bjojo
12.11.06,22:29
Zdravím všetkých

prosím Vás, chcem sa uistit, či chápem problematiku DPH pri dovoze správne.

Z Polska chcem doviesť kotle na uhlie a tu ich následne predať.
Keďže ja aj poľská fy sme plátcami DPH, vystavia mi faktúru bez DPH. Ja to v účtovníctve prijmem v tejto sume + dopočítavam si DPH a predávam za cenu s DPH.

Aké povolenia a doklady sú potrebné pri dovoze takéhoto typu tovaru?
Podlieha dovoz z Poľska ešte nejakým poplatkom?

Vďaka za reakciu

S pozdravom jojo
Vladimír Ozimý
13.11.06,06:32
Takže

1. Poľská firma vám vystaví fa bez dph
2. vy uplatníte samozdanenie to jest dph na vstup aj na výstup
3. treba dokladovať že tovar bol skutočne prepravený z pl do SR buď prepravným dokladom, potvrdením faktúry o prevzatí tovaru v PL...
4. iné doklady nepotrebujete
Milan Benka
13.11.06,06:40
A ešte, nejedná sa o dovoz, ale o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu.
§11, §17, §20, §23,§49, §51, §69
Petra79
24.11.06,11:39
zdravim vas chcela by som si nechat poradit...zacinam s dovozom spotrebneho tovaru z polska a chcela by som vediet, ci je treba mat nejake povolenia o dovoze tovaru alebo podobne... a este jedna vec: prvotny nakup ma bude stat okolo 400 000Sk a je tam mozne platit iba v hotovosti...mozem takyto obnos penazi preniest do polska?dakujem
Petra79
25.11.06,09:34
zatial bez odozvy?
ekopo
25.11.06,14:39
Bežný tovar z Polska môžeš doviesť bez problémov, aj s tou sumou by to malo byť v poriadku, len pozor na registráciu DPH podľa § 7 - hranica 420.000,-/rok. Samozrejme musíš dodržať zákon o ochrane spotrebiteľa, záruku, ochranné známky,.. atď.
Petra79
28.11.06,21:02
dakujem som zaregistrovana za platcu dph
danastefan
05.12.06,11:50
Objednám si tovar z ČR,ktorý mi bol dovezený na dobierku prepravnou službou.FA vystavená na 8622,50 CK, úhrada 11 295 Sk.
1.V JU zaúčtujem túto sumu ako cenu bez DPH ? a potom pri daň priz.DPH tento nákup zdaním podľa §11 a §49 ods.2 písm.c.
Čiže aj prijatú FA zaúčtujem podla §49ods.2 p.c ,bez nároku na odpočet aleboo s nárokom,aká je vlastne tá vydaná suma? Vdaka ,mám vtom zmätok.Pekného Mikuláša
danastefan
06.12.06,10:00
Objednám si tovar z ČR,ktorý mi bol dovezený na dobierku prepravnou službou.FA vystavená na 8622,50 CK, úhrada 11 295 Sk.
1.V JU zaúčtujem túto sumu ako cenu bez DPH ? a potom pri daň priz.DPH tento nákup zdaním podľa §11 a §49 ods.2 písm.c.
Čiže aj prijatú FA zaúčtujem podla §49ods.2 p.c ,bez nároku na odpočet aleboo s nárokom,aká je vlastne tá vydaná suma? Vdaka ,mám vtom zmätok.Pekného Mikuláša

Je to takto,alebo mi nik neodpovie?
ALBO
06.12.06,12:47
Objednám si tovar z ČR,ktorý mi bol dovezený na dobierku prepravnou službou.FA vystavená na 8622,50 CK, úhrada 11 295 Sk.
1.V JU zaúčtujem túto sumu ako cenu bez DPH ? a potom pri daň priz.DPH tento nákup zdaním podľa §11 a §49 ods.2 písm.c.
Čiže aj prijatú FA zaúčtujem podla §49ods.2 p.c ,bez nároku na odpočet aleboo s nárokom,aká je vlastne tá vydaná suma? Vdaka ,mám vtom zmätok.Pekného Mikuláša

Otázka je či ste obaja platitelia a či ste mu vaše DIč nahlásili. Ak ano potom sa mal správať ako pri nadobudnutí tovaru, TEda česi mali dodanie oslobodiť a vy podla § 11 máte nadobudnutie a teda cenu bez DPH na Fa. Daň odvediete vo svojom DP podľa § 20. Podľa § 49/2/c §51 si ju uplatníte.

účtovali by ste o tom ako bez nároku na odp., ak je to podľa § 49/3/, t.j. ak by ste napr. kupili PC a použili na oslobodenú-poisťovaciu činnosť. Ak je to na činnosť neoslobodenú tak máte nárok na odpočet.
ZuzanaP
28.03.07,08:00
Poraďáci prosím o radu:

slovenská SZČO neplatca DPH dováža plastové okná z Polska od platcu DPH.

Musí sa stať platcom DPH, čo všetko musí robiť?


