na väčšej oprave. Jeho oprava stála 120 000,- Sk. Ja neviem ako to mám zaučtovať- či tom mám dať réžie alebo to mám považovať za technické zhodnotenie a o túto sumu navýšiť hodnotu auta a mám to postupne odpisovať ? Ani neviem akým spôsobom sa to učtuje.Vôbec si neviem rady ,ešte som sa týmto nestretla. Učtujem v jednoduchom učtovníctve.Ďakujem
veget
10.11.06,13:15
Opravu auta zaúčtuješ ako výdavok ovplyvňujúci základ dane - prevádzková réžia.
Romant
10.11.06,13:16
Náklady na opravu sú bez obmedzenia v plnej výške daňovým výdavkom - prevádzková réžia.
ekopo
10.11.06,13:56
Treba dať pozor na to, že keď bolo na auto "prirobené" niečo čo tam nebolo, už by mohlo ísť o technické zhodnotenie, nakoľko sa zmenia úžitkové vlastnosti.
betka
10.11.06,18:37
Ak ma moje auto hodnotu aj 5000, a dam tam poopravovat aj za 300 000, Sk je to vydavok OZD, ziadne TZ. Riadne by som si pozrela v prvom rade vystavenu FA, ci tam v skutocnosti napisali opravy. Ci tam nebolo montovane nejake prislusenstvo do automobilu (napr. radio, vyhrievacie sedacky, klimatizacia, stresne okno, airbegy, poplasne ....... proste PRISLUSENSTVO) ak je to na FA uvedene, myslim nieco z prislusenstva, a jednotliva vec je nad 30 000, Sk nemozes to dat do vydavkov OZ, ide v tomto pripade o TZ.
Takze prezriet polozku po polozke, ci tam nebolo popri oprave nieco novo nainstalovane.
ekopo
11.11.06,08:18
Ak ma moje auto hodnotu aj 5000, a dam tam poopravovat aj za 300 000, Sk je to vydavok OZD, ziadne TZ. Riadne by som si pozrela v prvom rade vystavenu FA, ci tam v skutocnosti napisali opravy. Ci tam nebolo montovane nejake prislusenstvo do automobilu (napr. radio, vyhrievacie sedacky, klimatizacia, stresne okno, airbegy, poplasne ....... proste PRISLUSENSTVO) ak je to na FA uvedene, myslim nieco z prislusenstva, a jednotliva vec je nad 30 000, Sk nemozes to dat do vydavkov OZ, ide v tomto pripade o TZ.
Takze prezriet polozku po polozke, ci tam nebolo popri oprave nieco novo nainstalovane.
Tu by som poukázal na zákon o DP § 29. kde sa hovorí, že technickým zhodnotením HM sa na účely zákona rozumejú výdavky na ...rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom majetku 30.000,-Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie. /čiže nie jednotlivá vec na majetku/. Aj s tou opravou za 300.000,- by som postupoval opatrne. Tu už pôjde pravdepodobne o "kvalitatívnu zmenu výkonnosti , alebo technických parametrov" a to je jednoznačne rekonštrukcia.
betka
12.11.06,18:53
Ekopo, predstav si, ze si cestujes a zrazu Ti roztrhne rozvodovy remen, alebo sa auto prehreje a praskne blok, alebo i vymena takeho cerpadla, tych veci, ktorych mozeme opravovat a za nie male Sk je dost vela.
A pri tych opravach treba naozaj postupovat opatrne. My uctovnici, sa pri fakturach hrame so slovickami, nehovoriach o daniaroch, a ked mi nepasuje na FA nejaky termin, odberatel nam ho velmi rad prepise, (ved sme mu zaplatili nie male korunky), aby islo o opravu, vieme o com hovorime.....
ondrejvla
12.11.06,19:00
Tu by som poukázal na zákon o DP § 29. kde sa hovorí, že technickým zhodnotením HM sa na účely zákona rozumejú výdavky na ...rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom majetku 30.000,-Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie. /čiže nie jednotlivá vec na majetku/. Aj s tou opravou za 300.000,- by som postupoval opatrne. Tu už pôjde pravdepodobne o "kvalitatívnu zmenu výkonnosti , alebo technických parametrov" a to je jednoznačne rekonštrukcia.


Súhlasím a dodávam: zadávateľka otázky píše, že sa jedná o nákladné auto, ale nie akej rady - dôvodom je napr.: ak sa jedná o ťahač, ktorý má bez návesu hodnotu okolo 3 mil. Sk, aj viac, podľa značky, oprava 300 tis. Sk je v tomto prípade vôbec nie prehnaná, všetky náhradné diely na tieto kamióny sú nesmierne drahé, nehovoriac už o platbe za opravy. Pri tomto podnikaní je v prípade leasingov a opráv skutočne umením ísť do zisku!
Danila
12.11.06,19:09
Ekopo, predstav si, ze si cestujes a zrazu Ti roztrhne rozvodovy remen, alebo sa auto prehreje a praskne blok, alebo i vymena takeho cerpadla, tych veci, ktorych mozeme opravovat a za nie male Sk je dost vela.
A pri tych opravach treba naozaj postupovat opatrne. My uctovnici, sa pri fakturach hrame so slovickami, nehovoriach o daniaroch, a ked mi nepasuje na FA nejaky termin, odberatel nam ho velmi rad prepise, (ved sme mu zaplatili nie male korunky), aby islo o opravu, vieme o com hovorime.....Ale, ale.....