Marianna01
12.11.06,18:07
Prosím vás, ak si osoba, ktorá má len ostatné príjmy na zákl. §8 1a.) zákona o dani z príjmov, nemôže si uplatniť paušálne výdaje, preto sa snaží uplatniť si čo najvyššie skutočne vynaložené výdavky. Na vykonávanie tejto príležitostnej činnosti používa vlastné MV, lenže nemá zaplatenú cestnú daň. Musí ju zaplatiť, alebo si môže výdavky uplatniť aj bez cestnej dane?
Len na okraj, má pridelené DIČ, keďže oň požiadal - vedel, že bude mať príležitostný príjem, aby ho "mohol" zdaniť. Lenže nie je podnikateľ, nemá živnostenský list ani iné oprávnenie na vykonávanie činností.
Ďakujem
Marianna01
12.11.06,18:11
nenájde sa nik znalý ?
Milan Benka
12.11.06,18:18
Ak ako píšeš sa nedá uplatniť pauš. výdaje ( nejedná sa o poľnohosp. výr.),
ideš na preukázané výdaje.

Podmienkou na uznanie výdajov na MV nie je zaplatenie cestnej dane, ale tá daň bude pri kontrole dorubená ( so sankciou). A keďže kontrolóri majú aj svoje vlastné názory, budú sa ešte predtým snažiť spochybniť oprávnenosť týchto výdajov na MV.
Ak chceš predísť týmto problémom, podaj DP k MV, aj keď oneskorene, príp. sankcia nebude vysoká a máš ešte možnosť požiadať o jej odpustenie ( ak bude do 3000,- SK). To odpúšťanie sa teraz dá využiť, neskôr už tu táto možnosť nemusí byť.
Marianna01
12.11.06,18:21
Ak ako píšeš sa nedá uplatniť pauš. výdaje ( nejedná sa o poľnohosp. výr.),
ideš na preukázané výdaje.
Podmienkou na uznanie výdajov na MV nie je zaplatenie cestnej dane, ale tá daň bude pri kontrole dorubená ( so sankciou). A keďže kontrolóri majú aj svoje vlastné názory, budú sa ešte predtým snažiť spochybniť oprávnenosť týchto výdajov na MV.
Ak chceš predísť týmto problémom, podaj DP k MV, aj keď oneskorene, príp. sankcia nebude vysoká a máš ešte možnosť požiadať o jej odpustenie ( ak bude do 3000,- SK). To odpúšťanie sa teraz dá využiť, neskôr už tu táto možnosť nemusí byť.

Super, ešte nie je oneskorený, do 15 dní to stíha v pohode. Išlo mi len o to, či musí podať DP k MV.
Si zlatý, ďakujem pekne, posielam aj bodík + úsmev k tomu :):):):):)
Marianna01
12.11.06,18:23
mimotemy ten bodík Ti pošlem, až keď pridelím ešte jeden niekomu... :cool: Ale máš ho u mňa ;)
andrej_rv
13.11.06,16:45
Prosím vás, ak si osoba, ktorá má len ostatné príjmy na zákl. §8 1a.) zákona o dani z príjmov, nemôže si uplatniť paušálne výdaje, preto sa snaží uplatniť si čo najvyššie skutočne vynaložené výdavky. Na vykonávanie tejto príležitostnej činnosti používa vlastné MV, lenže nemá zaplatenú cestnú daň. Musí ju zaplatiť, alebo si môže výdavky uplatniť aj bez cestnej dane? Len na okraj, má pridelené DIČ, keďže oň požiadal - vedel, že bude mať príležitostný príjem, aby ho "mohol" zdaniť. Lenže nie je podnikateľ, nemá živnostenský list ani iné oprávnenie na vykonávanie činností.
Ďakujem
Predmetom dane z MV je podľa § 84 zákona o miestnych daniach vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie. Podnikanie nemožno stotožňovať s dosahovaním zdaniteľných príjmov. Pojem "podnikanie" je v zákone vymedzený odvolávkou na OBCH_§2 a ZoDP_§6. Aby bolo auto predmetom DMV, užívateľ - FO by mal spĺňať v náväznosti na zákony z odvolávky tieto podmienky:
- sústavná činnosť vykonávaná podnikateľom
- živnostenské resp. obdobné oprávnenie alebo evidencia SHR
- príjem zdaňovaný podľa § 6
Keďže osoba s náhodnými príjmami nespĺňa ani jednu z uvedených podmienok, podľa môjho názoru vozidlo použité pri dosiahnutí náhodných príjmov nemôže byť predmetom dane z motorových vozidiel a priznanie k cestnej dani nie je potrebné podávať.
Na druhej strane - u náhodných príjmov sa v zmysle § 8 ods. 2 tento príjem znižuje len o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie (nie aj na jeho zabezpečenie a udržanie, ako pri príjmoch z prenájmu resp. podnikania). Preto by som dosť opatrne posudzoval pri každom konkrétnom príjme, či výdavky na auto sú takýmito výdavkami, a ak áno, tak v akej výške. Paušálnu náhradu by som určite nepoužil (osoba s náhodnými príjmami nespadá ani pod ZCN_§7, ani pod ZoDP_§19_ods.2_písm._e ). Priechodné by mohli byť v určitých prípadoch podľa mňa nanajvýš skutočné výdavky na spotrebované PHL - ZoDP_§19_ods.2 písm._l . K tomu by však bolo potrebné viac konkrétnych informácií, čo je vlastne predmetom jednotlivého náhodného príjmu...
renča1
13.11.06,16:56
pripájam od Marianna01 tému, ktorá z časti súvisi s touto.
http://www.porada.sk/t35854-stravne-v-8.html
Milan Benka
13.11.06,18:33
Ako tak čítam príspevok Andreja RV, musím ešte doštudovaťž miestne dane.
Marianna01
13.11.06,20:04
Paušálnu náhradu by som určite nepoužil (osoba s náhodnými príjmami nespadá ani pod ZCN_§7, ani pod ZoDP_§19_ods.2_písm._e ). Priechodné by mohli byť v určitých prípadoch podľa mňa nanajvýš skutočné výdavky na spotrebované PHL - ZoDP_§19_ods.2 písm._l . K tomu by však bolo potrebné viac konkrétnych informácií, čo je vlastne predmetom jednotlivého náhodného príjmu...

V poslednom čase už neriešim pomaly nič iné, len § 8 a s tým súvisiace náležitosti (nájdem si čas apopridávam sem linky na všetky príbuzné témy). V skratke - vyriešili sme, že paušálne výdavky sa nedajú uplatniť, iba skutočne vynaložené. Dotyčná osoba si bola na DU vybaviť DIČ, aby príjem mohla zdaniť - bude jej vyplatený na zákl. príkaznej zmluvy na činnosť, ktorú vykoná mimo svojho bydliska na požičanom MV.
Ešte je otázne, či si môže uplatniť amortizáciu?
Milan Benka
18.11.06,13:51
Súhlasím s Andrejom, pre platenie dane musí byť vozidlo používané na podnikanie.
Amortizáciu si uplatniť nemôže, MV nie je v jej vlastníctve. Prečo si ho nepožičia za úhradu ?