otp
11.11.06,10:08
Dobrý deň, chcela by som poradiť aké účtovníctvo viesť pri športovom klube.Niekde som sa dočítala,že podvojné avšak poznám klub-občianske združenie ,kde už niekoľko rokov vedú JÚ. Ja by som chcela v 01/2007 založiť o.z. športový klub len nemám jasno aké účtovníctvo by som mala viesť.ďakujem
skvrnka
11.11.06,16:00
Športový klub môže viesť jednoduché aj podvojné
účtovníctvo, platia všeobecné zásady podľa zákona
o účtovníctve. Ak bude treba môžem aj podrobnejšie.
otp
12.11.06,19:13
ďakujem za odpoveď a ak by sa dalo , poprosila by som trochu ozrejmiť s tým účtovaním,ak už máte skúsenosť .ďakujem
accad
12.11.06,20:30
V časopise Dane.účtovníctvo.odvody bez chýb, pokút a penále č.5/2006 (vydavateľ Poradca s.r.o. Žilina) je príspevok Športovci a športové kluby v procese DPH.
skaspa
13.11.06,06:08
pozri si § 9 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve;
tam sa uvádza (konkrétne § 9 ods. 2 písm. d), že obč. združenie môže účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, ak nepodniká a ak jeho príjmy nedosiahli v predchádzajúcom období 3 mil. Sk;
keďže len začínate, tak podmienku na 3 mil. Sk nespĺňate; čo sa týka podnikania - keby ste mali napr. živnostenský list a na štadiónie prevádzkujete bufet, tak už je to podnikanie a musíte viesť podvojné účtovníctvo; keď nebudete v rámci obč. združenia vykonávať podnikateľskú činnosť, tak môžete viesť aj jednoduché účt.
otp
13.11.06,06:34
veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
tulinko
16.03.07,11:16
Pekný deň, chcem poradiť vo veci účtovania športového klubu.
Do roku 2006 sme účtovali športový klub - JÚ. Mali sme príjmy nepresahujúce 300 000,- /členské príspevky, 2 % z daní, vykonávanie prác - maľovanie, upratovanie, nejaké sponzorstvo/. DP sme nemali povinnosť predkladať.
Čo pre nás vyplýva z uvedenej činnosti pre rok 2007? Príjmy v roku 2007 budú: členské príspevky, 2 % z daní, fakturácia prác cca do 200 000,-
1. budeme povinní podávať DP keď príjmy nepresiahnu 300 000,- alebo sa niečo zmenilo?
2. Čo pre nás vyplýva, ak tieto príjmy presiahnu 300 000,-?
V stanovách máme zakotvený bod, že môžeme podnikať, v ŽL máme natieranie, lakovanie, upratovacie práce ...
Prosím o radu, čo nám vyplýva z uvedeného pre rok 2007.
sojana
22.03.07,09:48
Občianske združenie s právnou subjektivitou - jedná sa o športový futbalový klub.
Bolo zrušené v §13, odst. 1 Zákona o dani z príjmov písmeno e/ ???

Jedná sa mi o to, či športový klub musí podať za rok 2006 daňové priznanie?

Prosím o akúkoľvek radu, ďakujem!:)
KAWASAKI
06.03.09,18:24
ZDRAVIM PORADI MI NIEKTO AKO BY MALO VYZERAT VYUČTOVANIE ŠPORTOVEHO PODUJATIA DAKUJEM
TatianaR
04.12.09,14:49
Dobrý deň, prosím Vás viete mi poradiť, či je povinný športový klub, ktorý nemá žiadny príjem (ani sponzoring, ani obchodnú činnosť) predkladať daňové priznanie??? Prípadne akú evidenciu, resp. aké hlásenia je povinný odovzdávať? Vopred ďakujem!
ego.mc
05.12.09,08:46
Tu je odpoveď:

§ 41 ZoDP

(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). Rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie nemusia podať daňové priznanie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, len príjmy oslobodené od dane.
marijko
07.12.09,06:47
Cize ak som spravne pochopil, OZ (sport. klub) ak ma prijem len z prispevkov clenov (klubove prispevky) nemusi podavat DP?
ego.mc
07.12.09,07:29
Tak pozor! To sú už príjmy.
Opäť budem citovať:
§ 12 ZoDP
Predmet dane
(2) Predmetom dane daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, 67) sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, a to vrátane príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43.

Takže ak členské príspevky nemáte v zahrnuté stanovách (§ 13 ods. 2 písm. b), musíte podávať DP.
marijko
07.12.09,07:45
Prepacte ... som v tomto fakt nie v obraze ale ...
§ 13

Oslobodenie od dane
(2) Od dane sú oslobodené aj
b) členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane odborových organizácií, politickými stranami a politickými hnutiami,


Cize ak je sportovy klub obcianske zdruzenie a ma prijmy len z clenskych prispevkov ktore su podla stanov ... tj toto by bolo mimo dane ... alebo sa mylim?

