KatkaBS
11.11.06,12:55
Prosím Vás, poraďte mi,ako to dať všetko do poriadku a aby to bolo správne.Ide o takúto vec:
Mali sme kontrolu zo sociálnej poisťovne.Zamestnavame ZŤP, nakolko vsak nemam od nich žiadne potvrdenie o %-miere postihnutia,tak som im vyse roka strhavala poistne ako "zdravym",čiže žiadne úľavy(ešte nie su prehodnotení). No a kontrolou sa zistilo,že nemali platiť invalidné poistenie. Takže im ho musím vrátiť.No 3 zamestnanci z nich ešte u nás pracujú, 3 nie... Čo teraz? Ako im mám to zaplatené invalidné poistenie vrátiť ? treba to aj zdaniť? Prosím Vás poraďte mi, vôbec nemám predstavu ako to vyriešiť. Ďakujem mockrát...
Marína
11.11.06,12:24
Ja by som postupovala nasledovne. Vypočítala by som znova mzdy "správne". Vtedy zistíš o koľko bol vyšší základ dane a o koľko si ukrátila ŠR o daň zo závislej činnosti. Túto daň by si mala odviesť do ŠR. Z toho vyplývajú aj dodatočné Q-ne prehľady, ročné zúčtovanie dane a ročné hlásenie. Ak si nemala povinnosť zraziť im daň zo ZČ predtým a ani teraz(po novom-správnom výpočte), tak je to lepší prípad.
Po výpočte miezd si čistú mzdu porovnáš s čistou mzdou s predchádzajúcim nesprávnym výpočtom a rozdiel im vyplatíš.
Možno niekoho napadne jednoduchšie riešenie.
jankasm
11.11.06,12:27
Katku možno moc nepotešíme, ale myslím, že jednoduchšie riešenie asi nie je. Ak to chce dať do poriadku, toto je jediné riešenie. Snáď to netrvalo veľa mesiacov. Držíme palce. ;) :cool:
KatkaBS
11.11.06,13:11
Ďakujem za odpovede. No potecha to moc teda neni,ale čo som mohla čakat... No mam to možno jednoduchšie v tom, že tí zamestnanci mali minimálne mzdy - polovičné úvazky, podpísané vyhlásenia, takže daň mi to neovplyvni,ak sa nemylim... takže len prepočítať a im vrátiť korunky,však? Ďakujem
jankasm
11.11.06,13:12
Ďakujem za odpovede. No potecha to moc teda neni,ale čo som mohla čakat... No mam to možno jednoduchšie v tom, že tí zamestnanci mali minimálne mzdy - polovičné úvazky, podpísané vyhlásenia, takže daň mi to neovplyvni,ak sa nemylim... takže len prepočítať a im vrátiť korunky,však? Ďakujem

Tak potom žiadny problém. So SP to máš vysporiadané, daň ti to neovplyvní, takže prepočítaš výplaty a rozdiely doplatíš zamestnancom. Až také hrozné to nakoniec vôbec nie je. :) ;)
Anja111
11.11.06,13:13
Presne tak. Pri polovičnom úväzku a minimálnej mzde by to malo byť naozaj bez problémov.
Kolejová
23.09.09,10:08
Mali sme kontrolu zo SP. Zistlii nám nedoplatky aj preplatky na odvodoch. Ako to správne zaúčtovať v podvojnom účtovníctve ? Žiadnu pokutu sme nedostali. Ak opravíme tie odvody zmení sa nám aj základ na daň, musíme to opraviť aj v daňových priznaniach jednotlivých zamestnancov ?? (v pôvodných obdobiach alebo v tomto mesiaci kedy to zistlili ??)

