Miska 1
10.11.06,14:51
Ahojte prosím pradte mi . Neviem akým spôsobom mam čerpať socialny fond.Môžem ku koncu roka rozdeliť jeho doterajši zostatok zamestnancom ako peňažný príjem zo socialneho fondu cez výplatné lístky? V lete sme z neho čerpali ako pitný režim na vodu a teraz na čaje ale neviem čo ostatným zostatkom.Ďakujem
Jarmila.D
10.11.06,13:54
Môžeš dať zamestnacom do výplat, ale musíš zdaniť 19%
Paula
10.11.06,13:57
Alebo výdatne zadotuj stravné lístky za posledné mesiace, zamestnanci ich budú mať zadarmo a bez zdanenia.
Vlasta Č.
10.11.06,14:19
Môžem výšku príspevku na stravu zo SF meniť každý mesiac ľubovoľne, alebo ako na začiatku roka, tak aj cez rok? Aký môže byť zostatok na účte SF?
Milan Benka
10.11.06,14:56
Môžeš dať zamestnacom do výplat, ale musíš zdaniť 19%

Ale vymysli k tomu zdôvodnenie, nakoľko prostriedky SF sa nesmú dávať ako odmena za prácu.
Vianocka
10.11.06,18:01
Prosim o radu v nasledovnom probleme.
1) zamestnanci si kupili listky do posilnovne.
a) moze im ich majitel firmy preplatit ako cerpanie zo SF?
b) pre zamestnancov je to potom zdanitelny prijem, ktory sa zdani spolu so mzdou?
c) dufam, ze tato uhrada nevstupuje zamestnancovi do vymeriavacieho zakladu na odvody?

2) firma zakupila listky na divadelne predstavenie pre svojich zamestnancov. Poskytla im ich zadarmo ako cerpanie zo SF:
a) hodnota listkov sa zamestnancom nezdani?

Vopred dakujem dobrej dusi za odpoved.
alderonka
10.11.06,18:12
čerpanie z SF odvody do SP a ZP neovplyvňuje.
Ja som zamestnancom preplácala 2 tis. prenájom telocvične. Vydelila som to počtom zamestnancov, ktorí tam boli a tieto alikvotné čiastky som im zdanila vo výplate.
Paula
10.11.06,18:26
Od dane z príjmov je oslobodený príjem poskytnutý zo sociálneho fondu:
- nepeňažné plnenie poskytnuté ako hodnota stravy zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov (§ 5 ods. 7 písm. b/ zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov),
- príspevok na hodnotu nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku (§ 5 ods. 7 písm. c/ zákona o dani z príjmov),
- príspevok na použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancovi (nie však zakúpenie rekreačných poukazov prostredníctvom cestovných kancelárií § 5 ods. 7 písm. d/ zákona o dani z príjmov).
Všetky ostatné príspevky (peňažné i nepeňažné) poskytnuté zo sociálneho fondu sú pre zamestnanca zdaniteľným príjmom
Vianocka
10.11.06,21:16
Prosim o radu v nasledovnom probleme.
1) zamestnanci si kupili listky do posilnovne.
a) moze im ich majitel firmy preplatit ako cerpanie zo SF?
b) pre zamestnancov je to potom zdanitelny prijem, ktory sa zdani spolu so mzdou?
c) dufam, ze tato uhrada nevstupuje zamestnancovi do vymeriavacieho zakladu na odvody?

2) firma zakupila listky na divadelne predstavenie pre svojich zamestnancov. Poskytla im ich zadarmo ako cerpanie zo SF:
a) hodnota listkov sa zamestnancom nezdani?

Vopred dakujem dobrej dusi za odpoved.

