.lena.
11.11.06,19:56
Práve som zistila:eek: , že som v r.2005 chybne zaúčtovala náklady budúcich období v sume cca 300tis. Daňový základ neovplyvnili ale nemali tam byť.
Čo robiť v takom prípade, podať opravné dp?
cloe
11.11.06,22:14
A kde teda mali byť? Ak nemali byť v nákladoch budúcich období, tak asi v nákladoch r. 2005. Nie?
Paula
11.11.06,22:20
Práve som zistila:eek: , že som v r.2005 chybne zaúčtovala náklady budúcich období v sume cca 300tis. Daňový základ neovplyvnili ale nemali tam byť.
Čo robiť v takom prípade, podať opravné dp?

O čom sa mylne účtovalo? Aký protiúčet bol použitý?
Milan Benka
12.11.06,18:46
Práve som zistila:eek: , že som v r.2005 chybne zaúčtovala náklady budúcich období v sume cca 300tis. Daňový základ neovplyvnili ale nemali tam byť.
Čo robiť v takom prípade, podať opravné dp?

Skús doplniť info, takto sa nedá na to reagovať.

Na okraj: Nebude to opravné, ale dodatočné DP.
.lena.
13.11.06,07:01
Skús doplniť info, takto sa nedá na to reagovať.

Na okraj: Nebude to opravné, ale dodatočné DP.
Áno dodatočné, to bol moment zistenia...Ďakujem za reakcie:o

Leasingy začaté v roku 2003, firma ich prevzala v roku 2005. Účtovala som podľa postupov platných do r.2004. Ale (myslím) nesprávne som v uzávierkových operáciach zaúčtovala zostávajúce splátky: zrátala som ich a sumu som zaúčtovala 381/379. Toto bol asi účtovný zápis navyše, aspoň tak mi to teraz vychádza, lebo mi to robí šarapatu. Mňa tie leasingy zničia:mee:.
.lena.
15.11.06,15:44
Prosím o nejaké názory čo robiť v tomto prípade. Ďakujem.
kornelia2
15.11.06,17:46
Aj ja som teraz nasla chybu v roku 2005, ja davam opravne danove priznanie, este aj I. aj II.Q 2006.
A chcem poziadat Danovy urad aby mi urobili aj kontrolu.
apo
15.11.06,18:11
Áno dodatočné, to bol moment zistenia...Ďakujem za reakcie:o

Leasingy začaté v roku 2003, firma ich prevzala v roku 2005. Účtovala som podľa postupov platných do r.2004. Ale (myslím) nesprávne som v uzávierkových operáciach zaúčtovala zostávajúce splátky: zrátala som ich a sumu som zaúčtovala 381/379. Toto bol asi účtovný zápis navyše, aspoň tak mi to teraz vychádza, lebo mi to robí šarapatu. Mňa tie leasingy zničia:mee:.



Ja účtujem náklady BO tak isto ako si uviedla vo svojom probléme. Dodatočné dańové priznanie neprichádza do úvahy. Jednoducho interným dokladom zvýšiš v priebehu roka 2006 predpis na náklady BO a hotovo. Bude to normálna účtovná operácia roku 2006.

Niečo podobné sa účtovalo už v minuloisti keď sa menila sadzba DPH následkom čoho sa pomenili všetky splátkové kalendáre.

apo
.lena.
16.11.06,07:27
Ja účtujem náklady BO tak isto ako si uviedla vo svojom probléme. Dodatočné dańové priznanie neprichádza do úvahy. Jednoducho interným dokladom zvýšiš v priebehu roka 2006 predpis na náklady BO a hotovo. Bude to normálna účtovná operácia roku 2006.

Niečo podobné sa účtovalo už v minuloisti keď sa menila sadzba DPH následkom čoho sa pomenili všetky splátkové kalendáre.

apo
Ani si nevieš predstaviť ako si ma potešil :). Logicky to boli náklady bo, len mi to nemyslí... poprosila by som ťa ešte či by si mi nenapísal konkrétne ten predpis.
.lena.
16.11.06,07:27
Aj ja som teraz nasla chybu v roku 2005, ja davam opravne danove priznanie, este aj I. aj II.Q 2006.
A chcem poziadat Danovy urad aby mi urobili aj kontrolu.
Ty asi sranduješ..
kornelia2
16.11.06,08:01
nesrandujem, sme zacinajuca firma, je to lepsie teraz
.lena.
16.11.06,08:23
nesrandujem, sme zacinajuca firma, je to lepsie teraz
Myslím, že začínajúcim firmam chodia na kontrolu automaticky, aspoň čo sa dph týka, daň z príjmov neviem.
apo
16.11.06,13:17
Ani si nevieš predstaviť ako si ma potešil :). Logicky to boli náklady bo, len mi to nemyslí... poprosila by som ťa ešte či by si mi nenapísal konkrétne ten predpis.

Takéto pocity poznám a tiež mi veľmi dobre padlo keď mi niekto vysvetlil že situácia nie je až tak čierna ako vyzerá.

Tu je link na tabulľky, ktoré Ti môžu pomôcť. U lizingov som si zaviedol postup ešte pred rokom 2004, že celý predpis zo splátkové kalendára som jedným účtovným zápisom zaúčtoval ako dlhodobý záväzok z nájmu s časovým rozlíšením. Do pomocnej evidencie záväzkov, ktorá je súčasťou účtovného softwéru som nezapisoval nič, používal som a stále používam iba tabuľky.

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=386

Ak bude treba niečo k tabuľkám upresniť alebo poradit napíš cez súkromné správy a doriešime čo bude treba.


apo
.lena.
18.11.06,10:41
[quote=apo]
Ak bude treba niečo k tabuľkám upresniť alebo poradit napíš cez súkromné správy a doriešime čo bude treba.

Moc moc ďakujem. Idem to preštudovať a keď niečomu nebudem rozumieť, ohlásim sa :) .
cloe
21.11.06,16:31
Áno dodatočné, to bol moment zistenia...Ďakujem za reakcie:o

Leasingy začaté v roku 2003, firma ich prevzala v roku 2005. Účtovala som podľa postupov platných do r.2004. Ale (myslím) nesprávne som v uzávierkových operáciach zaúčtovala zostávajúce splátky: zrátala som ich a sumu som zaúčtovala 381/379. Toto bol asi účtovný zápis navyše, aspoň tak mi to teraz vychádza, lebo mi to robí šarapatu. Mňa tie leasingy zničia:mee:.

Chcela by som sa vyjadriť k tej zvýraznenej časti, lebo si myslím, že si účtovala správne. Pri postúpení leasingu, ktorý bol začatý pre 1.1.2004,sa pokračuje v účtovaní po "starom" /aj keď vy ste ich prevzali až v r.2005/.
Ja som mala podobný prípad a odobrila mi to aj autítorka.
Prosím, ak sa mýlim, opravte ma!
.lena.
21.11.06,16:42
Chcela by som sa vyjadriť k tej zvýraznenej časti, lebo si myslím, že si účtovala správne. Pri postúpení leasingu, ktorý bol začatý pre 1.1.2004,sa pokračuje v účtovaní po "starom" /aj keď vy ste ich prevzali až v r.2005/.
Ja som mala podobný prípad a odobrila mi to aj autítorka.
Prosím, ak sa mýlim, opravte ma!
Áno po starom je správne, len som myslela, že jeden účtovný zápis v tom celkovom účtovaní leasingov som urobila nesprávne :o