Ďakujem L.
Kolejová
25.09.09,09:54
Mali sme kontrolu zo SP. Zistlii nám nedoplatky aj preplatky na odvodoch. Ako to správne zaúčtovať v podvojnom účtovníctve ? Žiadnu pokutu sme nedostali. Ak opravíme tie odvody zmení sa nám aj základ na daň, musíme to opraviť aj v daňových priznaniach jednotlivých zamestnancov ?? (v pôvodných obdobiach alebo v tomto mesiaci kedy to zistlili ??)
A čo s penále za oneskorené platby ako ho správne zaúčtovať ?

Ďakujem L.
Kolejová
29.09.09,10:37
Naozaj o takýchto veciach ešte nikto nemusel účtovať ??
Libusa
29.09.09,11:38
Ahoj Riešim rovnaký problém. Asi to spravím tak, že ponížim 524 o časť nákladov, ktorú bez právneho nároku uhradil zamestnávateľ. A časť vrátenej sumy patriacej zamestnancovi uhradím zamestnancovi tak, aby bola zrazená daň a zostatok sa premietol do čistej mzdy. Ktorú mzdovú položku na to použiť mi má zistiť spolupracovník tvorcu programu. Nebudem spätne opravovať mzdy, ale sumu premietnem do najbližších miezd po uzavretí kontroly. Či je to správny postup ale neviem.
Kolejová
29.09.09,12:03
Budem postupovať asi obdobne.

Ďakujem L.
Kolejová
06.10.09,12:27
V zákone o dani z príjmu § 5 odstavec i) sa hovorí, že príjmom je aj vrátené poistné na verejné ZP a SP o ktoré si daňovník znížil podľa odseku 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy zo závislej činnosti.

Vedel by mi to niekto vysvetliť v spojitosti s mojou otázkou v príspevku č. 8 ?

Ďakujem L.
Libusa
07.10.09,04:53
Ahoj. Príjmom zo závislej činnosti je aj vrátené poistné. Preplatok poistného-vrátené poistné za ZP alebo SP ktoré bolo zaplatené v predchádzajúcich obdobiach sa zahrnie do príjmov zo závislej činnosti. Zamestnávateľ ho zdaní preddavkovo. Jedná o tú časť vráteného poistného, ktorú neoprávnene zamestnávateľ zrazil a odviedol do ZP alebo SP v minulosti zo mzdy a ktorú musíš zamestnancovi vrátiť a zdaniť.
Kolejová
07.10.09,11:59
Už som to doriešila prikladám vzor:

V danom prípade je potrebné samostatne riešiť účtovanie a zdaňovanie ffice:office" />http://www.porada.sk/ />


- preplatkov (nedoplatkov) na poistenom hradených zamestnancom (zrážkou zo mzdy zamestnanca).
Spôsob vysporiadania kontrolných zistení v závislosti od konkrétneho prípadu uvádzame v nasledujúcich štyroch príkladoch.

Príklad 1

Sociálna poisťovňa v roku 2009 vykonala u zamestnávateľa kontrolu platenia poistného za rok 2008, pričom vyčíslila preplatok na poistnom zo strany zamestnávateľa (nie zamestnanca) v celkovej výške 150 €, ale zároveň aj nedoplatok na poistnom zo strany zamestnávateľa (nie zamestnanca) v celkovej výške 200 €. Celkový výsledok z kontroly je nedoplatok 50 € (zo strany zamestnávateľa).

Zamestnávateľ nedoplatok 50 € zaúčtuje zápisom 524/336. Suma 50 € je z daňového hľadiska daňovým výdavkom. Aj keď v danom prípade ide o daňový výdavok roku 2008, zamestnávateľ ho môže na účely zdanenia zahrnúť v súlade s účtovníctvom do daňových výdavkov roku 2009. Zamestnávateľ v zmysle § 17 ods. 31 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov teda nemusí podávať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2008.