Ďakujem veľmi pekne
ALBO
28.03.07,09:04
Poraďáci prosím o radu:

slovenská SZČO neplatca DPH dováža plastové okná z Polska od platcu DPH.

Musí sa stať platcom DPH, čo všetko musí robiť?


Ďakujem veľmi pekne

Ak ste teraz kupili nejaké okná tak predpokladám, že s polskou DPH. Ale podľa § 11/4 ak nakúpite tých okien zo zahraničia (spolu od všetkých dodávateľov) za viac ako 420tis, musíte sa zaregistrovať pre DPH, nie ako klasický platiteľ ale ako osova ktoré bude musieť robiť samozdanenie nadobudnutia (vlastne nahradíte bývalú colnicu) . Vy budete musieť poliakovi nahlásiť vaše IČ DPH a on vám začne predávať bez DPH. Vy teda v zmysle zákona budete mať povinnosť odviesť DPH (daňové priznanie) , ale nebudete mať nárok na odpočet. Takže okná vás budú stáť toľko, čo vám nafakturuje poliak + 19%. To budete mať v nákladoch. Keď ich budete pri predaji neodvávzate daň.
Ak by ste predávali ako neplatiteľ platiteľom , tak tí by nemali nárok na odpočet a to by sa asi predražilo. Takže platiteľom by bolo lepšie predávať ako platiteľ.

No a ako platiteľ máte nárok zo všetkých vstupných Fa a na výstupe zas odvádzate, takže treba si urobiť kalkuláciu čo je pre vás výhodnešie
ZuzanaP
28.03.07,09:31
Hm, takže ak sa stanem platcom DPH, keď nakúpim za viac ako Sk 420 000,--, ako bude vyzerať priznanie k DPH. Zdaním to na výstupe aj na vstupe? A platcom DPH budem len pre to Poľsko, alebo už aj v SR?

Táto problematika mi vôbec nie je jasná. Takže prepáčte, ak sa pýtam hlúposť.
fr.luk
28.03.07,12:08
Hm, takže ak sa stanem platcom DPH, keď nakúpim za viac ako Sk 420 000,--, ako bude vyzerať priznanie k DPH. Zdaním to na výstupe aj na vstupe? A platcom DPH budem len pre to Poľsko, alebo už aj v SR?

Táto problematika mi vôbec nie je jasná. Takže prepáčte, ak sa pýtam hlúposť.

Ked sa stanete platitelmi DPH, tak si pri nadobudnuti tovaru v tuzemsku samozdanite tovar a ked mate fakturu a splna vsetky nalezitosti, tak si mozete odratat DPH na vstupe.Platitelom budete iba na Slovensku, ale s kazdym obchodnym partnerom ci uz na Slovensku alebo mimo budete pouzivat Vase IC DPH.
ALBO
28.03.07,13:37
Hm, takže ak sa stanem platcom DPH, keď nakúpim za viac ako Sk 420 000,--, ako bude vyzerať priznanie k DPH. Zdaním to na výstupe aj na vstupe? A platcom DPH budem len pre to Poľsko, alebo už aj v SR?

Táto problematika mi vôbec nie je jasná. Takže prepáčte, ak sa pýtam hlúposť.

Sú dva typy kvázi plátcov v súvislosti s vašim prípadom.
môžete sa stať riadny platiteľ podľa § 4 (vtedy máte povinnosť okná samozdaniť, t.j. v DP uvediete daň na výstupe aj daň na vstupe z dodania okien v DP a potom aj daň na výstupe z vašej činnosti=normálny platiteľ.
a po druhé môžete (a pravdepodobne budete musieť) byť osobou registrovanou pre DPH podľa § 7, kedy budete musieť len odvádzať daň z tej dodávky namiesto poliaka (to je to samozdanenie ale robíte len výstupovú daň, lebo vy ako neplarieľ registrovaný pre dph z titulu nadobudnutia tovaru nebudete mať nárok na odpočet vstupnej DPH.
Takže ešte raz: bud buď sa stanete riadny platiteľ alebo a to ste momentálne vy:
ak najbližšou dodávkou okien z polska budete vedieť, že ste prekročili 420tis (takýchto zahraničných dodávok tovaru), tak musíte ísť na náš Dú, vypytať si iČ DPH a odvtedy vám poliak musí dodávať bez polskej DPH. A vaša povinnosť bude podať slovenské DP na náš DU a vyplniť riadok za nadobudnutie tovaru (r.4 a 2 DP)a samozrejme zaplatiť tú dph daňovému úradu. Ale v tomto príépade ste len osoba registrovaná pre DPH , ktorá má síce IČ DPH, ale jej povinnosťou je len odviesť daň z toho nadobudnutia okin namiesto poliaka, nič iné nerobíte v DP.Ako som vám vyššie napísala , nahrádzate colnicu, ktorá pred vstupom do EU dávala JCD a vyrubovala daň.
JanaR7
17.07.07,20:14
Ahojte,

