Gira
04.06.04,14:13
Vedeli by ste mi povedať, ako faktúrovať povíziu za sprostredkovanie predaja tovaru do Nemecka? Obaja sme platiteľmi DPH. Ide o situáciu, keď naša firma nakúpi tovar od Nemeckej firmy, ktorý potom tu ako svoj tovar predáva ďalej na Slovensku. Za to, že naša firma vlastne zabezpečuje odber tohto tovaru na Slovensku, účtujeme si províziu za sprostredkovanie predaja. Moja otázka je, či v takomto prípade faktúrovať províziu s DPH alebo bez DPH a aký dôsledok to bude mať pre Nemeckú firmu.
Dakujem.
zuzi
11.06.04,05:19
My sme mali podobný problém. Riešili sme to tak, že táto služba sa nenachádza v §15 ods.8(tam je len sprostredkovanie služieb), a teda fakturovať by sa malo bez DPH. Nemecká firma by si to mala sama zdaniť, odviesť DPH a odpočítať si ju. Skúste to takto, ak to nebude dobre, určite sa Vám ozvú, veď fungujú v EÚ oveľa dlhšie ako my...:D
Lenka
11.06.04,05:43
zuzi ma pravdu, ak je odberatel registrovany v inom cl. state, miestom dodania je stat, kde je registrovany - fa bez DPH, odber. v Nemecku si to zdani....:)
Luboš
11.06.04,09:58
Prosim vas my mame opacny pripad ako postupovat ked sme obdrzali fakturu z Ceskej republiky- odkial nam je vyfakturovana provizia za sprostredkovanie obchodovania s nasim tovarom ktory dodavame do Turecka..dakujem
Gira
11.06.04,11:03
Ďakujem vám všetkým za odpovede. Ja som sa na tento problém pozrela trošku hlbšie, samozrejme aj za pomoci iných odborníkov a dospeli sme k názoru, že sa to bude fakturovať bez DPH na základe §16 ods. 6. Čo sa týka toho, čo písala Zuzi, tak aj pri službách podľa §15 ods. 8 sa fakturuje bez DPH.
Gira
11.06.04,11:14
Ľuboš, v Tvoj prípade (predpokladám, že ste obaja platiteľmi DPH) budeš postupovať tak, že na faktúru, ktorú si obdržal z Českej republiky si napočítaš slovenskú 19% DPH a zároveň si uplatníš aj právo na odpočítanie tejto dane. Základ pre DPH uvedieš v r. 10 daňového priznania a výšku DPH uvedieš v r. 11 a zároveň odpočítaš v r. 16.
Luboš
11.06.04,12:32
Ďakujem Ti Gira za nazor, takto sme to urobili