Príklad 2

Sociálna poisťovňa v roku 2009 vykonala u zamestnávateľa kontrolu platenia poistného za rok 2008, pričom vyčíslila preplatok na poistnom zo strany zamestnávateľa (nie zamestnanca) v celkovej výške 200 €, ale zároveň aj nedoplatok na poistnom zo strany zamestnávateľa (nie zamestnanca) v celkovej výške 150 €. Celkový výsledok z kontroly je preplatok 50 € (zo strany zamestnávateľa).

Zamestnávateľ preplatok 50 € zaúčtuje zápisom 336/524. Suma 50 € zvyšuje výsledok hospodárenia za rok 2009 (je akoby výnosom). V danom prípade si zamestnávateľ neoprávnene znížil základ dane za rok 2008 o sumu 50 €. Jeho daňová povinnosť na dani z príjmov mala byť za rok 2008 vyššia. Z toho dôvodu zamestnávateľ má povinnosť podať dodatočné daňové priznanie za rok 2008.

V roku 2009 suma 50 € bude odpočítateľnou položkou pre účely určenia základu dane z príjmov právnických osôb.

V oboch predchádzajúcich príkladoch nie je podstatné, či zamestnanci (ktorých sa nedoplatok, preplatok týka) ešte sú alebo už nie sú v pracovnom pomere. Tieto zistenia Sociálnej poisťovne sa netýkajú zamestnancov, ale len zamestnávateľa.

Príklad 3

Sociálna poisťovňa v roku 2009 vykonala u zamestnávateľa kontrolu platenia poistného za rok 2008, pričom vyčíslila nedoplatok na poistnom zo strany zamestnanca Jozefa v celkovej výške 50 €.

Zamestnávateľ nedoplatok 50 € zaúčtuje zápisom 331/336. Suma 50 € bude na účely § 35 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov odpočítateľnou položkou. To znamená, že zdaniteľná mzda zamestnanca sa na účely platenia preddavku na daň zníži v príslušnom mesiaci v roku 2009. Zároveň čista mzda zamestnanca sa za príslušný mesiac zníži o výšku nedoplatku na poistnom. Zamestnanec dodatočné daňové priznanie nebude podávať.

V prípade, že pán Jozef už nie je zamestnancom, zamestnávateľ nedoplatok 50 € zaúčtuje zápisom 528/336. Tento náklad nie je daňovo uznaným výdavkom zamestnávateľa. Pán Jozef nemá povinnosť podať dodatočné daňové priznanie.

Príklad 4

Sociálna poisťovňa v roku 2009 vykonala u zamestnávateľa kontrolu platenia poistného za rok 2008, pričom vyčíslila preplatok na poistnom zo strany zamestnankyne Terézie v celkovej výške 50 €.

Zamestnávateľ preplatok 50 € zaúčtuje zápisom 336/331. Suma 50 € bude na účely § 35 ods. 1 zákona o dani z príjmov pripočítateľnou položkou (je zdaniteľnou mzdou pani Terézie). To znamená, že zdaniteľná mzda zamestnankyne sa zvýši v príslušnom mesiaci v roku 2009. Zamestnankyňa dodatočné daňové priznanie nebude podávať. Rovnako sa postupuje aj v prípade, že pani Terézia už nie je zamestnankyňou, ale zamestnávateľ jej vráti preplatok (po zdanení).

V prípade, že pani Terézia už nie je zamestnankyňou, a zamestnávateľ jej nevráti preplatok (po zdanení), sumu 50 € zaúčtuje rovnakým zápisom 336/331. Vypočítaný preddavok na daň zaúčtuje zápisom 331/342. Tento preddavok zamestnávateľ odvádza na účet daňového úradu. Rozdiel (t. j. preplatok po zdanení) zamestnávateľ zaúčtuje zápisom 331/648. Tento výnos je zdaniteľným príjmom zamestnávateľa za rok 2009.

Poznámka: prípadné pokuty, penále vyrubené Sociálnou poisťovňou zaúčtuje obchodná spoločnosť zápisom 545/379. Tento účtovný náklad nie je daňovým výdavkom.