Gango
11.11.06,17:00
Zdravím všetkých,
chcem sa spýtať, podnikateľ predpokladá že v decembri presiahne obrat
10 mil. má sa zaregistrovať ako mesačný platca už teraz?
Doteraz podáva štvrťročné priznania k DPH.
Aký by bol postup keby sa stal mesačným platcom v decembri? Muselo by sa podať dodatočné priznanie za mesiac október a november jednotlivo? Alebo radšej sa prihlasiť už teraz? Ďakujem za skoré odpovede.
toria
11.11.06,16:08
Ja som bola teraz v piatok na daňovom u nás v MT, tam bola pani s takýmto istým problémom. Na mesačného plátcu DPH môžete prejsť k skončeniu štvrť- roka, tak aby za ten konkrétny štvrťrok nebolo podané DPH štvrťročne a zároveň mesačne. Tej pannej povedala daňováčka, že prejsť na mesačného plátcu odporúča s dátumom od 1.1. aby mala uzavretý 4 štvrťrok. Takto som to pochopila z pohľadu poslucháčky, nevysvetľovala to daňováčka mne, ale tej pannej vedľa mňa. Takže som to myslím pochopila správne. Kdo mi dá za pravdu??? Respektívne hovorí zákon o niečom inom???
Anja111
11.11.06,16:40
Je to tak správne. Mesačným plátcom DPH sa stane od 1.1., t.j. až po dosiahnutí obratu 10 mil.
mysimis
11.11.06,16:55
Viki pochopila si to správne, ale odporúčam podať si oznámenie o zmene platiteľa na mesačného ešte v decembri 2006, aby to DÚ stihol zaregistrovať.
Lucia7
11.11.06,18:09
Viki pochopila si to správne, ale odporúčam podať si oznámenie o zmene platiteľa na mesačného ešte v decembri 2006, aby to DÚ stihol zaregistrovať.

V prípade, že sa za predchádzajúci kalendárny rok dosiahne obrat vyšší ako 10 mil. štvrťročný platiteľ sa automaticky stáva mesačným platiteľom a nie je potrebné posielať oznámenie o tejto skutočnosti na DÚ. Oznámenie sa posiela len v takom prípade, ak platiteľ, ktorý tento obrat nedosiahol, chce byť namiesto štvrťročným platiteľom mesačným platiteľom.
A pôvodná otázka sa týkala dosiahnutia tohoto obratu, takže ja by som odporúčala takisto prechod na mesačného platiteľa až od 1.1.
Paula
11.11.06,18:09
Lucia7
11.11.06,18:22
Odpovedali sme naraz, takže jeden príspevok potvrdzuje druhý :)
evina
11.11.06,18:44
Treba rozlišovať, či ide o prechod platiteľa štvrťročného na mesačného dobrovoľlne, alebo podľa výšky obratu povinne.

V prípade ak platiteľ presiahol za kalendány rok obrat 10 mil. stáva sa automaticky platiteľom mesačným od 1.1. nasledujúceho roka.
Dobrovoľný prechod zo štvrťročného platitela na mesačného sa môže uskutočniť po skončení štvrťroka.

teda pre Gango: Nemusíš teraz nič oznamovať, ani nič registrovať, stávaš sa mesačným platiteľom od 1.1.2007 a oznámenie DÚ privíta, ale nie je povinné.
Daska
11.11.06,20:26
V prípade, že sa za predchádzajúci kalendárny rok dosiahne obrat vyšší ako 10 mil. štvrťročný platiteľ sa automaticky stáva mesačným platiteľom a nie je potrebné posielať oznámenie o tejto skutočnosti na DÚ. Oznámenie sa posiela len v takom prípade, ak platiteľ, ktorý tento obrat nedosiahol, chce byť namiesto štvrťročným platiteľom mesačným platiteľom.
A pôvodná otázka sa týkala dosiahnutia tohoto obratu, takže ja by som odporúčala takisto prechod na mesačného platiteľa až od 1.1.

Mam to potvrdene aj z DU, mam takych 2. Jeden presiel vlani a druhy toho roku
toria
12.11.06,09:16
Mňa sa to konkrétne netýkalo, ale rada sa učím niečomu novému hlavne z pohľadu niekoho skúsenosti, lebo tá je niekedy užitočnejšia ako zákon. No a skúsenosť, ktorá je podložená zákonom je to najsamlepšie. Snažila som sa objasniť situáciu Gangovi a tým, že ste ju potvrdili, ste ma uistili, že stále dokážem chápať. Ďakujem a prajem krásnu nedeľu!!!