Mirka-test
08.12.04,13:55
Keď spoločnosť, platca DPH, predáva osobný automobil (pri kúpe nemal nárok na odpočet DPH), ktorý bol súčasťou jeho majetku, má vystavovať faktúru odberateľovi s DPH alebo bez DPH ?
accad
08.12.04,14:00
Už tu bola táto téma riešená, nabudúce treba trochu hľadať.
Ak na vstupe nebol uplatnený odpočet DPH, nebude DPH ani na výstupe, t.z. pri predaji osobného auta faktúra bez DPH.
ORLEN
08.12.04,14:07
Presne tak.
Mirka-test
08.12.04,14:18
Ďakujem, myslela som si, len som si nebola istá či nevyšla nejaká novela.
johny18
19.12.06,07:39
My sme v tomto mesiaci ako firma tiez predali ojazdeny osobny automobil fyzickej osobe, ktory sme kupili v juli 2006. Pri kupe sme si neodpocitali DPH, stale plati, ze vystavim fakturu bez DPH? Nic sa nezmenilo?
ALBO
19.12.06,08:51
My sme v tomto mesiaci ako firma tiez predali ojazdeny osobny automobil fyzickej osobe, ktory sme kupili v juli 2006. Pri kupe sme si neodpocitali DPH, stale plati, ze vystavim fakturu bez DPH? Nic sa nezmenilo?
§42,oslobodené dodanie
Mirka.V
19.12.06,09:22
nemala by byť náhodou tá faktúra vystavená aj s DPH?
kupujúci môže mať v predmete činnosti obchod s autami a mal by mať vyčíslenú DPH viď § 49 ods.8
Kirk
19.12.06,15:08
Ak kupujúci kúpil os. auto ešte pred rokom 2004, keď nebola možnosť odpočítať DPH, ale dnes to už zákon umožňuje (§49 ods.8-napr. za účelom prenájmu) a §42 znie: oslobodené je dodanie tovaru pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa §49 ods. 7. Ale dnes už je možnosť - ak sa napr. os. auto používa len na prenájom. V tom prípade ak sa teraz predá je možnosť oslobodiť predaj tohto os. auta podľa §42 pretože DPH na vstupe v r. 2003 nebola odpočítaná (hoci sa os. auto používalo len na účely prenájmu)???
Nemal by som pochybnosť, ak by § 42 znel: oslobodené je dodanie tovaru pri ktorého nadobudnutí nebola možnosť odpočítania dane podľa §49 ods.7 alebo obdobného § predchádzajúceho zákona o DPH . (je rozdiel či tam je "nie je možnosť", alebo "nebola možnosť").
ALBO
19.12.06,15:18
nemala by byť náhodou tá faktúra vystavená aj s DPH?
kupujúci môže mať v predmete činnosti obchod s autami a mal by mať vyčíslenú DPH viď § 49 ods.8

Pre neho je potom § 66
Jana Acsová
27.12.06,13:27
Ak kupujúci kúpil os. auto ešte pred rokom 2004, keď nebola možnosť odpočítať DPH, ale dnes to už zákon umožňuje (§49 ods.8-napr. za účelom prenájmu) a §42 znie: oslobodené je dodanie tovaru pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa §49 ods. 7. Ale dnes už je možnosť - ak sa napr. os. auto používa len na prenájom.Podľa môjho názoru sa jedná o predaj s uplatnením oslobodenia podľa § 42. Ak ste neuplatnili odpočítanie dane, nakoľko nebol automobil kúpený za účelom ďalšieho predaja alebo prenájmu a teda v čase kúpy neuplatnili oslobodenie, jedná sa o oslobodené dodanie. Nie je rozhodujúce, na aké účely sa automobil používa teraz.
Jana Acsová
27.12.06,13:31
Ak kupujúci kúpil os. auto ešte pred rokom 2004, keď nebola možnosť odpočítať DPH, ale dnes to už zákon umožňuje (§49 ods.8-napr. za účelom prenájmu) ...Moja predchádzajúca odpoveď znie tak, ako som ju uviedla preto, lebo aj v čase platnosti starého zákona o DPH bolo možné uplatniť odpočítanie dane pri kúpe automobilu kategórie M1, ak bol nakúpený za účelom ďalšieho predaja, alebo prenájmu (viď. § 20 ods. 6 zákona č. 289/1995 Z.z.)
Kirk
27.12.06,13:43
Moja predchádzajúca odpoveď znie tak, ako som ju uviedla preto, lebo aj v čase platnosti starého zákona o DPH bolo možné uplatniť odpočítanie dane pri kúpe automobilu kategórie M1, ak bol nakúpený za účelom ďalšieho predaja, alebo prenájmu (viď. § 20 ods. 6 zákona č. 289/1995 Z.z.)

S tým nesúhlasím:§20 ods. 6 zahŕňa predaj a finančný prenájom. Automobil sa používal na operatívny prenájom. Možnosť odpočtu DPH bola až od r. 2004, kedy už zákon nerozlišuje finančný a operatívny prenájom.
Kirk
27.12.06,13:47
Podľa môjho názoru sa jedná o predaj s uplatnením oslobodenia podľa § 42. Ak ste neuplatnili odpočítanie dane, nakoľko nebol automobil kúpený za účelom ďalšieho predaja alebo prenájmu a teda v čase kúpy neuplatnili oslobodenie, jedná sa o oslobodené dodanie. Nie je rozhodujúce, na aké účely sa automobil používa teraz.

OK, ale automobil sa kúpil v r. 2003 za účelom operatívneho prenájmu-možnosť odpočtu DPH za účelom operatívneho prenájmu nebola. Celú dobu sa používal len na operatívny prenájom. Napriek tomu možno využiť §42?
Jana Acsová
27.12.06,14:08
S tým nesúhlasím:§20 ods. 6 zahŕňa predaj a finančný prenájom. Automobil sa používal na operatívny prenájom. Možnosť odpočtu DPH bola až od r. 2004, kedy už zákon nerozlišuje finančný a operatívny prenájom.Niekedy sa ťažko rozlíši, ako ďaleko načrieť do odbornej histórie a vývoja znenia §§ najmä dnes už neplatných zákonov bez relevantných informácií.
Jana Acsová
27.12.06,14:09
DPH bola až od r. 2004, kedy už zákon nerozlišuje finančný a operatívny prenájom.... áno v znení zákona č. 253/2003 Z.z. ...
Kirk
27.12.06,14:11
Niekedy sa ťažko rozlíši, ako ďaleko načrieť do odbornej histórie a vývoja znenia §§ najmä dnes už neplatných zákonov bez relevantných informácií.

OK, ale napriek tomu možno uplatniť §42?