chcela by som Vas poprosit o pomoc pri hladani odpovedi na niektore otazky, v ktorych nemam celkom jasno...
Planujem dovazat tovar z Polska do Anglicka. Slovensko by teda malo byt len tranzitnou krajinou, kde sa tento dovezeny tovar nebude predavat. Tovar bude odosielany prostrednictvom kurierskej sluzby. V tejto suvislosti by som potrebovala vediet:
1. Musim sa zaregistrovat ako platitel dane na Slovensku, resp. inde?
2. Ked budem prijimat polske faktury, bude na nich uplatnovana polska DPH? Ak ano, co je potrebne urobit pre to, aby som ich mohla prijimat s 0% DPH?
3. Pri vystavovani faktur do Anglicka ich mozem vystavovat v eurach alebo v librach? Ktora mena je pre mna vyhodnejsia?
4. Pri vystavovani faktur do Anglicka budem povinna uplatnovat DPH alebo je mozne predavat tovar tak, ako som ho nadobudla - bez DPH?
5. Ake registracie su pre mna potrebne?
6. Kedze tovar budem odosielat kurierskou sluzbou, ake doklady som povinna odovzdat prepravcovi? Vyplyvaju mi z toho nejake povinnosti?
7. Kde je pre mna vyhodnejsie prijimat tovar - na Slovensku alebo v Polsku?

Budem Vam vdacna za akukolvek pomoc pri rieseni tychto otazok...
Za Vasu ochotu Vam vopred dakujem!

Jana
Laura1
02.09.07,19:22
Ahojte,
plánujeme dovážať tovar z Anglicka, sme platcovia DPH.
Chcela by som sa Vás opýtať, čo všetko mám zistiť a aké sú moje povinnosti. Napr. asi potrebujem vedieť, či je predajca v Anglicku platcom DPH? Ak áno mám mu nahlásiť naše DIČ? Faktúru má vystaviť bez DPH?......

Ďakujem za pomoc.

Laura
emgeton
03.09.07,06:51
Ahojte,
plánujeme dovážať tovar z Anglicka, sme platcovia DPH.
Chcela by som sa Vás opýtať, čo všetko mám zistiť a aké sú moje povinnosti. Napr. asi potrebujem vedieť, či je predajca v Anglicku platcom DPH? Ak áno mám mu nahlásiť naše DIČ? Faktúru má vystaviť bez DPH?......

Ďakujem za pomoc.

Laura

Anglickému partnerovi vystavte objednávku na tovar, uveďte na nej svoje údaje, hlavne IC DPH SKxyzyxzxy.
Je pre Vás výhodnejšie, ak Váš anglický dodávateľ bude registrovaný pre DPH v Anglicku.
Laura1
03.09.07,06:59
Ďakujem za odpoveď,
ak Anglický partner je zaregisrovaný pre DPH, vystaví mi faktúru bez DPH? Ďalší postup je samozdanenie a zaúčtovanie DPH vstup?
emgeton
03.09.07,07:29
Ďakujem za odpoveď,
ak Anglický partner je zaregisrovaný pre DPH, vystaví mi faktúru bez DPH? Ďalší postup je samozdanenie a zaúčtovanie DPH vstup?

Ano, fa vystaví bez DPH. .....
Anita7
14.03.08,14:03
SZČO-neplatca DPH nadobudla tovar /spoločenské šaty/z Poľska od platiteľa DPH v celkovej výške 1.953 poľské zloté/SZČO nevedie valutovú pokladňu, nakoľko išlo o 1norázový nákup šiat).Dodávateľ následne vystavil Fa s DPH.Otázka:Keďže SZČO je neplatca DPH, zaplatil za tovar v hotovosti, môže to všetko ísť do VOZD s kurzom prepočítaným NBS dňom nákupu?
Anita7
18.03.08,11:55
Poradí mi niekto?
hemaja
21.10.08,10:57
Prosím o radu. Doviezli sme z Poľska tovar. Samozdaním príslušnú čiastku, t. j. na vstupe aj na výstupe, zostanem na 0, potiaľ mi to je jasné. Ale - ďalej budeme predávať tento tovar zákazníkom na Slovensku, samozrejme stále vystavíme doklad z RP s DPH. Tržba z RP mi však zvýši daň na výstupe. To znamená, že daň na výstupe budem mať dvakrát? Rozmýšľam správne? Ďakujem.
Milan Benka
21.10.08,11:22
Prosím o radu. Doviezli sme z Poľska tovar. Samozdaním príslušnú čiastku, t. j. na vstupe aj na výstupe, zostanem na 0, potiaľ mi to je jasné. Ale - ďalej budeme predávať tento tovar zákazníkom na Slovensku, samozrejme stále vystavíme doklad z RP s DPH. Tržba z RP mi však zvýši daň na výstupe. To znamená, že daň na výstupe budem mať dvakrát? Rozmýšľam správne? Ďakujem.


