Alzbeta
12.11.06,09:12
Opätovne Vas prosím odpovedať k môjmu predchádzajúcemu príspevku, kde sa pýtam na správne zdanenie vopred dohodnutej sumy, ktorá bola dohodnutá v čase, keď firma nebola platiteľom dane a vyfakturovala dodanie služieb už ako platiteľ, teda či vyfakturovaná čiastka má byť navýšená o DPH, alebo stále platí dohodnutá cena, ktorá je vrátane dane.....
evina
12.11.06,09:07
Opätovne Vas prosím odpovedať k môjmu predchádzajúcemu príspevku, kde sa pýtam na správne zdanenie vopred dohodnutej sumy, ktorá bola dohodnutá v čase, keď firma nebola platiteľom dane a vyfakturovala dodanie služieb už ako platiteľ, teda či vyfakturovaná čiastka má byť navýšená o DPH, alebo stále platí dohodnutá cena, ktorá je vrátane dane.....
Nevidím predchádzajúci príspevok, ale...
1.Cena sa principiálne dahaduje vždy bez DPH /tá je daná zo zákona/ a Váš partner vie, že ak ste platiteľ DPH a on je platiteľ DPH, musíte k takto dohodnutej cene pripočítať sadzbu dane DPH platnú v čase fakturácie. Vy ju odvediete, on si ju odpočíta a do výnosov a nákladov vchádza dohodnutá cena bez DPH.
2. V tomto druhom prípade, ak je Váš partner neplatiteľ DPH , musíte sa s ním dohodnúť, či navýšenie ceny o DPH je ochotný akceptovať a podľa toho postupovať: príklad

Je dohodnutá cena 100 SK. Ak je partner /neplatiteľ DPH/ ochotný akceptovať zvýšenie bude fakturácia 100 nnto plus DPH 19% = 119. V prípade, ak partner /neplatiteľ DPH/ nebude akceptovať zvýšenie dohodnutej ceny bude fakturácia 84 ntt plus DPH 19% 16 = 100.

Záver: platí teda dohodnutá čiastka vo zmluve a Vy sa musíte dohodnúť s partnerom - v prípade platiteľa nie je žiadny problém navýšiť dohodnutú cenu o DPH /viď príklad 1/.
Paula
12.11.06,09:13
"predchádzajúci príspevok" je táto téma:
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=35785
evina
12.11.06,09:20
"predchádzajúci príspevok" je táto téma:
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=35785

Pauli díky, už som si myslela, že mi miznú príspevky pred očami:)

Platí to čo som napísala vyššie, len núl bude viac, problém vidím, len v prípade neplatiteľa DPH...
Alzbeta
12.11.06,09:30
:oDiky Evina, veľmi si mi pomohla!!! Aj som si myslela, že by to tak malo byť, ale nedá mi, aby som sa nespýtala: Ak ide o platiteľa dane (myslím tým odberateľa) a nebude súhlasiť s navýšením ceny o DPH (možno je to nezmysel..), stále platí, že môžem vychádzať z ceny dohodnutej, teda že 1 000 000 znížim o daň?
evina
12.11.06,09:39
:oDiky Evina, veľmi si mi pomohla!!! Aj som si myslela, že by to tak malo byť, ale nedá mi, aby som sa nespýtala: Ak ide o platiteľa dane (myslím tým odberateľa) a nebude súhlasiť s navýšením ceny o DPH (možno je to nezmysel..), stále platí, že môžem vychádzať z ceny dohodnutej, teda že 1 000 000 znížim o daň?
Áno, aj keď je to ako píšeš nezmysel. Daň znížiš, ale znížiš si aj výnosy.....a pri započítaní si nároku na odpočet DPH na Vašich vstupoch tá daň bude znížená a možno aj vyrovnaná. Pre platiteľa DPH je z hľadiska DPH efekt = odpočtu DPH, ako aj z hľadiska nákladového .... nemá prečo nesúhlasiť...
Alzbeta
12.11.06,09:44
:o Jasne Evina, pochopila som, je to ozaj nezmysel a odberateľ ho do toho nemôž tlačiť...D´ííííííík!!!!