tatoo81
11.11.06,12:54
Prosím poraďákov o radu: Záväzky z leasingu - účet 474 treba členiť v priebehu roka na krátkodobé a dohodobé a viesť k nim analytickú evidenciu, alebo stačí na jednom účte a len koncom roka ich v súvahe rozčleniťˇ? Je na to nejaký predpis? Ďakujem za reakcie.
tatoo81
11.11.06,12:29
kto viete, poraďte, ďakujem.
Tweety
11.11.06,12:33
Prosím poraďákov o radu: Záväzky z leasingu - účet 474 treba členiť v priebehu roka na krátkodobé a dohodobé a viesť k nim analytickú evidenciu, alebo stačí na jednom účte a len koncom roka ich v súvahe rozčleniťˇ? Je na to nejaký predpis? Ďakujem za reakcie.
§ 4 Opatrenia MF-postupov účtovania, sa pri vytváraní analytických účtov zohľadňuje hľadisko doby splatnosti pohľ. a záväzkov.
tatoo81
11.11.06,12:44
ďakujem tweety.
Aljok
12.11.06,17:48
Prosím poraďákov o radu: Záväzky z leasingu - účet 474 treba členiť v priebehu roka na krátkodobé a dohodobé a viesť k nim analytickú evidenciu, alebo stačí na jednom účte a len koncom roka ich v súvahe rozčleniťˇ? Je na to nejaký predpis? Ďakujem za reakcie. Ja vediem každý majetok obstarávaný leasingom zvlášť na analytickom účte.
jaja99
12.11.06,18:42
Na konci roka zhodnocuješ vždy zostatkovú dobu splatnosti k 31.12. daného roka. Pri uzávierke musíš previesť v dlhodobých záväzkoch na osobitné analytické účty tie sumy splátok, ktorých doba splatnosti je menej ako 1 rok a tieto splátky sa vykazujú v súvahe v krátkodobých záväzkoch, aj keď v účtovníctve zostávajú naďalej na účtoch dlhodobých záväzkov tak, ako boli zaúčtované pri prijatí úveru.
Milan Benka
12.11.06,18:45
V záujme vlastného prehľadu v účte používajte analytické členenie a to dosť podrobné, nakoniec vám to uľahčí práce na roč. závierke.
Kirk
13.11.06,12:50
Prosím poraďákov o radu: Záväzky z leasingu - účet 474 treba členiť v priebehu roka na krátkodobé a dohodobé a viesť k nim analytickú evidenciu, alebo stačí na jednom účte a len koncom roka ich v súvahe rozčleniťˇ? Je na to nejaký predpis? Ďakujem za reakcie.

Na účte 474 vždy len dlhodobé záväzky z nájmu.
Ja člením každé auto na inú analytiku, aby som si vedel odkontrolovať na konci roka, či mi sedí zostatok. A tiež pri ukončení leasingu viem, že sa mi má účet vynulovať. Odporúčam, lebo keď budeš mať v jednej kope všetky auta, tak v tom budeš mať chaos.