Nie, nebudete ju mať 2 krát. Inak postup ste popísali správne.
hemaja
21.10.08,11:33
Ďakujem za odpoveď. A teda čo s dph, ktorá mi vznikne predajom tohto tovaru. Predsa ju budem mať v dennej uzávierke RP a automaticky mi ju započíta do dph na výstupe?
Milan Benka
21.10.08,11:39
Ďakujem za odpoveď. A teda čo s dph, ktorá mi vznikne predajom tohto tovaru. Predsa ju budem mať v dennej uzávierke RP a automaticky mi ju započíta do dph na výstupe?

Uvediete ju v DP DPH a odvediete do štátneho rozpočtu ( príp. si ešte uplatníte nejaké nároky na odpočty dane ) .
hemaja
21.10.08,11:48
Presne o tom hovorím. Tým pádom raz som to vykázala na výstupe pri dodaní tovaru tzv. samozdanením a druhýkrát vykážem pri predaji. Možno sa niekde motám dookola, radšej to rozpíšem na príklade:
1. kúpim za 1000,- Sk = 190,- Sk uplatním na vstupe aj na výstupe
2. tovar predám za 2000,- Sk = uplatním na výstupe 380,- Sk

na vstupe celkom mám 190,- Sk a na výstupe 570,- Sk. Takže je to dvojitý odvod dph
Milan Benka
21.10.08,11:52
Presne o tom hovorím. Tým pádom raz som to vykázala na výstupe pri dodaní tovaru tzv. samozdanením a druhýkrát vykážem pri predaji. Možno sa niekde motám dookola, radšej to rozpíšem na príklade:
1. kúpim za 1000,- Sk = 190,- Sk uplatním na vstupe aj na výstupe
Na výstupe platíte DPH "za Vášho dodávateľa" , to si musíte uvedomiť.

2. tovar predám za 2000,- Sk = uplatním na výstupe 380,- Sk

na vstupe celkom mám 190,- Sk a na výstupe 570,- Sk. Takže je to dvojitý odvod dph

zvýraznené .
KvetkaK
21.10.08,11:57
Presne o tom hovorím. Tým pádom raz som to vykázala na výstupe pri dodaní tovaru tzv. samozdanením a druhýkrát vykážem pri predaji. Možno sa niekde motám dookola, radšej to rozpíšem na príklade:
1. kúpim za 1000,- Sk = 190,- Sk uplatním na vstupe aj na výstupe
2. tovar predám za 2000,- Sk = uplatním na výstupe 380,- Sk

na vstupe celkom mám 190,- Sk a na výstupe 570,- Sk. Takže je to dvojitý odvod dph
Zjednodušene povedané je to tak, že keď nakúpite z Poľska tak je to vlastne ako keby nakúpené bez DPH (samozdanenie, je to výstup +, vstup -) a keď to predáte tak musíte odviesť DPH.
hemaja
21.10.08,12:17
Ďakujem veľmi pekne za rady, konečne tomu rozumiem, postup myslenia som mala správny, len som si to nevedela zdôvodniť.
A posledná otázka na záver - súhrnný výkaz dph nerobím pri dovoze, však? Veľmi pekne ďakujem za Vaše rady.
KvetkaK
21.10.08,12:18
Ďakujem veľmi pekne za rady, konečne tomu rozumiem, postup myslenia som mala správny, len som si to nevedela zdôvodniť.
A posledná otázka na záver - súhrnný výkaz dph nerobím pri dovoze, však? Veľmi pekne ďakujem za Vaše rady.
Súhrnný výkaz DPH sa robí len pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu (oslobodenie podľa § 43).
AnikoAd
06.11.08,17:35
Ahojte, ja by som sa chcela spýtat, ked doveziem tovar z polska na velkoobch.činnost,(darčekové predmety), je potrebné ho opatrit s nálepkami s udajmi distributora, zloženie, návod na použ. a tak?Kde by som našla príslušné predpisy?
AnikoAd
07.11.08,15:41
posúvam....
Milan Benka
08.11.08,18:46
Ahojte, ja by som sa chcela spýtat, ked doveziem tovar z polska na velkoobch.činnost,(darčekové predmety), je potrebné ho opatrit s nálepkami s udajmi distributora, zloženie, návod na použ. a tak?Kde by som našla príslušné predpisy?

Ste v téme DPH. Zadajte otázku do témy podnikanie, alebo niektorej podobnej.
juulyy
12.03.09,12:13
Firma kupila televizor v Polsku. SMe platcami aj polska firma su platcami.
( televizor..mame kamerovy system ...)

Uplatnim si DPH na vstupe i na vystupe a o nic ine sa nestaram?? CIze neplatim ziadne DPH?
Ja to nepredavam dalej... ostava to tu.. NEtreba teda odviest nejake DPH tu na slovensku?,

Televizor sa neda dat do danovych nakladov, je vobec nutne mat niekde v evidencii tuto fakturu. KEby som ju vobec nedala do uctovnictva?

