Jozef Mihál
12.11.06,15:32
Som brigádnik- študent a privyrábam si v súkromnej firme. Dostávam na dohodu 34 korún na hodinu. Môžem dostávať nižšiu hodinovú mzdu ako je minimálna mzda a koľko mi musí firma zaplatiť na dohodu?
Jozef Mihál
12.11.06,14:33
Zákon o minimálnej mzde sa nevzťahuje na dohody o brigádnickej práci študentov. Suma odmeny pri práci na dohodu je vecou dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Zákonník práce v tomto smere stanovuje len to, že plnenia v prospech zamestnanca nie je možné dohodnúť priaznivejšie, ako pri plneniach vyplývajúcich z pracovného pomeru.
LKT
27.03.18,14:37
Dobrý deň, neviem do akej témy mám zaradiť túto otázku. Máme študentov na odbornom výcviku. Ako s.r.o. chceme so študentami uzatvoriť zmluvu o poskytovaní podnikového štipendia s tým, že po ukončení štúdia odpracujú nejakú dobu podľa uzatvorenej zmluvy. Naša otázka znie, ako máme týchto študentov prihlásiť pre platenie odvodov zo zdravotnej a sociálnej poisťovne z príjmu za podnikové štipendium? Ešte chcem podotknúť, že ako s.r.o. nie sme v programe duálneho vzdelávania.
LKT
28.03.18,08:43
Dobrý deň, neviem do akej témy mám zaradiť túto otázku. Máme študentov na odbornom výcviku. Ako s.r.o. chceme so študentami uzatvoriť zmluvu o poskytovaní podnikového štipendia s tým, že po ukončení štúdia odpracujú nejakú dobu podľa uzatvorenej zmluvy. Naša otázka znie, ako máme týchto študentov prihlásiť pre platenie odvodov zo zdravotnej a sociálnej poisťovne z príjmu za podnikové štipendium? Ešte chcem podotknúť, že ako s.r.o. nie sme v programe duálneho vzdelávania.
Prosím Vás vie mi niekto poradiť.?
nikulik
24.04.18,06:02
Dobrý deň,
potrebujeme uzatvoriť dohodu pre tzv.udržbára. Príležitostne by robil údržby na prevádzkach. Je lepšia dohoda o prac.činnosti alebo dohoda o vykonaní práce? Dá sa dohodárovi vyplácať aj prémia vo výplate? Čiže by mal príjem z dohody a k tomu napr.200 eur prémia (odmena)? Cestovné náhrady som našla, na tie majú dohodari nárok ak je to v dohode uvedené, ale nie je mi jasná tá odmena-prémia. Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
24.04.18,14:30
Keďže tam zrejme nebude vymedzený výsledok, lepšie bude dohoda o pracovnej činnosti. Dá sa vyplácať aj prémia, ak si prémiu dohodnete v dohode.
nikulik
26.04.18,09:59
Ďakujem pekne a čo sa týka cestovných náhrad. Musia byť vypisované cestovné príkazy alebo stačí ak by sa v dohode dohodlo 0,30 eur/1km. A v dohode by to bolo ako jednou zložkou mzdy cestovné náhrady a suma prepočet kolko km by presiel.
Jana Motyčková
26.04.18,14:19
Otázka k cestovným náhradám, a tie ja neriešim, Ale v každom prípade, ak mu dáte do dohody sadzbu a je to nad rámec zákona o cestovných náhradách, tak minimálne tá suma nad zákonné náhrady bude zdaniteľným príjmom zamestnanca.