Lenorik
08.12.04,13:46
Chcela by som sa len spytat, ci je zo zakona povinne, aby zamestnanci dostavali gastrolistky v hodnote 80,-
Nasi dostavaju 72.
Nie je to v poriadku?
janaGT
08.12.04,12:49
Myslím, že to v poriadku je. Poznám firmy, kde zamestnanci dostávajú aj 60,- Sk gastráče. Tých 80,- je maximum - to je aj výška náhrady stravného pri tuzemských prac. cestách, od toho sa to vlastne odvíja.
Lenorik
08.12.04,13:06
Bolo mi totiz povedane, ze ak to nedosahuje tu hodnotu 80 Sk, je treba nejaku kompenzaciu (bolo mi povedane: "+keksik." :) ) do tych 80 Sk
Ena
08.12.04,13:06
Je to vporiadku. Zamestnávateľ môže schváliť nominálnu hodnotu stravného lístku, akú len chce, alebo ako sa dohodne so svojimi zamestnancami. Záleží to hlavne podľa dohody. Môže ísť až do výsky 80 SK za stravný lístok, čo je maximum....ak by prekročil túto čiastku, napr. objednal by si stravné lístky v hodnote 90 SK, tých 10 SK by musel uhradiť zo svojho zisku. No sú takí zamestnávatelia, ktorí zamestnancom doprajú veľa výhod. Kľudne môžte poprosiť svojho zamestnávateľa o nominálnu hodnotu 80 SK, možno sa Vám to podarí presadiť. On si tak či tak tých 55% dá do svojich nákladov, vy zaplatíte ten zvyšok 45%....
Po schválení novej maximálnej nominálnej hodnoty stravného lístka, novinári uvádzali, že zamestnávatelia musia prejsť na túto hodnotu, ale nieje to tak. Môžu.......!!!ale nemusia
ORLEN
08.12.04,13:16
Zákon znie, že hodnota stavného lístka má pokryť hlavné jedlo+ polievku+nápoj a to v blízkom okolí pracoviska. Teda ak je niekde v reš. menu za 80 Sk je to v poriadku.

Najčastejšie sa dá stretnúť s 80-korunovým lístkom, lebo zamestnávateľ si môže ublatniť do nákladov 55% hodnoty str.lístka, najviac však do výšky 44 Sk Sk. A keď si to prepočítaš je to 44Sk.
Sany
11.01.05,11:35
Zákon znie, že hodnota stavného lístka má pokryť hlavné jedlo+ polievku+nápoj a to v blízkom okolí pracoviska. Teda ak je niekde v reš. menu za 80 Sk je to v poriadku.

Najčastejšie sa dá stretnúť s 80-korunovým lístkom, lebo zamestnávateľ si môže ublatniť do nákladov 55% hodnoty str.lístka, najviac však do výšky 44 Sk Sk. A keď si to prepočítaš je to 44Sk.
Keď nechám lístky v hodnote 72,- Sk, zamestnávateľ si dá do nákladov 44,- Sk, čo si podľa zákona môže uplatniť ako max. do daňových nákladov, potom zamestnanec len zaplatí menej za gastráč. Alebo nie? Predtým zaplatil zamestnanec za gastráč 32,40, po 1.12.2003 by platil len 28,-.
jarkra
11.01.05,11:46
[QUOTE=ORLEN]Zákon znie, že hodnota stavného lístka má pokryť hlavné jedlo+ polievku+nápoj a to v blízkom okolí pracoviska. Teda ak je niekde v reš. menu za 80 Sk je to v poriadku.

Celkom presne zákona znie:
§ 152 ods 2:
"Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodnéo nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny ..." Teda o polievke sa nikde nehovorí.
odst. 3.
"Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55% ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje ríspevok podľa osobitného predpisu."

V podstate, ak by zamestnávateľ vo svojom okolí našiel nejaké stravovacie zariadenie, kde by hodnota jedla bola 60 korún, tak potom by mohol zamestnancom dávať stravné lístky aj v hodnote 33 Sk (55% zo 60) + príspevok zo soc.fondu.