Jedna sa mi o to, ci nemam nejake dph odviest.
Dakujem za rady
ivanzazo
14.03.09,21:04
Dobrý deň. Mám pár otázok a poprosil by som Vás o ich vyriešenie.
Idem si založiť živnosť nakoľko chcem dovážať tovar z Poľska.Jednal som už s dodávateľom s Poľska a on mi povedal , že mi bude dodávať tovar s nulovou DPH nakoľko sa jedná o dovoz do krajiny EÚ.
Moje otázky znejú:
1. Či je pre mňa z hľadiska DPH byť výhodnejšie neplatcom DPH alebo platcom DPH?
2. Ak nebudem platcom DPH a budem obchodovať s platcami DPH , nebudú mať nejaké nevýhody pri spolupráci so mňou,resp.nebudú chcieť so mnou radšej spolupracovať ak by som bol platcom DPH?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
luciana1
01.05.09,18:21
Dobrý večer, sme zubná ambulancia a nie sme platcami DPH. V Poľsku chceme zakúpiť zubné kreslo v hodnote 12 000,-- Eur, ktorý bude zaradený do majetku. Keďže nie sme platcami DPH, zaúčtujem len výdaj v hotovosti do pokladne, zapíšem fa do závazkov, zaradím kreslo do majetku a začnem odpisovať. Je to správne?
luciana1
04.05.09,09:40
Prosím, vie mi niekto potvrdiť, či je to správne? Ďakujem
berry
12.05.09,06:59
Dobrý deň. Mám pár otázok a poprosil by som Vás o ich vyriešenie.
Idem si založiť živnosť nakoľko chcem dovážať tovar z Poľska.Jednal som už s dodávateľom s Poľska a on mi povedal , že mi bude dodávať tovar s nulovou DPH nakoľko sa jedná o dovoz do krajiny EÚ.
Moje otázky znejú:
1. Či je pre mňa z hľadiska DPH byť výhodnejšie neplatcom DPH alebo platcom DPH?
2. Ak nebudem platcom DPH a budem obchodovať s platcami DPH , nebudú mať nejaké nevýhody pri spolupráci so mňou,resp.nebudú chcieť so mnou radšej spolupracovať ak by som bol platcom DPH?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
1. Ak nebudeš platcom DPH tak poľska firma ti vystaví fa aj s poľskou DPH (asi 22% ak su to není potraviny) A ty si do účtovníctva dáš sumu spolu. Vtedy ťa DPH vôbec nezaujíma. Poľska firma ti nemôže v takomto prípade odpočítať DPH , Lebo tovar by potom vôbec nebol zdanený.
2. No a či budeš mať nejaké nevýhody alebo výhody? Neviem. Ale vidím to u nás vo firme , že radšej si vyberieme platcov DPH ako neplatcov. Takže môžeš prísť o "kšeft".:D
berry
12.05.09,07:06
Firma kupila televizor v Polsku. SMe platcami aj polska firma su platcami.
( televizor..mame kamerovy system ...)

Uplatnim si DPH na vstupe i na vystupe a o nic ine sa nestaram?? CIze neplatim ziadne DPH?
Ja to nepredavam dalej... ostava to tu.. NEtreba teda odviest nejake DPH tu na slovensku?,

Televizor sa neda dat do danovych nakladov, je vobec nutne mat niekde v evidencii tuto fakturu. KEby som ju vobec nedala do uctovnictva?

Jedna sa mi o to, ci nemam nejake dph odviest.
Dakujem za rady

DPH odvedieš iba ak ten televizor predáš ďalej.
A prešo by si ho nechcela dať do daňových nákladov? Veď je to (pravdepodobne )krátkodoby majetok a myslím že je to aj odôvodniteľné pred DÚ ak máte kamerový systém už zaradený v majetku (alebo sa ho ešte len chystáte zaradiť) Ale faktúru je nutné mať v takomto prípade v evidencii.
rodina1
12.06.09,09:48
Dobrý deň. Prosila by som o radu. Prvýkrát robím zahraničné faktúry.
Z Poľska nám doviezli tovar (reštauračné stoličky). Na faktúre je názov dodávateľa a v podstate neviem, či sa jedná o platiteľa DPH alebo nie. Okrem adresy je: NIP PL739-050-44-49. Faktúra je vystavená bez DPH. Prosím Vás, poradíte mi, či sa jedná o poľského platiteľa DPH alebo nie? Teda, či je potrebné uplatniť DHP na vstupe aj výstupe? Ďakujem.
babi2
12.06.09,10:24
Dobrý deň. Prosila by som o radu. Prvýkrát robím zahraničné faktúry.
Z Poľska nám doviezli tovar (reštauračné stoličky). Na faktúre je názov dodávateľa a v podstate neviem, či sa jedná o platiteľa DPH alebo nie. Okrem adresy je: NIP PL739-050-44-49. Faktúra je vystavená bez DPH. Prosím Vás, poradíte mi, či sa jedná o poľského platiteľa DPH alebo nie? Teda, či je potrebné uplatniť DHP na vstupe aj výstupe? Ďakujem.
To PL739-050-44-49, je zrejme číslo registrácie plátcu DPH, ja mám fa z Polska kde je uvedené VAT registration no: PL113-... atď a viem, že tento dodávateľ je platcom, čiže túto faktúru treba potom samozdaniť
rodina1
12.06.09,11:12
To PL739-050-44-49, je zrejme číslo registrácie plátcu DPH, ja mám fa z Polska kde je uvedené VAT registration no: PL113-... atď a viem, že tento dodávateľ je platcom, čiže túto faktúru treba potom samozdaniť
Ďakujem Ti za odpoveď. Ale moc z toho nie som múdra, píšeš, že Ty máš na fa VAT registration no: PL113-. lenže ja mám NIP PL739.... Takže vôbec neviem, či ide o platcu DPH alebo nie.
KvetkaK
12.06.09,11:29
Ďakujem Ti za odpoveď. Ale moc z toho nie som múdra, píšeš, že Ty máš na fa VAT registration no: PL113-. lenže ja mám NIP PL739.... Takže vôbec neviem, či ide o platcu DPH alebo nie.
Skús si to číslo overiť napr. na stránke www.drsr.sk.
MartinkoK
12.06.09,11:32
NIP je v Poľsku vlastne Ič.DPH.
rodina1
12.06.09,11:48
Ďakujem Vám všetkým za odpoveď. Našla som to a je platcom DPH. To teda znamená, že uvedenú faktúru musím samozdaniť. Rozmýšľam dobre? Ďakujem.
MartinkoK
12.06.09,12:08
áno
Kina
18.08.09,10:13
Ahojte poraďaci,
sme OZ, ktoré nie je platcom DPH. Tlaciaren v PL (pravdepodobne platca DPH) nam bude tlačiť našu ročenku - táto služba je v PL vraj s 0% DPH, u nas je to 10%.

