rastof
12.11.06,15:50
Mozete mi poradit? Som zivnostnik a mam zamestnanca. Zaroven mam s.r.o.-cku s dvomi zamestnancami, v ktorej som jedinym konatelom. (musim to tak mat - dovody neuvadzam).
Ako zivnostnik vykonavam pre tuto s.r.o.cku prace (hodinova sadzba) a potrebujem si ich vyuctovat. Je to mozne?
Dovody: potrebujem do s.r.o.cky dostat naklady a hlavne chcem zisk s.r.o. rozdelit. Dalej v s.r.o. nie som vedeny ako zamestnanec(ani nechcem byt) a potrebujem aj nejaky mesacny prijem (legalny).
Dakujem.
jaja99
12.11.06,15:00
Pre s.r.o. musíš práce vyúčtovať - nie že môžeš - a to v cene obvyklej.
Legálny príjem máš aj z činnosti živnostíka. Nie? Napíš podrobnosti: či máte rovnaký predmet činnosti, či máš ako živnostík aj iných odberateľov ...
Milan Benka
12.11.06,16:08
Mozete mi poradit? Som zivnostnik a mam zamestnanca. Zaroven mam s.r.o.-cku s dvomi zamestnancami, v ktorej som jedinym konatelom. (musim to tak mat - dovody neuvadzam).
Ako zivnostnik vykonavam pre tuto s.r.o.cku prace (hodinova sadzba) a potrebujem si ich vyuctovat. Je to mozne?
Dovody: potrebujem do s.r.o.cky dostat naklady a hlavne chcem zisk s.r.o. rozdelit. Dalej v s.r.o. nie som vedeny ako zamestnanec(ani nechcem byt) a potrebujem aj nejaky mesacny prijem (legalny).
Dakujem.

Ako konateľ môžeš pre firmu pracovať, a pritom nepoberať žiadnu odmenu.

V s.r.o. je zdanenie výhodnejšie, tak prečo zisk "deliť"?

Ak si doteraz nemal s "legálnym" príjmom problém, vydrž do rozdelenia zisku s.r.o.. Ak si jediným spoločníkom, vyplatíš ho celý sebe.
rastof
15.11.06,05:05
Ako konateľ môžeš pre firmu pracovať, a pritom nepoberať žiadnu odmenu.

V s.r.o. je zdanenie výhodnejšie, tak prečo zisk "deliť"?

Ak si doteraz nemal s "legálnym" príjmom problém, vydrž do rozdelenia zisku s.r.o.. Ak si jediným spoločníkom, vyplatíš ho celý sebe.

A ked ho vyplatim sebe, ako je zdaneny? (nie som uctovnik)
Ako SZCO mam este stale vela nakladov (auto, technika a pod.) a preto ho chcem rozdelit. Tak z casti zisku v konecnom dosledku nebudem platit dan.
jaja99
15.11.06,05:15
Pri s.r.o. to funguje tak, že na konco roka vykážeš zisk (výnosy mínus náklady), odpočítaš daň - čo je 19% zo základu dane. Rozdiel je čistý zisk. S týmto nakldaáš podľa znenia spoločenskej zmluvy alebo podľa rozhodnutia spoločníkov. Ak si povinný tvoríš prídel do rezervného fondu a zvyšok si vyplatíš. Ty ako FO už ďalej nezdaňuješ - sú to pre teba čisté peniaze. Bavíme sa o zisku z roku 2005,2006.
Fany
15.11.06,06:19
Pre sro vyfakturuješ ako SZČO práce, len pozor na to, že nemôžeš mať rovnaký predmet činnosti aj v sro-čke. Ale môžeš napr. aj auto, ktoré je majetkom SZČO prenajať alebo zapožičať sro-čke, ktorá takto bude mať výdavky (napr. na PHM). Takto si môžeš celkom slušne regulovať dane.
Neviem ale, prečo tu bolo písané, že daň v sro je výhodnejšia? Daň sa všade platí 19%. Ak si jediným konateľom sro-čky, potom je pre teba jedno, či zaplatíš daň z sro alebo SZČO. Ide skôr o to, aby si napr. nebol v jednom v mínuse a v druhom zbytočne v pluse.
jaja99
15.11.06,06:36
V s.r.o. je zdanenie výhodnejšie, tak prečo zisk "deliť"?


Možno to bolo myslené tak, že v sro sa platia preddavky až od daňovej povinnosti 50.000 a pri FO od 20.000. Ďalej u SZČO je čiastkový základ dane určujúci aj pre výpočet odvodov do fondov - čo môže byť nemalá čiastka. A nakoniec podľa mňa najdôležitejšia vec - ručenie v sro len do výšky nesplateného vkladu a pri FO ručenie celým majetkom.
Milan Benka
18.11.06,13:22
Pre sro vyfakturuješ ako SZČO práce, len pozor na to, že nemôžeš mať rovnaký predmet činnosti aj v sro-čke. Ale môžeš napr. aj auto, ktoré je majetkom SZČO prenajať alebo zapožičať sro-čke, ktorá takto bude mať výdavky (napr. na PHM). Takto si môžeš celkom slušne regulovať dane.
Neviem ale, prečo tu bolo písané, že daň v sro je výhodnejšia? Daň sa všade platí 19%. Ak si jediným konateľom sro-čky, potom je pre teba jedno, či zaplatíš daň z sro alebo SZČO. Ide skôr o to, aby si napr. nebol v jednom v mínuse a v druhom zbytočne v pluse.

Nepoužil som najvhodnejšie slová ale v kontexte pôvodnej myšlienky:
Napísané: zdanenie výhodnejšie
Myslené: zdaniť výhodnejšie

Ako napísala jaja