:)
jarkra
11.01.05,11:54
Podľa mňa môže, veď nikde sa v zákone nepíše o tom, že sa stravné lístky musia vydať v hodnote jedla.

Stravné lístky sú len akýmsi jednoduchším spôsobom, ako zamestnávateľ bez vlastného stravovacieho zariadenia zabezpečuje stravovanie.
Katty
11.01.05,12:20
Keď nechám lístky v hodnote 72,- Sk, zamestnávateľ si dá do nákladov 44,- Sk, čo si podľa zákona môže uplatniť ako max. do daňových nákladov, potom zamestnanec len zaplatí menej za gastráč. Alebo nie? Predtým zaplatil zamestnanec za gastráč 32,40, po 1.12.2003 by platil len 28,-.
Sany ak máte lístky v hodnote 72,-Sk tak do nákladov ide 55% z ceny lístka najviac však 44,-Sk, vo vašom prípade je 55% 39,60.
jarkra
11.01.05,12:23
Do nákladov ide najmenej 55% ceny jedla (povinný príspevok zamestnávateľa podľa Zákonníka práce), najviac 44,- (daňovo uznané)
vladan
11.01.05,12:58
Keď nechám lístky v hodnote 72,- Sk, zamestnávateľ si dá do nákladov 44,- Sk, čo si podľa zákona môže uplatniť ako max. do daňových nákladov, potom zamestnanec len zaplatí menej za gastráč. Alebo nie? Predtým zaplatil zamestnanec za gastráč 32,40, po 1.12.2003 by platil len 28,-.Sany máš pravdu, zamestnávateľ si môže dať do daňových nákladov maximálne 44,- Sk/lístok a zamestnanci budú platiť za gastráč menej. Ja to tak robím od vtedy, čo sa zvýšilo stravné v rozmedzí 5-12 hod na 80,- Sk. A odvtedy robím radosť aj zamestnancom :D
Ten dátum 1.12.2003 čo znamená? :D
Pekný deň
jarkra
11.01.05,13:14
Vtedy došlo k zvýšeniu stravného a odvtedy teda platia zamestnanci menej, ak sa nezmenila výška hodnoty lístka.
Sany
11.01.05,15:21
ďakujem všetkým, až teraz som sa sem dostala.Normálne ste ma trochu vyplašili, ale ja to tak robím od decembra 2003, len niekde boli také čudné výpočty, že som zneistela.
Jara
25.01.05,09:06
Chcem poprosit o radu: V decembri som dala gastrace zamestnancom podla toho kolko dni mali v novembri dovolenky al. sluzobne cesty ap. Tieto gastrace platili iba do 31.12. takze ich kazdy minul. Problem je v tom ze v decembri si potom pobrali dovolenky a skutocny narok je teda nizsi, ten by som mala odpocitat v januari ako to teda bezne mesacne robim, ale zamestnanec predsa bude bez obedov v januari, lebo z decembra mu neostali listky. Musim mu ich stiahnut, alebo len dat zrazku dane do rocneho vyuctovania a to vlastne z tych 55% co si dava zamestnavatel do nakladov, lebo to bol prijem naviac? Cize tak ze mal napr. 10 listkov po 80,- sk naviac lebo mal 10 dni dovolenky, co som este na zaciatku mesiaca nevedela ze ju bude mat, no a 55 % z toho je 440,- sk t.j. zamestnavatel do nakladov, alebo naviac prijem zamestnanca, tak mu dam 19% dan, t.j. 83,60 do rocneho zuctovania ako nedoplatok na soc. fond?
Marta L
25.01.05,09:37
Aj ja mám otázku k stravovacím poukážkam. Voľakde na školení odznelo, že provízia za tieto poukážky, ktorú si fakturuje dodávateľ, ak nie je premietnutá do celkovej hodnoty stravy nie je daňovo uznaný náklad.
Je to tak?
Hanka
25.01.05,13:22
Jara musis si pozriet spatne cely rok, ci si v niektorych mesiacoch nedala viac alebo menej listkov a cez ID musis odpocitat pripap. dopocitat do nakladov firmy. Ak dostal zamestnanec viac listkov tak za januar mu das menej.