Damy, dakujem za odpovede.
Citala som aj dalsie prispevky na PORADE, tykajuce sa cerpania SF a ich zdanovania zamestnancovi. Som teda z toho domotana. Ja som si myslela, ze v pripade 1) listky zamestnancom zdanim a v pripade 2) nie. Myslela som, ze prave vo forme obstarania listkov je rozdiel, t.j., ze v pripade, ked si kupi listok samotny zamestnanec, tak sa mu to zdani a v pripade, ked listky obstara na fakturu firma, tak sa to zamestnancom nezdani. Mozete mi teda, prosim, napisat odpoved polopatisticky?
liba2
11.11.06,06:05
Damy, dakujem za odpovede.
Citala som aj dalsie prispevky na PORADE, tykajuce sa cerpania SF a ich zdanovania zamestnancovi. Som teda z toho domotana. Ja som si myslela, ze v pripade 1) listky zamestnancom zdanim a v pripade 2) nie. Myslela som, ze prave vo forme obstarania listkov je rozdiel, t.j., ze v pripade, ked si kupi listok samotny zamestnanec, tak sa mu to zdani a v pripade, ked listky obstara na fakturu firma, tak sa to zamestnancom nezdani. Mozete mi teda, prosim, napisat odpoved polopatisticky? Aj v prvom aj v druhom prípade ide o príspevok zo SF. Na forme obstarania nezáleží. Treba zdaniť.
jaja99
11.11.06,07:20
Zo školenia Ing. Minárskeho:
- do 31.12.2005: použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho ... zariadenia bolo oslobodené vtedy, ak išlo o zariadenie vo vlastníctve zamestnávateľa - § 5 ods. 7 d
- od 1.1.2006: Za nepeňažný príjem oslobodený od dane sa podľa citovaného ustanovenia zákona bude považovať použitie rekreačného, zdravotníckeho ... zariadenia poskytnutého zamestnávateľom
1./ ak si zamestnanci kúpili lístky do posilovne, nejde o poskytnutie zariadenia zamestávateľom, zvyšuje zamestnancom základ dane, môžete im ich preplatiť zo SF ( § 7 ods. 1 zákona 152/1994- regenerácia pracovnej sily ), nevstupuje do VZ (§ 138 ods. 2 - SP, § 13 ods. 4 c - ZP)
2./ ak zamestnávateľ kúpi lístky a poskytne ich zamestnancom, ták záleží na výklade pojmu "poskytnutie zariadenia" - podľa Ing. Minárskeho je to poskytnutie - čiže to je oslobodené od dane, podľa daňového riaditeľstva nie je - DR tvrdí, že poskytnúť sa dá len vlastné alebo prenajaté zariadenie (čo je podľa mňa blbosť). Ak by to išlo, dohodla by som sa s prevádzkovateľom na faktúre so znením: fakturujeme Vám poskytnutie športového zariadenia na obdobie od - do. Ak súhlasíte s Ing. Minárskym - tak je oslobodené od dane a môžeš zároveň čerpať SF.
Neviem, či bolo publikované nejaké oficiálne stanovisko DR.
Vianocka
12.11.06,12:28
Zo školenia Ing. Minárskeho:
- do 31.12.2005: použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho ... zariadenia bolo oslobodené vtedy, ak išlo o zariadenie vo vlastníctve zamestnávateľa - § 5 ods. 7 d
- od 1.1.2006: Za nepeňažný príjem oslobodený od dane sa podľa citovaného ustanovenia zákona bude považovať použitie rekreačného, zdravotníckeho ... zariadenia poskytnutého zamestnávateľom
1./ ak si zamestnanci kúpili lístky do posilovne, nejde o poskytnutie zariadenia zamestávateľom, zvyšuje zamestnancom základ dane, môžete im ich preplatiť zo SF ( § 7 ods. 1 zákona 152/1994- regenerácia pracovnej sily ), nevstupuje do VZ (§ 138 ods. 2 - SP, § 13 ods. 4 c - ZP)
2./ ak zamestnávateľ kúpi lístky a poskytne ich zamestnancom, ták záleží na výklade pojmu "poskytnutie zariadenia" - podľa Ing. Minárskeho je to poskytnutie - čiže to je oslobodené od dane, podľa daňového riaditeľstva nie je - DR tvrdí, že poskytnúť sa dá len vlastné alebo prenajaté zariadenie (čo je podľa mňa blbosť). Ak by to išlo, dohodla by som sa s prevádzkovateľom na faktúre so znením: fakturujeme Vám poskytnutie športového zariadenia na obdobie od - do. Ak súhlasíte s Ing. Minárskym - tak je oslobodené od dane a môžeš zároveň čerpať SF.
Neviem, či bolo publikované nejaké oficiálne stanovisko DR.

No ved prave, tie "nestastne vyklady pojmov". Myslim, ze mensiu chybu (ak vobec) urobim vtedy, ked to zdanim. Nakoniec, 19% z hodnoty je pre zamestnanca vzdy menej ako cela hodnota listka, resp. vstupenky.