Ako to bude s DPH pre nás? Budeme musieť doplatiť niečo navyše, okrem sumy na faktúre?

Ďakujem za odpovede.
lilu2
03.11.10,11:18
Chcela by som sa opýtať ako mám správne postupovať ak chcem z Poľska dovážať potraviny. Tento výrobca na slovenskom trhu už je. Je dodávaný z českej republiky, čiže tieto výrobky majú certifikát európskej únie. Určite sú potrebne etikety so slovenským prekladom. Viete mi poradiť čo všetko potrebujem k tomu aby som tento tovar mohla ďalej predávať na Slovenskom trhu? A neporušila pri tom žiaden zákon? dakujem
anka1
05.11.10,19:06
Dobry den,
poprosila by som o radu:
Talianska spoločnosť predáva slovenskej spoločnosti majetok (výdajný stojan na LPG, motorové vozidla... ), tento majetok je už na území SR. Obe spoločnosti sú platcami DPH. Vystaví IT spoločnosť faktúru bez DPH a SR spoločnosť to samozdaní? Má povinnosť IT spoločnosť sa registrovať na území SR?

ďakujem za odpovede
anka1
06.11.10,15:18
Dobry den,
poprosila by som o radu:
Talianska spoločnosť predáva slovenskej spoločnosti majetok (výdajný stojan na LPG, motorové vozidla... ), tento majetok je už na území SR. Obe spoločnosti sú platcami DPH. Vystaví IT spoločnosť faktúru bez DPH a SR spoločnosť to samozdaní? Má povinnosť IT spoločnosť sa registrovať na území SR?

ďakujem za odpovede

nikto s tym nema skusenosti?
reddwarf
02.10.11,11:25
Dobrý deň,
prosím o radu:
Doviezol som z Poľska autodoplnky, ktoré som pôvodne plánoval pre osobnú potrebu. Teraz som sa však rozhodol, že ich zaúčtujem a zaradím do ponuky v internetovom obchode. Neviem však, či je to možné. V Poľsku som dostal normálny pokladničný doklad (bloček z pokladne). Podľa toho som zaplatil 23% daň v Poľsku. Je možné zaúčtovať to ak nie som platcom DPH?
Ďakujem za reakciu.
Tweety
02.10.11,12:44
Dobrý deň,
prosím o radu:
Doviezol som z Poľska autodoplnky, ktoré som pôvodne plánoval pre osobnú potrebu. Teraz som sa však rozhodol, že ich zaúčtujem a zaradím do ponuky v internetovom obchode. Neviem však, či je to možné. V Poľsku som dostal normálny pokladničný doklad (bloček z pokladne). Podľa toho som zaplatil 23% daň v Poľsku. Je možné zaúčtovať to ak nie som platcom DPH?
Ďakujem za reakciu.
Zaúčtuješ riadne celý nákup včítane dph, kedže nie si jej platiteľom.
mondes
03.10.11,07:39
Dobrý deň, prosím Vás ak mi došla faktúra z Čiech, musím urobiť samozdanenie. Aký kurz DPH a kurz pohľadávka/záväzok mám uviesť? Poprosila by som aj link na paragraf, ktorý o tom hovorí. Vďaka.

