petra
08.12.04,12:39
Zdravim Vas,
ak sa chystate na konci roka "cistit" ucty hmotneho majetku dajte pozor na nasledovnu informaciu: pri vyradeni IM je potrebne odviest DPH zo vstupnej ceny majetku (i ked bol nadobudnuty napr. v r. 1995). vid zakon o DPH § 22 ods. 5 a § 8 ods. 3. daniari doporucuju majetok nevyradit k 31.12.04 ale pockat na novelu k 1.1.05, kde by sa DPH mala odviest zo zostatkovej ceny vyradeneho majetku.
andreaS
08.12.04,11:41
petra: tyka sa to aj mna, ked sme predali IM tento rok, jeden sa mal doodpisovat teraz a druhy buduci rok... ide o nakladny automobil a prives
zuzana
08.12.04,11:49
:o To počujem prvýkrát.Veď keď je majetok plne odpísaný, aj z takéhoto majetku pri vyradení napr.v dôsledku opotrebenia treba zaplatiť DPH?A čo ak vyradím drob.hmotný majetok do 30 000Sk??
ZuzanaA
08.12.04,12:06
Myslím, že Petra si ten § 8 a 22 vyložila inak, tam sa hovorí najmä o prípadoch, kedy platiteľ dodá tovar na osobnú spotrebu, bezodplatne, daruje a tak...
Lucy
08.12.04,12:12
Podľa mňa, ak predávaš nákladné auto z majetku, tak faktúru vystavuješ s DPH, takže tam nie je dôvod iným spôsobom odvádzať DPH. DPH odvedieš pri predaji.
andreaS
08.12.04,12:16
Lucy: dakujem, tak to aj bolo... lenze je xy veci v zakonoch, preto sa radsej opytam...
Lucy
08.12.04,12:20
Jasne, to poznám. Čítame, čítame a stále prichádzame na nové a nové veci. :-) A keby to bolo vyradenie z dôvodu krádeže, vtedy DPH odvedieš na výstupe.
petra
08.12.04,13:25
pre ZuzanaA - No a prave to co pises a koncis slovom a tak ... je prave vyradenie IM. citujem zakon: ... alebo doda tovar na dalsi iny ucel ako na podnikanie ... je na vas, ci za tym pojdete alebo nie. nasa spolocnost to ma odkonzultovanie s DU Trnava a aj potvrdene. mozno ze by stalo za to napisat tam list a mat to aj na papieri.
co sa tyka predaja, tam niet o com, ak predavam mam DPH vystup.
esprit
08.12.04,15:38
Ak vyradím nepotrebný plne odpísaný DHM napr. likvidáciou, nevidím dôvod prečo by som mala odviesť DPH. §8 jasne hovorí ...alebo DODÁ tovar na ďalší iný účel ... Ja ho zlikvidujem a nikomu ho nedodám.
Na školení nám bolo povedané, že tým dodaním na iný účel sa rozumie predaj výrazne pod cenu, alebo napr. ak k predávanej zmrzline a dodám aj mrazák.