Dakujem Vam za doplnujuce odpovede.
jaja99
12.11.06,18:16
Ak by som nemala faktúru so znením: Fakturujeme Vám poskytnutie ... zariadenia, tak by som to pripočítavala.
Milan Benka
12.11.06,18:26
Zo školenia Ing. Minárskeho:
- do 31.12.2005: použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho ... zariadenia bolo oslobodené vtedy, ak išlo o zariadenie vo vlastníctve zamestnávateľa - § 5 ods. 7 d
- od 1.1.2006: Za nepeňažný príjem oslobodený od dane sa podľa citovaného ustanovenia zákona bude považovať použitie rekreačného, zdravotníckeho ... zariadenia poskytnutého zamestnávateľom
1./ ak si zamestnanci kúpili lístky do posilovne, nejde o poskytnutie zariadenia zamestávateľom, zvyšuje zamestnancom základ dane, môžete im ich preplatiť zo SF ( § 7 ods. 1 zákona 152/1994- regenerácia pracovnej sily ), nevstupuje do VZ (§ 138 ods. 2 - SP, § 13 ods. 4 c - ZP)
2./ ak zamestnávateľ kúpi lístky a poskytne ich zamestnancom, ták záleží na výklade pojmu "poskytnutie zariadenia" - podľa Ing. Minárskeho je to poskytnutie - čiže to je oslobodené od dane, podľa daňového riaditeľstva nie je - DR tvrdí, že poskytnúť sa dá len vlastné alebo prenajaté zariadenie (čo je podľa mňa blbosť). Ak by to išlo, dohodla by som sa s prevádzkovateľom na faktúre so znením: fakturujeme Vám poskytnutie športového zariadenia na obdobie od - do. Ak súhlasíte s Ing. Minárskym - tak je oslobodené od dane a môžeš zároveň čerpať SF.
Neviem, či bolo publikované nejaké oficiálne stanovisko DR.

Ak by sme brali do úvahy názor, že poskytnúť sa dá iba vlastné, alebo prenajaté zariadenie, dochádzalo by k diskriminácii, nerovnakému zaobchádzaniu s daňovými subjektami. Pre malý podnik s cca 10-20 zamestnancami je ekonomicky nevýhodné prenajímať si celé zariadenie, nakoľko by vo väčšine prípadov nebolo naplno využité. Myslím si, že nebolo v záujme tvorcov zákona diskriminovať, keďže by to bolo protiústavné.
Uvedený problém by som ošetril v internej smernici o Tvorbe a čerpaní soc. fondu. V nej by som spomenul aj neefektívnosť prenajímania celých zariadení a rozhodnutie účtovnej jednotky o nákupe lístkov na návštevu týchto zariadení a spôsobe ich prideľovania.
Arava
22.11.06,07:57
Prosím poraďákov o radu
Zamestnávateľ zakúpi na faktúru protichrípkovú vakcínu (zo sociálneho fondu) pre svojich zamestnancov, je to potrebné zdaniť zamestnancom, ktorí sa dali zaočkovať proti chrípke???
Tweety
22.11.06,08:15
Prosím poraďákov o radu
Zamestnávateľ zakúpi na faktúru protichrípkovú vakcínu (zo sociálneho fondu) pre svojich zamestnancov, je to potrebné zdaniť zamestnancom, ktorí sa dali zaočkovať proti chrípke???
Je to nepeňažné plnenie, ktoré podlieha zdaneniu.
Jozef Mihál
02.12.06,21:59
Všetko o sociálnom fonde nájdete v DRAKovi:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/socialny-fond/
lbdent
30.01.07,11:03
Ahojte, prečítala som všeky odpovede, ale nenašla som odpoveď na moju otázku - čo so zostatkom na účte SF ak už firma nemá žiadnych zamestnancov? Jedná sa o živnostníka, JÚ. Ďakujem
liba2
30.01.07,15:40
Ahojte, prečítala som všeky odpovede, ale nenašla som odpoveď na moju otázku - čo so zostatkom na účte SF ak už firma nemá žiadnych zamestnancov? Jedná sa o živnostníka, JÚ. Ďakujem
nevyčerpaný SF

http://www.porada.sk/t38653-socialny-fond-nevycerpany-zostatok.html?highlight=nevy%E8erpan%FD+SF

http://www.porada.sk/t9082-cerpanie-socialneho-fondu.html?highlight=nevy%E8erpan%FD+SF
m_miriam3
31.01.07,07:57
Dobry den,

Môžme zo SF vyplatit zamestnancovi, ktorý zomrel nejaký príspevok na pohreb?


Ďakujem
lbdent
31.01.07,08:20
nevyčerpaný SF (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=nevy%E8erpan%FD+SF)

http://www.porada.sk/t38653-socialny-fond-nevycerpany-zostatok.html?highlight=nevy%E8erpan%FD+SF

http://www.porada.sk/t9082-cerpanie-socialneho-fondu.html?highlight=nevy%E8erpan%FD+SF


Vďaka, na toto som predtým nenarazila. Nechám tie peniaze teda bez pohybu, uvidíme časom, či sa to bude nejako riešiť legislatívne. Ďakujem ešte raz
enad
26.11.07,12:20
Mám zmluvu so ZŠ o prenájme telocvične. Prenájom je rozdelený na dve časti: nájomné a preddavkové platby za energie. Môžem celú sumu uhradiť zo SF? Telocvičnňu využívajú naši zamestnanci.

Ďakujem