Ešte ma napadlo, že ak nakupujem tovar z Čiech, príde fa bez DPH, kde si navýšim cenu a urobím samozdanenie. Kvôli čomu sa vlastne má robiť to samozdanenie? Rozprávali sme sa o tom a nevedela som to zdôvodniť. Ďakujem Vám veľmi pekne, veľa sa od Vás naučím.
srska
03.10.11,09:47
Dobrý deň, prosím Vás ak mi došla faktúra z Čiech, musím urobiť samozdanenie. Aký kurz DPH a kurz pohľadávka/záväzok mám uviesť? Poprosila by som aj link na paragraf, ktorý o tom hovorí. Vďaka.

Ešte ma napadlo, že ak nakupujem tovar z Čiech, príde fa bez DPH, kde si navýšim cenu a urobím samozdanenie. Kvôli čomu sa vlastne má robiť to samozdanenie? Rozprávali sme sa o tom a nevedela som to zdôvodniť. Ďakujem Vám veľmi pekne, veľa sa od Vás naučím.

vyberám z faq drsr.sk:
Otázka:
Aký je postup pri nadobudnutí tovaru z Českej republiky ?
Odpoveď:
V prípade, ak slovenský podnikateľ identifikovaný pre DPH v Slovenskej republike nakúpi tovar napr. od českého podnikateľa identifikovaného pre DPH v Česku, pričom tento tovar je odoslaný resp. prepravený z členského štátu dodávateľa do tuzemska, ide o nadobudnutie tovaru v zmysle § 11 citovaného zákona, ktoré je predmetom dane podľa § 2 ods.1 písm. c/ citovaného zákona. Daňovú povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vymedzuje § 20 citovaného zákona. Platiteľ dane vykoná tzv. samozdanenie tovaru v zmysle § 69 ods.6 citovaného zákona a zároveň si uplatní odpočítanie dane, ak splní podmienky vymedzené v § 49 až 51 citovaného zákona.


a ujo google:

V určitých prípadoch s cieľom zjednodušenia uplatňovania dane pre zahraničných podnikateľov, ktorí nemajú v tuzemsku sídlo, miesto podnikania ani prevádzkareň, je pri dodaní tovaru s inštaláciou alebo montážou alebo dodaní služby v tuzemsku prenesená daňová povinnosť na zdaniteľnú osobu, ktorá kupuje tovar alebo prijíma službu od zahraničného podnikateľa. Tento prenos daňovej povinnosti z dodávateľa na príjemcu plnenia je upravený v § 69 ods. 2 až 4 zákona o DPH. Znamená to, že dodávateľ sa nemusí v tuzemsku registrovať za platiteľa dane, podávať daňové priznanie a priznávať a platiť daň na výstupe zo svojich plnení. Daň prizná a zaplatí príjemca plnenia, u ktorého dôjde k tzv. samozdaneniu prijatého plnenia. Pojem „samozdanenie“ sa zaužíval na jednoduché vyjadrenie toho, že daň z pridanej hodnoty namiesto dodávateľa vypočíta a prizná v daňovom priznaní zdaniteľná osoba, ktorá kupuje tovar alebo prijíma službu. Ak je príjemca plnenia platiteľom dane, má súčasne právo na odpočítanie dane podľa § 49 až 51 zákona o DPH, ktorú priznal ako daň na výstupe.



Podľa § 2 ods. 1 zákona o DPH ide o predmet dane „dodanie tovaru“ alebo „dodanie služby“ a daň namiesto dodávateľa musí zaplatiť príjemca plnenia. Ide o tzv. samozdanenie.
mondes
03.10.11,19:53
vyberám z faq drsr.sk:
Otázka:
Aký je postup pri nadobudnutí tovaru z Českej republiky ?
Odpoveď:
V prípade, ak slovenský podnikateľ identifikovaný pre DPH v Slovenskej republike nakúpi tovar napr. od českého podnikateľa identifikovaného pre DPH v Česku, pričom tento tovar je odoslaný resp. prepravený z členského štátu dodávateľa do tuzemska, ide o nadobudnutie tovaru v zmysle § 11 citovaného zákona, ktoré je predmetom dane podľa § 2 ods.1 písm. c/ citovaného zákona. Daňovú povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vymedzuje § 20 citovaného zákona. Platiteľ dane vykoná tzv. samozdanenie tovaru v zmysle § 69 ods.6 citovaného zákona a zároveň si uplatní odpočítanie dane, ak splní podmienky vymedzené v § 49 až 51 citovaného zákona.


a ujo google:

V určitých prípadoch s cieľom zjednodušenia uplatňovania dane pre zahraničných podnikateľov, ktorí nemajú v tuzemsku sídlo, miesto podnikania ani prevádzkareň, je pri dodaní tovaru s inštaláciou alebo montážou alebo dodaní služby v tuzemsku prenesená daňová povinnosť na zdaniteľnú osobu, ktorá kupuje tovar alebo prijíma službu od zahraničného podnikateľa. Tento prenos daňovej povinnosti z dodávateľa na príjemcu plnenia je upravený v § 69 ods. 2 až 4 zákona o DPH. Znamená to, že dodávateľ sa nemusí v tuzemsku registrovať za platiteľa dane, podávať daňové priznanie a priznávať a platiť daň na výstupe zo svojich plnení. Daň prizná a zaplatí príjemca plnenia, u ktorého dôjde k tzv. samozdaneniu prijatého plnenia. Pojem „samozdanenie“ sa zaužíval na jednoduché vyjadrenie toho, že daň z pridanej hodnoty namiesto dodávateľa vypočíta a prizná v daňovom priznaní zdaniteľná osoba, ktorá kupuje tovar alebo prijíma službu. Ak je príjemca plnenia platiteľom dane, má súčasne právo na odpočítanie dane podľa § 49 až 51 zákona o DPH, ktorú priznal ako daň na výstupe.