Prosim o objasnenie situacie ci je potrebne podavat DP a tiez akym sposobom evidovat tieto prijmy (prispevky) - staci viest len penazny dennik?

Priklad:
OZ (vznik na zaklade stanov, registracia na MVSR) - sport klub ma 10 clenov, podla stanov maju člensky prispevok stanoveny na 20€ mesacne.
Rocne vyzbierali 2400€. Vydavky mali len na pracu trenera ktory je SZCO a fakturuje si svoju pracu. Na faktury mu islo 1400€.
Je v tomto pripade potrebne aby podaval DP?
ego.mc
07.12.09,07:52
Nie, nemusíte podať DP.
O všetkých príjmoch a výdavkoch musíte účtovať. Keďže nepodnikáte, stačí JÚ.
marijko
07.12.09,07:57
DAKUJEM!
marijko
01.03.10,09:46
Poprosim este jedno objasnenie.
Obcianske zdruzenie - sportovy klub sa chysta prijat nejake sponzorske financie, ako ich zactuje a je potrebne v buducom roku podat danove priznanie len na zaklade sponzoringu? Inak by nesplnal podmienky pre podanie DP.

Dakujem
ego.mc
01.03.10,12:36
Nie. Ak to bude dar, ten nie je predmetom dane, viď § 12 ods.7 ZoDP.
Ale pozor, aby to darca nedefinoval ako odplatu za reklamu.
To by bol pre vás zdaniteľný príjem.
ibiza
14.03.10,22:27
dobrý večer, potrebovala by som poradiť s účtovaním športového streleckého klubu. Už som toho prečítala mnoho, ale stále si neviem rady, ktoré príjmy a výdavky sú daňové prípadne nedaňové.
Takže: Klub mal v roku 2009 tieto príjmy:
- členské príspevky (v stanovách majú, že každý člen je povinný platiť členské, ale výška tam nieje, je tam iba, že výšku členského schvaľuje členská schôdza),
- štartovné pri organizácii pretekov,
- 2 % z daní,
- prenájom strelnice
- prenájom časti priestorov pre prevádzku bufetu

Výdavky strelnice boli:
- prevádzka strelnice (kosenie, nákup terčov, kľúčov, rôzneho materiálu na údržbu a pod.),
- el. energia (ktorej 75% platí nájomca, ktorý prevádkuje bufet),
- občerstvenie rozhodcov na pretekoch
- odmeny rozhodcom na základe príkazných zmlúv
- výdavky, v súvislosti s účasťou členov na iných súťažiach, kde reprezentujú klub (ubytovanie, strava, doprava).

Predpokladám, že jedine príjmy z prenájmu bude klub zdaňovať. Ale čo budú výdavky? Môže byť, že časť výdavkov (alebo všetky?) na prevádzku strelnice a el. energia?

Stanovy má klub dosť neurčité. Je tam, že cieľom klubu je branná, bezpečnostná, technická a športová činnosť v oblastiach... (tu sú vymenované rôzne druhy športovej streľby). A potom ešte že majetok klubu tvoria prostriedky získané z - členských príspevkov, zápisného a štartovného, podnikateľskej činnosti (?? klub nemá žiadnu živnosť), výnosov z prenájmu nehnuteľnosti, dotácii a darov, reklamnej a propagačnej činnosti a sponzorských príspevkov.

Poraďte prosím...
ibiza
15.03.10,11:09
prosím Vás, nikto sa mi na toto nevie pozrieť?
ego.mc
15.03.10,12:22
dobrý večer, potrebovala by som poradiť s účtovaním športového streleckého klubu. Už som toho prečítala mnoho, ale stále si neviem rady, ktoré príjmy a výdavky sú daňové prípadne nedaňové.
Takže: Klub mal v roku 2009 tieto príjmy:
- členské príspevky (v stanovách majú, že každý člen je povinný platiť členské, ale výška tam nieje, je tam iba, že výšku členského schvaľuje členská schôdza), PNZD
- štartovné pri organizácii pretekov, PNZD
- 2 % z daní, PNZD
- prenájom strelnice POZD
- prenájom časti priestorov pre prevádzku bufetu POZD

Výdavky strelnice boli:
- prevádzka strelnice (kosenie, nákup terčov, kľúčov, rôzneho materiálu na údržbu a pod.), VNZD
- el. energia (ktorej 75% platí nájomca, ktorý prevádkuje bufet), 25% VNZD, 75% VOZD
- občerstvenie rozhodcov na pretekoch VNZD
- odmeny rozhodcom na základe príkazných zmlúv VNZD
- výdavky, v súvislosti s účasťou členov na iných súťažiach, kde reprezentujú klub (ubytovanie, strava, doprava). VNZD

Predpokladám, že jedine príjmy z prenájmu bude klub zdaňovať. Ale čo budú výdavky? Môže byť, že časť výdavkov (alebo všetky?) na prevádzku strelnice a el. energia?