Marta L, tak o takom niecom som este nepocula, aby sa provizia za sprostredkovanie pripocitavala k hodnote stravnych listkov.http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
Jara
27.01.05,05:49
Dakujem Hanka za reakciu. Tak to aj robim, ale zamestnanci budu vlastne v januari bez listkov, pretoze v decembri koncili platnost, takze si nemohol nechat do januara. Ale vlastne v zakone stoji ze zamestnavatel moze dat aj nad ramec ale pre zamestnanca je to prijem naviac a teda je potrebne ho zdanit. To som vlastne chcela vediet ci nemozem nechat tak dat za januar plnu vysku aby mali pokryte obedy a v rocnom zuctovani kazdemu tento naviac prijem dodanit. Dakujem a pekny den.
Hanka
31.01.05,06:04
Jarka, len nezabudni, ze nad ramec, nie je danovym nakladom firmy.:(
Jara
31.01.05,06:47
dakujem to viem, islo mi len o tom zdanenie...
Jano1961
10.02.05,06:54
Keď nechám lístky v hodnote 72,- Sk, zamestnávateľ si dá do nákladov 44,- Sk, čo si podľa zákona môže uplatniť ako max. do daňových nákladov, potom zamestnanec len zaplatí menej za gastráč. Alebo nie? Predtým zaplatil zamestnanec za gastráč 32,40, po 1.12.2003 by platil len 28,-.
Nie.Zamestnávateľ si dá do nákladov 55 percent z ceny 72.-Sk, ostatnú čiastku doplatí
zamestnanec.
Jano1961
10.02.05,06:56
Chcela by som sa len spytat, ci je zo zakona povinne, aby zamestnanci dostavali gastrolistky v hodnote 80,-
Nasi dostavaju 72.
Nie je to v poriadku?
Je to v poriadku
Sany
10.02.05,11:44
Nie.Zamestnávateľ si dá do nákladov 55 percent z ceny 72.-Sk, ostatnú čiastku doplatí
zamestnanec.
Dovolím si nesúhlasiť, lebo:
Celkom presne zákona znie:
§ 152 ods 2:
"Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny ..."
odst. 3.
"Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55% ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje ríspevok podľa osobitného predpisu."

