auctovnicka
10.11.06,19:52
Ospravedlnujem, ak uz takato tema tu bola preberana, ale nic som fakt nenasla. Chcem sa spytat, ci by ma mohol moj manzel zamestnat na TPP?
kukučka
10.11.06,18:59
Anja111
10.11.06,19:17
Áno, môže.
ondrejvla
10.11.06,20:12
Tiež mám otázku, asi neviem čítať správne, alebo som to nesprávne pochopila:- manžel SZČO, má predajňu, manželka je na rodičovskej dovolenke, môže vypomáhať manželovi v predajni, v tomto období platí za ňu dôchodkové poistenie SP. Teda, moja otázka znie, musí byť dobrovoľne dôchodkovo poistená, alebo môže vypomáhať manželovi keď za ňu toto poistenie platí SP?
Nebude sa to považovať za čiernu prácu?
Vopred ďakujem za odpovede. Za všetky.
ondrejvla
10.11.06,21:11
Nik z odborníkov mi nepodá barličku? Prosím.........
lenkak
10.11.06,21:17
moju odpoveď vieš, aj keď nie som odborník, ale barličku podám kedykoľvek
- môže
kukučka
10.11.06,21:17
Vlastička, ja teda odborník nie som, ale podmienka platenia DP je splnená, tak prečo nie?
Len by som uvažovala o tom, čo je výpomoc. Je niekde definovaná?
ondrejvla
10.11.06,21:24
Vlastička, ja teda odborník nie som, ale podmienka platenia DP je splnená, tak prečo nie?
Len by som uvažovala o tom, čo je výpomoc. Je niekde definovaná?
Viem, že nič neviem!
Lenka ty si mi potvrdila moju domnienku, že môže, je DP, ale keď ja som bola práve tou manželkou dopletená...
Hm Betka, čo je to výpomoc? - definícia môže byť rôzna, dajme tomu, že bude v predajni, keď on bude niekde inde, dieťa bude vtedy buď pri nej, alebo bude u svokry...ona bude predávať, alebo dopĺňať tovar, alebo - ja ani neviem čo?
lenkak
10.11.06,21:25
na zastupovanie je to OK.
kukučka
10.11.06,21:28
presne tak to bolo myslené, on si odskočil, ona zaskočila :D :D :D
ondrejvla
12.11.06,13:19
Posúvam s nádejou, že pán Mihál ma zbadá, ako mrkám....
Jozef Mihál
12.11.06,17:03
Už vidím.

Môže pokojne byť v tej predajni 24 hodín denne. Podmienka je, aby skutočne za ňu počas rodičovskej dovolenky za ňu platil štát poistné na dôchodkové poistenie. Inak povedané, aby bola v SP prihlásená ako poistenec štátu.

Ak je zamestnankyňa momentálne na RD, tak ak na RD nastúpila pred 1.8.2006, prihlásenie ako poistenec štátu sa udialo "automaticky" tým, že zamestnávateľ na reg.liste FO oznámil prerušenie z titulu RD.

V ostatných prípadoch sa ako poistenec štátu na RLFO musí prihlásiť sama.
ondrejvla
12.11.06,17:07
Už vidím.

Môže pokojne byť v tej predajni 24 hodín denne. Podmienka je, aby skutočne za ňu počas rodičovskej dovolenky za ňu platil štát poistné na dôchodkové poistenie. Inak povedané, aby bola v SP prihlásená ako poistenec štátu.

Ak je zamestnankyňa momentálne na RD, tak ak na RD nastúpila pred 1.8.2006, prihlásenie ako poistenec štátu sa udialo "automaticky" tým, že zamestnávateľ na reg.liste FO oznámil prerušenie z titulu RD.

V ostatných prípadoch sa ako poistenec štátu na RLFO musí prihlásiť sama.
Pán Mihál srdečná vďaka!!! Želám všetko dobré. Poslala som maľovaný.
Melnick
12.11.06,17:11
mimotemy Vlasti tie mrky nás naučíš?mimotemy
ondrejvla
12.11.06,17:20
mimotemy Vlasti tie mrky nás naučíš?mimotemy

Už aj myš lietala ako splašená, tak som ňou mrkala! Ale zabralo, pán Mihál je skutočne priateľom ekonómov a účtovníkov, je to Dobrý duch Porady!
ondrejvla
12.11.06,17:40
No a teraz som nahratá! Keď som odovzdávala informácie synovcovi, že manželku nemusí zamestnať z titulu RD, tak mi povedal : manželka bola predtým registrovaná na ÚP ale počas toho obdobia až po nástup na MD si platila mesačne 800,- Sk na SP. Moje mrkanie pokračuje - prosím pán Mihál, aj v tomto prípade platí predošlé?
Vopred ďakujem za nákuk.
Jozef Mihál
12.11.06,18:00
Ak je stále prihlásená v SP ako dobr.dôch.poist.osoba je všetko ok
Melnick
12.11.06,18:01
mimotemy Dobre vedieť,že tie mrky fungujú. ;) :)
ondrejvla
12.11.06,18:20
Ak je stále prihlásená v SP ako dobr.dôch.poist.osoba je všetko ok

Pán Mihál, ona už zrušila dobrovoľné dôch. poistenie po nástupe na MD! Takže teraz čo jej poradiť? Môj názor, keďže sa nebude jednať o pravidelnú činnosť, len v tom prípade, ak v predajni nebude manžel ho musí zastúpiť. Ja by som navrhovala na DoVP do 3200,- Sk mesačne, keďže je na RD.
Jozef Mihál
12.11.06,18:51
Aby sme do odpovedí vniesli systém, v tomto príspevku citujem príspevok z DRAK-a.