Stanovy má klub dosť neurčité. Je tam, že cieľom klubu je branná, bezpečnostná, technická a športová činnosť v oblastiach... (tu sú vymenované rôzne druhy športovej streľby). A potom ešte že majetok klubu tvoria prostriedky získané z - členských príspevkov, zápisného a štartovného, podnikateľskej činnosti (?? klub nemá žiadnu živnosť), výnosov z prenájmu nehnuteľnosti, dotácii a darov, reklamnej a propagačnej činnosti a sponzorských príspevkov.

Poraďte prosím...
Ja by som to zaradil takto.
ibiza
15.03.10,18:51
Ďaakujem veľmi pekne, ja by som to v podstate asi tiež takto zaradila, ale potrebovala som sa uistiť, ale asi by som dala do VOZD aj časť výdavkov na prevádzku strelnice (terče, materiál na údržbu - napr. sa kupoval štrk na cestu pre lepší prístup), pretože táto sa používa vlastne aj na prenájom (napr. pre policajtov, ktorí tu majú strelby) a aj práve kôli tomuto sa musí strelnica udržiavať. Návštevníci (ktorým sa strelnica prenajíma) tu napr. používajú terče, požičiavajú si nejaké pomôcky, niečo zničia a pod. Chcela by som to rozdeliť napr. 5O:5O. Lebo ju samozrejme užívajú aj členovia klubu. Mohlo by to tak byť?
shaggy
18.03.10,19:13
A ak má športový klub príjem z predaja/prestupu hráčov, POZD ?
ibiza
19.03.10,21:27
A ak má športový klub príjem z predaja/prestupu hráčov, POZD ?

ide o oslobodený príjem... pozrite časopis športinform 1/2008, krásne je to tam vysvetlené
shaggy
20.03.10,08:10
Dakujem
Silkov
24.04.10,07:17
Podľa predchadzajúcich príspevkov neviem kde zaradiť príjem zo vstúpneho a výčapu z futbalových zápasov??? Sme obč.zdr. Futbalový klub. Ak je to POZD musíme viesť v PÚ alebo môžeme v JÚ????
ego.mc
24.04.10,18:31
Môj názor:
vstupné - POZD, nie je podnikanie, možnosť viesť JÚ
výčap - POZD, je podnikanie, nutnosť viesť PÚ
Silkov
26.04.10,03:35
Ego Ďakujem. Potrebujem ešte vedieť. Ak futbalisti zoberú sponzorské na oplatku reklamy je to POZD - JÚ alebo nutnosť viesť PÚ????
ego.mc
26.04.10,16:05
Je to síce POZD, ale ak to nemajú ako živnosť, stačí JÚ.
A pozor, ak je to príjem za reklamu, nie je to sponzorstvo. ;)
marijko
28.08.10,15:11
Prepacte ... som v tomto fakt nie v obraze ale ...
§ 13

Oslobodenie od dane
(2) Od dane sú oslobodené aj
b) členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane odborových organizácií, politickými stranami a politickými hnutiami,



Cize ak je sportovy klub obcianske zdruzenie a ma prijmy len z clenskych prispevkov ktore su podla stanov ... tj toto by bolo mimo dane ... alebo sa mylim?


Prosim o objasnenie situacie ci je potrebne podavat DP a tiez akym sposobom evidovat tieto prijmy (prispevky) - staci viest len penazny dennik?


Priklad:
OZ (vznik na zaklade stanov, registracia na MVSR) - sport klub ma 10 clenov, podla stanov maju člensky prispevok stanoveny na 20€ mesacne.
Rocne vyzbierali 2400€. Vydavky mali len na pracu trenera ktory je SZCO a fakturuje si svoju pracu. Na faktury mu islo 1400€.

Je v tomto pripade potrebne aby podaval DP?


Este by som poprosil o upresnenie kde zapisat dane polozky do pen, dennika.
1. clenske prispevky - Prijmy, ktore podla osobitneho predpisu neovplyvnuju zaklad DP? alebo Ostane prijmy zahrnute do zakladu DP?
- ja by som dal Prijmy podla osobitneho predpisu ...

2. trener si mesacne fakturuje sovju pracu ktory vykonava. Takze: Vydavky, ktore podla osobitneho predpisuneovyplyvnuju zaklad DP? Alebo Vydavky vynalozene na dosihanutie a udrzanie prijmov a tam Prevadzkova Rezia?
- ja by som dal Vydavky ktore podla osobitneho predpisu neovplyvnuju ...

3. Drobnosti ako kolky k registracii, peciatka, www domena a stranka?
- ja by som dal prevadzkova rezia ...

Co vy na to? Vopred dakujem za Vase navrhy a usmernenia!