Podľa mňa najmenej 55% z ceny lístka je najmenej, a ja keď prispejem inak, tak to má obmedzenie a to je 44,- Sk . Zákon mi umožňuje prispieť aj inou sumou, len ju obmedzuje na tých 44,- Sk, čiže na 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste.....
bea
10.02.05,11:49
Presne ako píše Sany.
iveta777
08.03.05,19:44
Dobrý večer chcela by som sa opýtať či môžem dať peniaze namiesto gastrolístkov.
petra:-)
09.03.05,06:56
Bez toho, aby to malo daňový dopad nie. Ak dáte zamestnancom miesto lístkov peniaze, bude to pre nich zdaniteľný príjem.
akozuchova
06.04.05,11:35
môže mi niekto poradiť? dnes sa mi ozval jeden zamestnanec, že on nechce dostávať stravné lístky. Je to vôbec možné? Nechápem jeho rozmýšľanie....
Čo s tým?:(
ďakujem za rady...
akozuchova
06.04.05,11:52
nikto mi nevie poradiť???
ALDA
06.04.05,12:00
Podľa mňa aj keď je lístok 72,-Sk/55%-39,60/, si do nákladov môže dať 44,-Sk,-je to daňovo uznaný náklad.
ALDA
06.04.05,12:06
Tak sa naňho vykašli, ak si myslí, že niečo vyžmýka ja na omyle.Peniaze nemôže dostávať,lebo by ich mal ako príjem.Niektorí zamestnanci nechcú doplácať na lístky,
možno nechápe,že keď zaplatí napr.20,-Sk a listok má hodnotu 60,-,tak získa 40,-Sk
s tým som sa už stretla!
anto
06.04.05,12:10
nikto mi nevie poradiť???Zamestnanec nemôže dostávať peniaze, je to jeho zdaniteľný príjem. Ak odmieta, nech to napíše písomne, a podpíše, zamestnávateľ bude rád, že bude mať menšie náklady. V tom prípade si zamestnávateľ splnil svoju povinnosť, to znamená že zabezpečil stravovanie svojich zamestnacov.(aj jeho). Ak niekto chce inú stravu, tak to je problém, v takom prípade môže zamestnanec íst s lístkom do iného stravovacieho zariadenia. Nie každému sa dá vyhovieť, v zákonníku práce nie je napísané, že zamestnávateľ bude kŕmiť nasilu svoju posádku. Zamestnávateľ vytvoril možnosť a zamestnanec môže, ale aj nemusí túto možnosť využiť.
JanaF
06.04.05,12:20
môže mi niekto poradiť? dnes sa mi ozval jeden zamestnanec, že on nechce dostávať stravné lístky. Je to vôbec možné? Nechápem jeho rozmýšľanie....
Čo s tým?:(
ďakujem za rady...My sme takyto pripad riesili pisomnou formou, kde zamestnanec podpisal, ze nechce poberat stravne listky.
vladan
06.04.05,12:23
môže mi niekto poradiť? dnes sa mi ozval jeden zamestnanec, že on nechce dostávať stravné lístky. Je to vôbec možné? Nechápem jeho rozmýšľanie....
Čo s tým?:(
ďakujem za rady...
chci to písomne (bezpodmienečne), nech to máš čierne na bielom :D
akozuchova
06.04.05,13:22
ďakujem vám všetkým, pomohli ste mi...;)
nikulik
07.04.05,03:55
Mam na vas jednu prosbu: nasi zamestnanci dostavaju stravu ktoru im nosi priamo na pracovisko zamestnanec z jednej stravovacej jedalni,minuleho roku sme im vyplacali 25 sk bez ohladu na to ci obed stal 30sk,alebo napriklad 25.Teraz sme sa rozhodli ze bez ohladu na cenu im budeme vyplacat podla zakona 55%. Problem je v tom ze nasi zamestnanci sa nevedia dohodnut,lebo sa im to nejako nepaci,lebo minuleho roku doplacali len okolo 160sk, a teraz ked uhradzaju 45% + DPH na to,tak sa im to vyšplha na nejakych 400sk/samozrejme sa zmenili ceny obedov, vzrastli o nejakych 10-15sk/. Uz sme si mysleli ze sa to vyriesilo ale teraz zase vymyslaju so stravnymi listkami, chcem sa opytat,co si myslite co je lepsie, stravne listky alebo taka strava aku mali doteraz ktoru im nosili zo stravnej jedalni??? Dakujem za radu

/ps: u nas je to trosku zlozitejsie,lebo u nas mame na vyber 3 druhy jedal: polievka,bezmäsite a mäsite, polievka stoji 18 sk, bezmäsite po novom 43sk a mäsite 53sk-----a zamestnanci sa musia dohodnut kolko krat chcu do tyzdna polievku mäsite alebo bezmäsite jedlo----je to zlozite a este mame dokonca na pracovisku same zeny,tak to ked zacne debata ani jedna neupusti/

Dakujem vopred...... :o))) pekny den prajem
petra:-)
07.04.05,04:48
Je ťažko povedať, čo je výhodnejšie - nosená strava, alebo Gastrolístky. Každému vyhovuje niečo iné. :)
Daniela
07.04.05,05:42
Tu sa nemôžeme baviť o tom, čo je výhodnejšie. Zamestnávateľ je povinný
zabezpečiť teplé jedlo. A ako, či má kamaráta,(alebo jedáleň s kamarátom a chcemu helfnúť) ktorý mu to zabepečí alebo Vám dá gastrolístky a starajte sa sami je len na ňom. Bude ako on chce.