Podľa § 2 ods. 1 zákona o DPH ide o predmet dane „dodanie tovaru“ alebo „dodanie služby“ a daň namiesto dodávateľa musí zaplatiť príjemca plnenia. Ide o tzv. samozdanenie.

OK, viem, že to samozdanenie mi vyplýva zo zákona. Ale skúsim uviesť nejaký príklad. Objednám si materiál na zákazku. S materiálom mi príde aj faktúra. Bude bez DPH, navýšim cenu o 20 % DPH a urobím si odpočet DPH. Keď tú zákazku dokončím, vystavím faktúru na nejakú tú montáž + dodanie materiálu (toho, čo som objednala z Čiech). V tejto faktúre priznám a uhradím DPH. Pre mňa je to logické. Čo vy na to? Je v tom nejaká medzera? Vďaka.
mondes
04.10.11,06:35
OK, viem, že to samozdanenie mi vyplýva zo zákona. Ale skúsim uviesť nejaký príklad. Objednám si materiál na zákazku. S materiálom mi príde aj faktúra. Bude bez DPH, navýšim cenu o 20 % DPH a urobím si odpočet DPH. Keď tú zákazku dokončím, vystavím faktúru na nejakú tú montáž + dodanie materiálu (toho, čo som objednala z Čiech). V tejto faktúre priznám a uhradím DPH. Pre mňa je to logické. Čo vy na to? Je v tom nejaká medzera? Vďaka.

Prosím Vás, skúste mi odpovedať, či rozmýšľam dobre, alebo nie. Veľmi ma to zaujíma. Vďaka.
mondes
04.10.11,09:38
Hmm, nikto mi neodpovie, či je to OK?
Majka
06.10.11,10:56
prosim vas ako je to s dodanim tovaru bez faktury? Mam dodaci list o prijatom tovare s datumom 6/2011 /od platcu dph v CR a my sme tiez platci DPH na SR / , do dnes nam nebola vyfakturovana dodavka kedze dodaci list je len na cast celkovej dodavky. Teraz potrebujem tovar prijaty 6/2011 predat-sef rozhodol , nemam doslu fakturu - sef doslu fakturu este nehce kym nie je kompletna dodavka / na tovar, potrebujem ten dosial prijaty tovar zaradit na sklad ale nemam cenu a danovy doklad na dodany tovar. Ako by ste to vyriesili pre spokojnost sefa ktory ma presvedcenie ze prijaty tovar musime predat aj ked nemam na to doslu fakturu?
johanka12
23.10.11,08:53
Ahojte,

prosim o radu,firma z Polska nam dodala aj namontovala nabytok do prevadzky ,nie su platci dph my sme kvartalny platci,plati aj pre nas dopocitanie dph alebo nie kedze polska firma nie je platca dph.Fakturu nam vystavil bez dph.

dakujem za odpoved

Johanka
linko1
23.10.11,09:12
ako vám mohli vystaviť faktúru bez dph, keď nie sú platcami DPH...?
johanka12
23.10.11,09:45
Re: Dovoz tovaru z Polska
(ako vám mohli vystaviť faktúru bez dph, keď nie sú platcami DPH...? )

nerozumiem tvojej otazke,ved aj ja ked nie som platca dph tak ju nikomu nefakturujem ,alebo je rozdiel ze je to zo zahranicia.?

Dakujem za odpoved
Suzanne.shop
21.06.12,10:57
Dobry den, chcela by so Vas velmi poprosit o radu. Mam otvoreny textil a chcela by som nakupit textil a nasledovne predat. chcela by som sa Vas opytat ci nemate niekto skusenost co vsetko potrebujem aby nebol problem. Dakujem s pozdravom Zuzana
15Stefani15
10.07.12,05:11
Prajem pekný deň milí poraďáci, od januára 2012 mám predajňu, kde predávam mäso z Poľska, od júla som sa stala platcom DPH, keďže účtovníctvo si robím sama, mám teraz taký problém, že vlastne ako to budem účtovať, prosím niekoho šikovného o vysvetlenie, pracujem v jednoduchom účtovníctve, u nás je 20% daň a Poliaci majú 5%, veľmi Vás prosím o bližšie vyjadrenie, ďakujem
15Stefani15
30.07.12,14:07
nenájde sa nikto kto by mi pomohol? prosím o konkrétne vysvetlenie