Zo zákona č. č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní:

"§ 2a

(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov 8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov 8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."

Toto ustanovenie je účinné od 1.7.2006.

Za poberateľa dôchodku sa pritom považuje poberateľ akékoľvek dôchodku priznaného podľa zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení alebo výsluhového dôchodku podľa zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov

Znamená to, že ak pre podnikateľa - živnostníka, samostatne hospodáriaceho roľníka, advokáta, atď. vykonáva prácu jeho syn alebo dcéra, otec alebo matka, brat alebo sestra alebo manželka, nejde o nelegálnu prácu, ak tento príbuzný:

- je dôchodkovo poistený - povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo povinne dôchodkovo poistený ako SZČO alebo dobrovoľne dôchodkovo poistený alebo je dôchodkovo poistený ako poistenec štátu alebo je dôchodkovo poistený ako policajt - vojak podľa zákona č. 328/2002 Z. z. alebo

- poberá starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, vdovský (vdovecký) dôchodok, sitotský dôchodok, výsluhový dôchodok alebo

- je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.

Pozor však, ak by šlo o právnickú osobu, napr. spoločnosť s ručením obmedzeným, v ktorej majetku by bola prevádzka, v ktorej by vypomáhala napr. manželka majiteľa - spoločníka s.r.o., v takom prípade by šlo o nelegálnu prácu.

Preto treba na záver zdôrazniť, že vyššie uvedená výnimka sa týka len práce rodinného príslušníka pre podnikateľa, podnikajúceho ako fyzická osoba.
Jozef Mihál
12.11.06,19:04
A teraz sa vráťme ku konkrétnemu príkladu. Najskôr zrekapitulujem situáciu, nakoľko problém bol (ako to na Porade obvykle býva) podaný tak, že informácie liezli zo zadávateľa otázky ako z chlpatej deky (v tomto prípade nie vinou zadávateľa otázky).

Muž je SZČO (je živnostník), má predajňu. Jeho manželka nie je zamestnaná ani nie je živnostníčka, je "domáca", prípadne občas ako žiadateľ o zamestnanie je registrovaná na úrade práce.

V súčasnosti je po pôrode dieťaťa poberateľkou rodičovského príspevku. V Sociálnej poisťovni (SP) bola pred pôrodom dobrovoľne nemocensky poistená aby získala z dobrovoľného nem.poistenia materské (poznámka JM: Šikovná).

Otázka znie - ak vypomáha v predajni manželovi, ide o nelegálnu prácu?

Odpoveď:

Ak nie je dobrovoľne dôchodkovo poistená v SP alebo ak nie je v SP prihlásená ako poistenec, za ktorého platí poistné na dôchodkové poistenie štát, tak ide o nelegálnu prácu.

Problém sa vyrieši, ak sa prihlási v SP ako poistenec štátu. Môže tak urobiť kedykoľvek počas trvania osobnej, riadnej a celodennej starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku.

Druhá možnosť je prihlásiť sa v SP ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.

Obe tieto možnosti sa vzájomne nevylučujú.
ondrejvla
12.11.06,19:13
A teraz sa vráťme ku konkrétnemu príkladu. Najskôr zrekapitulujem situáciu, nakoľko problém bol (ako to na Porade obvykle býva) podaný tak, že informácie liezli zo zadávateľa otázky ako z chlpatej deky (v tomto prípade nie vinou zadávateľa otázky).

Muž je SZČO (je živnostník), má predajňu. Jeho manželka nie je zamestnaná ani nie je živnostníčka, je "domáca", prípadne občas ako žiadateľ o zamestnanie je registrovaná na úrade práce.

V súčasnosti je po pôrode dieťaťa poberateľkou rodičovského príspevku. V Sociálnej poisťovni (SP) bola pred pôrodom dobrovoľne nemocensky poistená aby získala z dobrovoľného nem.poistenia materské (poznámka JM: Šikovná).

Otázka znie - ak vypomáha v predajni manželovi, ide o nelegálnu prácu?

Odpoveď:

Ak nie je dobrovoľne dôchodkovo poistená v SP alebo ak nie je v SP prihlásená ako poistenec, za ktorého platí poistné na dôchodkové poistenie štát, tak ide o nelegálnu prácu.

Problém sa vyrieši, ak sa prihlási v SP ako poistenec štátu. Môže tak urobiť kedykoľvek počas trvania osobnej, riadnej a celodennej starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku.

Druhá možnosť je prihlásiť sa v SP ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.

Obe tieto možnosti sa vzájomne nevylučujú.

Pán Mihál opäť ďakujem veľmi pekne. Všetky tieto informácie odovzdám synovcovi, dúfam, že mi už neoznámi ďalšiu "nepredvídanú" skutočnosť k tomuto problému. Dávam ďalší maľovaný, resp. zdupľovaný.