Jozef Mihál
12.11.06,15:10
Za november 2006 som odpracovala som celý mesiac, pracujem za minimálnu mzdu, dostala som 7600 Sk. Nemala mi to firma dopočítať do minimálneho mzdového nároku? Kto vlastne môže kontrolovať, či je vyplatená mzda správne?
Jozef Mihál
12.11.06,14:11
Suma 6900 Sk (od 1.10.2006 suma 7600 Sk) je suma minimálnej mzdy zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa zákona o minimálnej mzde. Podľa § 120 Zákonníka práce však mzda zamestnanca (bez započítania mzdy za prácu nadčas, mzdového zvýhodnenia za prácu v noci a mzdového zvýhodnenia za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí) musí byť najmenej vo výške minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce jeho pracovného miesta. Ak váš pracovný čas je 40 hodín týždenne a vykonávate prácu zaradenú do 1.stupňa náročnosti (viď príloha Zákonníka práce), tak vaša mzda musí byť najmenej 43,70 Sk v prepočte na jednu odpracovanú hodinu. Ak je to menej, zamestnávateľ vám musí doplatiť sumu rozdielu za každú hodinu. Kontrolu plnenia tejto povinnosti vykonáva Inšpektorát práce (http://www.safework.gov.sk), kde sa môžete v prípade sporu so zamestnávateľom sťažovať.

Konkrétne november 2006 je mesiac, ktorý má 21 pracovných dní a jeden sviatok, pripadajúci na inak pracovný deň. Spolu je to 22 dní. Pri pracovnom čase 40 hodín týždenne je to 176 hodín.

Ak vaša mzda bole 7600 Sk, mzda na hodinu je 7600/176 = 43,18 Sk. Zamestnávateľ vám má doplatiť sumu 52 halierov na hodinu, spolu 92 Sk za mesiac november 2006.
SPECTRUM
07.02.07,10:26
Pán Mihál,
písala som ohľadom minimálnych mzdových nárokov aj s príkladom na Inšpektorát práce a v prílohe je aj otázka aj ich odpoveď.
mariab
08.02.07,12:19
Dobrý deň,
myslím, že s tou minimálnou mzdou mi to poriadne zamotalo hlavu. Ja pri mesačnej minimálnej mzde postupujem rovnako, ako pani, ktorá dala otázku na Inšpektorát práce. Čím dlhšie nad tým premýšľam, tak si neviem nájsť odpoveď na to, že potom by pri výpočte mzdy za každý mesiac na hodinovú min. mzdu, strácala opodstatnenie mesačná mzda, napr. 7600,- Sk. Menila by sa vždy podľa počtu pracovných dní. Ja som to pred chvíľou telefonicky konzultovala s pracovníčkou Inšpektorátu práce: za mesiac január je správne pri mesačnej mzde, hrubá mzda 7600,- Sk a nie 8041,- Sk.
S pozdravom,
M.B.